IS:n etsimä mainos voi olla esimerkiksi perinteinen printtimainos, vaalivideo tai postissa jaettu esite.
Erikoisia vaalivideoita löytyy Facebook-sivustolta Suomen karuimmat vaalivideot.
Pudasjärveläinen kuvanveistäjä Kari Tykkyläinen (ps) esiintyy videollaan aluksi ämpäri päässään.
- Seuraavissa eduskuntavaaleissa ei kannata äänestää ämpäriä, Tykkyläinen tuumaa.
Vasemmistoliiton ehdokas Paavo J. Heinonen heiluttelee Youtube-videollaan pehmolelua.
- Minä olen vain pehmolelu, eikä meillä ole Suomessa äänioikeutta, Heinonen ilmoittaa - ja sanoo, että häntä äänestämällä sekin hoituu.
Listalle on päässyt myös uutisankkurina tunnetuksi tullut Seppo Huhta (ps), joka kertoo tavoitteistaan videolla. Nettiyleisö kiinnittää huomiota Huhdan pukeutumiseen.
- Melko rohkea kaula-aukkovalinta Sepolla. Kultainen Suomileijona-riipus ainakin korostuu, jos ei muuta, yksi kommentoi Facebook-sivustolla.
Pekka Tuuri (sd) puolestaan pyrkii eduskuntaan naiviilta vaikuttavalla videolla. Hänen omien sanojensa mukaan video on kuitenkin tehty pilke silmäkulmassa.
Löysitkö kornin vaalimainoksen? Ilmianna se!
Jos mainos löytyy internetistä esimerkiksi videon tai kotisivujen muodossa, laita linkki alla olevaan kommenttikenttään.
Jos mainos on ollut esimerkiksi lehdessä tai kolahtanut postiluukusta, voit lähettää kuvan siitä klikkaamalla tätä linkkiä.
*) Sanakirjan mukaan korni tarkoittaa mautonta, tyylitöntä, tylsää, banaalia, typerää, tyhmää tai hölmöä.