Yleisurheilun MM-kisat on avattu - katso aamupäivän tulokset - Yleisurheilu - Ilta-Sanomat

Yleisurheilun MM-kisat on avattu - katso aamupäivän tulokset

Yleisurheilun MM-kilpailut avattiin neljällä lajilla Moskovassa Lužniki-stadionilla.

10.8.2013 13:07

Miehet, kymmenottelu: 1. laji, 100 m (erien yhdistetyt tulokset):1) Ashton Eaton USA 10,35, 2) Damian Warner Kanada 10,43, 3) Trey Hardee USA 10,52, 4) Rico Freimut Saksa 10,60, 5) Mihail Dudas Serbia 10,67, 6) Michael Schrader Saksa 10,73, 7) Carlos Chinin Brasilia 10,78, 8) Gunnar Nixon USA 10,84, 9) Eelco Sintnicolaas Hollanti 10,85, 10) Pascal Behrenbruch Saksa 10,95.

Tilanne 1. lajin jälkeen: 1) Eaton 1 011 pistettä, 2) Warner 992, 3) Hardee 970, 4) Freimuth 952, 5) Dudas 935, 6) Schrader 922, 7) Chinin 910, 8) Nixon USA 897, 9) Sintnicolaas 894, 10) Behrenbruch 872.

2. laji, pituushyppy (kahden ryhmän yhdistetyt tulokset): 1) Michael Schrader Saksa 785, 2) Gunnar Nixon USA 780, 3) Ashton Eaton USA 773, 4) Eelco Sintnicolaas Hollanti 765, 5) Thomas van der Plaetsen Belgia 764, 6) Carlos Chinin Brasilia 754, 7) Mihail Dudas Serbia 751, 8) Kevin Mayer Ranska 750, 9) Eduard Mihan V-Venäjä 742, 10) Kurt Felix Grenada 741.

Tilanne 2. lajin jälkeen: 1) Eaton 2003, 2) Schrader 1 944, 3) Nixon 1 907, 4) Warner 1 900, 5) Dudas 1 872, 6) Hardee 1 868, 7) Sintnicolaas 1 866, 8) Chinin 1 855, 9) Rico Freimuth Saksa 1 818, 10) Jeremy Taiwo USA 1 812.

3. laji, kuula:1) Pascal Behrenbruch Saksa 15,86, 2) Dmitri Karpov Kazakstan 15,39, 3) Mikk Pahapill Viro 14,87, 4) Andrei Krautshanka V-Venäjä 14,84, 5) Marcus Nilsson Ruotsi 14,81, 6) Rico Freimuth Saksa 14,80, 7) Gunnar Nixon USA 14,68, 8) Trey Hardee USA 14,61, 9) Michael Schrader Saksa 14,56, 10) Carlos Chinin Brasilia 14,49,...12) Ashton Eaton USA 14,39.

Tilanne 3. lajin jälkeen: 1) Eaton 2 755, 2) Schrader 2 707, 3) Nixon 2 677, 4) Damian Warner Kanada 2 642, 5) Hardee 2 634, 6) Chinin 2 613, 7) Sintnicolaas  2 599, 8) Freimuth 2 595, 9) Behrenbruch 2 574, 10) Mihail Dudas Serbia 2 567. Karsinnat ja alkuerät:

Miehet, 800 m alkuerät (erien 3 parasta ja 6 aikojen perusteella välieriin): Erä 1: 1) Pierre-Ambroise Bosse Ranska 1.47,70, 2) Marcin Lewandowski Puola 1.47,83, 3) Giordano Benedetti Italia 1.47,90, 4) Hamada Mohamed Egypti 1.47,96, 5) Kleberson Davide Brasilia 1.48,28, 6) Paul Robinson Irlanti 1.48,61, 7) Leoman Momoh Nigeria 1.49,25, 8) Taras Bibik Ukraina 1.49,39, 9) Moussa Camara Mali 1.49,78.

Erä 2: 1) Ronald Musagala Uganda 1.46,12, 2) Adam Kszczot Puola 1.46,26, 3) Brandon Johnson USA 1.46,32, 4) Kevin Lopez Espanja 1.46,61, 5) Andy Gonzalez Kuuba 1.46,80, 6) Brice Etes Monaco 1.53,60, 7) Manuel Antonio Angola 1.57,40.

Erä 3: 1) Duane Solomon USA 1.45,80, 2) Abdulaziz Ladan Mohammed Saudi-Arabia 1.45,94, 3) Andrew Osagie Britannia 1.46,16, 4) Luis Alberto Marco Espanja 1.46,40, 5) Tamas Kazi Unkari 1.46,48, 6) Samorn Kieng Kambodza 1.55,17, 7) Benjamin Enzema Päiväntasaajan Guinea 1.56,82.

Erä 4: 1) Nick Symmonds USA 1.46,90, 2) Musaeb Abdulrahman Balla Qatar 1.46,94, 3) Samir Jamaa Marokko 1.46,94, 4) Mark English Irlanti 1.47,08, 5) Prince Mumba Zambia 1.47,85, 6) James Eichberger Meksiko 1.47,96, 7) Jeremiah Kipkorir Mutai Kenia 1.50,17, 8) Ilia Muhin Kirgisia 1.54,88.

Erä 5: 1) Mohammed Aman Etiopia 1.44,93, 2) Ferguson Rotich Kenia 1.45,25, 3) Michael Rimmer Britannia 1.45,47, 4) Alexander Rowe Australia 1.45,96, 5) Antoine Gakeme Burundi 1.46,70, 6) Rafith Rodriguez Kolumbia 1.46,76, 7) Amine Belferar Algeria 1.47,17, 8) Jozef Repcik Slovakia 1.47,93.

Erä 6: 1) Ayanleh Souleiman Djibouti 1.46,86, 2) Anthony Chemut Kenia 1.47,13, 3) Amine El Manaoui Marokko 1.47,15, 4) Jan Kubista Tshekki 1.47,66, 5) Anis Ananenka Valko-Venäjä 1.47,76, 6) Anthony Romaniw Kanada 1.47,98, 7) Wesley Vazquez Puerto Rico 1.50,60, 8) Ribeiro De Carvalho East Timor 2.04,74.

Seiväshyppy, karsinta (karsintaraja 570): 1) Jan Kudlicka Tshekki ja Renaud Lavillenie Ranska 565, 3) Brad Walker USA, Malte Mohr Saksa ja Konstadinos Filippidis Kreikka 555, 6) Augusto de Oliveira Brasilia 555, 7) Björn Otto Saksa, Seito Yamamoto Japani, Raphael Holzdeppe ja Alhaji Jeng Ruotsi 555, 11) Valentin Lavillenie Ranska 555, 12) Xue Changrui Kiina 555, 13) Sergei Kutsherjanu Venäjä 555 (viimeinen finaaliin selvinnyt), 14) Oleksandr Kortshmid Ukraina 540, 14) Thiago Braz Da Silva Brasilia, Daichi Sawano Japani, Jere Bergius Suomi 540 ja Nikita Filippov Kazakstan 540, 19) Ivan Jerjomin Ukraina, Jeremy Scott USA 540, 21) Hiroki Ogita Japani 5,40, 21) Lazaro Borges Kuuba ja Vladislav Revenko Ukraina 540, 24) Aleksandr Gripich Venäjä, Edi Maia Portugal ja 24) Jack Whitt USA 540, 27) Shawnacy Barber Kanada 540, 28) Claudio Stecchi Italia 540, 29) Joao Gabriel Souza Brasilia 525, 29) Jin Min-Sub Korea 525, 31) Yang Yansheng Kiina ja Rasmus Wejnold Jorgensen Tanska 525, 33) Mareks Arents Latvia 525.

Naiset, kiekko (karsintaraja 63 m/12 parasta loppukilpailuun: 1) Zinaida Sendriute Liettua 64,16, 2) Yarelys Barrios Kuuba 63,63, 3) Sandra Perkovic Kroatia 63,62, 4) Jian Tan Kiina 63,21, 5) Nadine Müller Saksa 63,16, 6) Melina Robert-Michon Ranska 63,16, 7) Dani Samuels Australia 62,85, 8) Zaneta Glanc Puola 61,62, 9) Rocío Comba Argentiina 61,54, 10) Gia Lewis-Smallwood USA 61,30, 11) Yaime Perez Kuuba 60,33, 12) Denia Caballero Kuuba 60,14, 13) Julia Fischer Saksa 60,09, 14) Dragana Tomasevic Serbia 58,79, 15) Vera Ganejeva Venäjä 58,37, 16) Jekaterina Strokova Venäjä 57,85, 17) Irina Rodrigues Portugali 57,64, 18) Karen Gallardo Kiina 57,03, 19) Xinyue Su Kiina 56,87, 20) Svetlana Sajkina Venäjä 56,62, 21) Liz Podominick USA 56,41, 22) Nicoleta Grasu Romania 56,31, 23) Natalia Semenova Ukraina 55,79, 24) Whitney Ashley USA 44,60.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?