Painiliitto valitsi joukkueen olympiakarsintoihin

Suomelta lähtee panin olympiakarsintoihin yhdeksän henkilön joukkue.

Arvi Savolainen tähdittää Suomen painimaajoukkuetta.

16.2.2021 13:24

Painiliitto on tehnyt lopulliset valinnat painin Euroopan olympiakarsintaturnaukseen Unkarin Budapestiin 18.–21. maaliskuuta. Aiemmien joukkueeseen valitut Vili Ropponen ja Arvi Savolainen saavat seurakseen seitsemän muuta painijaa.

Olympiakarsinnoissa Suomella on edustus yhdeksässä eri sarjassa. Turnauksessa olympiapaikan saavuttaa jokaisen sarjan kaksi parasta urheilijaa. Kaikki paikat ovat maapaikkoja.

– Suomella on iskukykyinen joukkue, ja sillä voidaan lähteä hakemaan olympiapaikkoja Budapestista, kommentoi kreikkalais-roomalaisen painin vastuuvalmentaja Marko Yli-Hannuksela tiedotteessa.

Ilmajoen Kisailijoista Suomen joukkueeseen pääsi peräti neljä urheilijaa, mikä oli eniten yksittäisistä seuroista.

Suomen joukkue painin Euroopan olympiakarsintaturnaukseen 18.–21. maaliskuuta

Kreikkalais-roomalainen paini:

60 kg: Juuso Latvala, Ilmajoen Kisailijat

67 kg: Elmer Mattila, Koovee Tampere

77 kg: Matias Lipasti, Ilmajoen Kisailijat

87 kg: Vili Ropponen, Ilmajoen Kisailijat

97 kg: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

130 kg: Konsta Mäenpää, Ilmajoen Kisailijat

Valmentajat: Marko Yli-Hannuksela, Juha Lappalainen ja Jarkko Ala-Huikku

Vapaapaini:

86 kg: Ville Heino, Porin Paini-Miehet

125 kg: Jere Heino, Porin Paini-Miehet

Valmentaja: Niko Kettunen

Naisten paini:

50 kg: Taru Vainionpää, Kuortaneen Kunto

Valmentaja: Tiina Vainionpää

Turnauksessa olympiapaikan saavuttaa jokaisen sarjan kaksi parasta urheilijaa. Kaikki paikat ovat maapaikkoja. Olympiakarsintaturnaus kilpaillaan Unkarin Budapestissa.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?