Rovaniemen Palloseura kohtasi maanantaina Vaasan Palloseuran Rovaniemen Keskuskentällä. Ottelun päätyttyä stadion jouduttiin tyhjentämään.
Keskuskentän portilla väen poistumista valvonut Lapin poliisin edustaja vahvisti, että tyhjentäminen liittyi pommiuhkaukseen.
– Saimme nimettömän soiton ottelun päättyessä. Soittaja väitti, että kentällä on pommi. Enempää en pysty tässä vaiheessa sanomaan.
Poliisi informoi asiasta Rovaniemen Palloseuraa, ja sen jälkeen turvamiehet käskivät kaikkien poistua stadionilla. Myös joukkueiden pelaajat joutuivat poistumaan stadionilta peliasut päällään.
– Tämä on aivan absurdi tilanne. Tämä sai kyllä pelin unohtumaan hetkeksi, RoPSin päävalmentaja Juha Malinen sanoi ja pudisteli päätään.
VPS voitti ottelun 4–2, ja otti kauden avausvoittonsa. RoPS on hävinnyt molemmat kaksi liigapeliään.