Tässä ovat eri lajien parhaat urheilijat Suomessa – katso koko lista aerobicista yleisurheiluun - Urheilu - Ilta-Sanomat

Tässä ovat eri lajien parhaat urheilijat Suomessa – katso koko lista aerobicista yleisurheiluun

Petra Olli valittiin Suomen parhaaksi painijaksi 2018.

Petra Olli valittiin Suomen parhaaksi painijaksi 2018.

Julkaistu: 16.1. 10:40

Urheilutoimittajain liitto valitsi lajien parhaat urheilijat.

Urheilutoimittajain liiton Lajien parhaat urheilijat 2018 -valinnat:

Aerobic: Erika Rautiainen, Turun Urheiluliitto

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Colorado Buffaloes (USA)

Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen, Kontiolahden Urheilijat

Ampumaurheilu: Aleksi Leppä, Haminan Ampumaseura

Autourheilu: Kimi Räikkönen, Ferrari (Italia)

Beach volley: Taru Lahti-Liukkonen – Anniina Parkkinen

Biljardi: Jouni Tähti, Ritz-Club (Helsinki)

Curling: Oona Kauste, Ålands Curlingklubb – Tomi Rantamäki, Hyvinkää Curling Club

Darts: Pauli Finnilä, Casablanca (Kauhajoki)

Freestyle: Jimi Salonen, Jyväskylän Freestyleseura

Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä) / Mantova (Italia)

Golf: Mikko Korhonen, Suur-Helsingin Golf

Hiihtosuunnistus: Tuomas Kotro, SK Vuoksi (Imatra)

Hockey: Sampo Hirvioja, HC Kilppari (Turku)

Ilmailu: Timo Forss, Lennokkipojat (Helsinki)

Jalkapallo: Lukas Hradecky, Bayer Leverkusen (Saksa)

Jousiammunta: Mikko Juutilainen, Wilhelm Tell (Helsinki)

Judo: Katri Kakko, Lahden Judoseura

Jääkiekko: Pekka Rinne, Nashville Predators (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, Edsbyns IF (Ruotsi)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Osku Palermaa, Patteri (Helsinki)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA)

Käsipallo: Nico Rönnberg, Cocks (Riihimäki)

Lentopallo: Piia Korhonen, Dresdner SC (Saksa)

Lumilautailu: Matti Suur-Hamari

Maastohiihto: Iivo Niskanen, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Melonta: Netta Malinen, Tampereen Vihuri

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja, Lapin Moottorikelkkailijat

Moottoripyöräily: Eero Remes, Tuusulan Moottorikerho

Moottoriveneily: Marcus Johnsson, Potkuri -67 (Tampere) – Jussi Myllymäki, SKV (Salo)

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Paini: Petra Olli, Lappajärven Veikot

Painonnosto: Anni Vuohijoki, Rovaniemen Reipas

Pesäpallo: Juha Puhtimäki, Joensuun Maila

Pikaluistelu: Mika Poutala, Helsingin Työväen Luistelijat

Potkunyrkkeily: Akseli Saurama, Järvenpään Kehäkarhut

Purjehdus: Aleksandra Blinnikka, Helsingfors Segelklubb

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R La Mondiale (Ranska)

Pyöräsuunnistus: Jussi Laurila, Jalasjärven Jalas

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu

Ratsastus: Anna-Julia Kontio

Raviurheilu: Jorma Kontio

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Jussi Viljanen, Kuopio Rugby Club

Rullakiekko: Juha Taponen, Koovee Rollers (Tampere)

Salibandy: Eero Kosonen, Växjö Vipers (Ruotsi) / Seinäjoen Peliveljet

Soutu: Robert Ven, Hämeenlinnan Soutajat

Squash: Olli Tuominen, Kouvolan Squashkerho

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapiolan Sulka (Espoo)

Suunnistus: Marika Teini, Halden SK (Norja)

Taekwondo: Christian Kamphuis, Taekwondourheilijat 2011 (Helsinki)

Taitoluistelu: Viveca Lindfors, Espoon Jäätaiturit

Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa – Tiina Tulikallio

Tennis: Henri Kontinen, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Satu Mykkänen, Helsinki Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Simo Vaarala, Paavon Tikka (Saarijärvi)

Triathlon: Kaisa Sali, Triathlon Vantaa

Uimahypyt: Lauren Hallaselkä, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)

Uinti: Mimosa Jallow, Kampuksen Plaani (Jyväskylä)

Vapaaottelu: Makwan Amirkhani, Straight Blast Gym Ireland (Irlanti)

Vesipallo: Oskari Ollila, Cetus (Espoo)

Voimanosto: Hanna Rantala, Laitilan Voimailijat

Voimistelu: Sani Mäkelä, STVK (Helsinki)

Yhdistetty: Eero Hirvonen, Jyväskylän Hiihtoseura

Yleisurheilu: Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo