Timanttiliiga jatkui Lontoossa - katso 2. päivän tuloksia

Julkaistu:

Yleisurheilu
Timanttiliigan yhdeksäs osakilpailu jatkui lauantaina Lontoossa.
Timanttiliigan kilpailu 9/14:


NAISET:


100 m, A-erä (+0,3 m/s): 1) Michelle-Lee Ahye Trinidad ja Tobago 11,01, 2) Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika 11,10, 3) Murielle Ahoure Norsunluurannikko 11,17, 4) Kerron Stewart Jamaika 11,22, 5) Simone Facey Jamaika 11,30, 6) Carmelita Jeter USA 11,33, 7) Verena Sailer Saksa 11,33, 8) Ashleigh Nelson Britannia 11,36, 9) Asha Philip Britannia 11,51.
100 m, B-erä (+0,9 m/s): 1) Dafne Schippers Hollanti 11,02, 2) Tianna Bartoletta USA 11,07, 3) English Gardner USA 11,16.

200 m: 1) Schippers 22,34, 2) Allyson Felix USA 22,35, 3) Blessing Okagbare Nigeria 22,41, 4) Jodie Williams Britannia 22,60, 5) Shalonda Solomon USA 22,67, 6) Kimberlyn Duncan USA 22,86, 7) Anthonique Strachan Bahama 22,87, 8) Samantha Henry-Robinson Jamaika 23,43.

800 m: 1) Ajee Wilson USA 1.59,68, 2) Rose Mary Almanza Kuuba 1.59,94, 3) Jessica Judd Britannia 2.00,01, 4) Lenka Masna Tshekki 2.00,02, 5) Alison Leonard Britannia 2.00,08, 6) Lynsey Sharp Britannia 2.00,08, 7) Jennifer Meadows Britannia 2.00,32, 8) Heather Kampf USA 2.01,15.

100 m:n aj (+0,2 m/s): 1) Queen Harrison USA 12,58, 2) Lolo Jones USA 12,68, 3) Sally Pearson Australia 12,87, 4) Tiffany Porter USA 12,88, 5) Jasmin Stowers USA 12,91, 6) Nia Ali USA 13,02, 7) Nadine Hildebrand 13,04, 8) Lavonne Idlette Dominikaaninen tasavalta 13,13, 9) Kristi Catlin USA 13,18.

3 000 m:n ej:
1) Hiwot Ayalew Etiopia 9.10,64 (kk), 2) Emma Coburn USA 9.11,42, 3) Milcah Chemos Kenia 9.21,91, 4) Charlotta Fougberg Ruotsi 9.23,96 (RE), 5) Stephanie Garcia USA 9.24,28, 6) Sandra Eriksson Suomi 9.24,70 (SE), 7) Tigist Getnet Etiopia 9.28,36, 8) Lidya Chepkurui Kenia 9.32,28.

Korkeus: 1) Blanka Vlasic Kroatia 196, 2) Inika McPherson USA 193, 3) Ana Simic Kroatia 193, 4) Isobel Pooley Britannia 189.

Seiväs: 1) Fabiana Murer Brasilia 465, 2) Katerina Stefanidi Kreikka 465, 3) Yarisley Silva Kuuba 465, 4) Jennifer Suhr USA 455, 5) Kylie Hutson USA 440, 6) Nikoleta Kyriakopoulou Kreikka 440, 7) Katharina Bauer Saksa 440, 8) Alana Boyd Australia, Mary Saxer USA ja Sally Peake Britannia 440.

MIEHET:


400 m: 1) Isaac Makwala Botswana 44,71, 2) Christopher Brown Bahama 44,94, 3) Matthew Hudson-Smith Britannia 44,97, 4) Luguelin Santos Dominikaaninen tasavalta 45,14, 5) Martyn Rooney Britannia 45,17, 6) Conrad Williams Britannia 45,46, 7) Kevin Borlée Belgia 45,73.
1 500 m: 1) Silas Kiplagat Kenia 3.32,84, 2) Abdelaati Iguider Marokko 3.33,20, 3) Leonel Manzano USA 3.34,40, 4) Johan Cronje Etelä-Afrikka 3.34,97, 5) Chris O'Hare Britannia 3.35,06, 6) Jake Wightman Britannia 3.35,49, 7) Nixon Chepseba Kenia 3.35,50, 8) Jakub Holusa Tshekki 3.35,56.

4x100 m: 1) Britannia 38,39, 2) Hollanti 38,91, 3) Tähdet 39,28, 4) Australia 39,35, 5) Skotlanti 40,30.
Pituus: 1) Jeff Henderson USA 821, 2) Michael Hartfield USA 798, 3) Jianan Wang Kiina 791, 4) Ignisious Gaisah Hollanti 786, 5) Damar Forbes Jamaika 775.

Keihäs: 1) Thomas Röhler Saksa 86,99, 2) Vitezslav Vesely Tshekki 85,23, 3) Tero Pitkämäki Suomi 84,95, 4) Andreas Hofmann Saksa 83,97, 5) Antti Ruuskanen Suomi 82,66, 6) Keshorn Walcott Trinidad ja Tobago 79,62, 7) Zigismunds Sirmais Latvia 76,24.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt