Dramatiikkaa Vaasassa: Suomi teki protestin – Ruotsi hylättiin

Julkaistu:

Yleisurheilu
Ruotsalaisjuoksija tuli Ville Myllymäen radalle lämmittelemään
Suomi lähtee yleisurheilun EM-joukkuekilpailun kolmanteen päivään takaa-ajoasemista. Kolme parasta nousee Superliigaan, ja Suomi on kahden kilpailupäivän jälkeen kilpailussa neljäntenä pisteen päässä nousupaikasta.

Sveitsi ja Turkki ovat hieman muilta karussa. Ruotsi on pisteen Suomea edellä.

– Kaikki on edelleen omissa käsissä. Tilanne on sama kuin ennakkoon eli nousu edellyttää maajoukkueelta pientä venymistä, Urheiluliiton valmennusjohtaja Jorma Kemppainen tiivisti Suomen aseman.

– Meillä on edelleen mahdollisuus nousuun.

David Söderbergin lajivoitto oli suomalaisten kohokohta lauantaina. Miinusta tuli naisten pikaviestijoukkueen nollatuloksesta, kun ensimmäinen vaihto venyi yli vaihtorajan.

Myös miesten pikaviestistä tuli dramaattinen, kun Ruotsin ankkuri erehtyi loppusuoralla Ville Myllymäen radalle.

– Kaveri tuli siihen heti loppusuoran alussa. Ihmettelin jo, olenko itse erehtynyt väärälle radalle ja rytmi meni sekaisin, kun olkapäät kolisivat vastakkain koko matkan, Myllymäki taivasteli tilannetta.

– Mutta näistä tapauksistahan niitä muistoja tulee, Myllymäki muistutti.

Suomi teki silti juoksusta protestin ja Ruotsi tuli hylätyksi.

Miesten viestijoukkue otti kuudennen sijan tilanteeseen nähden kelpo ajalla 40,06. Joukkueessa juoksivat Samuel Purola, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson ja Myllymäki.

Eetu Rantala luovutti paikkansa Purolalle takareiden oireiden takia kilpailun verryttelyssä.

Isolla joukolla kolmen joukkoon

Söderberg lajivoitto jäi Suomen ainoaksi, mutta toisaalta suomalaiset välttivät jäännöspisteet naisten viestiä lukuun ottamatta. Pituushyppääjä Kristian Pulli, seiväshyppääjä Minna Nikkanen ja korkeushyppääjä Samuli Eriksson saalistivat pisteet kakkossijoista.

Kuulantyöntäjä Arttu Kangas ja moukarinheittäjä Merja Korpela sijoittuivat lajeissaan kolmansiksi.

Eriksson sivusi korkeushypyssä kauden kotimaista kärkitulosta 215. Oskari Mörö juoksi 400 metrin aitajuoksussa kuudenneksi kauden kärkiajalla 50,38, ja Sanna Nygård kohensi naisten kolmiloikan kärkilukemat 13,43:een.

Nygård sijoittui kauden parhaallaan neljänneksi.

Sää kiusaa yleisurheilijoita edelleen

EM-joukkuekilpailun toinen päivä houkutteli Kaarlen kentälle lauantaina 2 600 katsojaa. Päivä alkoi tyynessä säässä, mutta hyisevän kylmä tuuli yltyi vähitellen päivän mittaan ja haittasi loppuillan lajeja 12 asteen lämpötilassa.

Tuuli heittäytyi erityisen hankalaksi miesten pituushypyssä, naisten seipäässä ja myös päivän päätöslajeissa, miesten ja naisten pikaviesteissä.

Kisojen päätöspäivä alkaa sunnuntaina sateisena, mutta päivän pitäisi kirkastua iltapäivän mittaan.

Yleisurheilun EM-joukkuekilpailut, finaalit:

Miehet:

100 m (–1,3 m/s): 1) Jonathan Quarcoo Norja 10,35, 2) Emre Zafer Barnes Turkki 10,36, 3) Austin Hamilton 10,51, 4) Denis Dimitrov Bulgaria 10,56, 5) Samuli Samuelsson Suomi 10,59, 6) Diogo Antunes Portugali 10,64, 7) Kobe Vleminckx Belgia 11,02.

Pascal Mancini Sveitsi hylättiin.

400 m: 1) Brian Gregan Irlanti 45,83, 2) Batuhan Altintas Turkki 46,37, 3) Dylan Borlee Belgia 46,56, 4) Silvan Lutz Sveitsi 47,15, 5) Mauritz Kåshagen Norja 47,66, 6) Zeno Moraru Romania 47,95, 7) Ricardo dos Santos Portugali 48,19.

Benjamin Lobo Vedel Tanska hylättiin.

1500 m: 1) Peter Callahan Belgia 3.59,09, 2) Levent Ates Turkki 4.00,13, 3) Andreas Almgren Ruotsi 4.00,38, 4) Nick Jensen Tanska 4.00,60, 5) Paul Robinson Irlanti 4.00,62, 6) Nikolai Parvanov Bulgaria 4.01,09, 7) Samu Mikkonen Suomi 4.01,10, 8) Marian Nicolae Coman Romania 4.01,54, 9) Tom Erling Kårbö Norja 4.02,18, 10) Jan Hochtsrasser Sveitsi 4.02,27,

11) Emanuel Roum Portugali 4.31,85.

Kaur Kivistik Viro hylättiin.

400 m a: 1) Karsten Warholm Norja 48,46, 2) Yasmani Copello Turkki 49,17, 3) Kariem Hussein Sveitsi 49,30, 4) Rasmus Mägi Viro 49,53, 5) Thomas Barr Irlanti 49,73, 6) Oskari Mörö Suomi 50,38 (kkk), 7) Dylan Owusu Belgia 52,27, 8) Diogo Mestre Portugali 1.06,70.

5000 m: 1) Ali Kaya Turkki 13.36,75, 2) Julien Wanders 13.56,34, 3) Jonas Leandersson Ruotsi 14.06,00, 4) Samuel Barata Portugali 14.06,62, 5) Per Svela Norja 14.06,63, 6) Jean-Pierre Weerts Belgia 14.09,31, 7) Alexandru Nicolae Soare Romania 14.09.94, 8) Arttu Vattulainen Suomi 14.24,23, 9) Mark Christie Irlanti 14.25,14, 10) Ilo Nikolov Bulgaria 14.27,53, 11) Thijs Nuhuis Norja 14.52,02, 12) Allar Lamp Viro 15.46,40.

4x100 m: 1) Sveitsi 39,65, 2) Portugali 39,89, 3) Norja 39,91, 4) Romania 39,99, 5) Viro 40,01, 6) Suomi (Samuel Purola, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson, Ville Myllymäki) 40,06, 7) Bulgaria 40,12, 8) Irlanti 40,45, 9) Turkki 40,63, 10) Belgia 41,10.

Tanska keskeytti, Ruotsi hylättiin.

Korkeus: 1) Tihomir Ivanov Bulgaria 230, 2) Samuli Eriksson Suomi 215, 3) Paulo Conceicao Portugali ja Jonas Klöigaard Jensen Tanska 215, 5) Alperen Acet Turkki 215, 6) Dan Claudiu Lazarica Romania Romania 215, 7) Fabian Delryd Ruotsi 215, 8) Kristoffer Nilsen Norja 201, 9) Karl Lumi Viro 201, 10) Ryan Walsh Carthy Irlanti 201, 11) Bram Ghuys Belgia 201, 12) Roman Sieber Sveitsi 200.

Pituus: 1) Michel Torneus Ruotsi 785 (2,1 m/s), 2) Kristian Pulli Suomi 776 (1,6), 3) Ingar Kiplesund Norja 774, 4) Adam McMullen Irlanti 764, 5) Marcos Chuva Portugali 759, 6) Cedric Nolf Belgia 753, 7) Alper Kulaksiz Turkki 743, 8) Benjamin Gföhler Sveitsi 737, 9) Hans-Christian Hausenberg Viro 734, 10) Adrian Vasile Romania 728,

11) Daniel Ankov Bulgaria 719, 12) Benjamin Gabrielsen Tanska 354.

Kuula: 1) Tsanko Arnaudov Portugali 21,56, 2) Osman Can Özdeveci Turkki 19,27, 3) Arttu Kangas Suomi 19,25, 4) Georgi Ivanov Bulgaria 19,10, 5) Andrei Gag Romania 18,86, 6) Philip MIlanov Belgia 18,33, 7) Niklas Arrhenius Ruotsi 18,31, 8) Sven Martin Skagestad Norja 17,99, 9) Jander Heil Viro 17,26, 10) Gregori Ott Sveitsi 17,26, 11) Sean Breathnach Irlanti 16,34, 12) Andreas Höyby Ellegaard Tanska 15,61.

Moukari: 1) David Söderberg Suomi 72,36, 2) Esref Apak Turkki 71,53, 3) Eivind Henriksen Norja 71,33, 4) Oscar Vestlund Ruotsi 70,06, 5) Aykhan Apti Bulgaria 69,24, 6) Dempsey McGuigan Irlanti 65,72, 7) Antonio Vital Silva Portugali 64,24, 8) Genro Paas Viro 60,96, 9) Martin Bingisser Sveitsi 60,34, 10) Taj Murmann Tanska 58,71, 11) Florin Asmarandei Romania 58,57, 12) Remi Malengreaux Belgia 55,36.

Naiset:

100 m (–1,2 m/s): 1) Mujinga Kambundji Sveitsi 11,45, 2) Amy Foster Irlanti 11,70, 3) Lorene Dorcas Bazolo Portugali 11,74, 4) Anniina Kortetmaa Suomi 11,78, 5) Mathilde Kramer Tanska 11,79, 6) Helene Rönningen Norja 11,94, 7) Mizgin Ay Turkki 11,98, 8) Irene Ekelund Ruotsi 12,07.

400 m: 1) Lea Sprunger Sveitsi 51,61, 2) Bianca Razor Romania 52,22, 3) Catia Azevedo Portugali 52,76, 4) Margo Van Puyvelde Belgia 53,68, 5) Sinead Denny Irlanti 53,76, 6) Line Kloster Norja 54,11, 7) Lisa Duffy Ruotsi 54,48, 8) Nadezhda Racheva Bulgaria 55,28.

800 m: 1) Lovisa Lindh Ruotsi 2.02,36, 2) Selina Büchel Sveitsi 2.02,85, 3) Hedda Hynne Norja 2.03,68, 4) Liina Tsernov Viro 2.06,45, 5) Sara Kuivisto Suomi 2.06,48, 6) Claire Mooney Irlanti 2.07,05, 7) Mia Helene Mörck Tanska 2.08,43, 8) Marta Pen Portugali 2.08,50, 9) Monika Georgieva Bulgaria 2.10,06, 10) Riet Vanfletern Belgia 2.12,18.

Meryem Akdag Turkki ja Florina Pierdevara Romania hylättiin.

3000 m: 1) Linn Nilsson Ruotsi 9.08,97, 2) Delia Sclabas Sveitsi 9.09,33, 3) Öziem Kaya Turkki 9.12,09, 4) Shona Heaslip Irlanti 9.15,32, 5) Kristine Eikrem Engeset Norja 9.16,35, 6) Lisa Rooms Belgia 9.22,03, 7) Karin Storbacka Suomi 9.22,16, 8) Dilyana Minkina Bulgaria 9.28,93, 9) Alina Andreea Piscu Romania 9.31,69, 10) Susana Godinho Portugali 9.36,50,

11) Line Kalstrup Schulz Tanska 9.48,55, 12) Kelly Nevolihhin Viro 10.03,22.

400 m a: 1) Petra Fontanive Sveitsi 55,53, 2) Amalie Hammild Fuel Norja 55,68, 3) Vera Barbosa Portugali 56,93, 4) Axelle Dauwens Belgia 57,00, 5) Viivi Lehikoinen Suomi 58,07, 6) Hanna Palmqvist Ruotsi 58,80, 7) Elif Yildirim Turkki 58,88, 8) Sandra Belgyan Romania 1.01,77.

3000 m e: 1) Fabienne Schlumpf Sveitsi 9.38,08, 2) Anna Emilie Möller Tanska 9.39,72, 3) Tugba Güvenc Turkki 9.41,03, 4) Camilla Richardsson Suomi 9.50,79, 5) Maria Larsson Ruotsi 9.58,77, 6) Ancuta Bobocel Romania 10.08,03, 7) Kerry O'Flaherty Irlanti 10.11,88, 8) Joana Soares Portugali 10.28,27, 9) Maria Sagnes Wågan Norja 10.37,20, 10) Radosveta Simeonova Bulgaria 10.39,77, 11) Elke Godden Belgia 11.06,88, 12) Olga Andrejeva Viro 12.03,96.

4x100 m: 1) Sveitsi 43,77, 2) Irlanti 44,80, 3) Belgia 45,15, 4) Portugali 45,20, 5) Ruotsi 45,65, 6) Viro 45,67, 7) Turkki 46,05, 8) Romania 46,44, 9) Norja 1.01,57.

Bulgaria keskeytti, Tanska ja Suomi (Lotta Harala, Hanna-Maari Latvala, Anniina Kortetmaa, Aino Pulkkinen) hylättiin.

Seiväs: 1) Nicole Büchler Sveitsi 455, 2) Minna Nikkanen Suomi 430, 3) Catia Pereira Portugali 415, 4) Buse Arikazan 415, 5) Michaela Meijer Ruotsi 415, 6) Elien De Vocht Belgia, Line Renee Jensen Tanska ja Ionela Denias Luca Romania 400, 9) Lene Retzius Norja 400, 10) Polin Mitova Bulgaria ja Lembi Vaher Viro 380, 12) Sarah McKeever Irlanti 380.

Kolmiloikka: 1) Patricia Mamona Portugali 14,02 (1,2 m/s), 2) Gabriela Petrova Bulgaria 13,98, 3) Elena Andreea Panturoiu Romania 13,80, 4) Sanna Nygård Suomi 13,43, 5) Merilyn Uudmäe Viro 13,39, 6) Sarah Buggy Irlanti 12,98, 7) Malin Marmbrandt Ruotsi 12,73, 8) Barbara Leuthard Sveitsi 12,54, 9) Tugba Danismaz Turkki 12,47, 10) Sofie Olsholt Norja 12,42, 11) Sietske Lenchant Belgia 12,20.

Janne Nielsen Tanska ei tulosta.

Moukari: 1) Kivilcim Salman Turkki 69,75, 2) Ida Storm Ruotsi 69,12, 3) Merja Korpela Suomi 67,58, 4) Anna Maria Orel Viro 67,35, 5) Bianca Ghelber-Perie Romania 67,09, 6) Beatrice Nedberge Llano Norja 66,55, 7) Nicole Zilhlmann 60,85, 8) Vanessa Sterckendries Belgia 60,84, 9) Vania Silva 59,78, 10) Celina Julin Tanska 57,99, 11) Cara Kennedy Irlanti 51,83, 12) Ekaterina Dimova Bulgaria 47,36.

Keihäs: 1) Liina Laasma Viro 57,93, 2) Eda Tugsuz Turkki 57,48, 3) Sofi Flink Ruotsi 54,93, 4) Sigrid Borge Norja 54,66, 5) Jenni Kangas Suomi 53,87, 6) Geraldine Ruckstuhl Sveitsi 53,03, 7) Marie Vestergaard Tanska 51,21, 8) Nicoleta Madalina Anghelescu Romania 49,46, 9) Kato Van Den Brulle Belgia 47,86, 10) Silvia Cruz Portugali 45,64, 11) Grace Casey Irlanti 43,37, 12) Mikhaela Petkova Bulgaria 42,39.

Joukkueiden pistetilanne 21/40 lajin jälkeen: 1) Sveitsi 175, 2) Turkki 172, 3) Ruotsi 162, 4) Suomi 161, 5) Norja 158, 6) Portugali 156,5, 7) Irlanti 129, 8) Belgia 122, 9) Romania 117, 10) Viro 97,5, 11) Bulgaria 92,5, 12) Tanska 80,5.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt