Lavillenielle neljäs EM-hallikulta peräkkäin - Yleisurheilu - Ilta-Sanomat

Lavillenielle neljäs EM-hallikulta peräkkäin

Seiväshypyn supertähti, ranskalainen Renaud Lavillenie ylitti 604 ja otti neljännen peräkkäisen EM-hallimestaruutensa.

Renaud Lavillenie voitti seipään EM-kultaa.

7.3.2015 22:17

Lavillenie, 28, on ollut Euroopan ykkönen jo vuodesta 2009 alkaen.

Vuosi sitten ME:n 616 hypännyt Lavillenie hemmotti prahalaisyleisöä vielä yrityksillä 617:n korkeudesta, mutta rima tuli alas kolme kertaa. Voittotulos 604 on kuitenkin EM-kisaennätys.

– Olen todella iloinen kisaennätyksestä, tämä oli hieno päivä, 575 ja 590 ensimmäisellään sekä 604 toisellaan ylittänyt Lavillenie hehkutti.

Toiseksi hyppäsi Venäjän Aleksandr Gripitsh ennen Puolan Piotr Lisekiä. Kumpikin ylitti 585.

Tshekkiyleisön riemastutti Pavel Maslakin voitto 400 metrillä. Aika oli hieno 45,33, vain kuusi sadasosasekuntia heikompi kuin hänen helmikuussa juoksemansa maailman kärkiaika. Toiseksi juossut Belgian Dylan Borlee hävisi lähes sekunnin.

Naisten pituushypyssä Serbian Ivana Spanovic hätyytteli seitsemää metriä voittotuloksellaan 698. Lukema on uusi Serbian ennätys ja maailman tämän vuoden toiseksi paras tulos.

Yleisurheilun EM-hallikisat, 3. päivä:

Karsinnat ja alkuerät:

Miehet:

60 m, alkuerät (erien neljä parasta ja neljä parasta aikavertailusta välieriin):

1. erä: 1) Lucas Jakubczyk Saksa 6,62, 2) Emmanuel Biron Ranska 6,63, 3) Catalin Campeanu Romania 6,65, 4) Yasaldes Nascimento Portugali 6,69, 5) Fabio Cerutti Italia 6,69.

2. erä: 1) Richard Kilty Britannia 6,57, 2) Brian Mariano Hollanti, 3) Angel David Rodriquez Espanja 6,65, 4) Zvonimir Ivaskovic Kroatia 6,68, 5) Erik Hagberg Ruotsi 6,69.

3. erä: 1) Pascal Mancini Sveitsi 6,64, 2) Christian Blum Saksa 6,65, 3) Remigiusz Olszewski Puola 6,66, 4) Jan Veleba Tshekki 6,71, 5) Ville Myllymäki Suomi 6,72.

4. erä: 1) Chijindu Ujah Britannia 6,57, 2) Denis Dimitrov Bulgaria 6,65, 3) Kamil Krynski Puola 6,58, 4) Delmas Obou Italia 6,69.

5. erä: 1) Julian Reus Saksa 6,62, 2) Michael Tumi Italia 6,63, 3) Sean Safo-Antwi Britannia 6,67, 4) Odain Rose Ruotsi 6,67, 5) Morten Madsen Tanska 6,69.

Myllymäki selviytyi aikavertailusta välieriin.

1500 metrin alkuerät (loppukilpailuun selviytyneet):

1. erä: 1) Homiyu Tesfaye Saksa 3.40,05, 2) Artur Ostrowski Puola 3.40,24, 3) John Travers Irlanti 3.41,37.

2. erä: 1) Chris O'Hare Britannia 3.41,83, Ilham Tanui Özbilen Turkki 3.42,23.

3. erä: 1) Charlie Grice Britannia 3.48,98, 2) Henrik Ingebrigtsen Norja 3.49,36.

4. erä: 1) Jakub Holusa Tshekki 3.46,62, 2) Valentin Smirnov Venäjä 3.47,69.

Korkeus (loppukilpailuun selviytyneet): 1) Jaroslav Baa Tshekki, Adonios Mastoras Kreikka ja Daniil Tsiplakov Venäjä 228, 4) Silvano Chesani Italia 228, 5) Gianmarco Tamberi Italia 228, 6) Aleksandr Shustov Venäjä 228, 7) Kyriakos Ioannou Kreikka ja Andrii Protsenko Ukraina 228.

Naiset:

60 m, alkuerät (erien neljä parasta ja neljä parasta aikavertailusta välieriin):

1. erä: 1) Mujinga Kambundji Sveitsi 7,22, 2) Ewa Swoboda Puola 7,24, 3) Maja Mihalinec Slovenia 7,26, 4) Elin Östlund Ruotsi 7,39.

2. erä: 1) Verona Sailer Saksa 7,10, 2) Natalia Pohrebnjak Ukraina 7,23, 3) Celine Distel-Bonnet Ranska 7,24, 4) Marika Popowicz Puola 7,34, 5) Petra Urbankova Tshekki 7,37.

3. erä: 1) Dafne Schippers Hollanti 7,07, 2) Alexandra Burghardt Saksa 7,23, 3) Rachel Johncock Britannia 7,26, 4) Irene Ekelund Ruotsi 7,27, 5) Anasztazia Nguyen Unkari 7,33.

4. erä: 1) Dina Asher-Smith Britannia 7,10, 2) Jamile Samuel Hollanti 7,26, 3) Ivet Lalova Bulgaria 7,26, 4) Audrey Alloh Italia 7,31, 5) Hanna-Maari Latvala Suomi 7,36.

5. erä: 1) Ezinne Okparaebo Norja 7,17, 2) Olesia Povh Ukraina 7,22, 3) Rebekka Haase Saksa 7,31, 4) Inna Eftimova Bulgaria 7,37, 5) Tiffany Tshilumba Luxemburg 7,38.

Latvala selviytyi aikavertailusta välieriin.

3-loikan karsinta (loppukilpailuun selviytyneet):

1) Hanna Knyazyeva Israel 14,40, 2) Patricia Mamona Portugali 14,26, 3) Natalia Vjatkina Valko-Venäjä 14,21, 4) Gabriela Petrova Bulgaria 14,21, 5) Kristian Gierisch Saksa ja Jekaterina Koneva Venäjä 14,20, 7) Kristiina Mäkelä Suomi 14,04, 8) Cristina Bujin Romania 14,02.

Välierät:

Miehet:

800 m (erien 2 parasta loppukilpailuun):

1. erä: 1) Guy Learmonth Britannia 1.50,50, 2) Mark English Irlanti 1.50,54.

2. erä: 1) Andreas Almgren Ruotsi 1.47,24, 2) Thijmen Kupers Hollanti 1.47,34.

3. erä: 1) Marcin Lewandowski Puola 1.50,10, 2) Robin Schembera Saksa 1.51,07.

Naiset:

800 m (erien 3 parasta loppukilpailuun):

1. erä: 1) Selina Büchel Sveitsi 2.01,92, 2) Anastasia Bazdireva Venäjä 2.02,94, 3) Anita Hinriksdottir Islanti 2.02,31.

2. erä: 1) Natalija Lupu Ukraina 2.08,15, 2) Joanna Jozwik Puola 2.08,47, 3) Jekaterina Poistogova Venäjä 2.08,72.

Loppukilpailut:

Naiset:

400 m: 1) Natalia Pihida Ukraina 51,96, 2) Indira Terrero Espanja 52,63, 3) Seren Bundy-Davies Britannia 52,64, 4) Iveta Putalova Slovakia 52,84, 5) Marie Gayot Ranska 53,11, 6) Denisa Rosolova Tshekki 53,20.

3000 m: 1) Jelena Korobkina Venäjä 8.47,62, 2) Svetlana Kudzelitsh Valko-Venäjä 8.48,02, 3) Maureen Koster Hollanti 8.51,64, 4) Laura Muir Britannia 8.52,44, 5) Sandra Eriksson Suomi 8.54,06 (SE), 6) Sofia Ennaoui Puola 8.56,77, 7) Giulia Viola Italia 8.59,04, 8) Marusa Mismas Slovenia 8.59,51, 9) Jennifer Wenth Itävalta 8.59,84, 10) Kristiina Mäki Tshekki 9.05,95,

11) Charlotta Fougberg Ruotsi 9.06,50, 12) Emelia Gorecka Britannia 9.06,79.

Korkeus: 1) Maria Kutshina Venäjä 197, 2) Alessia Trost Italia 197, 3) Kamila Licwinko Puola 194, 4) Airine Palsyte Liettua 194, 5) Ruth Beitia Espanja 194, 6) Justyna Kasprzycka Puola 194, 7) Venelina Veneva-Mateeva Bulgaria 190, 8. Barbara Szabo Unkari ja Michaela Hruba Tshekki 185.

Pituus: 1) Ivana Spanovic Serbia 698, 2) Sosthene Moguenara-Taroum Saksa 683, 3) Florentina Marincu Romania 679, 4) Alina Rotaru Romania 674, 5) Eloyse Lesueur Ranska 673, 6) Melanie Bauschke Saksa 659, 7) Karin Mey Melis Turkki 657, 8) Aiga Grabuste Latvia 654.

Kuula: 1) Anita Marton Unkari 19,23, 2) Julia Leantsjuk Valko-Venäjä 18,60, 3) Radoslava Mavrodieva Bulgaria 17,83, 4) Alena Abrahmtshuk Valko-Venäjä 17,63, 5) Paulina Guba Puola 17,47, 6) Denise Hinrichs Saksa 17,35, 7) Anastasia Podolskaja Venäjä 16,81, 8) Ursula Ruiz Espanja 16,07.

Miehet:

400 m: 1) Pavel Maslak Tshekki 45,33, 2) Dylan Borlee Belgia 46,25, 3) Rafal Omelko Puola 46,26, 4) Lukasz Krawczuk Puola 46,31, 5) Jevhen Hutsol Ukraina 46,73, 6) Matteo Galvan Italia 46,87.

3000 m: 1) Ali Kaya Turkki 7.38,42, 2) Lee Emanuel Britannia 7.44,48, 3) Henrik Ingebrigtsen Norja 7.45,54, 4) Jesus Espana Espanja 7.47,12, 5) Richard Ringer Saksa 7.48,44, 6) Adel Mechaal Espanja 7.49,59, 7) Lukasz Parszczynski Puola 7.50,11, 8) Florian Orth Saksa 7.51,02, 9) Philip Hurst Britannia 7.51,94, 10) Jegor Nikolajev Venäjä 7.51,99,

11) Florian Carvalho Ranska 7.57,14, 12) Pieter-Jan Hannes Belgia 7.59,43.

Seiväs: 1) Renaud Lavillenie Ranska 604, 2) Aleksandr Gripitsh Venäjä 585, 3) Piotr Lisek Puola 585, 4) Robert Sobera Puola 580, 5) Konstadinos Filippidis Kreikka 575, 6) Valentin Lavillenie Ranska 565, 7) Anton Ivakin Venäjä ja Jan Kudlicka Tshekki 565, 9) Tobias Scherbarth Saksa 545.

Kolmiloikka: 1) Nelson Evora Portugali 17,21, 2) Pablo Torrijos Espanja 17,04, 3) Marian Oprea Romania 16,91, 4) Aleksei Fedorov Venäjä 16,88, 5) Georgi Tsonov Bulgaria 16,75, 6) Dmitri Sorokin Venäjä 16,65, 7) Dzmitri Platnitski Valko-Venäjä 16,43, 8) Rumen Dimitrov Bulgaria 16,36.

Seitsenottelu, tilanne 4/7 lajin jälkeen: 1) Ilja Shkurenjov Venäjä 3512 pistettä, 2) Arthur Abele Saksa 3411, 3) Pawel Wiesiolek Puola 3372, 4) Adam Helcelet Tshekki 3345, 5) Eelco Sintnicolaas Hollanti 3341, 6) Bastien Auzeil Ranska 3284.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?