Suomen parhaat urheilijat valittu – katso yli 70 nimen lista - Urheilu - Ilta-Sanomat

Suomen parhaat urheilijat valittiin – katso yli 70 nimen lista

Urheilutoimittajain Liitto on valinnut lajien parhaat urheilijat vuonna 2020.

Dallas Starsin puolustaja Miro Heiskanen valittiin vuoden parhaaksi jääkiekkoilijaksi.­

13.1. 10:50

Urheilutoimittajien lajien parhaat urheilijat 2020:

Aerobic: Fanny Samppa, Turun Urheiluliitto

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikkalainen jalkapallo: Tino Ndongo, Kuopion Steelers

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Marika Salmi, Orimattilan Seudun Urheiluampujat

Autourheilu: Valtteri Bottas

Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen

Biljardi: Heikki Niva, Espoon Biljardikerho

Curling: Milja Sullanmaa, Hyvinkää Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Vääksy)

E-urheilu: Arttu Mustila

Freestyle: Elias Syrjä, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)

Frisbeegolf: Niklas Anttila, Vuorelan Veikot (Siilinjärvi)

Futsal: Jukka Kytölä, Kaos Mantova (Italia) / Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Sami Välimäki, Nokia River Golf

Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro, Kymin Suunnistajat (Kotka)

Ilmailu: Hannu Nurmiranta, Karhulan Ilmailukerho

Jalkapallo: Lukas Hradecký, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)

Jousiammunta: Antti Tekoniemi, Tampereen Jousiampujat

Judo: Martti Puumalainen, Mikkelin Judo

Jääkiekko: Miro Heiskanen, Dallas Stars (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi) / SKA Neftjanik (Venäjä)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Tuula Tamminen, aCat (Hyvinkää)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki) / US Ivry (Ranska)

Lentopallo: Kaisa Alanko, Nantes (Ranska)

Lumilautailu: Rene Rinnekangas

Maahockey: Tommi Rantala, HC Kilppari (Turku)

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Jeremy Hakala, Kangasalan Melojat

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Moottoriveneily: Alexander Lindholm, Porvoon Moottorivenekerho

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Robert Helenius

Paini: Elias Kuosmanen, Helsingin Haka

Painonnosto: Eero Retulainen, Turun Atleettiklubi

Pesäpallo: Emma Körkkö, Kirittäret (Jyväskylä)

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Jenna Puurunen, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Oskari Muhonen, Espoon Pursiseura

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska) / TWD-Länken (Lahti)

Pyöräsuunnistus: Andre Haga, OK Botnia (Kokkola/Kruunupyy)

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)

Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Kalle Välimäki, Sumner Rugby Club (Uusi-Seelanti)

Salibandy: Sami Johansson, Classic (Tampere)

Soutu: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat (Turku)

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Nella Nyqvist, Helsingfors Badminton Club

Suunnistus: Olli Ojanaho, Helsingin Suunnistajat

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Taitoluistelu: Emmi Peltonen, Etelä-Vantaan Taitoluistelijat

Tanssiurheilu: Gleb Bannikov ja Ada Varstala, Tanssiklubi Master (Helsinki)

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Surachai Sosom, Combat Academy of Finland (Helsinki)

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Uinti: Ida Hulkko, TaTU Tampere

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani

Voimanosto: Leena Vatanen, Kiuruveden Urheilijat

Voimistelu: Joonas Kukkonen, Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Annimari Korte, Helsingfors IFK

Liiton tiedotteen mukaan koronapandemian takia lajin parasta urheilijaa ei valittu seuraavissa lajeissa: agility, kiipeily, rullakiekko, rullalautailu, taitouinti, uimahypyt ja vesipallo.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?