Timanttiliigassa hurja satanen, neljä miestä alle 10 sekunnin! Saksan Hofmann keihäspaikan valtias

Julkaistu:

Yleisurheilu
Yhdysvaltalaishirmut Noah Lyles ja Christian Coleman juoksivat molemmat sata metriä aikaa 9,86.
Yleisurheilukauden toinen Timanttiliigan osakilpailu käytiin lauantaina Kiinan Shanghaissa.

Illan päättäneellä miesten sadalla metrillä todistettiin kovatasoista kilpailua.

Voiton vei lopulta maalikameratarkistelun jälkeen USA:n Noah Lyles kauden kärkiajalla 9,86. Myös toiseksi sijoittunut Lylesin maanmies Christian Coleman juoksi saman ajan.

Alle 10 sekunnin kiirehtivät myös Etelä-Afrikan Akani Simbine 9,95 ja Britannian Reece Prescod 9,97.

Kisassa puhalsi 0,9 m/s myötätuuli.

Keihäspaikalla todelliset hirmutulokset jäivät lopulta piippuun, mutta Shanghaissa nähtiin silti hyvä keihäskilpailu.

Voiton vei Saksan Andreas Hofmann kauden kärkituloksella 87,55. Toinen oli Taiwanin Chao-Tsun Cheng 87,12 kantaneella kiskaisullaan.

Puolan Marcin Krukowski oli kolmas (84,51), ja lentomatkalla kaikki keihäänsä menettänyt Saksan Thomas Röhler jätettiin vasta neljänneksi (82,95).

Miesten 400 metrin aidoissa tällä kaudella jopa Kevin Youngin 27 vuoden takaista ME:tä (46,78) jahtaava Qatarin Abderrahman Samba avasi kautensa mainiolla ajalla 47,27.

Rai Benjamin säesti tykitystä tuloksella 47,80.

Suomalaisia ei ollut mukana Shanghaissa.

Timanttiliigan 2/14 kilpailu Shanghai (timanttiliigalajien tulokset):

Naiset:

100 m:
1) Aleia Hobbs USA 11,03
2) Blessing Okagbare Nigeria 11,07
3) Elaine Thompson Jamaika 11,14

400 m:
1) Salwa Eid Naser Bahrain 50,65
2) Sydney McLaughlin USA 50,78
3) Christine Botlogetswe Botswana 51,29

1 500 m:
1) Rababe Arafi Marokko 4.01,15
2) Gudaf Tsegay Etiopia 4.01,25
3) Winnie Nanyondo Uganda 4.01,39

3 000 m ej:
1) Beatrice Chepkoech Kenia 9.04,53
2) Celliphine Chepteek Chespol Kenia 9.11,10
3) Peruth Chemutai Uganda 9.17,78

Keihäs:
1) Lyu Huihui Kiina 66,89
2) Lina Muze Latvia 64,87
3) Christin Hussong Saksa 64,10

Kuula:
1) Chase Ealey USA 19,58
2) Gong lijiao Kiina 19,44
3) Laiona Dubitskaja Valko-Venäjä 18,78

Seiväs:
1) Katerina Stefanidi Kreikka 472
2) Nikoleta Kiriakopoulou Kreikka 472
3) Li Ling Kiina 472

Miehet:

100 m:
1) Noah Lyles USA 9,86
2) Christian Coleman USA 9,86
3) Akani Simbine Etelä-Afrikka 9,95

200 m:
1) Aaron Brown Kanada 20,07
2) Andre de Grasse Kanada 20,21
3) Clarence Munyai Etelä-Afrikka 20,37

400 m:
1) Fred Kerley USA 44,81
2) Michael Cherry USA 45,48
3) Nathan Strother USA 45,52

5 000 m:
1) Yomif Kejelcha Etiopia 13.04,16
2) Selemon Barega 13.04,71
3) Hagos Gebrhiwet Etiopia 13.04,83

110 m aj
1) Omar McLeod Jamaika 13,12
2) Xie Wenjun Kiina 13,17
3) Sergei Shubenkov neutraali (Venäjä)

400 m aj:
1) Abderrahman Samba Qatar 47,27
2) Rai Benjamin USA 47,80
3) Thomas Barr Irlanti 49,41

Korkeus:
1) Wang Yu Kiina 228
2) Maksim Nedasekau Valko-Venäjä 228
3) Lija Ivanuk neutraali (Venäjä) 228

Keihäs:
1) Andreas Hofmann Saksa 87,55
2) Cheng Chao-Tsun Taiwan 87,12
3) Marcin Krukowski Puola 84,51

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt