Oslon Timanttiliigan pikapyrähdyksessä jännittävä taistelu

Julkaistu:

yleisurheilu
Andre De Grasse oli lähellä kymmenen sekunnin alitusta.
Oslon Timanttiliigan miesten 100 metrin juoksun voittajaksi väänsi Kanadan Andre De Grasse. Hän tikkasi etusuoran aikaan 10,01.

Voittokamppailu oli äärimmäisen tasainen sillä Iso-Britannian Chijindu Ujah 10,02 ja Norsunluurannikon Ben Youssef Meite 10,03 olivat aivan De Grassen kannoilla.

Parhaan lähdön ottanut Ranskan Jimmy Vicaut sai jalkakrampin ja linkkasi maaliin selkeästi muiden takana.

Naisten 800 metrillä olympiavoittaja Caster Semenya ei antanut muiden yllättää itseään vaan huiteli kaksi ratakierrosta aikaan 1.57.59.

Naisten 200 metrillä koettiin puolestaan draamaa, kun kisan voittoon juossut Hollannin Dafne Schippers diskattiin jälkikäteen varaslähdön vuoksi. Voiton vei nimiinsä Norsunluurannikon Murielle Ahoure ajalla 22,74.

Oslon kisoissa ei ollut mukana suomalaisia. Seuraavan kerran Timanttiliigassa kisataan tulevana sunnuntaina Tukholmassa.

Timanttiliigan 5/14 kilpailu, Oslo:

Miehet:

100 m: 1) Andre De Grasse Kanada 10,01, 2) Chijindu Ujah Britannia 10,02, 3) Ben Youssef Meite Norsunluurannikko 10,03, 4) Adam Gemili Britannia 10,13, 5) Aaron Brown Kanada 10,15, 6) Churandy Martina Hollanti 10,19.

400 m: 1) Baboloki Thebe Botswana 44,95, 2) Matthew Hudson-Smith Britannia 45,16, 3) Pavel Maslak Tshekki 45,52, 4) Kevin Borlee Belgia 45,53, 5) Rafal Omelko Puola 45,83, 6) Pieter Conradie Etelä-Afrikka 46,16.

400 m aj: 1) Karsten Warholm Norja 48,25, 2) Yasmani Copello Turkki 48,44, 3) Thomas Barr Irlanti 48,95, 4) Mamadou Kasse Hann Ranska 48,97, 5) Rasmus Magi Viro 49,10, 6) Kariem Hussein Sveitsi 49,37.

1500 m: 1) Jake Wightman Britannia 3.34,17, 2) Elijah Motonei Manangoi Kenia 3.34,30, 3) Marcin Lewandowski Puola 3.34,60, 4) Filip Ingebrigtsen Norja 3.36,74, 5) David Torrence Peru, 3.37,19, 6) Charlie Grice Britannia 3.37,78.

Kiekko: 1) Daniel Ståhl Ruotsi 68,06, 2) Fedrick Dacres Jamaika 67,10, 3) Philip Milanov Belgia 66,39, 4) Andrius Gudzius Liettua 65,90, 5) Robert Harting Saksa 65,11, 6) Christoph Harting Saksa 64,13.

Korkeus: 1) Mutaz Essa Barshim Qatar 2,38, 2) Bohdan Bondarenko Ukraina 2,29, 3) Derek Drouin Kanada ja Pavel Seliverstau Valko-Venäjä 2,25, 5) Michael Mason Kanada 2,25, 6) Donald Thomas Bahama 2,25.

Naiset:

100 m aj: 1) Pamela Dutkiewicz Saksa 12,73, 2) Kristi Castlin USA 12,75, 3) Isabelle Pedersen Norja 12,75, 4) Alina Talay Valko-Venäjä 12,90, 5) Tiffany Porter Britannia 12,93, 6) Anne Zagre Belgia 12,98.

200 m: 1) Murielle Ahoure Norsunluurannikko 22,74, 2) Simone Facey Jamaika 22,77, 3) Gina Luckenkemper Saksa 23,04, 4) Bianca Williams Britannia 23,38, 5) Ella Nelson Australia 23,42, 6) Nadine Gonska Saksa 23,48.

800 m: 1) Caster Semenya Etelä-Afrikka 1.57,59, 2) Francine Niyonsaba Burundi 1.58,18, 3) Margaret Nyairera Wambui Kenia 1.59,17, 4) Lovisa Lindh Ruotsi 1.59,23, 5) Melissa Bishop 1.59,89, 6) Anita Hinriksdottir Islanti 2.00,05.

3000 m esteet: 1) Norah Jeruto Kenia 9.17,27, 2) Sofia Assefa Etiopia 9.17,34, 3) Fabienne Schlumpf Sveitsi 9.21,56, 4) Purity Kirui Kenia 9.25,82, 5) Luiza Gega Albania 9.26,05, 6) Daisy Jepkemei Kenia 9.28,88.

Seiväs: 1) Yarisley Silva Kuuba 4,81, 2) Anzelika Sidorova 4,75, 3) Lisa Ryzih Saksa 4,65, 4) Angelica Bengtsson Ruotsi 4,55, 5) Alysha Newman Kanada 4,55, 6) Mary Saxer USA 4,40.

Kiekko: 1) Sandra Perkovic Kroatia 66,79, 2) Yaimi Perez Kuuba 66,24, 3) Denia Caballero Kuuba 63,29, 4) Nadine Müller Saksa 62,90, 5) Melina Robert-Michon Ranska 59,88, 6) Julia Harting Saksa 59,02.

Pituus: 1) Tianna Bartoletta USA 6,79, 2) Darya Klishina 6,75, 3) Claudia Rath Saksa 6,63, 4) Shara Proctor Britannia 6,53, 5) Melanie Bauschke Saksa 6,52, 6) Lorraine Ugen Britannia 6,50.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt