Kaikkien aikojen Salkkarit-pahis Aaro teki yllätyspaluun – roolissa nähtävä Teemu Lehtilä kommentoi salamyhkäisesti juonikuvioita

Aaro Vaalanne asteli vapaaehtoisesti vankilaan keväällä 2015. Nyt hahmo palaa sarjaan.

Teemu Lehtilä ei paljasta Salkkari-paluunsa pituutta.

27.1.2017 12:25

Salatuissa elämissä pitkään yhtä sarjan suosikkipahista Aaro Vaalannetta sekä hänen kaksoisveljeään Eero Vanalaa näytellyt Teemu Lehtilä, 50, palasi sarjaan eilen torstaina nähdyssä jaksossa.

Aaro asteli hämmentämään pakkaa kesken Kari Taalasmaan ja Linda Eerikäisen häiden. Paluusta uutisoi ensin MTV.

Ensimmäisen kerran Aaro oli mukana vuosina 2004–2006, ja kaksoisveli Eero puolestaan vuosina 2007–2009.

Eero poistui sarjasta lopullisesti, kun hahmo menehtyi Kentaurin räjähdyksessä kauden päätösjaksossa.

Sen sijaan Aaro nähtiin Pihlajakadulla vielä useaan otteeseen, viimeisen kerran huhtikuussa 2015, kun hän käveli poliisilaitokselle, ilmiantoi itsensä ja joutui vankilaan.

Pyydettiin vuosi sitten takaisin

Teemu Lehtilä kertoo Ilta-Sanomille Salattujen elämien tuottajan Marko Äijön soittaneen hänelle asian tiimoilta runsas vuosi sitten.

– Hän kyseli onko siinä ajankohdassa aikaa ja mahdollisuus tulla ja kertoi vähän, mikä se tulokulma sarjaan on. Innostuin siitä tietysti ja tässä ollaan, Lehtilä kuvailee paluutaan.

– Tein päätöksen paluusta aika nopeasti sen jälkeen kun kuulin, mikä se tulokulma on. Saatiin vähän uutta näkökulmaa siihen rooliin.

Aaro Vaalanne oli yksi Salkkareiden suosikkipahiksista.

Lehtilä ei voi paljastaa uuden Salkkari-pestinsä pituutta.

– Yhä edelleen kuvaan siis sarjaa. Tämän kestoa ei varmaan kukaan tiedä vielä, hän tuumaa.

Kuvaukset alkoivat syksyllä

Paluu tuttuihin työkuvioihin oli helppo. Lehtilä palasi sarjan kuvauksiin viime vuoden syyskuussa.

– Muutama päivä siinä haettiin tuntumaa, mutta sen jälkeen se tuotantotapa palautui vanhasta muistista. Se on niin hiottu koneisto, että siihen on helppo tulla. Se on tuttu ja turvallinen siinä mielessä, että tietää, miten toimitaan.

Lehtilä kertoo sarjan tekniikan puolella olevan yhä paljon vanhoja työkavereita. Näyttelijäkaarti sen sijaan on ehtinyt vaihtua lähes kokonaan.

– Koveron Esko (sarjassa Ismo Laitela) siellä oli oikeastaan ainoa sitä vanhaa kaartia enää. Hahmoni ei ole toistaiseksi vielä tehnyt hänen kanssaan paljoakaan kohtauksia, mutta oli mukavaa palata työskentelemään yhdessä.

Paluu oli pitkään salaista tietoa

Lehtilän paluu sarjaan oli pitkään suuri salaisuus. Esimerkiksi vielä viime kesäkuussa hän pysyi IS:n haastattelussa visusti vaiti paluustaan.

– Vaitiolovelvollisuus on niin kuin lääkäreillä. Paljon on joutunut salaamaan tätä tietoa juonenkäänteistä ja muista. Ei saa sanoa mitään.

– Eiliseen saakka yritettiin pitää salassa sitä, että ylipäätään palaan. Ilmeisesti siinä onnistuttiin kohtalaisen hyvin, se ei vuotanut tällä kertaa kauheasti. Jätin kaikki pressitilaisuudetkin väliin.

Lehtilä ei kerro myöskään paljoa Aaro Vaalanteen roolihahmon tulevista kuvioista. Onko Aaro yhä entisenlaisensa ilkimys, vai kenties parantanut tapojaan?

– En oikein uskalla sanoa mitään muuta, kuin että rooliin on nyt saatu ihan uusi kulma. Suuni on sinetöity, hän naurahtaa.

– Kun nyt kuluu muutama viikko, niin se selviää aika hyvin, mistä on kysymys.

Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan
Tietoa ei ole vielä lähdetty hakemaan

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?