Viekö Patriots vai Rams Super Bowlin? – tässä tv:n viikonlopun urheilutarjonta

Julkaistu:

tv-urheilu
Hiihdon SM-kisat jatkuvat Imatralla lauantain viestikilpailuilla ja sunnuntain sprinteillä.
Viikonloppuna on taas se aika vuodesta, kun amerikkalainen jalkapallo saa Suomessakin jopa monet lajia tuntemattomat urheilufanit valvomaan television ääressä. New England Patriots ja Los Angeles Rams kohtaavat sunnuntaiyönä Atlantassa pelattavassa Super Bowlin finaalissa. Ottelusta odotetaan huipputasaista, vaikka Ramsia pidetään hiuksenhienona suosikkina. Patriotsin 41-vuotias pelinrakentaja Tom Brady tavoittelee peräti kuudetta Super Bowl -voittoaan.

Maastohiihdon SM-kilpailut jatkuvat viikonloppuna Imatralla. Lauantaina ohjelmassa ovat naisten 3 x 5 ja miesten 4 x 10 kilometrin viestit. Sunnuntaina jaossa ovat puolestaan sprintthiihdon mitalit.

Mäkihypyn maailmancupissa kilpaillaan Oberstdorfin lentomäessä, ja yhdistetyn maailmancup jatkuu Klingenthalissa. Alppihiihdossa miehet kilpailevat Garmisch-Partenkirchenissä, jossa lasketaan lauantaina syöksylasku ja sunnuntaina suurpujottelu. Naisten maailmancupin ohjelmassa on Kranjska Goran pujottelukisa.

Kaikki viikonlopun suorat urheilulähetykset löytyvät tutusti oheisesta listauksesta.

LAUANTAI 2.2.

Ruutu+

08.40 CrossFit: Winter War, Tampere

12.45 Salibandy: U19 maaottelu, Suomi–Ruotsi, Espoo

12.50 Suomen cup: MyPa–Jaro

13.50 Suomen cup: FC Lahti–HIFK

13.50 Suomen cup: RoPS–KPV

13.50 Suomen cup: HJK–IFK Mariehamn

14.20 Suomen cup: Haka–AC Oulu

14.20 Suomen cup: Ilves–SJK

14.30 Ravit: Toto75, Lahti

15.45 Salibandy: Miesten maaottelu, Suomi–Ruotsi, Espoo

16.50 Lentopallo: Naisten Mestaruusliiga, LiigaPloki–Nurmon Jymy

16.50 Suomen cup: TPV–AC Kajaani

17.35 Suomen cup: VPS–KuPS

18.50 Serie A: Napoli–Sampdoria

21.20 Serie A: Juventus–Parma

00.00 NBA: Detroit–Los Angeles Clippers

Telia

16.55 SM-liiga: Ilves–Jukurit, JYP–HPK, Kärpät–Sport, Ässät–KalPa

18.25 SM-liiga: Pelicans–Tappara, SaiPa–KooKoo

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

22.20 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Hiihto: SM-kisat, miesten 4 x 10 km viesti, Imatra

12.30 Alppihiihto: Maailmancup, miesten syöksylasku, Garmisch-Partenkirchen

13.50 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS140, Klingenthal

14.50 Hiihto: SM-kisat, naisten 3 x 5 km viesti, Imatra

15.55 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Klingenthal

16.55 Mäkihyppy: Maailmancup, lentomäki HS235, Oberstdorf

MTV

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

14.30 Ravit: Toto75, Lahti

C More Sport 1

13.55 La Liga: Levante–Getafe

17.10 La Liga: Real Sociedad–Athletic Bilbao

19.25 La Liga: FC Barcelona–Valencia

22.00 Golf: PGA Tour, Phoenix Open

C More Sport 2

18.50 SHL: Luulaja–Djurgården

21.40 La Liga: Celta Vigo–Sevilla

Viasat Urheilu

14.25 Valioliiga: Tottenham–Newcastle

16.55 Valioliiga: Chelsea–Huddersfield

19.25 Valioliiga: Cardiff–Bournemouth

21.20 NHL: Montreal–New Jersey

02.05 NHL: Winnipeg–Anaheim

05.05 NHL: Colorado–Vancouver

Viasat Jalkapallo

16.20 Bundesliiga: Leverkusen–Bayern München

19.25 Championship: Leeds–Norwich

21.25 Belgian liiga: Waasland-Beveren–Genk

Viasat Jääkiekko

12.55 KHL: Barys Astana–Jokerit

20.05 NHL: Philadelphia–Edmonton

02.05 NHL: Toronto–Pittsburgh

05.35 NHL: San Jose–Arizona

Viasat Golf

11.30 Golf: European Tour, Saudi International

Viasat Sport

16.05 Rugby: Six Nations, Skotlanti–Italia

18.35 Rugby: Six Nations, Irlanti–Englanti

02.05 NHL: Toronto–Pittsburgh

05.05 NHL: Colorado–Vancouver

Viasat Sport Premium

14.25 Valioliiga: Tottenham–Newcastle

16.55 Valioliiga: Chelsea–Huddersfield

19.25 Valioliiga: Cardiff–Bournemouth

Viasat Fotboll

19.20 Bundesliiga: Schalke–Mönchengladbach

Viasat Hockey

12.55 KHL: Barys Astana–Jokerit

20.05 NHL: Philadelphia–Edmonton

03.05 NHL: New York Rangers–Tampa Bay

05.35 NHL: San Jose–Arizona

Eurosport

10.45 Alppihiihto: Maailmancup, naisten pujottelun 1. lasku, Kranjska Gora

12.00 Alppihiihto: Maailmancup, miesten syöksylasku, Garmisch-Partenkirchen

14.00 Alppihiihto: Maailmancup, naisten pujottelun 2. lasku, Kranjska Gora

15.00 Ampumahiihto: Nuorten MM-kisat, naisten pikakilpailu, Brezno Osrblie

16.30 Mäkihyppy: Maailmancup, lentomäki HS235, Oberstdorf

20.45 Snooker: German Masters, Berliini

Eurosport 2

10.00 Ohjaskelkkailu: Maailmancup, parikelkkailun 1. kierros, Altenberg

11.45 Ampumahiihto: Nuorten MM-kisat, miesten pikakilpailu, Brezno Osrblie

13.45 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS140, Klingenthal

15.00 Ohjaskelkkailu: Maailmancup, miesten 2. kierros, Altenberg

17.00 Snooker: German Masters, Berliini

21.15 Pyöräily: 6 Day Series, Kööpenhamina

23.30 Pyöräily: Vuelta San Juan, 6. etappi

SUNNUNTAI 3.2.

Ruutu+

13.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, Kokkolan Tiikerit–Vantaa Ducks

16.55 Pesäpallo, fanikamera: Halli-SM, Kitee–Joensuu

18.50 Serie A: Inter–Bologna

21.00 NBA: Boston–Oklahoma

21.20 Serie A: Roma–Milan

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

22.00 Urheiluruutu

Yle TV2

11.25 Hiihto: SM-kisat, sprinttikilpailut, Imatra

13.20 Yhdistetty: Mc, mäkiosuus HS140, Klingenthal

14.25 Alppihiihto: Mc, miesten suurpujottelun 2. lasku, Garmisch-Partenkirchen

15.55 Yhdistetty: Mc, hiihto-osuus 10 km, Klingenthal

16.55 Mäkihyppy: Mc, lentomäki HS235, Oberstdorf

MTV

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Sport 1

12.55 La Liga: Villarreal–Espanyol

17.10 La Liga: Real Betis–Atlético Madrid

19.25 La Liga: Eibar–Girona

22.00 Golf: PGA Tour, Phoenix Open

C More Sport 2

21.40 La Liga: Real Madrid–Alavés

Viasat Urheilu

16.05 Valioliiga: Leicester–Manchester United

19.30 NHL: Washington–Boston

01.00 Super Bowl: Los Angeles Rams–New England Patriots

Viasat Jalkapallo

14.25 Skotlannin liiga: St. Johnsone–Celtic

16.25 Bundesliiga: Augsburg–Mainz

18.30 Valioliiga: Manchester City–Arsenal

21.55 Ligue 1: Lyon–PSG

Viasat Jääkiekko

15.55 KHL: HK Sotshi–Lokomotiv Jaroslavl

21.05 NHL: Montreal–Edmonton

01.00 Super Bowl: Los Angeles Rams–New England Patriots

Viasat Golf

11.30 Golf: European Tour, Saudi International

Viasat Sport

15.30 Tennis: WTA Premier 12 Brisbane, finaali

21.05 NHL: Carolina–Calgary

Viasat Sport Premium

16.05 Valioliiga: Leicester–Manchester United

18.30 Valioliiga: Manchester City–Arsenal

21.55 Ligue 1: Lyon–PSG

Viasat Fotboll

14.25 Skotlannin liiga: St. Johnsone–Celtic

16.25 Bundesliiga: Augsburg–Mainz

18.50 Bundesliiga: Stuttgart–Freiburg

Viasat Hockey

19.30 NHL: Washington–Boston

Eurosport

11.15 Alppihiihto: Mc, miesten suurpujottelun 1. lasku, Garmisch-Partenkirchen

13.00 Yhdistetty: Mc, mäkiosuus HS140, Klingenthal

14.15 Alppihiihto: Mc, miesten suurpujottelun 2. lasku, Garmisch-Partenkirchen

16.00 Yhdistetty: Mc, hiihto-osuus 10 km, Klingenthal

16.30 Mäkihyppy: Mc, lentomäki HS235, Oberstdorf

20.45 Snooker: German Masters, Berliini

Eurosport 2

10.00 Ohjaskelkkailu: Mc, naisten 1. kierros, Altenberg

11.45 Ohjaskelkkailu: Mc, naisten 2. kierros, Altenberg

12.45 Ampumahiihto: Nuorten MM-kisat, naisten takaa-ajo, Brezno Osrblie

14.00 Ohjaskelkkailu: Mc, viesti, Altenberg

14.45 Snooker: German Masters, Berliini

21.15 Pyöräily: 6 Day Series, Kööpenhamina

23.30 Pyöräily: Vuelta San Juan, 7. etappi