Kärpät ja HPK ratkaisevat mestaruuden seitsemännessä finaalissa, Tshekin EHT – tässä viikonlopun urheilun tv-tarjonta - Urheilu - Ilta-Sanomat

Kärpät ja HPK ratkaisevat mestaruuden seitsemännessä finaalissa, Tshekin EHT – tässä viikonlopun urheilun tv-tarjonta

Snookerin MM-finaali on katsottavissa ilmaiskanava Kutosella.

Jani Hakanpään Kärpät ja Jere Innalan HPK ratkaisevat Suomen mestaruuden lauantaina Oulussa seitsemännessä finaaliottelussa.­

4.5.2019 8:03

Jääkiekon Suomen mestaruus ratkeaa lauantaina Oulussa.

Kärpät ja HPK kohtaavat ratkaisevassa finaaliottelussa. HPK venytti finaalisarjan seitsemänteen otteluun, kun Valtteri Puustinen, 19, viimeisteli torstaina Hämeenlinnassa kuudennen finaaliottelun ainoan maalin. Kärpät lähti finaalisarjaan suurena suosikkina, mutta HPK on ollut kauden pudotuspelien suuri yllättäjä.

Leijonat viimeistelee MM-kisakuntoaan Tshekin Euro Hockey Tourissa, jossa vastassa on lauantaina Venäjä ja sunnuntaina Ruotsi.

Snookerin MM-kisat huipentuvat Sheffieldissä välieriin ja finaaliin, joita on mahdollista seurata myös ilmaiskanava Kutoselta. Toisessa semifinaalissa kohtaavat lajin nelinkertainen maailmanmestari John Higgins ja David Gilbert. Toinen finalisti ratkeaa Judd Trumpin ja Gary Wilsonin välisessä välierässä.

Raviväen katseet kohdistuvat Vermoon, jossa ravataan viikonloppuna Finlandia ajot. Kaikki viikonlopun suorat urheilulähetykset löytyvät oheisesta listauksesta.

LAUANTAI 4.5.

Ruutu+

12.25 Naisten Salibandyliiga: 5. finaali, SB-Pro–PSS (s)

15.00 Ravit: Finlandia-ajot, Vermo (s)

17.55 Seinäkiipeily: SM-kisat (s)

21.00 Kamppailu-urheilu: Fight Sports, EFC 79 (s)

21.20 Serie A: Udinese–Inter (s)

03.30 NBA: Houston–Golden State (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

21.50 Urheiluruutu

Yle TV2

12.30 Naisten Salibandyliiga: 5. finaali SB Pro–PSS (s)

14.45 Jääkiekko: EHT, Venäjä–Suomi, Brno (s)

19.25 Jääkiekko: EHT, Tshekki–Ruotsi, Brno (s)

MTV

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

Kutonen

21.00 Snooker: MM-kisat, Sheffield, välierät (s)

Telia

16.55 SM-liiga: 7. finaali, Kärpät–HPK (s)

C More Max

15.00 Ravit: Finlandia-ajo, Vermo (s)

22.00 Golf: PGA Tour, Wells Fargo Championdhip (s)

C More Sport 1

13.55 La Liga: Levante–Rayo Vallecano (s)

17.10 La Liga: Espanyol–Atlético Madrid (s)

19.25 La Liga: Alavés–Real Sociedad (s)

21.40 La Liga: Celta Vigo–FC Barcelona (s)

C More Sport 2

13.30 Moto3: Espanjan aika-ajot (s)

15.05 MotoGP: Espanjan aika-ajot (s)

16.05 Moto2: Espanjan aika-ajot (s)

17.05 Tennis: ATP 250 Estoril, välierät (s)

Viasat Urheilu

12.55 Autourheilu: W Series, Hockenheimin aika-ajot (s)

13.05 Autourheilu: Supercars Championship, Perth, 2. lähtö (s)

14.25 Skotlannin Valioliiga: Aberdeen–Celtic (s)

16.25 Bundesliiga: Bayern München–Hannover (s)

19.20 Bundesliiga: Werder Bremen–Dortmund (s)

05.05 NHL: Playoffs, San Jose–Colorado (s)

Viasat Jalkapallo

14.20 Valioliiga: Bournemouth–Tottenham (s)

16.50 Valioliiga: West Ham–Southampton (s)

19.20 Valioliiga: Cardiff–Crystal Palace (s)

21.35 Valioliiga: Newcastle–Liverpool (s)

Viasat Jääkiekko

17.10 Autourheilu: W Series, Hockenheimin osakilpailu (s)

02.15 NHL: Playoffs, Boston–Columbus (s)

Viasat Sport

16.20 Bundesliiga: Mönchengladbach–Hoffenheim (s)

Viasat Golf

07.30 Golf: European Tour, China Open (s)

01.00 Golf: LPGA Mediheal Championship (s)

Eurosport

12.00 Snooker: MM-kisat, Sheffield, välierät (s)

16.15 Snooker: MM-kisat, Sheffield, välierät (s)

19.30 Autourheilu: WEC Spa (s)

21.00 Snooker: MM-kisat, Sheffield, välierät (s)

Eurosport 2

10.50 Ratsastus: Global Championship Tour, Shanghai (s)

14.15 Autourheilu: WEC Spa (s)

17.00 Pyöräily: Tour of Romandy, 4. etappi (s)

18.30 Pyöräily: Tour of Yorkshire, 3 etappi (s)

SUNNUNTAI 5.5.

Ruutu+

15.50 Serie A: Lazio–Atalanta (s)

18.15 Veikkausliiga: FC Lahti–SJK (s)

18.15 Veikkausliiga: KuPS–KPV (s)

18.50 Serie A: Genoa–Roma (s)

21.20 Serie A: Napoli–Cagliari (s)

22.30 NBA: Philadelphia–Toronto (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

22.05 Urheiluruutu

Yle TV2

12.30 Naisten Salibandyliiga: 6. finaali (tarvittaessa), PSS–SB Pro (s)

14.45 Jääkiekko: EHT, Ruotsi–Suomi, Brno (s)

18.55 Jääkiekko: EHT, Tshekki–Venäjä, Brno (s)

MTV

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

Kutonen

21.00 Snooker: MM-kisat, Sheffield, finaali (s)

C More Max

11.45 Moto3: Espanjan osakilpailu (s)

13.05 Moto2: Espanjan osakilpailu (s)

14.40 MotoGP: Espanjan osakilpailu (s)

17.10 La Liga: Real Madrid–Villarreal (s)

19.25 La Liga: Valladolid–Athletic Bilbao (s)

22.00 Golf: PGA Tour, Wells Fargo Championdhip (s)

C More Sport 1

21.40 La Liga: Huesca–Valencia (s)

C More Sport 2

12.55 La Liga: Getafe–Girona (s)

14.55 La Liga: Eibar–Real Betis (s)

17.30 Tennis: ATP 250 Estoril, finaali (s)

Viasat Urheilu

14.20 Championship: Aston Villa–Norwich (s)

16.20 Bundesliiga: Freiburg–Fortuna Düsseldorf (s)

18.50 Bundesliiga: Leverkusen–Eintracht Frankfurt (s)

21.00 Autourheilu: Nascar Gander RV 400 (s)

Viasat Jääkiekko

22.05 NHL: Playoffs, Dallas–St. Louis (s)

02.05 NHL: Playoffs, New York Islanders–Carolina (s)

Viasat Jalkapallo

15.50 Valioliiga: Huddersfield–Manchester United (s)

18.20 Valioliiga: Arsenal–Brighton (s)

21.55 Ligue 1: Lyon–Lille (s)

Viasat Fotboll

14.20 Bundesliiga: Schalke–Augsburg (s)

Viasat Golf

07.30 Golf: European Tour, China Open (s)

01.00 Golf: LPGA Mediheal Championship (s)

Eurosport

14.45 Pyöräily: Tour of Romandy, 5 etappi (s)

16.15 Snooker: MM-kisat, Sheffield, finaali (s)

20.30 Snooker: MM-kisat, Sheffield, finaali (s)

Eurosport 2

16.00 Pyöräily: Tour of Yorkshire, 4. etappi (s)

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?