Ampumahiihdon MM-kisat päättyvät, Susijengillä tärkeä EM-karsintaottelu – tässä viikonlopun urheilun suorat tv-lähetykset - Urheilu - Ilta-Sanomat

Ampumahiihdon MM-kisat päättyvät, Susijengillä tärkeä EM-karsintaottelu – tässä viikonlopun urheilun suorat tv-lähetykset

Sasu Salin ja Susijengi kohtaavat sunnuntaina EM-karsintojen tärkeässä vierasottelussa Sveitsin.

Julkaistu: 22.2. 0:20

Snookerin Shoot-Out -turnauksen ratkaisupelejä voi seurata myös ilmaiskanavalta.

Suomen koripallomaajoukkue pelaa sunnuntaina Fribourgissa elintärkeän EM-karsintaottelun Sveitsiä vastaan. Suomi avasi karsinnat murskatappiolla lohkon selkeälle ennakkosuosikille Serbialle.

Sveitsi puolestaan hävisi niukemmin isäntämaana kisapaikan automaattisesti saavalle Georgialle. Käytännössä Suomi ja Sveitsi ratkaisevat kahdessa keskinäisessä ottelussa sen, kumpi matkaa Serbian kanssa EM-kisoihin. Ylen TV2 ja Viasat Urheilu -kanava lähettävät ottelun suorana.

Ampumahiihdon MM-kisat päättyvät viikonloppuna Italian Anterselvassa.

Lauantaina kilpaillaan naisten ja miesten viestit, sunnuntaina ohjelmassa ovat yhteislähtökilpailut. Hiihdon ja yhdistetyn maailmancupit jatkuvat puolestaan Trondheimssa, jossa hiihdetään lauantaina sprittikisat ja sunnuntaina takaa-ajokilpailut.

Talvilajien maailmancupin kilpailuja voi seurata Ylen TV2:lta ja Eurosportin kanavilta.

Snookerin ystävät voivat seurata Watfordissa järjestettävää Shoot-out -turnausta myös ilmaiskanavalta, sillä Kutonen lähettää lauantai- ja sunnuntailtana suorana turnauksen ratkaisupelit.

LAUANTAI 22.2.

Ruutu+

08.50 Ultimate: avoimen SM-osaturnaus

11.25 Naisten Superpesis, fanikamera: halli-SM, Jyväskylä–Siilinjärvi

11.50 Ultimate: naisten SM-osaturnaus

12.10 Naisten SM-liiga: fanikameralähetyksiä klo 12.10 alkaen

12.50 Suomen cup: Gnistan–MyPa

12.55 Nuorten SM-liiga: fanikameralähetyksiä klo 12.55 alkaen

13.50 Suomen cup: FC Lahti–Haka, EIF–MuSa, KTP–MP, AC Oulu–SJK Akatemia

13.55 Naisten Superpesis, fanikamera: halli-SM, Siilinjärvi–Joensuu

14.20 Suomen cup: Ilves–SJK

14.30 Ravit: Toto75, Mikkeli

14.50 Suomen cup: KPV–AC Kajaani

14.50 Ultimate: avoimen SM-osaturnaus

15.25 Lentopallo, fanikamera: Miesten Mestaruusliiga, Etta–Savo Volley

15.55 Suomi-sarja: fanikameralähetyksiä klo 15.55 alkaen

15.55 Lentopallo, fanikamera: naisten Mestaruusliiga, Pölkky Kuusamo–

Kuortane

16.25 Naisten Superpesis, fanikamera: Halli-SM, Joensuu–Jyväskylä

16.50 Mestis: Peliitat–Roki, KeuPa HT–Jokipojat

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, Hurrikaani Loimaa–Vantaa Ducks

16.50 Lentopallo: naisten Mestaruusliiga, OrPo–LiigaPloki

16.55 Naisten Salibandyliiga, fanikamera: SB-Pro–EräViikingit

16.55 Lentopallo, fanikamera: miesten Mestaruusliiga, VaLePa–Karelian Hurmos

16.55 Lentopallo, fanikamera: naisten Mestaruusliiga, LP-Vampula–Puijo Wolley

18.20 Mestis: IPK–Ketterä

18.20 Miesten Salibandyliiga: OLS–EräViikingit

18.20 Naisten Salibandyliiga: Koovee–TPS

18.25 Miesten Superpesis, fanikamera: halli-SM, Kitee–Siilinjävi

18.50 Serie A: SPAL–Juventus

21.35 Serie A: Fiorentina–Milan

22.30 NBA: Los Angeles Clippers–Sacramento

03.00 NBA: Chicago–Phoenix

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Yhdistetty: maailmancup, mäkiosuus HS138, Trondheim

11.25 Alppihiihto: maailmancup, naisten syöksylasku, Crans Montana

12.40 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten viesti 4 x 6 km, Anterselva

13.55 Hiihto: maailmancup, Ski Tour, sprinttihiihdot, Trondheim

15.40 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten viesti 4 x 7,5 km, Anterselva

17.10 Yhdistetty: maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Trondheim

Yle Areena

13.40 Mäkihyppy: Maailmancup, miesten HS97, Rasnov

MTV

19.20 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

Kutonen

21.00 Snooker: Shoot Out, Watford

Telia TV

16.55 SM-liiga: HPK–Tappara, Ilves–SaiPa, KooKoo–Kärpät, Pelicans–TPS,

Sport–JYP

18.25 SM-liiga: Lukko–KalPa

Ruutu+

14.30 Ravit: Toto75, Mikkeli

C More Sport 1

13.55 La Liga: Celta Vigo–Leganés

16.55 La Liga: FC Barcelona–Eibar

19.25 La Liga: Real Sociedad–Valencia

21.30 Golf: PGA Tour, Puerto Rico Open

C More Sport 2

18.55 SHL: Leksand–Oskarshamn

21.55 La Liga: Levante–Real Madrid

Viasat Urheilu

13.55 2. Bundesliiga: Hamburger SV–St. Pauli

16.25 Bundesliiga: Werder Bremen–Dortmund

20.05 NHL: Pittsburgh–Buffalo

00.00 Vapaaottelu: UFC Fight Night, esiottelut, Auckland

04.00 Nyrkkeily: Deontay Wilder–Tyson Fury, esiottelut

Viasat Jalkapallo

14.25 Valioliiga: Chelsea–Tottenham

16.55 Valioliiga: Sheffield United–Brighton

19.25 Valioliiga: Leicester–Manchester City

Viasat Jääkiekko

20.05 NHL: Philadelphia–Winnipeg

02.05 NHL: Ottawa–Montreal

05.05 NHL: Vegas–Florida

Viasat Sport

14.25 Championship: Brentford–Blackburn

16.25 Bundesliiga: Mönchengladbach–Hoffenheim

20.05 NHL: New Jersey–Washington

02.05 NHL: Toronto–Carolina

05.35 NHL: Los Angeles–Colorado

Viasat Fotboll

19.20 Bundesliiga: Schalke–RB Leipzig

Viasat Hockey

02.05 NHL: New York Rangers–San Jose

05.05 NHL: Vancouver–Boston

Viasat Golf

19.00 Golf: European Tour, Mexico Championship

Eurosport

07.00 Freestylehiihto: maailmancup, kumparelasku, Lake Tazawako

10.20 Yhdistetty: maailmancup, mäkiosuus HS138, Trondheim

12.45 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten viesti 4 x 6 km, Anterselva

14.00 Hiihto: maailmancup, Ski Tour, sprinttihiihdot, Trondheim

15.40 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten viesti 4 x 7,5 km, Anterselva

17.00 Yhdistetty: maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Trondheim

17.45 Snooker: Shoot Out, Watford

20.45 Snooker: Shoot Out, Watford

05.55 Alppihiihto: maailmancup, miesten pujottelun 2. lasku, Naeba

Eurosport 2

10.55 Ohjaskelkkailu: maailmancup, naisten 1. kierros, Winterberg

14.25 Ohjaskelkkailu: maailmancup, miesten 1. kierros, Winterberg

16.00 Pyöräily: Andalusian ympäriajo, 4. etappi

17.45 Pyöräily: Algarven ympäriajo, 4. etappi

22.00 Tennis: ATP 500 Rio de Janeiro

SUNNUNTAI 23.2.

Ruutu+

09.50 Ultimate: avoimen ja naisten SM-osaturnaus

12.10 Naisten SM-liiga: fanikameralähetyksiä klo 12.10 alkaen

13.20 Serie A: Genoa–Lazio

14.45 Mestis: K-Vantaa–Peliitat

14.55 Suomi-sarja: fanikameralähetyksiä klo 14.55 alkaen

15.55 Miesten Superpesis, fanikamera: halli-SM, Imatra–Joensuu

16.50 Naisten Salibandyliiga: Classic–Koovee

16.50 Lentopallo: naisten Mestaruusliiga, LP Viesti–Hämeenlinna

16.55 Miesten Salibandyliiga, fanikamera: Happee–ÅIF

16.55 Naisten Salibandyliiga, fanikamera: PSS–SB-Pro

16.55 Lentopallo, fanikamera: miesten Mestaruusliiga, Team Lakkapää–Savo Volley, Akaa-Volley–Karelian Hurmos, VaLePa–Kokkolan Tiikerit

16.55 Lentopallo, fanikamera: naisten Mestaruusliiga, Nurmon Jymy–

LP Kangasala

17.50 Miesten Salibandyliiga, fanikamera: Oilers–LASB

17.55 Nuorten SM-liiga: TuTo Hockey–Lukko

18.50 Serie A: Roma–Lecce

21.35 Serie A: Inter–Sampdoria

22.30 NBA: Los Angeles Lakers–Boston

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

Yle TV2

10.55 Yhdistetty: maailmancup, mäkiosuus HS138, Trondheim

12.10 Hiihto: maailmancup, Ski Tour, naisten 15 km (p) takaa-ajo, Trondheim

13.25 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten yhteislähtö 12,5 km, Anterselva

14.15 Hiihto: maailmancup, Ski Tour, miesten 30 km (p) takaa-ajo, Trondheim

16.05 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten yhteislähtö 15 km, Anterselva

16.55 Yhdistetty: maailmancup, hiihto-osuus, Trondheim

20.05 Koripallo: EM-karsinnat, Sveitsi–Suomi, Fribourg

MTV

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

Kutonen

21.00 Snooker: Shoot Out, Watford

C More Sport 1

12.55 La Liga: Osasuna–Granada

16.55 La Liga: Valladolid–Espanyol

19.25 La Liga: Getafe–Sevilla

21.30 Golf: PGA Tour, Puerto Rico Open

C More Sport 2

14.55 La Liga: Alavés–Athletic Bilbao

21.55 La Liga: Atlético Madrid–Villarreal

Viasat Urheilu

15.55 Naisten Superliiga: Manchester City–Chelsea

20.10 Koripallo: EM-karsinnat, Sveitsi–Suomi, Fribourg

22.05 NHL: Dallas–Chicago

02.35 NHL: Minnesota–St. Louis

Viasat Jalkapallo

16.20 Bundesliiga: Leverkusen–Augsburg

18.25 Valioliiga: Arsenal–Everton

21.55 Ligue 1: PSG–Bordeaux

Viasat Jääkiekko

16.00 KHL: Jokerit–SKA Pietari

19.05 NHL: Washington–Pittsburgh

22.05 NHL: Buffalo–Winnipeg

02.05 NHL: Detroit–Calgary

05.05 NHL: Los Angeles–Edmonton(s)

Viasat Sport

17.55 Ligue 1: Rennes–Nimes

05.05 NHL: Anaheim–Vegas

Viasat Fotboll

14.25 2. Bundesliiga: Arminia Bielefeld–Hannover

18.50 Bundesliiga: Wolfsburg–Mainz

Viasat Golf

20.00 Golf: European Tour, Mexico Championship

Eurosport

06.00 Alppihiihto: Maailmancup, miesten pujottelun 2. lasku, Naeba

10.00 Ohjaskelkkailu: Maailmancup, parikelkkailun 1. lasku, Winterberg

13.05 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten yhteislähtö 12,5 km, Anterselva

15.30 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten yhteislähtö 15 km, Anterselva

16.50 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus, Trondheim

17.30 Snooker: Shoot Out, Watford

20.50 Snooker: Shoot Out, Watford

22.00 Tennis: ATP 250 Delray Beach

Eurosport 2

10.55 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS138, Trondheim

11.55 Hiihto: Maailmancup, Ski Tour, naisten 15 km (p) takaa-ajo, Trondheim

13.05 Pyöräily: UAE Tour, 1. etappi

15.00 Pyöräily: Andalusian ympäriajo, 5. etappi

17.00 Pyöräily: Algarven ympäriajo, 5. etappi

19.55 Autourheilu: Endurance, MM-sarja, Austin

22.30 Tennis: ATP 500 Rio de Janeiro, finaali

00.30 Autourheilu: Endurance, MM-sarja, Austin

Lisää aiheesta