Chelsea hukkasi toistamiseen sauman nousta Valioliigan ykköseksi – Wolves voittoon lisäajan maalilla - Valioliiga - Ilta-Sanomat

Chelsea hukkasi toistamiseen sauman nousta Valioliigan ykköseksi – Wolves voittoon lisäajan maalilla

Wolverhampton otti kotivoiton lontoolaisista maalein 2–1.

Pedro Neto tuuletti voittomaalia Wolverhamptonin kotikentällä.­

15.12. 22:53

Jalkapallon Englannin Valioliigan kärkikahinoissa keikkuva Chelsea menetti toisen kerran neljän päivän sisään mahdollisuuden nousta liigakärkeen, kun Wolverhampton kaatoi vieraansa liigan tiistain avauspelissä 2–1. Voittomaalin teki Pedro Neto, kun lisäajalla pelattiin viidettä minuuttia.

Chelsea otti johdon toisen puoliajan alkuvaiheissa Olivier Giroudin kauden kahdeksannella maalilla, mutta Daniel Podence tasoitti ja Neto räväytti sitten Wolves-riemun ja Chelsealle toisen peräkkäisen tappion. Lauantaina se hävisi Evertonille.

Chelsea jatkaa näin ollen 22 pisteessä ja ero kärkeen saattaa keskiviikkona kasvaa kuuteen pisteeseen, kun sarjan kärkikaksikko Liverpool ja Tottenham kohtaavat Liverpoolissa. Wolverhampton nousi 20 pisteeseen.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?