Miten käy Kaisa Mäkäräisen Anterselvan takaa-ajokisassa? – Tässä vilkkaan urheiluviikonlopun tv-tarjonta

Julkaistu:

TV-urheilu
Tenniksen Australian avointen finaalit ja Lauri Markkasen NBA-ottelu nähtävissä myös ilmaiskanavilta.
Viikonlopun urheilutarjonta on runsas ja monipuolinen.

Hallitsevassa asemassa ovat talvilajien maailmancupit. Suomalaisittain suurin mielenkiinto kohdistuu ampumahiihdon Anterselvan maailmancupiin, jossa torstain pikakilpailussa niukasti kakkoseksi jäänyt Kaisa Mäkäräinen starttaa lauantaina takaa-ajokisaan. Sunnuntaina Anterselvassa ovat ohjelmassa yhteislähtökilpailut.

Australian avoin tennisturnaus huipentuu viikonlopun finaaleihin. Henri Kontinen ja hänen australilaisparinsa John Peers kohtaavat miesten nelinpelin loppuottelussa Suomen aikaa varhain sunnuntaiaaamuna Ranskan Pierre-Hugues Herbertin ja Nicolas Mahutin. Miesten ja naistén loppuottelut ovat nähtävissä myös ilmaiskanava TV5:ltä. Miesten loppuottelussa kohtaa maailmanlistan kärkikaksikko Kroatian Novak Djokovic ja Espanjan Rafael Nadal ja naisten finaalissa Tshekin Petra Kvitova ja Japanin Naomi Osaka.

Ilmaiskanava Jim lähettää sunnuntaina Lauri Markkasen Chicago Bullsin ja Cleveland Cavaliersin välisen NBA-ottelun. Rallin MM-sarjan avauskilpailun Monte Carlon päätöstä voi seurata Ylen kanavilta.

NHL:ssä pelataan sunnuntain vastaisena yönä Suomen aikaa All Star -ottelu.

SM-liigassa kiekkoillaan lauantaina. Päävalmentajaa vaihtanut HIFK kohtaa toisena päivänä peräkkäin KooKoon, lauantaina kotihallissa.

Jalkapallossa pelataan Englannissa FA-cupia. Viikonloppuna pääsee todenteolla käyntiin myös Suomen cup, jonka ottelut on nähtävissä ISTV:n ruutu+ -palvelusta, kuten myös Italian Serie A:n lauantain huippuottelu Milan–Napoli.

Kaikki viikonlopun suorat urheilulähetykset löytyvät alla olevasta listauksesta.

LAUANTAI 26.1.

Ruutu+

11.55 Nuorten SM-liiga: Fanikameralähetyksiä klo 11.55 alkaen (s)

11.55 B-nuorten SM-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 11.55 alkaen (s)

12.40 Naisten liiga: Fanikameralähetyksiä klo 12.40 alkaen (s)

13.10 C-nuorten SM-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 13.10 alkaen (s)

13.50 Suomen cup: KTP–AC Kajaani (s)

13.50 Suomen cup: Honka–FC Lahti (s)

14.20 Suomen cup: Ilves–RoPS (s)

14.20 Suomen cup: Haka–MyPa (s)

14.30 Ravit: Toto75, Lappeenranta (s)

15.15 A-poikien Salibandyliiga: EräViikingit–SPV (s)

15.50 Lentopallo: Naisten Mestaruusliiga, Hämeenlinna–Oriveden Ponnistus (s)

16.55 Suomi-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 16.55 alkaen (s)

17.35 Suomen cup: Inter–IFK Mariehamn (s)

17.45 Miesten Salibandyliiga: OLS–EräViikingit (s)

17.50 Suomen cup: MuSa–Jaro (s)

18.20 Naisten Salibandyliiga: EräViikingit–Koovee (s)

18.50 Serie A: Sampdoria–Udinese (s)

18.50 Lentopallo: Miesten Suomen cupin finaali, VaLePa–Hurrikaani (s)

21.20 Serie A: Milan–Napoli (s)

01.00 NBA: New Orleans–San Antonio (s)

Telia

15.55 SM-liiga: HIFK–KooKoo (s)

16.55 SM-liiga: Ilves–JYP, KalPa–Jukurit, Kärpät–HPK, TPS–Ässät (s)

18.25 SM-liiga: Lukko–Sport (s)

19.55 SM-liiga: Pelicans–SaiPa (s)

Yle TV1

12.55 Hiihto: Maailmancup, miesten 15 km (v), Ulricehamn (s)

15.00 Ralli: MM-sarja, Monte Carlo, EK12 (s)

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

22.20 Urheiluruutu

Yle TV2

10.05 Mäkihyppy: Maailmancup, miesten HS137, Sapporo (s)

11.25 Yhdistetty: Maailmancup, mäkiosuus HS140, Trondheim (s)

14.25 Ampumahiihto: Maailmancup, naisten takaa-ajo, Anterselva (s)

15.00 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Trondheim (s)

15.25 Hiihto: Maailmancup, naisten 10 km (v), Ulricehamn (s)

16.25 Ampumahiihto: Maailmancup, miesten takaa-ajo, Anterselva (s)

20.25 Freestyle: Maailmancup, kumparelasku, Tremblant (s)

MTV

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

TV5

10.30 Tennis: Australian avoimet, naisten kaksinpelin loppuottelu (s)

C More Max

14.30 Ravit: Toto75, Lappeenranta (s)

C More Sport 1

13.55 La Liga: Sevilla–Levante (s)

18.50 SHL: HV71–Växjö (s)

22.00 Golf: PGA Tour, Farmers Insurance Open (s)

C More Sport 2

17.10 La Liga: Atlético Madrid–Getafe (s)

19.25 La Liga: Leganés–Eibar (s)

21.40 La Liga: Valencia–Villarreal (s)

00.00 Yleisurheilu: Hallikilpailut, Boston (s)

Viasat Urheilu

16.20 Bundesliiga: Dortmund–Hannover (s)

19.20 Bundesliiga: Werder Bremen–Eintracht Frankfurt (s)

Viasat Jalkapallo

14.25 FA-cup: Accrington–Derby (s)

16.55 FA-cup: Manchester City–Burnley (s)

19.25 FA-cup: Millwall–Everton (s)

21.40 FA-cup: Wimbledon–West Ham (s)

Viasat Jääkiekko

15.55 KHL: SKA Pietari–Dinamo Riika (s)

03.00 NHL: All-Star -ottelu (s)

Viasat Golf

10.30 European Tour, Dubai Desert Classic (s)

Viasat Sport Premium

16.20 Bundesliiga: Dortmund–Hannover (s)

19.20 Bundesliiga: Werder Bremen–Eintracht Frankfurt (s)

Viasat Fotboll

16.20 Bundesliiga: Mönchengladbach–Augsburg (s)

20.55 Ligue 1: Dijon–Monaco (s)

Eurosport

06.00 Tennis: Australian avoimet, poikien kaksinpelin loppuottelu (s)

10.30 Tennis: Australian avoimet, naisten kaksinpelin loppuottelu (s)

13.00 Tennis: Australian avoimet, sekanelinpelin loppuottelu (s)

15.00 Yhdistetty: Maailmancup, hiihto-osuus 10 km, Trondheim (s)

16.15 Ampumahiihto: Maailmancup, miesten takaa-ajo, Anterselva (s)

17.15 Ohjaskelkkailu: Maailmancup, naisten 2. kierros, Winterberg (s)

21.00 Formula E: MM-sarja, Santiago (s)

00.35 Hevosurheilu: Maailmancup, Pegasus (s)

Eurosport 2

08.45 Mäkihyppy: Maailmancup, miesten HS137, Sapporo (s)

11.00 Alppihiihto: Maailmancup, naisten syöksylasku, Kitzbühel (s)

13.15 Alppihiihto: Maailmancup, miesten pujottelun 2. lasku, Kitzbühel (s)

14.30 Ampumahiihto: Maailmancup, naisten takaa-ajo, Anterselva (s)

15.15 Hiihto: Maailmancup, naisten 10 km (v), Ulricehamn (s)

16.00 Taitoluistelu: EM-kisat, jäätanssin vapaaohjelma, Minsk (s)

19.30 Freestyle: Maailmancup, Sci Cross, Blue Mountain (s)

20.30 Freestyle: Maailmancup, kumparelasku, Tremblant (s)

21.55 Pyöräily: 6 Day Series, Berliini (s)

SUNNUNTAI 27.1.

Ruutu+

12.25 C-muorten SM-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 12.25 alkaen (s)

12.40 Naisten liiga: Fanikameralähetyksiä klo 12.40 alkaen (s)

13.20 Serie A: Chievo–Fiorentina (s)

13.45 B-nuorten SM-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 13.45 alkaen (s)

15.00 Karare 1: Premier League, Pariisi (s)

15.45 Suomi-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 15.45 alkaen (s)

15.50 Serie A: Atalanta–Roma (s)

16.50 Lentopallo: Naisten Mestaruusliiga, Nurmon Jymy–LP Vampula (s)

17.45 Miesten Salibandyliiga: OLS–LASB (s)

18.50 Serie A: Torino–Inter (s)

21.20 Serie A: Lazio–Juventus (s)

22.30 NBA: Chicago–Cleveland (s)

Yle TV1

13.00 Ralli: MM-sarja, Monte Carlo, Power Stage (s)

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

22.20 Urheiluruutu

Yle TV2

10.00 Yhdistetty: Mc, mäkiosuus HS140, Trondheim (s)

11.25 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 1. lasku, Kitzbühel (s)

12.10 Hiihto: Mc, naisten 4 x 5 km viesti, Ulricehamn (s)

13.10 Yhdistetty: Mc, hiihto-osuus 10 km, Trondheim (s)

13.40 Ampumahiihto: Mc, naisten yhteislähtö, Anterselva (s)

14.30 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 2. lasku, Kitzbühel (s)

15.15 Hiihto: Mc, miesten 4 x 7,5 km viesti, Ulricehamn (s)

16.45 Ampumahiihto: Mc, miesten yhteislähtö, Anterselva (s)

18.15 Taitoluistelu: EM-kisat, loppunäytös, Minsk (s)

MTV

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

JIM

22.30 NBA: Chicago–Cleveland (s)

TV5

10.30 Tennis: Austarlia avoimet, miesten kaksinpelin loppuottelu (s)

C More Sport 1

12.55 La Liga: Valladolid–Celta Vigo (s)

17.10 La Liga: Girona–FC Barcelona (s)

19.25 La Liga: Athletic Bilbao–Real Betis (s)

22.00 Golf: PGA Tour, Farmers Insurance Open (s)

C More Sport 2

19.25 La Liga: Real Sociedad–Huesca (s)

21.40 La Liga: Espanyol–Real Madrid (s)

Viasat Urheilu

16.20 Bundesliiga: Bayern München–Stuttgart (s)

18.25 Käsipallo: MM-kisat, finaali (s)

21.55 NFL: Pro Powl (s)

Viasat Jalkapallo

15.25 Skotlannin liiga: St. Mitten–Hibernian (s)

17.55 FA-cup: Crystal Palace–Tottenham (s)

19.55 FA-cup: Chelsea–Sheffield Wednesday (s)

21.55 Ligue 1: PSG–Rennes (s)

Viasat Jääkiekko

13.55 KHL: Metallurg Magnitogorsk–Avtomobilist (s)

Viasat Golf

10.30 Golf: European Tour, Dubai Desert Classic (s)

Viasat Sport

15.25 Belgian liiga: Oostende–Club Brugge (s)

17.55 Ligue 1: Amiens–Lyon (s)

Viasat Sport Premium

16.20 Bundesliiga: Bayern München–Stuttgart (s)

18.50 Bundesliiga: Düsseldorf–RB Leipzig (s)

21.55 Ligue 1: PSG–Rennes (s)

Viasat Fotboll

17.55 Skotlannin liiga: Livingston–Rangers (s)

Eurosport

06.00 Tennis: Austarlia avoimet, miesten nelinpelin loppuottelu (s)

10.30 Tennis: Austarlia avoimet, miesten kaksinpelin loppuottelu (s)

14.00 Ampumahiihto: Mc, naisten yhteislähtö, Anterselva (s)

14.30 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 2. lasku, Kitzbühel (s)

16.30 Ampumahiihto: Mc, miesten yhteislähtö, Anterselva (s)

17.15 Ohjalskelkkailu: Mc, viesti, Winterberg (s)

Eurosport 2

09.45 Yhdistetty: Mc, mäkiosuus HS140, Trondheim (s)

11.00 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 1. lasku, Kitzbühel (s)

12.15 Alppihiihto: Mc, naisten super-G, Kitzbühel (s)

14.00 Ohjaskelkkailu: Mc, miesten 2. kierros, Winterberg (s)

15.15 Hiihto: Mc, miesten 4 x 7,5 km viesti, Ulricehamn (s)

16.45 Pyöräily: 6 Day Series, Berliini (s)

23.30 Pyöräily: Vuelta a San Juan, 1. etappi (s)

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt