Manchester Cityn luotsi Pep Guardiola ei säästellyt sanojaan ruotiessaan keskikenttämiehensä, Englantia MM-turnauksessa edustaneen Kalvin Phillipsin, 27, pelikuntoa.
– Hän ei ole loukkaantunut. Hän saapui ylipainoisena takaisin. En tiedä miksi, Guardiola perusteli Sky Sportsin mukaan Phillipsin puuttumista kokoonpanosta torstain ottelusta Liverpoolia vastaan.
City kaatoi Liverpoolin liigacupin ottelussa maalein 3–2.
– Hän ei saapunut tarpeeksi hyvässä kunnossa treenatakseen ja pelatakseen, Guardiola jatkoi.
Phillips kuului Englannin maajoukkueeseen Qatarin MM-turnauksessa. Hän pääsi vaihtopenkiltä kentälle kahdessa ottelussa. Englannin turnaus päättyi puolivälierässä Ranskaa vastaan.
Kalvin Phillips vilkutti faneille Englannin poistuessa Qatarista puolivälierätappion jälkeen.
Daily Mailin mukaan Guardiola oli raivoissaan Phillipsin saavuttua takaisin Cityn vahvuuteen Guardiolan mielestä heikossa terässä.
Phillips siirtyi täksi kaudeksi Leedsistä Manchester Cityyn. Hän on kärsinyt loukkaantumisista ja jäänyt siksi todella vähälle vastuulle.
Seuraava Valioliigan ottelu Cityllä on 28. joulukuuta Phillipsin entistä joukkuetta Leedsiä vastaan.
Guardiola sanoi Cityn tarvitsevan Phillipsiä kentällä, kunhan tämä saa itsensä pelikuntoon.