Superliigassa iso yllätys – Saksan keihäsässä joutui taipumaan

Julkaistu:

Yleisurheilu
Thomas Röhler jäi kolmanneksi. Voittaja tuli Tshekistä.
Miesten keihäänheittoa viime aikoina hallinnut Saksan Thomas Röhler kärsi lauantaina yllätystappion, kun Tshekin Jakub Vadlejch kiskaisi voittoon EM-joukkuekilpailun superliigassa.

Vadlejch heitti Ranskan Lillessä parhaallaan 87,95. Olympiavoittaja Röhler jäi kolmanneksi tuloksella 84,22. Toiseksi sijoittunut Kreikan Ioannis Kiriazis heitti 86,33.

Miesten heitoissa oli laadukas päivä, sillä kuulan voitti Tshekin Tomas Stanek hyvällä tuloksella 21,63.

Naisten hyppylajeja hallitsivat kreikkalaiset. Seipään voitti tuloksella 470 Kreikan Stefanidi Ekaterini ja kolmiloikan 14,24 mittautettuaan saman maan Paraskevi Papahristou.

Britannia hallitsi miesten pikajuoksuja 4x100 metrin viestiä myöten, mutta joutui tyytymään johtavan Saksan ja Puolan jälkeen kokonaiskilpailussa kolmanteen sijaan.

EM-joukkuekisojen superliiga Lille, Ranska:

Miehet:

100 m (–0,7 m/s): 1) Harry Aikines-Areteey Britannia 10,21, 2) Julian Reus Saksa 10,27, 3) Churandy Martina Hollanti 10,30.

400 m: 1) Dwayne Cowan Britannia 45,46, 2) Rafal Omelko Puola 45,53, 3) Davide Re Italia 45,56.

1500 m: 1) Marcin Lewandowski Puola 3.53,40, 2) Jake Wightman Britannia 3.53,72, 3) Timo Benitz Saksa 3.54,28.

5000 m: 1) Antonio Abadia Espanja 13.59,40, 2) Nick Goolab Britannia 13.59,72, 3) Amanal Petros Saksa 13.59,83.

400 m a: 1) Jack Green Britannia 49,47, 2) Sergio Fernandez Espanja 49,72, 3) Patryk Dobek Puola 49,79.

4x100 m: 1) Britannia 38,08, 2) Saksa 38,30, 3) Ranska 38,68.

Korkeus: 1) Mickael Hanany Ranska 226, 2) Marco Fassinotti Italia 222, 3) Eike Onnen Saksa 222.

Pituus: 1) Dan Bramble Britannia 800 (1,2), 2) Eusebio Caceres Espanja 796, 3) Radek Juska Tshekki 786.

Kuula: 1) Tomas Stanek Tshekki 21,63, 2) David Storl Saksa 21,23, 3) Konrad Bukowiecki Puola 20,83.

Keihäs: 1) Jakub Vadlejch Tshekki 87,95, 2) Ioannis Kiriazis Kreikka 86,33, 3) Thomas Röhler Saksa 84,22.

Naiset:

100 m: 1) Carole Zahi Ranska 11,19, 2) Gina Lückenkemper Saksa 11,35, 3) Corinne Humhreys Britanni 11,50.

400 m: 1) Lisanne de Witte Hollanti 51,71, 2) Olga Zemlyak Ukraina 51,88, 3) Laura Müller Saksa 52,09.

800 m: 1) Olga Ljahova Ukraina 2.03,09, 2) Yusneysi Santiusti Italia 2.03,56, 3) Esther Guerrero Espanja 2.03,70.

3000 m: 1) Sofia Ennaoui Puola 9.01,24, 2) Hanna Klein Saksa 9.01,64, 3) Simona Vrzalova Tshekki 9.02,77.

400 m a: 1) Eilidh Doyle Britannia 54,60, 2) Yadisleidy Pedroso Italia 55,39, 3) Olena Kolesnytshenko Ukraina 55,51.

3000 m e: 1) Gesa-Felicitas Krause Saksa 9.27,02, 2) Lennie Waite Britannia 9.43,33, 3) Irene Sanchez Espanja 9.43,51.

4x100 m: 1) Saksa 42,47, 2) Puola 43,07, 3) Ukraina 43,09.

Seiväs: 1) Stefanidi Ekaterini Kreikka 470, 2) Irina Zhuk Valko-Venäjä 460, 3) Ninon Guillon-Romarin Ranska 445.

Kolmiloikka: 1) Paraskevi Papahristou Kreikka 14,24 (0,4), 2) Kristin Gierisch Saksa 14,13, 3) Jeanine Issouf Assani Ranska 14,00.

Kiekko: 1) Melina Robert-Michon Ranska 62,62, 2) Nadine Müller Saksa 62,57, 3) Hrisoula Anagnostopoulou Kreikka 59,28.

Moukari: 1) Hanna Malyshik Valko-Venäjä 74,56, 2) Malwina Kopron Puola 73,06, 3) Aljona Shamotina Ukraina 70,02.

Joukkueiden pistetilanne 21/40 lajin jälkeen: 1) Saksa 166, 2) Puola 149,5, 3) Britannia 144,5, 4) Ranska 134, 5) Italia 131, 6) Tshekki 126, 7) Ukraina 123, 8) Espanja 115, 9) Kreikka 110,5, 10) Valko-Venäjä 90, 11) Hollanti 89,5.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt