Suomen tytöt ylivoimaiseen maaotteluvoittoon, pojille niukka tappio

Julkaistu:

Ruotsi-ottelu
Junioreiden maaotteluvoitot menivät tasan 1–1.
Suomen tytöt ottivat komean maaotteluvoiton viikonlopun Ruotsi-ottelussa. Maaottelu meni Suomelle pistein 117,5–83,5.

Suomen joukkue huipensi viikonlopun pitkän viestin ylivoimaiseen voittoon. Suomen joukkue Veera Perälä, Frida Hämäläinen, Nea Mattila ja Aleksandra Niiranen voitti Ruotsin tytöt selvästi ajalla 3.44,05.

Poikien pitkän viestin voitto meni puolestaan Ruotsin pojille. Se tarkoitti samalla sitä, että Ruotsi vei maaottelun niukasti pistein 101–97.

17-vuotiaiden Suomi–Ruotsi-maaottelu, 2. päivä:

Tytöt:

200 m (–0,7 m/s): 1) Annika Haverinen Suomi 24,86, 2) Nea Mattila S 25,19, 3) Jonna Klasson Ruotsi 25,50, 4) Saga Berneryd R 25,71. Pisteet: 8–3.

800 m: 1) Reetta Joronen S 2.18,68, 2) Jemina Forss S 2.19,65, 3) Beatrice Brink R 2.20,58, 4) Sara Dädeby R 2.22,44. Pisteet: 8–3.

3000 m: 1) Aino Kuljukka S 9.54,36, 2) Astrid Snäll S 10.10,23, 3) Emily Fielder R 10.51,56, 4) Linnea Smalström R 10.57,14. Pisteet: 8–3.

100 m aidat (0,0): 1) Amanda Hansson R 13,90, 2) Victoria Almerén Hansson R 14,15, 3) Kia Kemppainen S 14,21, 4) Mathilda Kvist S 14,33. Pisteet: 3–8.

Seiväs: 1) Lisa Gunnarsson R 410, 2) Alina Strömberg S 400, 3) Saga Andersson R 384, 4) Linnea Jönsson R 360. Pisteet: 5–6.

Kolmiloikka: 1) Saara Hakanen S 12,46, 2) Fatima Koné R 12,30, 3) Gia Reinholm S 12,08, 4) Klara Ekelund R 11,74. Pisteet: 7–4.

Kuula: 1) Helena Leveelahti S 16,44, 2) Frida Bergvall R 14,53, 3) Ida Olsson R 14,39, 4) Iina-Kaisa Mäkelä S 14,22. Pisteet: 6–5.

Keihäs: 1) Elina Kinnunen S 55,99, 2) Sofia Pölkky S 45,83, 3) Ida Thunberg R 43,99, 4) Amanda Nilsson R 39,96. Pisteet: 8–3.

4x400 m: 1) Suomi 3.44,05 (Veera Perälä, Frida Hämäläinen, Nea Mattila, Aleksandra Niiranen), 2) Ruotsi 3.51,59 (Martina Winberg, Celina Reichardt, Julia Frisk, Beatrice Brink). Pisteet: 5–2.

Loppupisteet: Suomi 117,5–Ruotsi 83,5.

Pojat:

200 m (–1,1 m/s): 1) Henrik Larsson R 21,51, 2) Samuel Purola S 21,60, 3) Kasper Kadestål R 21,63, 4) Riku Illukka S 22,23. Pisteet: 4–7.

800 m: 1) Edvin Hagberg R 2.03,33, 2) Christian Vänttinen S 2.03,55, 3) Roope Hyvärinen S 2.03,98, 4) Iyuel Ayele R 2.05,51. Pisteet: 5–6.

3000 m: 1) Kevin Lindholm S 9.15,99, 2) Abdikhalik Nooh R 9.18,04, 3) August Mollén R 9.30,46, 4) Wilho Hautala S 9.52,12. Pisteet: 6–5.

110 m aidat (+0,8): 1) Joel Bengtsson R 14,18, 2) Linus Kapstad R 14,41, 3) Mark Szücs-Bartfai S 14,58, 4) Pyry Santahuhta S 15,88. Pisteet: 3–8.

Seiväs: 1) Jere Keskinen S 450, 2) Simon Thor R 440, 3) Santtu Koskiaho S 440, 4) Tom Johansson R 420. Pisteet: 7–4.

Kolmiloikka: 1) Joska Tommola S 14,77, 2) Aaro Davidila S 13,92, 3) Chakkrit Chanprakhon R 13,74, 4) Marcus Lundborg R 13,58. Pisteet: 8–3.

Kuula: 1) Arttu Korkeasalo S 20,65, 2) Eero Ahola S 19,41, 3) Lukas Björninger R 15,15, 4) Emil Nilsson R 14,90. Pisteet: 8–3.

Keihäs: 1) Hermanni Hakasuo S 67,25, 2) Atte Sailola S 65,28, 3) Carl Widenholm R 56,06, 4) Gustav Liljeblad R 55,88. Pisteet: 8–3.

4x400 m: 1) Ruotsi 3.16,59 (Kasper Kadestål, Arvid Gustafsson, Edvin Hagberg, Carl Bengtström), 2) Suomi 3.18,58 (Benjamin Stendahl, Antti Tuomela, Daniel Savolainen, Tommi Mäkinen). Pisteet: 2–5.

Loppupisteet: Suomi 97–Ruotsi 101.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt