Timanttiliiga alkoi ryminällä Dohassa – katso kivikovat tulokset

Julkaistu:

Yleisurheilu
Dohan Timanttiliiga-illassa tehtiin lukuisia huipputuloksia.

Timanttiliigan kilpailu 1/14, Doha, Qatar:

Miehet:

100 m: 1) Justin Gatlin USA 9,74 (kk), 2) Michael Rodgers USA 9,96, 3) Keston Bledman Trinidad 10,01, 4) Kim Collins St. Kitts ja Nevis 10,03, 5) Femi Ogunode Qatar 10,04, 6) Nesta Carter Jamaika 10,07.

800 m: 1) Ayanleh Souleiman Djibouti 1.43,78 (kk), 2) Ferguson Cheruiyot Rotich Kenia 1.44,53, 3) Alfred Kipketer Kenia 1.44,59, 4) Pierre-Ambroise Bosse Ranska 1.44,95, 5) Asbel Kiprop Kenia 1.45,11.

3 000 m: 1) Hagos Gebrhiwet Etiopia 7.38,08 (kk), 2) Mo Farah Britannia 7.38,22, 3) Thomas Pkemei Longosiwa Kenia 7.39,22, 4) Imane Merga Etiopia 7.39,96.

400 m:n aj: 1) Bershawn Jackson USA 48,09 (kk), 2) Javier Culson Puerto Rico 48,96, 3) Tom Barr Irlanti 48,99, 4) Jack Green Britannia 49,31, 5) Jeffrey Gibson Bahama 49,48.

Seiväs: 1) Konstadinos Filippidis Kreikka 575.

3-loikka: 1) Pedro Pablo Pichardo Kuuba 18,06 (kk), 2) Christian Taylor USA 18,04, 3) Teddy Tamgho Ranska 17,24, 4) Alexis Copello Kuuba 17,18, 5) Nelson Evora Portugali 17,12.

Kuula: 1) David Storl Saksa 21,51, 2) Reese Hoffa USA 21,30, 3) Ryan Whiting USA 21,06, 4) Joe Kovacs USA 20,86, 5) Asmir Kolasinac Serbia 20,44, 6) German Lauro Argentiina 20,26.

Keihäs: 1) Tero Pitkämäki Suomi 88,62 (kk), 2) Antti Ruuskanen Suomi 86,61, 3) Vitezslav Vesely Tshekki 83,67, 4) Ihab Abdelrahman Egypti 83,14, 5) Thomas Röhler Saksa 82,79, 6) Julius Yego Kenia 81,98, 7) Hamish Peacock Australia 81,66, 8) Keshorn Walcott Trinidad 80,68.

Naiset:

200 m: 1) Allyson Felix USA 21,98 (kk), 2) Murielle Ahoure Norsunluurannikko 22,29, 3) Anthonique Strachan Bahama 22,69, 4) Tiffany Townsend USA 22,85.

400 m: 1) Francena McCorory USA 50,21, 2) Sanya Richards-Ross USA 50,79, 3) Stephanie Ann McPherson Jamaika 50,83.

1 500 m: 1) Dawit Seyaum Etiopia 4.00,96 (kk), 2) Sifan Hassan Hollanti 4.01,40, 3) Senbere Teferi Etiopia 4.01,86, 4) Anna Mishtshenko Ukraina 4.01,95, 5) Luiza Gega Albania 4.02,63,...7) Abeba Aregawi Ruotsi 4.04,42.

100 m:n aj: 1) Jasmin Stowers USA 12,35 (kk), 2) Sharika Nelvis USA 12,54, 3) Tiffany Porter USA 12,65, 4) Sally Pearson Australia 12,69, 5) Queen Harrison USA 12,72, 6) Kristi Castlin USA 12,80.

3 000 m:n ej: 1) Virginia Nyambura Nganga Kenia 9.21,51 (kk), 2) Hiwot Ayalew Etiopia 9.21,54, 3) Hyvin Kiyeng Jepkemoi Kenia 9.22,11, 4) Tigist Getnet Etiopia 9.27,07, 5) Lidya Chepkurui Kenia 9.27,62, 6) Madeline Heiner Australia 9.28,41.

Korkeus: 1) Airine Palsyte Liettua 193, 2) Irina Gordejeva Venäjä 194.

Pituus: 1) Tianna Bartoletta USA 699 (+0,6 m/s, kk), 2) Shara Proctor Britannia 695, 3) Christabel Nettey Kanada 693, 4) Lorraine Ugen Britannia 692, 5) Brittney Reese USA 676, 6) Ivana Spanovic Serbia 676, 7) Darja Klinshina Venäjä 675.

Kiekko: 1) Sandra Perkovic Kroatia 68,10, 2) Nadine Müller Saksa 65,13, 3) Dani Samuels Australia 64,45, 4) Jekaterina Strokova Venäjä 64,33, 5) Melina Robert-Michon Ranska 62,45.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt