Espanjan puolustusministeri Margarita Robles kertoi keskiviikkona, että kruununprinsessa Leonor aloittaa myöhemmin tänä vuonna kolmivuotisen armeijakoulutuksen. Koulutus on osa kruununprinsessan valmistautumista tulevaa hallitsijanrooliaan varten. Asiasta uutisoi CNN.
17-vuotias Leonor on vanhin kuningas Felipe VI:n lapsista, ja hänestä tulee maan hallitsija sen jälkeen, kun kuningas luopuu kruunusta tai menehtyy.
Leonor tulee viettämään vuoden niin maavoimissa, laivastossa kuin ilmavoimissakin. Samankaltainen koulutus oli aikoinaan hänen isällään.
– Kun aika koittaa, meillä tulee olemaan vahva ylipäällikkö, joka on nainen. Viime vuosina olemme tehneet paljon sen eteen, että naisia saataisiin mukaan puolustusvoimiin, puolustusministeri Robles sanoi.
Kruununprinsessa aloittaa armeijakoulutuksensa syyskuussa, kun hän on valmistunut Walesisssa sijaitsevasta UWC Atlantic Collegesta, joka on kuninkaallisten suosiossa.