Yleisurheilu

Ruotsi-ottelun urheilijat selvillä – dopingkohun aiheuttanut juoksija ei tule Tampereelle

Julkaistu:

Yleisurheilu
Suomi–Ruotsi-maaottelun urheilijat julkistettiin.
Tampereella viikonloppuna järjestettävän Suomi–Ruotsi-maaottelun urheilijat on valittu. Urheilijoiden nimet julkaistiin maanantaina.

Suomen joukkueessa ei ole isoja yllätyksiä. Naisten pika-aitoihin oli EM-kisojen tapaan tyrkyllä neljä naista. Kun EM-kisoista rannalle jäänyt Lotta Harala ei pystynyt venymään sateisessa säässä Lappeenrannan GP-kisassa viime viikolla, valittiin Haralaa paremman tilastoajan tällä kaudella juosseet Nooralotta Neziri, Reetta Hurske ja Annimari Korte Ruotsi-otteluun.

Suomen joukkueen urakoitsijoita ovat Milja Thureson ja Aino Pulkkinen. Pulkkinen juoksee 100 ja 200 metriä sekä molemmat viestit (4x100 ja 4x400 m). Thureson nähdään 200 ja 400 metrillä sekä viesteissä.

Dopingkohun keskelle joutunut ruotsalaisjuoksija Meraf Bahta ei tule Tampereelle.
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

Bahta jätti kolme kertaa 12 kuukauden aikana raportoimatta olinpaikkansa antidopingviranomaisille, ja näin häneltä jäi väliin kolme mahdollista dopingtestiä.

Hän sai kuitenkin luvan osallistua EM-kisoihin, sillä hänen tutkinnan alla olevia rikkeitään käsitellään Ruotsissa vasta kisojen jälkeen. Hän voitti Berliinissä pronssia 10 000 metrillä. Hän kuitenkin lähti kotiin kesken kisojen eikä juossut 5000 metrin kisaa.

Ruotsin yleisurheiluliiton mukaan Bahta on päättänyt sanoa kiitos ei maaottelulle.

– Viime vuonna hän tuli kisoihin suoraan Timanttiliigan finaalista. Nyt hän tuntee henkistä painetta mutta ei ole myöskään varma kunnostaan ja keskittyy ainoastaan Zürichiin, joukkueen kapteeni Karin Torneklint kertoi.

Suomen joukkueet yleisurheilun Ruotsi-ottelussa Tampereella (31.8.-1.9.)

Miehet:

100 m: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat kauden paras 10,49/ennätys 10,44, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 10,39/10,30, Samuel Purola Oulun Pyrintö 10,44/10,31

200 m: Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot 21,29/21,29, Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 20,88/20,88, Roope Saarinen Esbo IF 20,99/20,99

400 m: Filiph Johansson Gamlakarleby IF 48,23/48,23, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 47,97/47,76, Christoffer Envall IK Falken 48,20/47,90

800 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 1.48,97/1.48,97, Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,10/1.48,10, Tuomo Salonen Espoon Tapiot 1.52,05/1.49,39

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.42,54/3.42,54, Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 3.41,88/3.41,88, Tuomo Salonen Espoon Tapiot 3.48,39/3.46,38

5000 m: Arttu Vattulainen Joensuun Kataja 13.46,75/13.46,75, Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot 14.17,87/14.17,87, Ossi Kekki Lahden Ahkera 14.12,94/14.11,25

10000 m: Jaakko Piesanen Saarijärven Pullistus 30.09,87/30.09,87, Arttu Vattulainen Joensuun Kataja 28.48,43/28.48,43, Ossi Kekki Lahden Ahkera 30.27,41/30.21,43

110 m aj: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,18/14,18, Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,60/13,60, Valtteri Kalliokulju Liedon Parma 14,50/14,22.

400 m aj: Jonni Blomqvist Borgå Akilles 52,50/52,50 Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,32/51,09, Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 52,08/51,09

3000m ej: Hannu Granberg Lahden Ahkera 8.47,62/8.47,62, Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.28,48/8.28,48, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat 8.57,17/8.57,17

Korkeus: Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 211i/211i, Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat 216i/216i, Samuli Eriksson Salon Vilpas 220i/220i

Seiväs: Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 555/555 Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 555/555, Tommi Holttinen Someron Esa 555/555.

Pituus: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 775/805, Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä 778/807, Kristian Bäck Vasa IS 793/795.

Kolmiloikka: Arttu Tyystjärvi Lappeenrannan Urheilu-Miehet 15,90/15,90, Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68 16,14/16,14, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 16,84/17,14

Kuula: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 18,11/18,11, Timo Kööpikkä Seinäjoen Seudun Urheilijat 19,13/19,13, Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku 19,57/20,30.

Kiekko: Oskari Perälampi Espoon Tapiot57,75/57,75, Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 60,11/61,66, Frantz Kruger Vasa IS 59,74/70,32.

Moukari: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 70,50/76,20, Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku 72,09/72,09, Henri Liipola Someron Esa 75,47/75,47

Keihäs: Toni Kuusela Kuortaneen Kunto 78,45/78,45, Oliver Helander IF Raseborg 88,02/88,02, Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 82,59/88,98.

4x100 m: Otto Ahlfors, Samuel Purola, Oskari Lehtonen, Eetu Rantala, Viljami Kaasalainen, Roope Saarinen

4x400 m: Markus Teijula, Filiph Johansson, Eljas Aalto, Christoffer Envall, Joni Vainio-Kaila, Roope Saarinen.

10000 m kävely: Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 39.55,09, Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat 41.45,96, Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 40.22,6h,

Naiset:

100 m: Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 11,60/11,60, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,65/11,65, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,75/11,75

200 m: Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,94/23,76, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,73/23,73, Milja Thureson Turun Toverit 23,65/23,65

400 m: Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 54,24/54,24, Milja Thureson Turun Toverit 54,21/54,21, Nea Mattila HIFK-friidott 54,61/54,72

800 m: Jonna Julin IF Nykarlebynejden 2.05,20/2.05,20, Sara Kuivisto Borgå Akilles 2.02,14/2.02,14, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.04,26/2.04,26

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken 4.25,20/4.25,20, Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.08,96/4.08,96, Sandra Eriksson IK Falken 4.15,42/4.11,05

5000 m: Kaisa Tyni Pyhtään Yritys 17.02,07/16.56,26, Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 15.51,94/15.51,94, Sandra Eriksson IK Falken -/16.01,72.

10000 m: Janica Rauma Forssan Salama -/34.06,08, Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 33.27,04/32.58,17, Astrid Snäll Forssan Salama -/39.40,7h

100 m aj: Annimari Korte HIFK-friidrott 13,14/13,14, Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 12,86/12,81, Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,11/13,11

400 m aj: Nea Mattila HIFK-friidott 58,11/58,11, ViiviLehikoinen HIFK-friidott 57,26/56,49, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 58,15/58,07

3000 m ej: Janica Rauma Forssan Salama 9.41,70/9.41,70, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 10.36,38/10.36,38, Astrid Snäll Forssan Salama 10.12,06/10.12,06.

Korkeus: Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 187/187, Elina Kakko Perttelin Peikot 188/188, Ella Junnila Janakkalan Jana 192/192.

Seiväs: Saga Andersson Esbo IF 439/442, Wilma Murto Salon Vilpas 460/471i, Minna Nikkanen Someron Esa 445i/461i.

Pituus: Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat-58, Vantaa 617/635, Maria Huntington Tampereen Pyrintö 623/623, Taika Koilahti Turun Weikot 629/629.

Kolmiloikka: Sanna Nygård Vasa IS 13,81/13,81, Kira Kytölä Esbo IF 13,61/13,61, Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,31/14,31

Kuula: Suvi Helin Tampereen Pyrintö 15,47/15,96, Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 16,11/16,11, Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire 16,95/16,95.

Kiekko: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 56,80/56,80, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 58,36/58,36, Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 56,96/61,07.

Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu 66,65/69,56, Inga Linna Riihimäen Kisko 68,79/68,79, Krista Tervo Karhulan Katajaiset 69,42/69,42.

Keihäs: Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 56,66/56,66, Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 57,75/62,13, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat 59,96/60,98.

4x100m: Anniina Kortetmaa, Aino Pulkkinen, Sara Francis, Milja Thureson, Nooralotta Neziri, Taika Koilahti.

4x400m: Milja Thureson, Nea Mattila, Eveliina Määttänen, Aino Pulkkinen, Viivi Lehikoinen

5000 m kävely: Hele Haapaniemi Espoon Tapiot 23.08,33/23.08,33, Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet -/23.21,83, Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 23.16,43/22.46,85.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt