Suomalaisen yleisurheilun ykköstähtien joukkoon viime kaudella noussut seitsenottelija Maria Huntington myöntää kärsineensä tänä vuonna erityisen paljon ulkonäköpaineista.
– Mä oon kamppaillu tänä vuonna todella paljon kisakuntoon pääsystä. Enkä puhu nyt tuloksellisesta kunnosta vaan ulkonäöllisestä, Huntington kirjoitti Instagramissa.
Huntington, 23, pohtii, että sosiaalisessa mediassa ja yleisurheilupiireissä ajatellaan yleisesti, että kova fyysinen kunto näkyy aina myös ulkonäöllisesti.
– Vaikka aina sanon, että en ota ulkonäköpaineita niin samaan aikaan stressaan, miltä mä tuun kuukauden päästä näyttämään kisa-asussa.
– Kirein kisakunto ei aina tarkoita, että olisi tuloksellisesti hyvässä kunnossa, Huntington muistuttaa.
Viime syksynä Huntington oli yksi kuvatuimmista yleisurheilijoista Dohassa yleisurheilun MM-kisoissa.
Maria Huntington voitti viime kesänä SM-kultaa naisten 7-ottelussa.
Huntington sai Instagramissa tukea monilta kanssayleisurheilijoilta tärkeän aiheen nostamisesta.
– Asiaa!!, kommentoi aitajuoksija Nooralotta Neziri.
– Asian ytimessä oot, komppasi korkeushyppääjä Ella Junnila.
Huntington kirjoitti lisäksi, että Instagram on omiaan lisäämään urheilijoiden ulkonäköpaineita.
– Tänne instagrammiin lisätään just ne kuvat, jossa näyttää timmimmältä. Oikeanlaiset asennot, valotukset ja muokkaukset vain lisäävät sitä epärealistisuutta.
Huntington teki ensiesiintymisen aikuisten arvokisoissa Berliinin EM-kisoissa 2018.