Yleisurheilu

EM-yleisurheilu: aamupäivän tuloksia

Julkaistu:

Lauantain aamupäivän tuloksia Helsingin EM-kisoista.
Miehet:

4x100 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 2 parasta aikaa finaaliin)
1. erä: 1) Britannia 38,98 (Christian Malcolm, Dwain Chambers, James Ellington, Mark Lewis-Francis), 2) Venäjä 39,08 (Mihail Idrisov, Konstantin Petrjashov, Vjatsheslav Kolesnitshenko, Pavel Karavajev), 3) Hollanti 39,34 (Brian Mariano, Churandy Martina, Jerrel Feller, Giovanni Codrington), 4) Portugali 39,66 (Ricardo Monteiro, Dany Goncalves, Arnaldo Abrantes, Yazaldes Nascimento), 5) Suomi 39,85 (Eero Haapala, Visa Hongisto, Jonathan Åstrand, Ville Myllymäki), 6) Ruotsi 39,87 (David Sennung, Benjamin Olsson,  Tom Kling-Baptiste, Stefan Tärnhuvud), 7) Latvia 40,46 (Nikita Pankins, Janis Leitis, Sandis Sabajevs, Janis Mezitis). Puola keskeytti.

2. erä: 1) Ranska 39,01 (Emmanuel Biron, Christophe Lemaitre, Pierre-Alexis Pessonneaux, Jimmy Vicaut), 2) Saksa 39,04 (Lucas Jakubczyk, Tobias Unger, Alexander Kosenkow, Martin Keller), 3) Sveitsi 39,41 (Alex Wilson, Reto Schenkel, Steven Gugerli, Marc Schneeberger), 4) Tshekki 39,52 (Jan Veleba, Rostislav Sulc, Vojtech Sulc, Lukas Stastny), 5) Espanja 39,81 (Eduard Viles, Bruno Hortelano, Alberto Gavalda, Diego Alonso), 6) Liettua 40,68 (Egidijus Dilys, Zilvinas Adomavicius, Martas Skrabulis, Aivaras Pranckevicius), 7) Turkki 41,42 (Birol Yildirim, Furkan Sen,  Aykut Ay, Yigitcan Hekimoglu). Italia keskeytti.

Naiset:

Kiekko, karsinta
(karsintaraja 61,00 tai 12 parasta finaaliin), A-ryhmä: 1) Nadine Müller Saksa 64,49, 2) Natalija Semenova Ukraina 59,59, 3) Joanna Wisniewska Puola 57,54, 4) Vera Cechlova Tshekki 57,52, 5) Tamara Apostolico Italia 56,95, 6) Dilek Esmer Turkki 55,11, 7) Zinaida Sendriute Liettua 53,97, 8) Sabina Asenjo Espanja 53,92, 9) Irina Rodrigues Portugali 53,01, 10) Sanna Kämäräinen Suomi 52,21,
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy
11) Jade Nicholls Britannia 51,75, 12) Salome Rigishvili Georgia 49,65, 13) Kätlin Töllasson Viro 48,55.

1 500 m, alkuerät (erien 4 parasta ja 4 parasta aikaa finaaliin), 1. erä: 1) Anna Mishtshenko Ukraina 4.08,95, 2) Asli Cakir-Alptekin Turkki 4.09,44, 3) Kristina Halejeva Venäjä 4.09,69, 4) Isabel Macias Espanja 4.10,06, 5) Tereza Capkova Tshekki 4.10,22, 6) Diana Sujew Saksa 4.10,72, 7) Marina Muncan Serbia 4.12,33, 8) Hind Dehiba Ranska 4.12,79, 9) Denise Krebs Saksa 4.12,85, 10) Ioana Doaga Romania 4.13,73,
11) Angelika Cichocka Puola 4.14,59, 12) Ciara Mageean Irlanti 4.19,23. Charlene Thomas Britannia hylättiin.
2. erä: 1) Jekaterina Gorbunova Venäjä 4.11,58, 2) Corinna Harrer Saksa 4.11,59, 3) Gamze Bulut Turkki 4.11,68, 4) Nuria Fernandez Espanja 4.11,77, 5) Ingvill Måkestad Bovim Norja 4.11,97, 6) Luiza Gega Albania 4.12,54, 7) Johanna Lehtinen Suomi 4.14,83, 8) Iris Maria Fuentes-Pila Espanja 4.15,95, 9) Sonja Roman Slovenia 4.16,68, 10) Anzhela Shevtshenko Ukraina 4.17,41,
11) Tugba Karakaya Turkki 4.19,58, 12) Orla Drumm Irlanti 4.19,61, 13) Lidia Chojecka Puola 4.20,66.   

 

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt