Yleisurheilun MM-kisojen ohjelma ja suomalaislajit

Julkaistu:

mm-kisat
Yleisurheilun MM-kisat kilpaillaan Lontoossa 4.-13.8.
Suomen joukkue yleisurheilun MM-kisoissa:

Miehet:

Tero Pitkämäki (Keihäs)

David Söderberg (Moukari)

Arttu Pajulahti (Pituus)

Simo Lipsanen (3-loikka)

Jarkko Kinnunen (50 km kävely)

Aleksi Ojala (50 km kävely)

Aku Partanen (50 km kävely)

Naiset:

Camilla Richardsson (3 000 m ej)

Anne-Mari Hyryläinen (Maraton)

Linda Sandblom (Korkeus)

Kristiina Mäkelä (3-loikka)

Minna Nikkanen (Seiväs)

Maanantai 7.8.

20.30 200 m (M) alkuerät

20.35 Kolmiloikka (M) karsinta (Simo Lipsanen)

21.00 Moukarinheitto (N) finaali

21.30 400 m aj (N) alkuerät

22.20 400 m aj (M) välierät

22.25 Kolmiloikka (N) finaali

22.55 400 m (N) Välierät

23.30 110 m aj (M) finaali

23.50 1500 m (N) finaali

Tiistai 8.8.

21.20 Keihäänheitto (N) finaali

21.30 200 m (N) alkuerät

21.35 Seiväshyppy (M) finaali

22.35 400 m aj (N) välierät

22.40 Kuulantyöntö (N) karsinta

23.10 3000 m ej (M) finaali

23.35 800 m (M) finaali

23.50 400 m (M) finaali

Keskiviikko 9.8.

21.05 3000 m ej (N) alkuerät (Camilla Richardsson)

21.10 Pituushyppy (N) karsinta

21.20 Moukarinheitto (M) karsintaryhmä A (David Söderberg karsintaryhmä A tai B)

22.05 5000 m (M) alkuerät

22.25 Kuulantyöntö (N) finaali

22.50 Moukarinheitto (M) karsintaryhmä B

22.55 200 m (M) välierät

23.30 400 m aidat (M) finaali

23.50 400 m (N) finaali

Torstai 10.8.

20.30 5000 m (N) alkuerät

21.05 Keihäänheitto (M) karsintaryhmä A (Tero Pitkämäki)

21.10 Korkeushyppy (N) karsinta (Linda Sandblom)

21.25 800 m (N) alkuerät

22.20 Kolmiloikka (M) finaali

22.25 1500 m (M) alkuerät

22.35 Keihäänheitto (M) karsintaryhmä B

23.05 200 m (N) välierät

23.35 400 m aj (N) finaali

23.50 200 m (M) finaali

Perjantai 11.8.

12.00 10-ottelu, 100 m (M)

12.10 Kiekonheitto (N) karsintaryhmä A

12.45 100 m aj (N) alkuerät

13.05 10-ottelu, pituushyppy (M)

13.15 Korkeushyppy (M) karsinta

13.35 Kiekonheitto (N) karsintaryhmä B

14.55 10-ottelu, kuulantyöntö (M)

19.00 10-ottelu, korkeushyppy (M)

21.05 100 m aj (N) välierät

21.10 Pituushyppy (N) finaali

21.35 800 m (N) välierät

22.10 1500 m (M) välierät

22.30 Moukarinheitto (M) finaali

22.45 10-ottelu, 400 m (M)

23.25 3000 m ej (N) finaali

23.50 200 m (N) finaali

Lauantai 12.8.

12.00 10-ottelu, 110 m aj (M)

12.35 4 x 100 m (N) alkuerät

12.55 4 x 100 m (M) alkuerät

13.00 10-ottelu, kiekonheitto, ryhmä A (M)

13.20 4 x 400 m (N) alkuerät

13.50 4 x 400 m (M) alkuerät

14.20 10-ottelu, kiekonheitto, ryhmä B (M)

16.15 10-ottelu, seiväshyppy (M)

19.30 10-ottelu, keihäänheitto, ryhmä A (M)

20.55 10-ottelu, keihäänheitto, ryhmä B

21.05 Korkeushyppy (N) finaali

22.05 100 m aj (N) finaali

22.15 Keihäänheitto (M) finaali

22.20 5000 m (M) finaali

22.45 10-ottelu, 1500 m (M)

23.30 4 x 100 m (N) finaali

23.50 4 x 100 m (M) finaali

Sunnuntai 13.8.

09.45 50 km kävely (M) (Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala, Aku Partanen)

14.20 20 km kävely (N)

16.20 20 km kävely (M)

21.00 Korkeushyppy (M) finaali

21.10 Kiekonheitto (N) finaali

21.35 5000 m (N) finaali

22.10 800 m (N) finaali

22.30 1500 m (M) finaali

22.55 4 x 400 m (N) finaali

23.15 4 x 400 m (M) finaali

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt