Yleisurheilu

Yleisurheilun nuorten MM-kisat Tampereella – tässä ohjelma ja suomalaiset

Julkaistu: , Päivitetty:

Yleisurheilu
Kilpailutapahtumat ovat käynnissä Ratinassa joka päivä aamusta iltaan.
Yleisurheilun nuorten MM-kisat kilpaillaan Tampereella Ratinan stadionilla tiistaista sunnuntaihin. Kyseessä ovat alle 20-vuotiaiden kisat (vuonna 1999 tai myöhemmin syntyneet), jotka järjestetään kahden vuoden välein.

Kisat näkyvät Ylen kanavilla.

Katso ISTV:n ennakkostudio tästä.

Koko kisaohjelma ja suomalaiset (alustavat) alla.

Perjantain suomalaiset päivitetty starttilistojen julkaisun jälkeen. Myös lajeissaan jo karsiutuneet poistettu tulevilta päiviltä.

Tiistai 10.7

Aamu:
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy
09.00:N Keihäänheitto, karsintaryhmä A (Roosa Ylönen)
09.05: M 10-ottelu, 100 m (Juuso Toivonen)
09.10: M Kuulantyöntö, karsintaryhmä A
09.30: N 3000 m estejuoksu, alkuerät (Astrid Snäll, Salla Laukkanen)
09.50: M 10-ottelu, pituushyppy (Juuso Toivonen)
10.20: N Keihäänheitto, karsintaryhmä B (Elina Kinnunen)
10.20: M 1500 m, alkuerät
10.24: M Kuulantyöntö, karsintaryhmä B (Eero Ahola)
10.55: N 800 m, alkuerät (Veera Perälä)
11.20: M Pituushyppy, karsinta
11.45: M 100 m, alkuerät (Samuel Purola, Riku Illukka)
11.45: M 10-ottelu, kuulantyöntö (Juuso Toivonen)

Ilta:
16.00: M 10-ottelu, korkeushyppy (Juuso Toivonen)
16.15: N Seiväshyppy, karsinta (Saga Andersson)
16.45: N Kiekonheitto, karsintaryhmä A
16.50: N 400 m, alkuerät (Mette Baas)
17.40: N 5000 m, finaali
18.05: N Kiekonheitto, karsintaryhmä B (Helena Leveelahti)
18.10: M Kuulantyöntö, finaali (Eero Ahola)
18.15: M 10-ottelu, 400 m (Juuso Toivonen)
18.50: M 10 000 m, finaali

Keskiviikko 11.7

Aamu:
09.00: M 10-ottelu, 110 m aidat (Juuso Toivonen)
09.30: M 110 m aidat, alkuerät (Jesse Väyrynen)
09.50: M 10-ottelu, kiekonheitto (Juuso Toivonen)
10.15: N Kuulantyöntö, karsintaryhmä A (Helena Leveelahti)
10.30: N 400 m aidat, alkuerät (Viivi Lehikoinen, Nea Mattila)
11.20: M 400 m, alkuerät
11.30: N Kuulantyöntö, karsintaryhmä B
12.20: M Moukarinheitto, karsintaryhmä A
12.27: N 100 m, alkuerät (Sara Francis)
12.40: M 10-ottelu, seiväshyppy (Juuso Toivonen)
13.40: M Moukarinheitto, karsintaryhmä B (Veikka Koskinen)

Ilta:
16.30: M 10-ottelu keihäänheitto (Juuso Toivonen)
16.35: N Kuulantyöntö, finaali
16.40: M 110 m aidat, semifinaali
17.00: M Seiväshyppy, karsinta (Santtu Koskiaho)
17.10: N 800 m, semifinaali
17.50: M 100 m, semifinaalit (Riku Illukka)
17.55: M Pituushyppy, finaali
18.25: N 400 m, semifinaali
18.50: N Keihäänheitto, finaali (Elina Kinnunen)
18.55: N 3000 m, finaali (Astrid Snäll)
19.25: M 10-ottelu, 1500 m (Juuso Toivonen)
20.05: M 100 m, finaali

Torstai 12.7

Aamu:
09.30: N 7-ottelu, 100 m aidat (Sanni Pajasmaa)
09.40: N Moukarinheitto, karsintaryhmä A
10.00: M 3000 m esteet, alkuerät (Wilho Hautala)
10.18: N Pituushyppy, karsinta (Olivia Mäkinen)
10.30: N 7-ottelu, korkeushyppy (Sanni Pajasmaa)
10.35: M 400 m aidat, alkuerät (Vesa Kittilä)
10.55: N Moukarinheitto, karsintaryhmä B (Kiira Väänänen)
11.30: M 200 m, alkuerät (Riku Illukka)

Ilta:
18.00: N 100 m, semifinaalit (Sara Francis)
18.05: N 7-ottelu, kuulantyöntö (Sanni Pajasmaa)
18.20: N Seiväshyppy, finaali (Saga Andersson)
18.25: M 200 m, semifinaalit
18.50: N 400 m aidat, semifinaalit (Viivi Lehikoinen, Nea Mattila)
19.15: N 7-ottelu, 200 m (Sanni Pajasmaa)
19.20: M Korkeushyppy, karsinta
19.35: N Kiekonheitto, finaali (Helena Leveelahti)
19.40: M 400 m, semifinaalit
20.10: N 400 m, finaali
20.25: M 1500 m, finaali
20.48: N 800 m, finaali
21.02: M 110 m aidat, finaali
21.15: N 100 m, finaali

Perjantai 13.7

Aamu:
09.30: M Keihäänheitto, karsintaryhmä A (Teemu Narvi)
09.35: N 100 m aidat, alkuerät (Saara Keskitalo, Petra-Sofia Laakso)
10.00: N 7-ottelu, pituushyppy (Sanni Pajasmaa)
10.25: M 800 m, alkuerät
10.45: M Keihäänheitto, karsintaryhmä B
11.20: N 1500 m, alkuerät
11.40: N Korkeushyppy, karsinta
12.00: N 200 m, alkuerät (Sara Francis)
12.10: N 7-ottelu, keihäänheitto ryhmä A (Sanni Pajasmaa)
13.20: N 7-ottelu, keihäänheitto ryhmä B (Sanni Pajasmaa)


Ilta:
17.50: M Moukarinheitto, finaali
18.00: M Kolmiloikka, karsinta (Iikka Alingue)
18.05: N 4x100 m, alkuerät
18.30: M 4x100 m, alkuerät (Väyrynen, Örn, Alatupa, Mäkinen)
19.00: N 7-ottelu, 800 m (Sanni Pajasmaa)
19.28: M 400 m aidat, semifinaalit
19.43: N Pituushyppy, finaali
20.02: N 200 m, semifinaalit
20.26: N 400 m aidat, finaali
20.35: M 400 m, finaali
20.45: N 3000 m esteet, finaali
21.20: M 200 m, finaali

Lauantai 14.7

09.30: M Kiekonheitto, karsintaryhmä A (Eero Ahola)
09.35: N 10 000 m kävely (Anniina Kivimäki)
10.00: N Kolmiloikka, karsinta (Ada Koistinen)
10.40: M korkeushyppy, finaali
10.45: M 10 000 m kävely
10.50: M Kiekonheitto, karsintaryhmä B
11.50: N 4x400 m, alkuerät (Suomi)
12.15: M 4x400 m, alkuerät
13.20: N Moukarinheitto, finaali (Kiira Väänänen)
13.50: M Seiväshyppy, finaali
13.55: N 100 m aidat, semifinaalit (Saara Keskitalo)
14.30: M 800 m, semifinaalit
14.59: M Kolmiloikka, finaali (Iikka Alingue?)
15.05: N 200 m, finaali
15.20: M 5000 m, finaali
15.25: M Keihäänheitto, finaali (Teemu Narvi)
15.52: M 400 m aidat, finaali
16.04: N 4x100 m, finaali
16.40: M 4x100 m, finaali (Suomi?)

Sunnuntai 15.7

13.30: N Korkeushyppy, finaali
13.35: N 100 m aidat, finaali (Saara Keskitalo?)
13.40: M Kiekonheitto, finaali (Eero Ahola?)
13.45: M 3000 m esteet, finaali
14.00: N Kolmiloikka, finaali (Ada Koistinen?)
14.15: N 1500 m, finaali
14.34: M 800 m, finaali
14.58: N 4x400 m, finaali (Suomi?)
15.28: N 4x400 m, finaali

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt