Suomi nousi yleisurheilun superliigaan – tässä Vaasan tulossato

Julkaistu:

Yleisurheilu
Suomi onnistui hyvin Vaasassa yleisurheilun EM-joukkuekilpailussa.
Suomi sijoittui Vaasassa toiseksi ja nousi kisat voittaneen Ruotsin sekä kolmosen Sveitsin kanssa superliigaan vuodeksi 2019.

Ruotsi sai 320,50 pistettä ja Suomi 314,50. Ruotsalaisten hyvä sijoitus kisat päättäneessä 4x400 metrin viestissä varmisti sinikeltaisten kokonaisvoiton.

Sunnuntain suurtuloksia suomalaisittain oli Tero Pitkämäen keihäskisan voitto tuloksella 88,27.

Muista suomalaisista lajivoittoon ponnisti sunnuntaina kolmiloikkaaja Simo Lipsanen tuloksella 16,71. Miesten puolella Elmo Lakka pinkoi 110 metrin aidoissa toiseksi ajalla 13,86. Samuel Purola paineli lähes SE-tuloksen 200 metrillä. 20,84 riitti toiseen sijaan.

Ensimmäisen päivän jälkeen kilpailua johti Sveitsi 175 pisteellä ennen Turkkia (172), Ruotsia (162) ja Suomea (161).

Topi Raitanen ylsi 3000 metrin esteissä kolmanneksi tuloksella 8.39,89. Urho Raitanen sijoittui seiväshypyssä kolmanneksi noteerauksellaan 530.

Naisissa Salla Sipponen heitti kiekon 54,97:ään ja sijoittui toiseksi.

EM-joukkuekilpailun ykkösliiga, sunnuntai.

Miehet:

200 m (1,3 m/s): 1) Ramil Gulijev Turkki 20,20, 2) Alex Wilson Sveitsi 20,55, 3) Samuel Purola Suomi 20,84 (kkk), 4) David Lima Portugali 20,87, 5) Felix Svensson Ruotsi 20,97, 6) Denis Dimitrov Bulgaria 21,44, 7) Andrei Ionut Neagoe Romania 21,51, 8) Marcus Lawler Irlanti 1.23,93.

800 m: 1) Mark English Irlanti 1.49,02, 2) Andreas Bube Tanska 1.49,14, 3) Andreas Kramer Ruotsi 1.49,57, 4) Andreas Roth Norja 1.50,19, 5) Levent Ates Turkki 1.50,21, 6) Ismael Debiani Belgia 1.51,01, 7) Hugo Santacruz Sveitsi 1.51,34, 8) Rasmus Kisel Viro 1.52,02, 9) Ville Lampinen Suomi 1.52,39, 10) Emanuel Rolim Portugali 1.52,45, 11) Valentin Voicu Romania 1.53,97, 12) Nikolai Parvanov Bulgaria 1.55,41.

3000 m: 1) Helio Gomes Portugali 7.55,94, 2) Ali Kaya Turkki 7.59,54, 3) Per Svela Norja 8.02,17, 4) Jonas Raess Sveitsi 8.07,96, 5) John Travers Irlanti 8.10,86, 6) Staffan Ek Ruotsi 8.16,20, 7) Laviliu Madalin Chis Romania 8.18,81, 8) Thijs Nijhuis Tanska 8.26,01, 9) Martti Siikaluoma Suomi 8.26,93, 10) Dieter Kersten Belgia 8.27,14, 11) Iolo Nikolov Bulgaria 8.30,28, 12) Olavi Allase Viro 8.38,90.

110 m a (–0,2): 1) Andreas Martinsen Tanska 13,64, 2) Elmo Lakka Suomi 13,86, 3) Helio Vaz Portugali 14,23, 4) Cosmin Ilie Dumitrache Romania 14,25, 5) Tobias Furer Sveitsi 14,25, 6) Dario De Borger Belgia 14,25, 7) Johannes Treiel Viro 14,26, 8) Anton Levin Ruotsi 14,26.

3000 m e: 1) Ole Hesselbjerg Tanska 8.37,02, 2) Mitko Tsenov Bulgaria 8.37,47, 3) Topi Raitanen Suomi 8.39,89, 4) Kaur Kivistik Viro 8.41,22, 5) Tom Erling Kårbö Norja 8.45,87, 6) Luis Miguel Borges Portugali 8.49,67, 7) Aras Kaya Turkki 8.50,09, 8) Elmar Engholm Ruotsi 8.51,56, 9) Catalin Constantin Atanasoaei Romania 8.58,95, 10) Christoph Graf Sveitsi 9.11,21, 11) David Flynn Irlanti 9.12,70, 12) Francois Dupont Belgia 9.16,87.

4x400 m: 1) Belgia 3.04,87, 2) Irlanti 3.05,08, 3) Turkki 3.08,01, 4) Ruotsi 3.08,73, 5) Norja 3.09,07, 6) Sveitsi 3.09,18, 7) Viro 3.10,36, 8) Romania 3.10,55, 9) Suomi (Christoffer Envall, Markus Teijula, Ville Lampinen, Erik Back) 3.12,62, 10) Portugali 3.12,74, 11) Bulgaria 3.17,88.

Tanska ei lähtenyt matkaan.

Seiväs: 1) Diogo Ferreira Portugali 545, 2) Eirik Greibrokk Dolve Norja 530, 3) Urho Kujanpää Suomi 530, 4) Rasmus Jörgensen Tanska ja Carl Stenson Ruotsi 510, 6) Umit Sungur 510, 7) Dominik Alberto Sveitsi 510, 8) Andrei Razvan Deliu Romania 490, 9) Robin Nool Viro 490, 10) Sean Roth Irlanti 470, 11) Plamen Piskov Bulgaria 470.

Niels Pittomvils Belgia ei tulosta.

Kolmiloikka: 1) Simo Lipsanen Suomi 16,75 (1,2), 2) Georgi Tsonov Bulgaria 16,24, 3) Nils Wicki Sveitsi 15,70, 4) Musa Tüzen Turkki 15,65, 5) Erik Ehrlin Ruotsi 15,60, 6) Peder P. Nielsen Tanska 15,55, 7) Igor Sjunin Viro 15,53, 8) Lepopold Kapata Belgia 15,36, 9) Ricardo Jaquite Portugali 15,32, 10) Denis Finnegan Irlanti 15,12, 11) Alexandru Gheorghe Tache Romania 14,79, 12) Jesper Vestbö Norja 14,67.

Kiekko: 1) Daniel Ståhl Ruotsi 66,41, 2) Philip Milanov Belgia 63,27, 3) Sven Martin Skagestad Norja 61,35, 4) Pyry Niskala Suomi 57,07, 5) Alin Alexandru Firfirica Romania 55,97, 6) Andreas Höyby Ellegaard Tanska 53,29, 7) Colin Quirke Irlanti 53,02, 8) Märt Israel Viro 52,38, 9) Talat Erdogan Turkki 51,80, 10) Rosen Karamfilov Bulgaria 51,51, 11) Francisco Belo Portugali 50,96, 12) Lukas Jost Sveitsi 49,65.

Keihäs: 1) Tero Pitkämäki Suomi 88,27 (kkk), 2) Magnus Kirt Viro 83,60, 3) Alexandru Novac Romania 81,53, 4) Gabriel Wallin Ruotsi 77,40, 5) Emin Öncel Turkki 76,75, 6) Mark Slavov Bulgaria 69,44, 7) Timothy Herman Belgia 68,96, 8) Johan Gardar Fredriksson Norja 65,54, 9) Laurent Carron Sveitsi 65,34, 10) Stephen Rice Irlanti 63,17, 11) Andreas Bertelsen Tanska 62,87, 12) Mario Marques Portugali 61,75.

Naiset:

200 m (–1,3): 1) Ivet Lalova-Collio Bulgaria 23,33, 2) Cornelia Halbheer Sveitsi 23,76, 3) Lorene Dorcas Bazolo Portugali 23,76, 4) Hanna-Maari Latvala Suomi 24,08, 5) Cynthia Mbongo Bolingo Belgia 24,24, 6) Helene Rönningen Norja 24,29, 7) Phil Healy Irlanti 24,32, 8) Mizgin Ay Turklki 24,43.

1500 m: 1) Claudia Bobocea Romania 4.14,50, 2) Meraf Bahta Ruotsi 4.14,51, 3) Meryem Akdag Turkki 4.16,60, 4) Anna Emilie Möller Tanska 4.17,08, 5) Marta Pen Portugali 4.17,66, 6) Sofie Van Accom Belgia 4.17,90, 7) Karoline Bjerkeli Grövdal Norja 4.18,24, 8) Sara Kuivisto Suomi 4.18,66, 9) Emma Mitchell Irlanti 4.19,20, 10) Liina Tsernov Viro 4.25,44, 11) Stefanie Barmet Sveitsi 4.28,90, 12) Siviya Georgieva Bulgaria 4.29,09.

5000 m: 1) Fabienne Schlumpf Sveitsi 15.47,29, 2) Roxana Barca Romania 15.49,59, 3) Esma Aydemir Turkki 15.50,23, 4) Sarah Lahti Ruotsi 15.51,00, 5) Camilla Richardson Suomi 15.59,26, 6) AnnMarie McGlynn Irlanti 16.03,64, 7) Simone Glad Tanska 16.06,17, 8) Kristine Eikrem Engeset Norja 16.27,40, 9) Daniela Cunha Portugali 16.40,63, 10) Hanne Verbruggen Belgia 16.57,97, 11) Militsa Mircheva Bulgaria 17.01,32, 12) Lily Luik Viro 17.02,32.

100 m a: 1) Noemi Zbären Sveitsi 13,28, 2) Grit Sadeiko Viro 13,32, 3) Anne Zagre Belgia 13,36, 4) Anamaria Nesteriuc Romania 13,57, 5) Elin Westerlund Ruotsi 13,59, 6) Lotta Harala Suomi 13,62, 7) Agathe Holtan Wathne Norja 13,68, 8) Sarah Lavin Irlanti 13,84.

4x400 m: 1) Romania 3.31,83, 2) Irlanti 3.32,65, 3) Sveitsi 3.33,10, 4) Portugali 3.36,44, 5) Ruotsi 3.37,20, 6) Suomi (Katri Mustola, Aino Pulkkinen, Emma Koistinen, Eveliina Määttänen) 3.37,82, 7) Belgia 3.38,80, 8) Viro 3.43,22, 9) Turkki 3.43,42, 10) Bulgaria 3.46,89, 11) Tanska 3.48,01.

Norja hylättiin.

Korkeus: 1) Sofie Skoog Ruotsi 190, 2) Ligia-Damaris Bara Romania 180, 3) Mirela Demireva Bulgaria 180, 4) Sommer Lecky Irlanti, 5) Salome Lang Sveitsi ja Linda Sandblom Suomi 175, 7) Eleriin Haas Viro ja Anabela Nieto Portugali 175, 9) Katarina Mögenburg Norja ja Hanne Van Hessche Belgia 175, 11) Esmanur Alkac Turkki 175, 12) Mathilde Dielema Jensen Tanska 170.

Pituus: 1) Khaddi Sagnia Ruotsi 652 (–2,2), 2) Evelise Veiga Portugali 636, 3) Nadia Assa Akpana Norja 628, 4) Sarah McCarthy Irlanti 621, 5) Matilda Bogdanoff Suomi 620 (–0,8), 6) Martha Traore Tanska 605, 7) Angela Morosanu Romania 600, 8) Merilyn Uudmäe Viro 599, 9) Gabriela Petrova Bulgaria 594, 10) Fatim Affessi Sveitsi 593, 11) Bo Nijs Belgia 568, 12) Emel Tugrul Turkki 559.

Kuula: 1) Emel Dereli Turkki 17,97, 2) Radoslava Mavrodieva Bulgaria 17,81, 3) Fanny Roos Ruotsi 17,45, 4) Kätlin Piirimäe Viro 15,76, 5) Jolien Boumkwo Belgia 15,52, 6) Lenuta Burueana Romania 15,12, 7) Charlotte Lund Abrahamsen Norja 14,71, 8) Tara Tuominen Suomi 14,46, 9) Trine Mulbherg Tanska 14,21, 10) Niamh Fogarty Irlanti 13,10, 11) Lecabela Quaresma Portugali 12,98, 12) Lea Herrsche Sveitsi 12,73.

Kiekko: 1) Irina Rodrigues Portugali 59,62, 2) Salla Sipponen Suomi 54,97, 3) Kätlin Töllasson Viro 52,37, 4) Katrine Bebe Tanska 50,31, 5) Katelijne Lyssens Belgia 49,83, 6) Chantal Tanner Sveitsi 49,13, 7) Renata Petkova Bulgaria 49,06, 8) Elcin Kaya Turkki 48,96, 9) Anna Karlsson Ruotsi 48,77, 10) Matilde Roe Norja 48,41, 11) Clare Fitzgerald Irlanti 46,45.

Elena Mihaela Asmarandei Romania ei tulosta.

Kokonaiskilpailun lopputulokset 40/40 lajin jälkeen: 1) Ruotsi 320,5 pistettä, 2) Suomi 314,5, 3) Sveitsi 305,5, 4) Turkki 302, 5) Portugali 285, 6) Norja 272,5, 7) Romania 246, 8) Irlanti 238, 9) Belgia 232,5, 10) Viro 203, 11) Bulgaria 193,5, 12) Tanska 187.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt