Yleisurheilu

Tässä on Suomen joukkue EM-kotikisoihin

Julkaistu:

Suomen Urheiluliiton (SUL) hallitus on valinnut Suomen maajoukkueen 27.6.–1.7.2012 Helsingissä käytäviin yleisurheilun Euroopan mestaruuskilpailuihin. 
Suomen Urheiluliitto tarkentaa ja täydentää valintaa hallituksen kokouksen jälkeen 18.6., kun kaikkien karnevaalikilpailujen tulokset ja urheilijoiden terveydentilan kartoitukset ovat kaikilta osin selvillä.

Laji – urheilija – seura – kauden paras tulos – (valintaan oikeuttava tulos jos eri kuin edellinen; ennätys jos eri kuin edelliset)


Miehet,

200 m: Jonathan Åstrand IF Kraft, Närpiö 20,92 (20,50 -11).
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

1500 m: Niclas Sandells IK Falken, Pedersöre 3.38,08.

5000 m: Niclas Sandells IK Falken, Pedersöre - . 

10000 m: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.08,63.
3000 m esteet: Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.33,30 (8.26,45 -11; 8.10,67 -09).

400 m aidat: Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat, Helsinki 51,73 (50,97 -11; 49,39 -08).

400 m aidat: Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,48 (51,09 -11).
Korkeus: Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 225 (233i -11).

Seiväs: Jere Bergius Tampereen Pyrintö 572.

Seiväs: Eemeli Salomäki Someron Esa 560.

Pituus: Tommi Evilä Tampereen Pyrinto 801 (808 -11; 822 -08).

Pituus: Mikko Kivinen Esbo IF 802.

Pituus: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 805.

Kiekko: Mikko Kyyrö Keravan Urheilijat 62,84 (64,14 -07).

Moukari: Olli-Pekka Karjalainen Töysän Veto 75,15 (76,60 -11; 83,30 -04).

Moukari: Tuomas Seppänen Porin Pyrintö 73,67 (75,31 -11).

Moukari: David Söderberg IF VOM, Vöyri-Oravainen-Maksamaa 76,40 (77,34 -11; 78,83 -03).

Keihäs: Ari Mannio Lehtimäen Jyske, Alajärvi 83,74 (85,12 -11; 85,70 -09).

Keihäs: Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 83,87 (85,33 -11; 91,53 -05).

Keihäs: Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 84,95 (87,33 -08).

Keihäs: Teemu Wirkkala Toholammin Urheilijat 83,73 (87,23 -09).

Keihäs: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 82,92 (84,40 -11). 
Kymmenottelu: Sami Itani Jyväskylän Kenttäurheilijat 7455 (7731 -11).

 4 x 100 m: Suomi: Visa Hongisto Valkealan Kajo, Kouvola, Eetu Rantala Oulun Pyrintö, Olli Rantanen Tampereen Pyrintö, Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö, plus kaksi juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.
4 x 400 m: Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat, Helsinki, Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ville Wendelin Turun Urheiluliitto, plus kolme juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.

Naiset:

100 m: Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,50.
400 m: Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 55,77 (53,44 -11).
800 m: Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot 2.06,86 (2.04,06i -11; 2.02,15 -02).
1500 m: Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 4.16,55 (4.06,85 -05).

5000 m: Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 15.37,21.
3000 m esteet: Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 9.51,41 (9.49,46 -11; 9.45,50 -09).
100 m aidat: Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 13,28.

100 m aidat: Elisa Leinonen Kajaanin Kipinä 13,34.
Korkeus: Elina Smolander Lapuan Virkiä 185.
Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa 440 (460i -11).
Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,52 (13,67 -11).
Kuula: Suvi Helin Nokian Urheilijat 15,76 (15,96 -11).
Kiekko: Tanja Komulainen Tampereen Pyrintö 56,44 (57,10 -11).
Kiekko: Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 57,20 (57,30 -11).
Moukari: Merja Korpela Soinin Sisu 67,19 (69,30 -11; 69,56 -09).
Keihäs: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 57,80 (58,72 -11).
Keihäs: Sanni Utriainen Nokian Urheilijat 59,31.
Seitsenottelu: Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Tuusula 5840 (5956 -06).
4 x 100 m: Noora Hämäläinen Joensuun Kataja, Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat, Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Maria Räsänen Kuopion Reipas, plus kaksi juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.
4 x 400 m: Ilona Punkkinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Ella Räsänen Tampereen Pyrintö, plus neljä juoksijaa pikajuoksukarnevaalien jälkeen sunnuntaina 17.6.


Lisäksi seuraavien urheilijoiden valinta päätetään 24.6. siihen mennessä annettavien näyttöjen ja terveystarkastusten perusteella:


Miehet:

800 m: Tommy Granlund IK Falken, Pedersöre.
110 m aidat: Joona-Ville Heinä HIFK-friidrott, Helsinki.
Kolmiloikka: Aleksi Tammentie, Tampereen Urheilijat -38.
400 m aidat: Oskari Mörö Esbo IF.

Naiset:

200 m: Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt