Annimari Korte tykitti huippuajan! Aitoi komeasti alle 13 sekunnin ja alitti MM-rajan

Julkaistu: , Päivitetty:

Yleisurheilu
Lahden Motonet-kisoissa nähtiin kovatasoinen naisten pika-aitakisa, jonka nopein oli ennätyksensä juossut Annimari Korte.
Annimari Korte säväytti lämpimässä illassa Hiihtostadionin lehtereillä istunutta lahtelaisyleisöä voittamalla naisten 100 metrin aitojen toisen juoksun ennätysajallaan 12,93. Kun tuulilukema oli -0,2 m/s, aika kelpaa Dohan MM-kisojen tulosrajan alitukseksi.

Startin nopein oli tuttuun tyyliinsä Reetta Hurske, mutta Korte tuli vastustamattomasti ohi. Myös Hurske juoksi oman ennätyksensä 13,10.

Valenciassa asuva Korte joutui jättämään hallikauden väliin, koska hän loukkasi tammikuussa takareitensä.

– Reisi vaivaa vieläkin. Joka ponnistuksessa on hirveä pistos, Korte sanoi Ylen haastattelussa.

Otsikkoa on muokattu klo 20.36. Korte juoksi alle MM-kisojen tulosrajan. Artikkeliin lisätty klo 21.32 tuloksia illan kilpailuista.

SUL:n GP-kisasarjan 1/6 kilpailu, Lahti

Miehet:

100 m (-0,1 m/s): 1) Gavin Smellie Kanada 10,22, 2) Sam Osewa Britannia 10,43, 3) Elmo Lakka JKU 10,62, 4) Aleksi Lehto SeinäjSU 10,74, 5) Riku Illukka VantSa 10,77, 6) Konsta Alatupa KokkTU 10,84, 7) Jonathan Brace EsboIF 10,91, 8) IlariMäkinen HIFK 10,99. – B-erä (0,7): 1) Samuli Lehtinen LA 10,92, 2) Mikke Jaakkola LUU 11,03, 3) Isac Wedenberg BorgAk 11,05.

1500 m: 1) Matthew Ramsden Australia 3.35,85, 2) Johnny Gregorek Yhdysvallat 3.36,49, 3) Stewart McSweyn Australia 3.36,50, 4) Drew Hunter Yhdysvallat 3.39,76, 5) Topi Raitanen HKV 3.40,71 (kkk), 6) Balázs Vindics Unkari3.41,37, 7) Siarhei Platonau Valko-Venäjä 3.41,42, 8) Jan Petrač Slovenia 3.42,01, 9) Volodimir Kuts Jr Ukraina 3.46,51, 10) Olavi Allase Viro 3.47,94, 11) Martti Siikaluoma LA 3.51,79, 12) Samu Mikkonen JoKa 3.52,38,13) Hannu Granberg LA 3.54,12, 14) Ossi Kekki LA 3.59,72, Håkon Mushom Norja keskeytti. – B-erä: 1) Miika Tenhunen NivalU 3.55,84, 2) Antton Launto SauvU 3.55,90, 3) Aleksi Kivelä LempKi 3.56,33, 4) Jiri Karjalainen JoKa 3.56,73, 5) Mika Kotiranta JoKa 3.56,97,6) Samuli Hussa LimingNM 3,57,60, 7) Janne Kanerva LA 3.59,40, 8) Samu Heikkonen LUM 3.59,80. – C-erä: … 5) Aleksi Rajaniemi 16 LA 4.07,93.

400 m aj: 1) Jaak-Heinrich Jagor Viro 50,78, 2) Rilwan Alowonle Nigeria 51,06, 3) Gerald Drummond Costa Rica 51,10, 4) Erik Jagor Viro 51,57, 5) Joni Vainio-Kaila LaitJy 52,13 (kkk), 6) Tuomas Lehtonen LiePa 54,98, 7) Chibunna EzeabasirimHKV 56,85. – B-erä: 1) Jonni Blomqvist BorgåAk 53,42 (2. paras suomalainen), 2) Vesa Kittilä PyhäjoWi 53,65 (3. paras suomalainen), 3) Anton Tallbacka HIFK 53,69, 4) Don-Zheni Ekoebve HIFK 54,55, 5) Kalle Stylman LiePa 55,28, 6) Eero Ilomäki HIFK 55,76.

Seiväs: 1) Declan Carruthers Australia 555, 2) Tommi Holttinen SomEsa 535, 3) Tomas Wecksten KarhU 525, 4) Urho Kujanpää TP 525, 5) Eetu Turakainen TuUL 525 (22-v. EM-raja), 6) Jere Keskinen VaasTo 480. – Anton Kunnas SibVa & Veeti VesalainenLA ilman tulosta (460).

3-loikka: 1) Oleksandr Malosilov Ukraina 16,43, 2) Dimítrios Tsiámis Kreikka 16,41, 3) Simo Lipsanen LUM 16,23, 4) Artjom Konovalenko Ukraina 15,97, 5) Topias Koukkula KangU 15,59, 6) Aaro Davidila LapLu 15,54, 7) Daniel Ofosu TuWe 15,14,8) Veikko Nugraha EspTa 15,08, 9) Arttu Tyystjärvi LUM 14,91, 10) Juho Nieminen JKU 14,61.

Moukari: 1) Tuomas Seppänen PoYU 73,10 (kkk), 2) Aaron Kangas KankaanpSL 72,87, 3) Zahar Mahrosenka Valko-Venäjä 72,65, 4) Henri Liipola SomEsa 72,37, 5) Aleksi Jaakkola VehmaistU 70,87 (22-v. EM-raja, come-back, ed. kilp. 22.7.2017),6) Tommi Remes KiuruvU 70,06, 7) Roope Auvinen SjuIF 67,70, 8) Petri Rautio OP 63,22, 9) Joni Syrjälä TP 61,16, 10) Fredrik Fröberg SjuIF 60,06.

19-v. miehet:

200 m (2,2): 1) Tuukka Koskinen 16 LA 22,54, 2) Karim Echahid LA 22,64.

Ratakelaus:

100 m (luokka 54, 0,1 m/s): 1) Esa-Pekka Mattila EspTa 15,74, 2) Niko Ristiranta KuusankKi 16,46, 3) Jesse Anttila HämTa 16,48.

200 m (luokka 54, -0,1 m/s): 1) Mattila 28,39, 2) Ristiranta 28,73, 3) Anttila 29,64.

Naiset:

200 m (0,3): 1) Hanna-Maari Latvala JKU 23,75 (kkk), 2) Anniina Kortetmaa JKU 24,02, 3) Johanna Kylmänen 17 RaisKu 24,35, 4) Kerttu Latvala KUYU 24,35, 5) Mette Baas VeitsilKV 24,52, 6) Anna Pursiainen 16 EspTa 24,74, 7) Saara KeskitaloEspTa 25,14. – B-erä (0,4): 1) Tanja Kokkonen 17 LUM 25,13, 2) Sanna Erkinheimo LA 25,24, 3) Maria Räsänen LapinlVe 25,29.

1500 m: 1) Yolanda Ngarambe Ruotsi 4.07,61, 2) Caterina Granz Saksa 4.07,77, 3) Jarinter Mawia Kenia 4.09,29, 4) Kristiina Mäki LA 4.14,23, 5) Ophélie Claude-Boxberger Ranska 4.14,57, 6) Nathalie Blomqvist PedersFa 4.24,72 (19-v. EM-raja),7) Saija Seppä SuolUrho 4.24,88, 8) Camilla Richardson VasaIS 4.24,93, 9) Kaisa Tyni PyhtYr 4.27,73, 10) Reetta Joronen SavRi 4.35,19, 11) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRe 4.35,59, 12) Moona Latvala HKV 4.35,66, 13) Katri Gauriloff KUYU 4.36,25, 14) LinneaHarala SomEsa 4.37,15, 15) Pihla Hokkanen KuopRe 4.45,44, Tamara Tverdostup Ukraina keskeytti (800 m 2.12,21). – B-erä: 1) Heini Ikonen JKU 4.42,71, 2 Jenni Moskari KU-58 4.43,08, 3 Veera Hakomäki 17 SeinäjSU 4.43,18, 4) Anne-Marika Partanen KuopRe 4.45,31,5) Janna Hautala LA 4.46,61, 6) Aino Kuljukka LA 4.47,86, 7) Sini Tirri ToijVau 4.48,14, 8) Emilia Jousimaa HyvinkSU 4.48,48, 9) Sini Rajaniemi 15 LA 4.51,22.

100 m aj (-0,1): 1) Annimari Korte HIFK 12,93 (kkk & kaikkien aikojen -2 & Dohan MM-raja), 2 Reetta Hurske TP 13,10 (ka-4), 3) Hanna Plotitsina Ukraina 13,18, 4) Hanna Tshubkovtsova Ukraina 13,33 (aik. 13,31), 5) Monika Zapalska Saksa 13,65, 6) AnniSiirtola HKV 13,72, 7) Saara Keskitalo EspTa 13,91 (19-v. EM-raja), 8) Marika Partinen JoKa 13,99 (aik. 13,97). – Esikilpailu (-0,9): 1) Korte 13,17 (kkk), 2) Hurske 13,17 (kkk), 3) Plotitsina 13,24, 4) Tshubkovtsova 13,31, 5) Zapalska 13,73, 6) Siirtola 13,76,7) Keskitalo 13,91 (19-v. EM-raja), 8) Partinen 13,97. – B-kilpailu (0,1): 1) Tanja Kokkonen 17 LUM 14,25, 2) Noora Kauranen HämTa 14,63. Petra-Sofia Laakso SavRi & Reetta Hämäläinen LA kaatuivat.

Korkeus: 1) Karina Taranda Bulgaria 196, 2) Levern Spencer Saint Lucia 190, 3) Tonje Angelsen Norja 187, 4) Ella Junnila TP 181, 5) Viivi Voutilainen TuUL 178, 6) Linda Sandblom HangIK 178, 7) Heta Tuuri LA 174, 8-9) Elin Pajunen KronÅs& Erika Furlani Italia 174, 10) Sini Lällä JKU 174.

Pituus: 1) Taika Koilahti TuWe 679 (3,6), myös 637 (1,3, kkk), 2) Quanesha Burks Yhdysvallat 662, 3) Anne-Mari Lehtiö KU-58 608 (2,3), myös 605 (-0,8), 4) Emmi Mäkinen JKU 600, 5) Marika Partinen JoKa 595, 6) Sini Sanaslahti KaipVi 594,7) Gia Reinholm JKU 587, 8) Neea Käyhkö SavRi 585, 9) Aino Tapio SibVa 571, 10) Saara Hakanen HKV 568, 11) Oona Nieminen JKU 565, 12) Kira Kytölä EsboIF 561.

Keihäs: 1) Liina Laasma Viro 62,56, 2) Heidi Nokelainen JoKa 54,89, 3) Ge Lijuan Kiina 54,40, 4) Dai Qianqian Kiina 53,59, 5) Sanni Utriainen TP 51,23, 6) Saara Lipsanen LUM 50,60, 7) Jin Pingping Kiina 49,74, 8) Julia Valtanen RaumU49,04, 9) Miia Makkonen SysmSi 48,81, 10) Jelena Jaakkola SoinSi 48,05.

Parayleisurheilu:

Keihäs (luokka 34): 1) Marjaana Heikkinen SiilinjPo 18,56.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt