Yleisurheilumaaottelu: Ruotsin johdossa 2. päivään - katso aikataulu ja 1. päivän tulokset - Yleisurheilu - Ilta-Sanomat

Yleisurheilumaaottelu: Ruotsin johdossa 2. päivään - katso aikataulu ja 1. päivän tulokset

Tero Pitkämäki ja Antti Ruuskanen heittävät tänään Helsingin olympiastadionilla.

Tero Pitkämäki ja Antti Ruuskanen heittävät tänään Helsingin olympiastadionilla.

Julkaistu: 31.8.2014 11:55

Yleisurheilumaaottelu ratkeaa tänään Helsingin olympiastadionilla. Päätöspäivään lähdetään Ruotsin johtaessa sekä miehissä että naisissa.

Tilanne toiseen päivään lähdettäessä:

  • Miehet: Suomi-Ruotsi 99-105

  • Naiset: Suomi-Ruotsi 97-108.

2. päivän ohjelmat:

13.30 M Seiväs13.35 N Moukari14.00 M 110 m aidat14.10 N 100 m aidat14.25 N 400 m, M Kuula14.40 M 200 m, N Kolmiloikka14.45 N Kiekko14.50 N 5000 m15.15 N 200 m15.30 M 10 000 m15.35 N Korkeus16.00 M Pituus16.05 M Keihäs16.10 M 4x400 m16.20 N 4x400 m16.30 M 3000 m esteet16.45 N 1500 m16.55 M 1500 m

Suomi-Ruotsi-maaottelun 1. päivän tuloksia:

Miehet:

100 m (-0,4 m/s): 1) Tom Kling-Baptiste R 10,492) Odain Rose R 10,513) Eetu Rantala S 10,574) Ville Myllymäki S 10,585) Nil de Oliverira R 10,596) Samuli Samuelsson S 10,64

Pisteet: S-R 8-14

400 m aj: 1) Oskari Mörö S 50,702) Eetu Viitala S 51,413) Petter Olson R 51,494) Petteri Monni S 51,655) Jonathan Carbe R 52,696) Oliver Åstrand R 53,64

Pisteet: S-R 15-7

Moukari: 1) David Söderberg S 75,962) Tuomas Seppänen S 72,533) Arno Laitinen S 69,824) Anders Eriksson R 67,105) Alexander Larsson R 65,046) Oscar Westlund R 65,01

Pisteet: S-R 16-6

Kiekko: 1) Daniel Ståhl R 61,772) Niklas Arrhenius R 61,033) Axel Härstedt R 59,714) Pyry Niskala S 58,455) Joni Mattila S 55,406) Jouni Walden S 54,67

Pisteet: S-R 6-16

Kolmiloikka: 1) Aleksi Tammentie S 16,252) Kristian Pulli S 15,723) Tuomas Kaukolahti S 15,484) Mathias Ström R 15,485) Daniel Lennartsson R 15,196) Simon Karlén R 15,02

Pisteet: S-R 16-6

400 m: 1) Johan Wissman R 47,092) Axel Bergrahm R 47,143) Mörö S 47,404) Dennis Forsman R 47,775) Jani Koskela S 48,126) Antti Kokkonen S 48,43

Pisteet: S-R 7-15

5 000 m: 1) Staffan Ek R 14.24,272) Ossi Kekki S 14.26,363) Fredrik Uhrbom R 14.28,634) Jaakko Nieminen S 14.30,765) Tuomas Jokinen S 14.50,54

Daniel Lundgren R hylättiin.

Pisteet: S-R 10-11

Korkeus: 1) Osku Torro S 2202) Emil Svensson R 2153) Jussi Viita S 2124) Mehdi Alkhatib R 2125) Jakob Thorvaldsson R 2086) Richard Östman S 204

Pisteet: S-R 12-10

4x100 m: 1) Ruotsi 39,31 (Tom Kling-Baptiste, Nil de Oliveira, Alexander Brorsson, Erik Hagberg)2) Suomi 39,33 (Eetu Rantala, Ville Myllymäki, Jonathan Åstrand, Samuli Samuelsson)

Pisteet: S-R 2-5

800 m: 1) Johan Rogerstedt R 1.47,702) Andreas Almgren R 1.48,123) Ville Lampinen S 1.48,864) Rickard Gunnarsson R 1.49,085) Tuomo Salonen S 1.51,006) Panu Jantunen S 1.51,66

Pisteet: S-R 7-15

Naiset:

100m (+1,7 m/s): 1) Hanna-Maari Latvala S 11,512) Daniela Busk R 11,633) Isabelle Eurenius R 11,774) Hanna Adriansson R 11,845) Jasmin Showlah S 11,946) Maria Räsänen S 11,99

Pisteet: S-R 10-12

400 m aj: 1) Elise Malmberg R 58,422) Anniina Laitinen S 58,433) Hilla Uusimäki S 58,554) Eveliina Määttänen S 58,605) Lynette Morgan R 59,446) Sara Bley R 59,75

Pisteet: S-R 12-10

Kuula:1) Frida Åkerström R 15,692) Fanny Roos R 15,493) Hennariikka Järvinen S 14,784) Katri Hirvonen S 14,425) Suvi Helin S 14,656) Jessica Samuelsson R 14,54

Pisteet: S-R 9-13

10 000 m: 1) Minna Lamminen S 34.03,192) Janica Mäkelä S 34.06,683) Louise Nilsson R 34.12,734) Madeleine Larsson R 34.28,36, 5) Malin Liljestedt R 34.34,19, 6) Nina Chydenius S 35.44,49.Pisteet: S-R 13-9.

3 000 m:n ej: 1) Sandra Eriksson S 9.48,452) Klara Bodinsson R 9.53,233) Oona Kettunen S 9.58,194) Camilla Richardsson S 10.03,835) Maria Larsson R 10.07,426) Ronja Fjellner R 10.15,12

Pisteet: S-R 14-8

800 m: 1) Anna Silvander R 2.08,342) Lovisa Lindh R 2.08,453) Charlotte Schönbeck R 2.08,724) Sara Kuivisto S 2.09,015) Karin Storbacka S 2.09,136) Aino Paunonen S 2.09,39

Pisteet: S-R 6-16

4x100 m: 1) Ruotsi 44,09 (Irene Ekelund, Isabelle Eurenius, Daniela Busk, Pernilla Nilsson)2) Suomi 44,55 (Milja Thureson, Hanna-Maari Latvala, Anniina Kortetmaa, Jasmin Showlah)

Pisteet: S-R 2-5

Keihäs: 1) Sofi Flink R 56,392) Jelena Jaakkola S 54,943) Oona Sormunen S 54,264) Heidi Nokelainen S 51,775) Matilda Elfgaard R 51,706) Elisabeth Höglund R 48,07

Pisteet: S-R 12-10

Pituus: 1) Erica Jarder R 6682) Khaddi Sagnia R 6273) Emmi Mäkinen S 6154) Malin Olsson R 6155) Jaana Sieviläinen S 6136) Hanna Wiss S 606

Pisteet: S-R 7-15

Kävelyt:

Miesten 10 000 m:n kävely: 1) Perseus Karlström R 39.18,602) Andreas Gustafsson R 39.32,083) Anatole Vera Ibanez R 40.50,724) Veli-Matti Partanen S 41.10,465) Aleksi Ojala S 44.00,63. Jarkko Kinnunen S hylättiin

Pisteet: S-R 5-16

Naisten 5 000 m:n kävely: 1) Anne Halkivaha S 22.29,032) Mari Olsson R 22.43,883) Karoliina Kaasalainen S 23.08,794) Monica Svensson R 23.14,685) Henrika Parviainen S 24.09,646) Lena Tomas R 24.18,54

Pisteet: S-R 13-9

Tuoreimmat osastosta