Birminghamissa huikea keihäskilpailu – näin Timanttiliigassa kisattiin sunnuntaina

Julkaistu:

timanttiliiga
Julius Yegon hirmuheitto jäi sittenkin voimaan. Se kruunasi komean urheilupäivän Birminghamissa.
Birmingham, Englanti:

Timanttiliigan (T) viides kilpailu:

Miehet:

100 m (T) (+2,0 m/s): 1) Marvin Bracy USA 9,93, 2) Adam Gemili Britannia 9,97, 3) Michael Rodgers USA 9,97, 4) Nesta Carter Jamaika 10,00, 5) Richard Kilty Britannia 10,05, 6) Chijindu Ujah Britannia 10,11, 7) Julian Forte Jamaika 10,15.

300 m: 1) Wayde van Niekerk Etelä-Afrikka 31,63, 2) Christopher Brown Bahama 31,99, 3) Delano Williams Britannia 32,14.

800 m (T): 1) Nijel Amos Botswana 1.46,77, 2) Adam Kszczot Puola 1.47,03, 3) Marcin Lewandowski Puola 1.47,45, 4) Job Kinyor Kenia 1.47,49, 5) Jeremiah Mutai Kenia 1.47,98, 6) Erik Sowinski USA 1.48,20.

1500 m: 1) James Kiplagat Magut Kenia 3.37,61, 2) Hillary Cheruiyot Ngetich Kenia 3.38,42, 3) Vincent Kibet Kenia 3.38,60, 4) Thiago Do Rosario Brasilia 3.39,54, 5) Charlie Grice Britannia 3.39,71.

5000 m (T): 1) Thomas Longosiwa Kenia 13.07,26, 2) Isiah Koech Kenia 13.11,22, 3) Stephen Mokoka Etelä-Afrikka 13.20,22, 4) Edwin Soi Kenia 13.21,07, 5) Brett Robinson Australia 13.21,23, 6) Stephen Sambu Kenia 13.25,13.

110 m aj (+1,5 m/s): 1) Orlando Ortega Kuuba 13,20, 2) Garfield Darien Ranska 13,25, 3) Jeff Porter USA 13,27, 4) Dmitri Bascou Ranska 13,28, 5) Lawrence Clarke Britannia 13,53, 6) Ray Stewart USA 13,55.

Pituus (T): 1) Greg Rutherford Britannia 835, 2) Michael Hartfield USA 823, 3) Dan Bramble Britannia 817, 4) Tyrone Smith Bermuda 814, 5) Godfrey Khotso Mokoena Etelä-Afrikka 810, 6) Damar Forbes Jamaika 806, 7) Chris Tomlinson Britannia 796.

Kolmiloikka (T): 1) Christian Taylor USA 17,40, 2) Benjamin Compaore Ranska 17,01, 3) Tosin Oke Nigeria 16,71, 4) Chris Carter USA 16,58.

Keihäs (T): 1) Julius Yego Kenia 91,39 (kk), 2) Vitezslav Vesely Tshekki 88,18, 3) Keshorn Walcott Trinidad&Tobago 86,43, 4) Jakub Vadlejch Tshekki 84,34, 5) Tero Pitkämäki Suomi 83,72, 6) Thomas Röhler Saksa 83,37, 7) Ihab Abdelrahman Egypti 81,46, 8) Hamish Peacock Australia 80,66, 9) Antti Ruuskanen Suomi 78,42.

Naiset:

200 m (T) (+1,7 m/s): 1) Jeneba Tarmoh USA 22,29, 2) Allyson Felix USA 22,29, 3) Dina Asher-Smith Britannia 22,30, 4) Cristina Oliveira Brasilia 22,77, 5) Anthonique Strachan Bahama 22,89, 6) Simone Facey Jamaika 22,92.

400 m (T): 1) Stephanie McPherson Jamaika 52,14, 2) Geisa Coutinho Brasilia 52,59, 3) Anyika Onuora Britannia 52,75, 4) Jessica Berad USA 53,06.

800 m: 1) Eunice Sum Kenia 1.59,85, 2) Laura Muir Britannia 2.00,42, 3) Joanna Jozwik Puola 2.00,74, 4) Alison Leonard Britannia 2.01,06, 5) Shelayna Oskan-Clarke Britannia 2.01,54, 6) Angelika Cichocka Puola 2.01,66.

1500 m (T): 1) Sifan Hassan Hollanti 4.00,30, 2) Abeba Aregawi Ruotsi 4.01,97, 3) Laura Weightman Britannia 4.06,42, 4) Maureen Koster Hollanti 4.06,62, 5) Gudaf Tsegay Etiopia 4.06,77, 6) Renata Plis Puola 4.08,37.

3000 m:n ej (T): 1) Virginia Nyambura Kenia 9.24,01, 2) Hyvin Kiyeng Kenia 9.25,20, 3) Lidya Chepkurui Kenia 9.26,54, 4) Stephanie Garcia USA 9.27,92, 5) Magdalene Masai Kenia 9.29,16, 6) Sofia Assefa Etiopia 9.29,78.

100 m:n aj (T) (+1,5 m/s): 1) Dawn Harper-Nelson USA 12,58, 2) Brianna Rollins USA 12,63, 3) Tiffany Porter Britannia 12,65, 4) Queen Harrison USA 12,71, 5) Serita Solomon Britannia 12,87, 6) Jacquelyn Coward USA 13,34, 7) Yvette Lewis Panama 13,46.

400 m:n aj (T): 1) Kaliese Spencer Jamaika 54,45, 2) Cassandra Tate USA 54,73, 3) Zuzana Hejnova Tshekki 55,00, 4) Eilidh Child Britannia 55,14, 5) Denisa Rosolova Tshekki 55,15, 6) Kori Carter USA 56,12.

Korkeus (T): 1) Kamila Licwinko Puola 197, 2) Justyna Kasprzycka Puola 194, 3) Maria Kutshina Venäjä 194, 4) Isobel Pooley Britannia 191, 5) Alessia Trost Italia 191, 6) Ana Simic Kroatia 191.

Seiväs (T): 1) Fabiana Murer Brasilia 472, 2) Mary Saxer USA ja Anzhelika Sidorova Venäjä 462, 4) Nikoleta Kiriakopoulou Kreikka 462, 5) Katerina Stefanidi Kreikka 442, 6) Yarisley Silva Kuuba 442.

Kuula (T): 1) Christina Schwanitz Saksa 19,68, 2) Cleopatra Borel Trinidad&Tobago 18,80, 3) Tia Brooks USA 18,67, 4) Michelle Carter USA 18,30, 5) Brittany Smith USA 18,10.

Kiekko (T): 1) Sandra Perkovic Kroatia 69,23, 2) Dani Samuels Australia 64,89, 3) Melina Robert-Michon Ranska 63,23, 4) Nadine Müller Saksa 62,55, 5) Julia Fischer Saksa 61,98, 6) Gia Lewis-Smallwood USA 59,62.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt