Annimari Korte löi Nooralotta Nezirin odotetussa aitataistossa! Reetta Hurske paransi ennätystään

Julkaistu:

Yleisurheilu
Annimari Korte oli paras suomalainen naisten 100 metrin aitakisassa.
Tiistaina Turussa käydyt Paavo Nurmen kisat huipentuivat illan päättäneeseen naisten 100 metrin aitafinaaliin.

Sen voitti USA:n Christina Clemons ajalla 12,85.

Yhdysvaltalaisen takana käytiin odotettu suomalaistaisto, jossa pisimmän korren vei alkukauden sinivalkoinen komeetta Annimari Korte ajalla 13,02.

Viime viikolla ennätyksensä 12,93 juossut Korte jätti kautensa avanneen SE-naisen Nooralotta Nezirin kolmanneksi neljän sadasosan erolla.

Reetta Hurske oli finaalin neljäs ajalla 13,16.

Finaali juostiin 0,8 m/s myötätuuleen.

Hurske juoksi alkuerässä 1,8 m/s myötätuulessa uuden ennätyksensä 13,04.

Neziri kellotti puolestaan illan ensimmäisessä vedossa ajan 12,99, joka jää vain sadasosan Dohan MM-rajasta. Kortteen alkueräaika oli puolestaan Hurskeen tavoin 13,04. Nezirin ja Kortteen alkuerässä takana puhalsi 1,3 m/s myötätuuli.

100 m aidat (+0,8):
1) Christina Clemons USA 12,85
2) Annimari Korte 13,02
3) Nooralotta Neziri 13,06
4) Reetta Hurske 13,16
5) Evonne Britton USA 13,16
6) Phylicia George Kanada 13,18
7) Hanna Plotitsina Ukraina 13,22
8) Gréta Kerekes Unkari 13,25

Alkuerät:

1. erä (+1,8):
1) Clemons 12,58
2) Britton 13,04
3) Hurske 13,04
4) Plotitsina 13,13
5) Matilda Bogdanoff 13,24
6) Anni Siirtola 13,66
7) Emma Hyvärinen 13,78

2. erä (+1,3):
1) Neziri 12,99
2) Korte 13,04
3) Kerekes 13,05
4) George 13,11
5) Julia Enarvi 13,49
6) Saara Keskitalo 13,81.

Kv. Paavo Nurmen kisat (urheilijat suomalaisia, ellei toisin mainita):

Miehet:

100 m (+1,3 m/s):
1) Mike Rodgers USA 10,00
2) Justin Gatlin USA 10,01
3) Lamont Marcell Jacobs Italia 10,13
4) Ojie Edoburun Britannia 10,17
5) Henrik Larsson Ruotsi 10,35
6) Bismark Boateng Kanada 10,36
7) Emile Erasmus Etelä-Afrikka 10,42
8) Samuel Purola 10,50

Alkuerät, 1. erä (+1,3 m/s);
1) Rodgers 10,12
2) Edoburun 10,23
3) Erasmus 10,43
4) Boateng 10,46
5) Aleksi Lehto 10,78
6) Eerikki Pekkola 10,79
7) Santeri Kuusiniemi 10,93
8) Jonathan Brace 10,93.

2. erä (+1,4):
1) Gatlin 10,16
2) Jacobs 10,21
3) Larsson 10,25
4) Purola 10,43 (kkk)
5) Riku Illukka 10,68
6) Willem Kajander 10,75
7) Ville Myllymäki 10,78.

800 m, A-erä:
1) Cornelius Tuwei Kenia 1.46,37
2) Mostafa Smaili Marokko 1.46,89
3) Erik Sowinski USA 1.47,01
4) Filip Snejdr Tshekki 1.47,58
5) Alfred Kipketer Kenia 1.47,73
6) Zan Rudolf Slovenia 1.47,83
7) Markus Teijula 1.49,76 (kkk)
8) Joonas Rinne 1.50,43
9) Antoine Gakeme Burundi 1.50,69
Achraf el-Malki Marokko keskeytti

B-erän parhaat:
1) Samu Mikkonen 1.51,59
2) Jaakko Lehtilä 1.52,16
3) Niko Viljola 1.54,38
4) Antton Launto 1.55,03
5) Alex Rauhala 1.55,16
6) Elias Tuominen 1.55,41.

3000 m esteet:
1) Andy Bayer USA 8.18,29
2) Nicholas Bett Kenia 8.21,20
3) Topi Raitanen 8.21,47 (kkk, Dohan MM-raja, Tokion olympiaraja)
4) Tesfaye Deriba Etiopia 8.24,28
5) John Koech Bahrain 8.30,99
6) Zak Seddon Britannia 8.32,47
7) Tom Erling Kårbö Norja 8.34,20
8) Kaur Kivistik Viro 8.36,68
...10) Miika Tenhunen 9.04,10.

110 m aidat (+1,5):
1) Eduardo De Deus Brasilia 13,42
2) Hassane Fofana Italia 13,44
3) David King Britannia 13,56
4) Johnathan Cabral Kanada 13,61
5) Elmo Lakka 13,69 (kkk)
6) Maximilian Bayer Saksa 13,84
7) Erik Balnuweit Saksa 14,18
8) Ilari Manninen 14,18.

400 m aidat:
1) Oskari Mörö 51,06 (kkk)
2) Joni Vainio-Kaila 51,90
3) Anton Tallbacka 52,78
4) Jonni Blomqvist 53,07
5) Chibunna Ezeabasirim 53,98
6) Tuomas Lehtonen 54,39
7) Kalle Stylman 54,70
8) Don-Zheni Ekoebve 54,86.

Seiväs:
1) Tommi Holttinen 536
2) Eerik Haamer Viro 514
3) Tomas Wecksten 514
4) Eetu Turakainen 514
5) Urho Kujanpää 500.

Pituus:
1) Zhang Yaoguang Kiina 787 (+1,6)
2) Roni Ollikainen 775 (+3,1)
3) Tomasz Jaszczuk Puola 772 (+3,3)
4) Zack Bazile USA 769 (+1,9)
5) Dan Bramble Britannia 768 (–0,5)
6) Fabian Heinle Saksa 763 (+2,1)
7) Zhang Jingqiang Kiina 746 (+0,6)
8) Arttu Pajulahti 729 (+2,2).

Kolmiloikka:
1) Zhu Yaming Kiina 17,36 (+2,6)
2) Donald Scott USA 17,05 (+1,4)
3) Simo Lipsanen 16,57 (+1,8) (kkk)
4) Chris Benard 16,56
5) Nazim Babajev Azerbaidzhan 16,44 (+1,1)
6) Elvijs Misans Latvia 16,20 (+1,2)
7) Georgi Tsonov Bulgaria 15,76 (+0,9)
8) Arttu Tyystjärvi 15,64 (+2,3)
9) Topias Koukkula 15,47 (+1,6).

Kiekko:
1) Fedrick Dacres Jamaika 66,74
2) Christoph Harting Saksa 66,01
3) Piotr Malachowski Puola 65,99
4) Ola Stunes Isene Norja 65,75
5) Traves Smikle Jamaika 64,31
6) Robert Urbanek Puola 62,57
7) Apostolos Parellis Kypros 62,31
8) Martin Kupper Viro 61,55
9) Simon Pettersson Ruotsi 58,20
Daniel Ståhl Ruotsi ei tulosta.

Keihäs:
1) Magnus Kirt Viro 88,32
2) Thomas Röhler Saksa 86,33
3) Keshorn Walcott Tridinad&Tobago 86,09
4) Oliver Helander 84,84 (kkk, Dohan MM-raja)
5) Bernhard Seifert Saksa 84,02
6) Toni Kuusela 83,40 (Dohan MM-raja)
7) Marcin Krukowski Puola 81,65
8) Julian Weber Saksa 81,27
9) Liu Qizhen Kiina 79,05
10) Lassi Etelätalo 76,76
11) Teo Takala 73,40.

Ratakelaus, T54-luokka, 100 m:
1) Leo-Pekka Tähti 13,89 (kk)
2) Aleksei Bitshenok Venäjä 14,55
3) Nathan Maguire Britannia 14,64
4) Esa-Pekka Mattila 15,52
5) Niko Ristiranta 15,83
6) Tuomo Himanka 15,86
7) Jesse Anttila 16,11
8) Henry Manni 16,25 (T34).

Ratakelaus, T54, 400 m:
1) Maguire 48,86
2) Tähti 49,09
3) Bitshenok 49,84
4) Manni 53,00 (T34)
5) Ristiranta 56,78
6) Himanka 56,97
7) Mattila 57,19
8) Anttila 58,38.

Naiset:

100 m (+0,8):
1) Crystal Emmanuel Kanada 11,19
2) Shania Collins USA 11,22
3) Kristal Awuah Britannia 11,39
4) Wei Yongli Kiina 11,43
5) Hanna-Maari Latvala 11,63
6) Lotta Kemppinen 11,65
7) Taika Koilahti 11,68
8) Bianca Williams Britannia 11,72

Alkuerät, 1. erä (+1,7):
1) Emmanuel 11,26
2) Awuah 11,27
3) Wei 11,42
4) Koilahti 11,60 (kkk)
5) Kemppinen 11,66
6) Anniina Kortetmaa 11,73
7) Johanna Kylmänen 11,88
8) Evelina Ojaniittu 12,38

2. erä (+0,9):
1) Collins 11,27
2) Latvala 11,62
3) Williams 11,63
4) Milja Thureson 11,84
5) Annika Haverinen 12,06
6) Maria Räsänen 12,19
7) Jasmin Showlah 12,30.

1500 m:
1) Winnie Nanyondo Uganda 4.06,21
2) Taye Fantu Etiopia 4.06,27
3) Daryia Barisevitsh Valko-Venäjä 4.06,50
4) Yolanda Ngarambe Ruotsi 4.08,98
5) Beyenu Degefu Etiopia 4.09,79
6) Kristiina Mäki Tshekki 4.10,32
7) Renata Plis Puola 4.10,78
8) Johanna Geyer-Carles Ranska 4.12,70
9) Sara Kuivisto 4.20,59
Eglay Nalyanya Kenia keskeytti.

B-erän parhaat:
1) Janica Rauma 4.24,05
2) Nathalie Blomqvist 4.24,10
3) Saija Seppä 4.25,44
4) Reetta Joronen 4.28,23
5) Kaisa Tyni 4.32,80
6) Ilona Välimäki 4.38,24.

100 m aidat (+0,8):
1) Christina Clemons USA 12,85
2) Annimari Korte 13,02
3) Nooralotta Neziri 13,06
4) Reetta Hurske 13,16
5) Evonne Britton USA 13,16
6) Phylicia George Kanada 13,18
7) Hanna Plotitsina Ukraina 13,22
8) Gréta Kerekes Unkari 13,25

Alkuerät, 1. erä (+1,8):
1) Clemons 12,58
2) Britton 13,04
3) Hurske 13,04
4) Plotitsina 13,13
5) Matilda Bogdanoff 13,24
6) Anni Siirtola 13,66
7) Emma Hyvärinen 13,78

2. erä (+1,3):
1) Neziri 12,99
2) Korte 13,04
3) Kerekes 13,05
4) George 13,11
5) Julia Enarvi 13,49
6) Saara Keskitalo 13,81.

400 m aidat:
1) Viivi Lehikoinen 58,55 (kkk)
2) Eveliina Määttänen 59,75
3) Frida Hämäläinen 1.00,50
4) Aada Aho 1.01,13
5) Elin Mickos 1.01,52
6) Annika Hannola 1.01,54
7) Viola Westling 1.01,98
8) Erin Karjalahti 1.03,05.

Korkeus:
1) Ella Junnila 194 (SE, kkk, Dohan MM-raja)
2) Linda Sandblom 184,
3) Jessica Kähärä 182
4) Heta Tuuri 179
5) Viivi Voutilainen, Sini Lällä ja Grete Udras Viro 175
8) Miia Sillman 175.

Seiväs:
1) Alysha Newman Kanada 462
2) Michaela Meijer Ruotsi 456
3) Nikoléta Kiriakopoulou Kreikka 446
4) Wilma Murto 436
5) Lene Retzius Norja 411
Saga Andersson ei tulosta
Jenn Suhr USA ei hypännyt.

Kolmiloikka:
1) Gabriela Petrova Bulgaria 14,29 (+2,6)
2) Kristiina Mäkelä 13,97 (+1,4) (kkk)
3) Thea Lafond Dominica 13,91 (+1,4)
4) Irina Vaskouskaja Valko-Venäjä 13,84 (+2,4)
5) Dovile Dzindzaletaite Liettua 13,70 (+2,1)
6) Violetta Skvartsova Valko-Venäjä 13,47 (+1,5)
7) Emma Pullola 13,31 (+1,9)
8) Tähti Alver Viro 13,04 (+0,8)
9) Kira Kytölä 12,61 (+1,7)
Hanna Minenko Israel ei tulosta.

Kuula:
1) Chase Ealey USA 19,38
2) Danniel Thomas-Dodd Jamaika 19,03
3) Aliona Dubitskaja Valko-Venäjä 18,48
4) Monique Riddick USA 18,37
5) Fanny Roos Ruotsi 18,29
6) Sara Gambetta Saksa 18,17
7) Paulina Guba Puola 17,97
8) Maggie Ewen 17,83
...12) Senja Mäkitörmä 15,92.

Moukari:
1) Anita Wlodarczyk Puola 75,61
2) Joanna Fiodorow Puola 74,71
3) Wang Zheng Kiina 73,52
4) Alexandra Tavernier Ranska 73,44
5) Luo Na Kiina 71,68
6) Réka Gyuratz Unkari 70,83
7) Hanna Skydan Azerbaidzhan 70,59
8) Malwina Kopron Puola 70,06
9) Hanna Malushik Valko-Venäjä 68,19
10) Krista Tervo 61,20.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt