Topi Raitanen pettyi esteavaukseensa – löysi syyn valmistautumisestaan: ”Ei se toiminut” - Yleisurheilu - Ilta-Sanomat

Topi Raitanen pettyi esteavaukseensa – löysi syyn valmistautumisestaan: ”Ei se toiminut”

Topi Raitanen jäi aikatavoitteestaan Lahdessa. Arkistokuva.

Julkaistu: 15.7. 21:49

Valmistautuminen ei onnistunut, Topi Raitanen harmitteli.

Topi Raitanen pettyi kauden esteavaukseensa Lahden GP-kisoisssa. Hän voitti juoksun ajalla 8.30,53, mutta aikatavoite jäi viiden sekunnin päähän.

– Ei ollut lopussa syöntiä, eikä kunnon taistelua loppuun asti. En pystynyt ahdistamaan itseäni kelloa vastaan, Raitanen moitti itseään ja arveli saavansa tylyt kommentit myös valmentajaltaan Janne Ukonmaanaholta.

Viime vuonna Raitanen juoksi ensimmäisessä estekilpailussaan alle 8.30:n, ja sitä noteerausta hän pyrki nyt parantamaan.

– Valmistautuminen ei onnistunut. Harjoittelin ennen kilpailua tavallista kovempaa, eikä se toiminut. Oli silti hyvä tehdä tämä kokeilu, Raitanen kertoi.

– Onneksi kauden muut juoksut ovat tähän saakka menneet hyvin.

Seuraavaksi Raitanen suuntaa ajatuksensa Kuortaneen GP-kisoihin, jotka järjestetään 1. elokuuta. Siellä hän pyrkii parantamaan 1 500 metrin ennätyksensä alle 3.40:n.

Lahden GP:n tulokset

Miehet:

100 m, loppukilpailu (–1,3 m/s): 1) Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,40, 2) Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku 10,51, 3) Samuel Purola Oulun Pyrintö 10,58, 4) Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat 10,60, 5) Riku Illukka Vantaan Salamat 10,61, 6) Viktor Thor Borgå Akilles 10,79, 7) Eino Vuori Hämeenlinnan Tarmo 10,79, 8) Willem Kajander Borgå Akilles 10,94.

400 m, A-erä: 1) Tuomas Lehtonen Liedon Parma 48,29, 2) Ilari Ryyppö Tampereen Urheilijat -38 48,54, 3) Erik Back HIFK 48,61, 4) Jonni Blomqvist Borgå Akilles 48,83, 5) Juho Pirskanen Kuopion Reipas 49,03, 6) Benjamin Lee Helsingin Kisa-Veikot 49,04, 7) Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö 49,24, 8) Pietari Valoranta Jyväskylän Kenttäurheilijat 49,32.

B-erä: 1) Eemeli Välimäki Noormarkun Nopsa 48,66, 2) Niko Viljola Helsingin Kisa-Veikot 49,38, 3) Olli Ahlgren Lahden Ahkera 49,39, 4) Simo Laine Länsi-Uudenmaan Urheilijat 49,52, 5) Samuli Lehtinen Lahden Ahkera 50,18, 6) Teemu Keronen Jyväskylän Kenttäurheilijat 50,76, 7) Kalle Raitala Tampereen Pyrintö 51,16.

1 500 m: 1) Kristian Uldbjerg Hansen Tanska 3.42,53, 2) Samu Mikkonen Joensuun Kataja 3.45,35, 3) Mikkel Dahl-Jessen Tanska 3.46,32, 4) Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot 3.47,42, 5) Konsta Hämäläinen Joensuun Kataja 3.49,14, 6) Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 3.49,49, 7) Panu Jantunen Helsingin Kisa-Veikot 3.50,08, 8) Otto Kaario Jyväskylän Kenttäurheilijat 3.50,78.

3 000 m ej: 1) Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.30,53, 2) Jacob Dybdal Abrahamsen Tanska 8.46,49, 3) Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat 8.55,89, 4) Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 8.59,31, 5) Hannu Granberg Lahden Ahkera 9.10,28, 6) Wilho Hautala Lahden Ahkera 9.10,50, 7) Oskari Kangasniemi Ikaalisten Urheilijat 9.28,30, 8) Eero Heinonen Turun Urheiluliitto 9.36,40. –kaikkiaan 14 osallistujaa.

3-loikka: 1) Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet 16,20, 2) Andrea Dallavalle Italia 15,97, 3) Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68 15,72, 4) Aaro Davidila Lapin Lukko 15,56, 5) Veikko Nughara Espoon Tapiot 15,53, 6) Iikka Alingue Janakkalan Jana 15,49, 7) Antti Tiekso Turun Weikot 15,05, 8) Daniel Ofosu Turun Weikot, 9) Aapo Karvinen Vammalan Seudun Voima 14,68.

Keihäs: 1) Gatis Cakss Latvia 79,31, 2) Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot 78,16, 3) Toni Kuusela Kuortaneen Kunto 77,29, 4) Rolands Strobinders Latvia 77,00, 5) Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 76,99, 6) Lassi Saarinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 76,38, 7) Jarmo Mattila Kälviän Tarmo 74,26, 8) Toni Keränen Limingan Niittomiehet 72,27. – kaikkiaan 10 kilpailijaa.

Naiset:

100 m, loppukilpailu (+1,3): 1) Lotta Kemppinen HIFK 11,52, 2) Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,71, 3) Johanna Kylmänen Raision Kuula 11,88, 4) Elisabet Salmela Veitsiluodon Kisaveikot 12,00, 5) Milja Thureson Turun Toverit 12,01, 6) Merituuli Jääskeläinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 12,15, 7) Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,25.

400 m, A-erä: 1) Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot 54,80, 2) Viivi Lehikoinen HIFK 55,07, 3) Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot 55,40, 4) Milja Thureson Turun Toverit 55,47, 5) Inka Pöyry HIFK 56,41, 6) Jeanine Nygård Vasa IS 56,42, 7) Alisa Aalto Tampereen Pyrintö 56,55, 8) Emma Mäkikallio Pohjan Koitto 57,49. – erässä kaikkiaan 17 juoksijaa.

800 m, A-erä: 1) Ilona Mononen Lahden Ahkera 2.09,34, 2) Viola Westling Turun Urheiluliitto 2.09,87, 3) Moona Latvala Helsingin Kisa-Veikot 2.10,17, 4) Heini Ikonen Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.10,46, 5) Kaisa Honkaharju Kälviän Tarmo 2.11,83, 6) Erika Utriainen Veitsiluodon Kisaveikot 2.11,90, 7) Siiri Rainio Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.12,51, 8) Marika Aarnio Turun Weikot 2.12,51. – erässä kaikkiaan 15 juoksijaa.

B-erä: 1) Jemina Forss Tampereen Pyrintö 2.13,81, 2) Katja Blunden Helsingin Kisa-Veikot 2.14,32, 3) Kiia Keinonen Tampereen Pyrintö 2.14,47, 4) Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 2.14,93, 5) Mona Jäppinen Helsingin Kisa-Veikot 2.14,96, 6) Sofie Lövdahl Vasa IS 2.15,02. – erässä kaikkiaan 11 juoksijaa.

100 m aj, loppukilpailu: 1) Annimari Korte HIFK 12,80, 2) Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,99, 3) Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,03, 4) Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,13, 5) Maria Huntington Tampereen Pyrintö 13,45, 6) Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot 13,61, 7) Viivi Avikainen Viipurin Urheilijat 13,88, 8) Miia Sillman Tampereen Pyrintö 13,98.

3 000 m ej: 1) Jasmijn Bakker Hollanti 10.01,21, 2) Isabel Mattuzzi Italia 10.06,13, 3) Andrea Engeseth Modin Norja 10.16,46, 4) Laura Maasik Viro 10.27,82, 5) Alisa Virtanen Jyväskylän Kenttäurheilijat 10.40,41, 6) Pinja Kotinurmi Lahden Ahkera 11.00,83, 7) Satu Rautiainen Äänekosken Urheilijat 11.08,79, 8) Oona-Mari Hakulinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 11.11,11. – kaikkiaan 10 juoksijaa.

Korkeus: 1) Ella Junnila Tampereen Pyrintö 190, 2) Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 182, 3) Sini Lällä Jyväskylän Kenttäurheilijat 182, 4) Heta Tuuri Lahden Ahkera 182, 5) Laura Rautanen Vilppulan Veikot 182, 6) Miia Lindholm HIFK 176, 7) Linda Sandblom HIK 176, Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 176. – kaikkiaan 10 kilpailijaa.

Seiväs: 1) Elina Lampela Oulun Pyrintö 435, 2) Marleen Mülla Viro 381, 3) Tuuli Järvinen Keuruun Kisailijat 381, 4) Minttu Koskiaho Karijoen Tappara 361, Pinja Koivumäki Lauttakylän Luja 361, Essi Melender 361, 7) Miisa Koskiaho Karijoen Tappara 361, Sofie Westerlund Vasa IS 361. –Saga Andersson Esbo IF ei tulosta.

Pituus: 1) Maria Huntington Tampereen Pyrintö 651, 2) Anasztazia Ngueyen Unkari 649, 3) Miia Sillman Tampereen Pyrintö 620, 4) Neea Käyhkö Savonlinnan Riento 588, 5) Roosa Määttälä Kokkolan Veikot 588, 6) Sini Sanaslahti Kaipolan Vire 584, 7) Jaana Sieviläinen Joensuun Kataja 579, 8) Gia Reinholm Jyväskylän Kenttäurheilijat 577.

Keihäs: 1) Heidi Nokelainen Joensuun Kataja 60,43 (kkk), 2) Julia Valtanen Rauman Urheilijat 56,14, 3) Jenni Kangas Lahden Ahkera 55,60, 4) Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 53,92, 5) Sanne Erkkola Turun Urheiluliitto 51,95, 6) Minna Hollanti Gamlakarleby IF 50,74, 7) Jelena Jaakkola Soinin Sisu 49,09, 8) Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 48,29.

Paralajit:

100 m kelaus miehet/naiset (–0,6 m/s): 1) Leo-Pekka Tähti luokka T54 Porin Tarmo 14,34, 2) Esa-Pekka Mattila Espoon Tapiot 15,20, 3) Henry Manni T34 Länsi-Uudenmaan Urheilijat 16,57, 4) Niko Ristiranta T54 Kuusankosken Kisa 16,58, 5) Sini Paukkeri T54 Pudasjärven Urheilijat 19,02, 6) Henry Sundblom T53 Turun Urheiluliitto 20,08, 7) Toni Piispanen T51 Espoon Tapiot 20,21, 8) Juuso Nuotio T52 Turun Seudun Kenttäurheilijat 22,66. – Piispasen tulos on 51-luokan Suomen ennätys ja maailman kärkiaika.

200 m kelaus miehet/naiset: 1) Leo-Pekka Tähti Porin Tarmo 25,32, 2) Esa-Pekka Mattila Espoon Tapiot 26,51, 3) Henry Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat 28,79, 4) Niko Ristiranta Kuusankosken Kisa 30,06, 5) Sini Paukkeri Pudasjärven Urheilijat 35,44, 6) Henry Sundblom Turun Urheiluliitto 37,31, 7) Toni Piispanen Espoon Tapiot 37,63, 8) Juuso Nuotio Turun Seudun Kenttäurheilijat 48,29. – Piispanen ja Sundblom tekivät luokissaan Suomen ennätykset. Piispasen tulos on myös maailman kärkiaika.

Tuolikeihäs miehet/naiset: 1) Tuomas Manni F34 Turun Seudun Kenttäurheilijat 24,97, 2) Janne Saario F34 Turun Urheiluliitto 20,09, 3) Santeri Karvo F57 Espoon Tapiot 18,18, 4) Jasmine Repo F55 Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,88, 5) Janne Silvo F33 Turun Urheiluliitto 7,75.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?