Mäkäräinen MM-kisojen takaa-ajossa, Holmenkollenin kisat – tässä tv:n viikonlopun suorat urheilulähetykset

Julkaistu:

Iivo Niskasen hakee voittoa Holmenkollenin 50 kilometrin perinteisellä.
Ampumahiihdon MM-kisat ja Holmenkollenin kisat hallitsevat viikonlopun urheilutarjontaa. Kaisa Mäkäräisen kisat jatkuvat sunnuntaina takaa-ajokilpailulla.

Sunnuntaina Östersundissa ohjelmassa on myös miesten takaa-ajo ja lauantaina miesten pikakilpailu.

Holmenkollenilla lykitään viikonloppuna miesten 50 kilometrin ja naisten 30 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailut. Seefeldin MM-kisoissa 50 kilometrin vapaan hiihtotavan kisan väliin jättäneen Iivo Niskasen ainoa tavoite lauantain kisassa on voitto. Hänen lisäkseen suomalaisista mukana ovat Anssi Pentsinen ja Markus Vuorela. Holmenkollenin naisten 30 kilometrillä suomalaisista perinteistä sivakoivat Anne Kyllönen, Johanna Matintalo, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski ja Susanna Saapunki.

Kaikki viikonlopun urheilun suorat tv-lähetykset löytyvät oheisesta listasta.

LAUANTAI 9.3.

Ruutu+

13.45 Pesäpallo: Naisten halli-SM, välierä, Pori–Tampere (s)

14.30 Ravit: Toto75, Joensuu (s)

15.45 Pesäpallo: Naisten halli-SM, välierä, Jyväskylä–Lapua (s)

16.45 Naisten Salibandyliiga: PSS–SSRA (s)

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, 2. puolivälierä, Akaa-Volley–Savo Volley (s)

16.55 Pesäpallo, fanikamera: Miesten halli-SM, Siilinjärvi–Kitee (s)

18.15 Naisten Salibandyliiga: EräViikingit–TPS (s)

19.00 NBA: New York Knicks–Sacramento (s)

21.20 Serie A: Chievo–Milan (s)

Telia

16.55 SM-liiga: HIFK–TPS, Ilves–HPK, Jukurit–Kärpät, KalPa–Pelicans, Ässät–Sport (s)

17.55 SM-liiga: SaiPa–JYP (s)

18.25 SM-liiga: Lukko–KooKoo (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

22.25 Urheiluruutu

Yle TV2

10.00 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS 134, Oslo (s)

10.55 Hiihto: Maailmancup, miesten 50 km (p) yhteislähtö, Oslo (s)

13.25 Alppihiihto: Maailmancup, miesten suurpujottelun 2. lasku, Kranjska Gora (s)

14.25 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Oslo (s)

15.30 Mäkihyppy: Maailmancup, Raw Air -kiertue, miesten joukkuemäki HS 134, Oslo (s)

17.25 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten pikakilpailu, Östersund (s)

MTV

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

16.25 Moto3: MM-sarja, Qatarin aika-ajot (s)

17.20 Moto2: MM-sarja, Qatarin aika-ajot (s)

18.55 MotoGP: MM-sarja, Qatarin aika-ajot (s)

C More Sport 1

13.55 La Liga: Alavés–Eibar (s)

17.10 La Liga: Atlético Madrid–Leganés (s)

19.25 La Liga: FC Barcelona–Rayo Vallecano (s)

21.40 La Liga: Getafe–Huesca (s)

C More Sport 2

14.45 Ravit: Toto75, Joensuu (s)

18.50 SHL: Skellefteå–Örebro (s)

21.30 Golf: PGA Tour, Arnold Palmer Invitational (s)

Viasat Urheilu

16.20 Bundesliiga: Ottelu avoin (s)

19.20 Bundesliiga: Mainz–Mönchengladbach (s)

23.05 NHL: San Jose–St. Louis (s)

03.05 NHL: Nashville–Carolina (s)

Viasat Jalkapallo

14.20 Valioliiga: Crystal Palace–Brighton (s)

16.50 Valioliiga: Southampton–Tottenham (s)

19.20 Valioliiga: Manchester City–Watford (s)

Viasat Jääkiekko

22.05 NHL: Colorado–Buffalo (s)

02.05 NHL: Columbus–Pittsburgh (s)

05.05 NHL: Vancouver–Vegas (s)

Viasat Golf

11.00 Golf: European Tour, Qatar Masters (s)

Viasat Sport

16.05 Rugby: Six Nations, Skotlanti–Wales (s)

18.35 Rugby: Six Nations, Englanti–Italia (s)

Viasat Sport Premium

14.20 Valioliiga: Crystal Palace–Brighton (s)

16.55 Valioliiga: Southampton–Tottenham (s)

19.20 Valioliiga: Manchester City–Watford (s)

21.40 Hollannin liiga: Willem II–De Graafschap (s)

Viasat Fotboll

16.20 Bundesliiga: Bayern München–Wolfsburg (s)

19.20 Bundesliiga: Mainz–Mönchengladbach (s)

Viasat Hockey

22.05 NHL: Colorado–Buffalo (s)

02.05 NHL: Edmonton–Toronto (s)

05.05 NHL: Vancouver–Vegas (s)

Eurosport

10.15 Alppihiihto: Maailmancup, miesten suurpujottelun 1. lasku, Kranjska Gora (s)

11.30 Alppihiihto: Maailmancup, naisten pujottelun, 1. lasku, Spindleruv Mlyn (s)

13.15 Alppihiihto: Maailmancup, miesten suurpujottelun 2. lasku, Kranjska Gora (s)

14.30 Alppihiihto: Maailmancup, naisten pujottelun 2. lasku, Spindleruv Mlyn (s)

15.30 Mäkihyppy: Maailmancup, miesten joukkuemäki HS 134, Oslo (s)

17.30 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten pikakilpailu, Östersund (s)

20.55 Snooker: Players Championship, välierät (s)

05.45 Formula E: MM-sarja, Hong Komg, aika-ajot (s)

Eurosport 2

09.45 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS 134, Oslo (s)

11.00 Hiihto: Maailmancup, miesten 50 km (p) yhteislähtö, Oslo (s)

13.30 Pyöräily: Naisten Strade Bianche (s)

14.30 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Oslo (s)

15.00 Pyöräily: Strade Bianche (s)

19.15 Freestyle: Maailmancup, Slopestyle, Mammoth Mountain (s)

22.45 Lumilautailu: Maailmancup, Half Pipe, Mammoth Mountain (s)

SUNNUNTAI 10.3.

Ruutu+

12.45 Pesäpallo: Naisten halli-SM, pronssiottelu (s)

15.45 Pesäpallo: Naisten halli-SM, loppuottelu (s)

15.50 Serie A: Inter–SPAL (s)

15.50 Serie A: Sampdoria–Atalanta (s)

15.55 Pesäpallo, fanikamera: Miesten halli-SM, Joensuu–Siilinjärvi (s)

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliigam 3, puolivälierä, Raision Loimu–Etta (s)

18.00 NBA: Detroit–Chicago (s)

18.45 Naisten Salibandyliiga: Koovee–EräViikingit (s)

18.50 Serie A: Sassuolo–Napoli (s)

21.20 Serie A: Fiorentina–Lazio (s)

21.30 NBA: Philadelphia–Indiana (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

22.10 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Alppihiihto: Maailmancup, miesten pujottelun 1. lasku, Kranjska Gora (s)

11.30 Mäkihyppy: Maailmancup, Raw Aur -kiertue, naisten HS 134, Oslo (s)

12.40 Hiihto: Maailmancup, naisten 30 km (p) yhteislähtö, Oslo (s)

14.40 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten takaa-ajo, Östersund (s)

15.25 Mäkihyppy: Maailmancup, miesten HS 134, Oslo (s)

17.25 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten takaa-ajo, Östersund (s)

20.00 Ralli: MM-sarja, Meksiko, Power Stage (s)

MTV

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

15.45 Moto3: MM-sarja, Qatarin osakilpailu (s)

17.05 Moto2: MM-sarja, Qatarin osakilpailu (s)

18.40 MotoGP: MM-sarja, Qatarin osakilpailu (s)

20.30 Golf: PGA Tour, Arnold Palmer Invitational (s)

C More Sport 1

12.55 La Liga: Celta Vigo–Real Betis (s)

17.10 La Liga: Girona–Valencia (s)

19.25 La Liga: Sevilla–Real Sociedad (s)

21.40 La Liga: Valladolid–Real Madrid (s)

C More Sport 2

19.25 La Liga: Levante–Villarreal (s)

Viasat Urheilu

13.55 Championship: Birmingham–Aston Villa (s)

16.20 Bundesliiga: Hoffenheim–Nürnberg (s)

18.50 Bundesliiga: Hannover–Leverkusen (s)

21.00 Autourheilu: Nascar, Ticker Guardian 500 (s)

01.05 NHL: Washington–Winnipeg (s)

Viasat Jalkapallo

13.50 Valioliiga: Liverpool–Burnley (s)

16.00 Valioliiga: Chelsea–Wolverhampton (s)

18.25 Valioliiga: Arsenal–Manchester United (s)

21.55 Ligue 1: Marseille–Nice (s)

Viasat Jääkiekko

15.55 KHL: Playoffs (tarvittaessa), ottelu avoin (s)

23.05 NHL: Florida–Detroit (s)

04.05 NHL: Anaheim–Los Angeles (s)

Viasat Golf

11.00 Golf: European Tour, Qatar Masters (s)

Viasat Fotboll

13.25 2. Bundesliiga: St. Pauli–Hamburger SV (s)

Viasat Hockey

03.35 NHL: Calgary–Vegas (s)

Eurosport

10.00 Formula E: MM-sarja, Hong Kongin osakilpailu (s)

13.15 Alppihiihto: Maailmancup, miesten pujottelun 2. lasku, Kranjska Gora (s)

14.30 Ampumahiihto: MM-kisat, naisten takaa-ajo, Östersund (s)

15.30 Mäkihyppy: Maailmancup, miesten HS 134, Oslo (s)

17.15 Ampumahiihto: MM-kisat, miesten takaa-ajo, Östersund (s)

20.55 Snooker: Players Championship, finaali (s)

Eurosport 2

10.15 Alppihiihto: Maailmancup, miesten pujottelun 1. lasku, Kranjska Gora (s)

12.30 Hiihto: Maailmancup, naisten 30 km (p) yhteislähtö, Oslo (s)

14.30 Pyöräily: Pariisi–Nizza, 1. etappi (s)

16.00 Snooker: Players Championship, finaali (s)