Tässä on Suomen joukkue Ruotsi-otteluun

Julkaistu:

yleisurheilu
Maaottelu käydään viikonloppuna Tukholmassa.
Urheiluliiton valmennusjohtaja Kari-Niemi Nikkola vakuuttaa, että Suomi lähtee iskukykyisellä joukkueella viikonloppuna Tukholmassa käytävään Ruotsi-yleisurheilumaaotteluun. Viime vuonna Tampereella Suomi voitti miesten ja Ruotsi naisten maaottelun.

– Meillä on vahvat maajoukkueet, vaikka joitakin poisjääntejä on. Poisjäännit liittyvät pääosin urheilijoiden terveystilanteeseen, Niemi-Nikkola sanoi tiedotteessa.

Naisissa useat suomalaisurheilijat urakoivat viikonlopun aikana kahdessa henkilökohtaisessa lajissa. He ovat Nooralotta Neziri (100 metriä ja 100 metrin aidat), Sara Kuivisto (800 ja 1500 metriä), Nathalie Blomqvist (800 ja 1500 metriä), Camilla Richardsson (3000 metrin esteet ja 5000 metriä), Anniina Kortetmaa (100 ja 200 metriä), Eveliina Määttänen (400 metriä ja 400 metrin aidat

Miehet:

100 m: Samuel Purola, Riku Illukka, Konsta Alatupa

200 m: Roope Saarinen, Eljas Aalto, Tuukka Huuskola

400 m: Eljas Aalto, Ville Aarnivala, Erik Back

800 m: Markus Teijula, Ville Lampinen, Joonas Rinne

1500 m: Joonas Rinne, Martti Siikaluoma, Tuomo Salonen

5000 m: Martti Siikaluoma, Hannu Granberg, Miika Tenhunen

10000 m: Eero Saleva, Aki Nummela, Antti Ihamäki

110 m aj: Elmo Lakka, Ilari Manninen, Valtteri Kalliokulju

400m aj: Oskari Mörö, Joni Vainio-Kaila, Tuomas Lehtonen

3000m ej: Topi Raitanen, Eemil Helander, Miika Tenhunen

Korkeus: Arttu Mattila, Samuli Eriksson, Mika Hietaniemi

Seiväs: Tomas Wecksten, Tommi Holttinen, Mikko Paavola

Pituus: Roni Ollikainen, Kristian Pulli, Kalle Salminen

3-loikka: Simo Lipsanen, Topias Koukkula, Arttu Tyystjärvi

Kuula: Arttu Kangas, Tomas Söderlund, Nico Oksanen

Kiekko: Oskari Perälampi, Juha Lahdenranta, Ville Kivioja

Moukari: Aaron Kangas, Henri Liipola, Aleksi Jaakkola

Keihäs: Oliver Helander, Lassi Etelätalo, Toni Kuusela

4×100 m: Konsta Alatupa, Samuel Purola, Roope Saarinen, Tuukka Huuskola, Willem Kajander, Riku Illukka

4×400 m: Eljas Aalto, Ville Aarnivala, Erik Back, Ville Lampinen

Naiset:

100 m: Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri

200 m: Hanna-Maari Latvala, Lotta Kemppinen, Anniina Kortetmaa

400 m: Amira Chokairy, Jeanine Nygård, Eveliina Määttänen

800 m: Sara Kuivisto, Nathalie Blomqvist, Viola Westling

1500 m: Sara Kuivisto, Nathalie Blomqvist, Reetta Joronen

5000 m: Camilla Richardsson, Moona Korkealaakso, Katarina Skräddar

10000 m: Johanna Peiponen, Katarina Skräddar, Laura Manninen

100 m aj: Annimari Korte, Nooralotta Neziri, Reetta Hurske

400 m aj: Eveliina Määttänen, Kristiina Halonen, Nea Mattila

3000 m ej: Camilla Richardsson, Janica Rauma, Sofie Lövdahl

Korkeus: Heta Tuuri, Jessica Kähärä, Miia Sillman

Seiväs: Wilma Murto, Laura Ollikainen, Saga Andersson

Pituus: Taika Koilahti, Anne-Mari Lehtiö, Sini Sanaslahti

3-loikka: Kira Kytölä, Senni Salminen, Emma Pullola

Kuula: Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali, Suvi Helin

Kiekko: Lotta-Kaisa Eliander, Salla Sipponen, Sanna Kämäräinen

Moukari: Krista Tervo, Suvi Koskinen, Inga Linna

Keihäs: Heidi Nokelainen, Jenni Kangas, Jatta-Mari Jääskeläinen

4x100m: Lotta Kemppinen, Hanna-Maari Latvala, Anniina Kortetmaa, Johanna Kylmänen, Jandeh Jallow

4x400m: Amira Chokairy, Jeanine Nygård, Eveliina Määttänen, Ida Ravaska, Kristiina Halonen, Nea Mattila

Kilpakävely:

Miehet, 10 000 m kävely: Aleksi Ojala, Jaakko Määttänen, Joni Hava

Naiset, 5000 m kävely: Elisa Neuvonen, Enni Nurmi, Hele Haapaniemi

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt