Ruotsi vei molemmat maaottelut – miesten kisa ratkesi päätöslajissa - Yleisurheilu - Ilta-Sanomat

Ruotsi vei molemmat maaottelut – miesten kisa ratkesi päätöslajissa

Ruotsin Kim Amb yllätti keihäänheitossa ja otti lajivoiton.

Ruotsin Kim Amb yllätti keihäänheitossa ja otti lajivoiton.

Julkaistu: 4.9.2016 17:09

Ruotsi vei sekä miesten että naisten maaotteluvoitot.

Ruotsi oli Tampereella tyly maaotteluvieras. Se vei nimiinsä maaotteluvoitot sekä miehissä että naisissa.

Naisissa ruotsalaiset kukistivat suomalaiset Tampereella pistein 213–197.

Miesten puolella voitto ratkaistiin viimeisessä lajissa 1500 metrillä. Ruotsi nappasi lajista kolmoisvoiton ja pääsi juhlimaan pistein 210–200.

Suomi–Ruotsi-maaottelu, 2. päivä:

Naiset:

200 m (–0,2 m/s): 1) Anniina Kortetmaa Suomi 23,92, 2) Aino Pulkkinen S 24,27, 3) Jonna Berghem S 24,34, 4) Isabelle Eurenius Ruotsi 24,52, 5) Malin Ström R 24,63, 6) Gladys Bamane R 24,66. Pisteet: 16–6.

800 m: 1) Lovisa Lindh R 2.03,43, 2) Hanna Hermansson R 2.04,81, 3) Zenitha Eriksson S 2.04,89, 4) Anna Silvander R 2.04,95, 5) Venla Paunonen S 2.06,34, 6) Saija Seppä S 2.07,94. Pisteet: 7–15.

5000 m: 1) Meraf Bahta R 16.15,44, 2) Maria Larsson R 16.18,15, 3) Heidi Eriksson S 16.39,83, 4) Cecilia Norrbom R 16.43,19, 5) Aino Kivenmäki S 17.04,02, 6) Janica Mäkelä S 17.23,25. Pisteet: 7–15.

400 m aidat: 1) Hilla Uusimäki S 57,39, 2) Viivi Lehikoinen S 58,41, 3) Sofia Johnsson R 58,50, 4) Eveliina Määttänen S 58,72, 5) Hanna Palmqvist R 58,94, 6) Johanna Holmén Svensson R 59,33. Pisteet: 15–7.

3000 m esteet: 1) Charlotta Fougberg R 9.57,10, 2) Sandra Eriksson R 10.03,89, 3) Camilla Richardsson S 10.06,69, 4) Ronja Fjellner R 10.19,48, 5) Frida Kristiansson R 10.25,25, 6) Mira Tuominen S 10.45,58. Pisteet: 10–12.

Korkeus: 1) Sofie Skoog R 188, 2) Linda Sandblom S ja Emma Green R 181, 4) Ilona Äyräväinen S 176, 5) Ebba Jungmark R 176, 6) Elin Pajunen S 176. Pisteet: 8,5–13,5.

Pituus: 1) Khaddi Sagnia R 674, 2) Erica Jarder R 649, 3) Malin Marmbrandt R 622, 4) Anne-Mari Lehtiö S 621, 5) Kristiina Vuorvirta S 609, 6) Hanna Wiss S 591. Pisteet: 6–16.

Kiekko: 1) Salla Sipponen S 54,95, 2) Sofia Larsson R 53,78, 3) Tanja Komulainen S 52,69, 4) Katri Hirvonen S 49,23, 5) Anna Karlsson R 48,19, 6) Fanny Roos R 45,54. Pisteet: 14–8.

Moukari: 1) Marinda Pettersson R 68,51, 2) Tracey Andersson R 66,56, 3) Inga Linna S 66,36, 4) Merja Korpela S 66,23, 5) Johanna Salmela S 64,85, 6) Ida Storm R 61,50. Pisteet: 9–13.

4x400 m: 1) Suomi 3.38,93 (Jeanine Nygård, Aino Pulkkinen, Eveliina Määttänen, Hilla Uusimäki), 2) Ruotsi 3.39,73 (Pernilla Tornemark, Ebba Svantesson, Lisa Duffy, Matilda Hellqvist). Pisteet: 5–2.

Loppupisteet: Suomi 197–Ruotsi 213.

Miehet:

200 m (–1,4): 1) Samuli Samuelsson S 20,94, 2) Tom Kling-Baptiste R 21,19, 3) Johan Wissman R 21,32, 4) Felix Svensson R 21,45, 5) Ville Aarnivala S 21,62, 6) Ville Myllymäki S 21,69. Pisteet: 10–12.

1500 m: 1) Johan Rogestedt R 3.55,83, 2) Kalle Berglund R 3.56,85, 3) Jonas Leandersson R 3.57,25, 4) Marco Bertolotti S 3.57,33, 5) Tuomo Salonen S 3.59,34, 6) Panu Jantunen S 3.59,87. Pisteet: 6–16.

10000 m: 1) David Nilsson R 29.37,03, 2) Jarkko Järvenpää S 29.45,24, 3) Ossi Kekki S 30.21,43, 4) Andreas Åhwall R 30.25,87, 5) Anton Danielson R 30.44,77, 6) Aki Nummela S 30.59,38. Pisteet: 10–12.

3000 m esteet: 1) Elmar Engholm R 8.52,76, 2) Emil Blomberg R 8.57,61, 3) Vidar Johansson R 9.01,06, 4) Tomi Lehto S 9.04,67, 5) Hannu Granberg S 9.08,43, 6) Otto Loukkalahti S 9.32,76. Pisteet: 6–16.

400 m aidat: 1) Oskari Mörö S 50,77, 2) Joni Vainio-Kaila S 51,56, 3) Petteri Monni S 51,62, 4) Jonathan Carbe R 51,97, 5) Isak Andersson R 52,83, 6) Alexander Lundskog R 54,26. Pisteet: 16–6.

Kolmiloikka: 1) Simo Lipsanen S 16,19, 2) Tuomas Kaukolahti S 15,85, 3) Michel Tornéus R 15,82, 4) Erik Ehrlin R 15,60, 5) Mathias Ström R 15,06, 6) Ville Mylläri S 15,00. Pisteet: 13–9.

Kuula: 1) Arttu Kangas S 19,52, 2) Niklas Arrhenius R 18,98, 3) Daniel Ståhl R 18,90, 4) Timo Kööpikkä S 18,13, 5) Wictor Petersson R 17,80, 6) Tomas Söderlund R 16,73. Pisteet: 11–11.

Keihäs: 1) Kim Amb R 84,50, 2) Antti Ruuskanen S 83,02, 3) Jiannis Smalios R 81,89, 4) Teemu Wirkkala S 81,16, 5) Gabriel Wallin R 78,31, 6) Sampo Lehtola S 76,73. Pisteet: 9–13.

4x400 m: 1) Suomi 3.09,09 (Don-Zheni Ekoebve, Markus Teijula, Ville Lampinen, Oskari Mörö), 2) Ruotsi 3.09,71 (Erik Martinsson, Dennis Forsman, Felix Francois, Adam Danielsson). Pisteet: 5–2.

Loppupisteet: Suomi 200–Ruotsi 210.

Tuoreimmat osastosta