Kristian Pulli ja Kristiina Mäkelä käyvät ensi tiistaina SE-jahtiin Orimattilan yleisurheilukisoissa.
Maineen ja kunnian lisäksi Suomen ennätyksestä olisi tällä kertaa palkintona myös rehvakas menopeli: Luxury Collection -automyymälä on luvannut punaisen Ferrari 360 Spider -auton viikoksi käyttöön urheilijalle, joka onnistuu olympialajissa SE:n rikkomaan.
Ferrari odottaa kuljettajaansa. Rattiin pääsee, jos rikkoo Suomen ennätyksen Orimattilan yu-kisoissa.
Kyseisen autoliikkeen nettisivuilta löytyy myynnistä kaksi vuosimallin 2001 Ferrari 360 Spider -autoa. Toisen hinta on 95 900 euroa. Toinen on hieman halvempi: 89 400 euroa. Molemmista menopeleistä löytyy 399 hevosvoimaa.
Ferrarin lisäksi kisajärjestäjät lupaavat tiedotteessaan SE-korvaukseksi nelinumeroisen summan rahaa.
– Viime päivinä otsikoissa on ollut tietoja siitä, että urheilijat eivät saa kunnon korvauksia osallistumisestaan kisoihin. Orimattilan kisajärjestäjät pyrkivät toimimaan toisin ja maksavat urheilijoille startti- ja tulospalkkioita, tiedotteessa kirjoitettiin.
Järjestäjien mukaan palkkiot voivat nousta ”selkeästi” nelinumeroisiin summiin.
Mäkelällä ja Pullilla on etukäteen arvioituna suurimmat mahdollisuudet Suomen ennätysten tekemiseen.
Loikkiiko Kristiina Mäkelä Suomen ennätyksen kotikentällään?
Kotikentällään ponnistava Mäkelä, 27, on tällä kaudella hypännyt kolmiloikassa tuloksen 14,15. Hän on sanonut, etteivät Heli Koivulan SE-lukemat 14,39 kuulosta mahdottomilta. Mäkelää kirittää 14,04 tällä kaudella hypännyt Senni Salminen.
Pituushyppääjä Pulli, 25, hyppäsi kesäkuussa jo uuden Suomen ennätyksen, 827. Häntä kirittää Roni Ollikainen.
Nähdäänkö Kristian Pulli ensi viikolla Ferrarin ratissa?
Orimattilan kisat alkavat tiistaina 21. heinäkuuta kello 18.00.