Urheilu

Salibandyn MM-finaali, hiihdon ja ampumahiihdon maailmancupit – tässä viikonlopun urheilun tv-lähetykset

Julkaistu:

Kaisa Mäkäräinen hakee normaalimatkan pettymyksen jälkeen menestystä Pojljukan pikamatkalta ja takaa-ajokisasta.
Salibandyn MM-kisat huipentuvat Prahassa lauantaina pelattaviin välieriin ja sunnuntain finaaliin. Suomi puolustaa kahden vuoden takaista mestaruutta. Alkulohkossa Suomi hävisi turnauksen avausottelun Ruotsille voittolaukauskilpailussa, mutta muissa otteluissa joukkue on tehnyt selvää jälkeä.

Pohjoismaisten hiihtolajien maailmancupit jatkuvat Norjan Beitostölenissä. Lauantaina hiihdetään miesten 30 kilometrin ja naisten 15 kilometrin vapaan tyylin kilpailut väliaikalähdöllä ja sunnuntaina viestit.

Ampumahiihdon maailmancup jatkuu puolestaan Slovenian Pojljukassa. Kaisa Mäkäräisen normaalimatkan kilpailu kaatui ensimmäiseen ammuntaan, mutta hyvä hiihtovauhti ja kolmen ampumapaikan nollat antoivat uskoa lauantain pikamatkalle ja sunnuntain takaa-ajokisaan

Jääkiekon SM-liigassa pelataan lauantaina kuusi ottelua. NHL:ssä Mikko Rantasen Colorado kohtaa lauantain vierasottelussa Tampa Bayn ja Patrik Laineen Winnipeg saa sunnuntaina vieraaksi Philadelphian.
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

Kaikki viikonlopun suora urheilulähetykset löytyvät oheisesta listauksesta.

LAUANTAI 8.12.

Ruutu+

12.10 Naisten liiga: Fanikameralähetyksiä klo 12.10 alkaen (s)

12.25 Nuorten SM-liiga: Fanikameralähetyksiä klo 12.25 alkaen (s)

15.00 Ravit: Toto76, Oulu (s)
Mainos (Teksti jatkuu alla)
Mainos päättyy

15.45 Suomi-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 15.45 alkaen (s)

15.50 Serie A: Napoli–Frosinone (s)

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, Hurrikaani–Tiikerit (s)

18.50 Serie A: Cagliari–Roma (s)

21.20 Serie A: Lazio–Sampdoria (s)

22.30 Kamppailu-urheilu: EFC 76 (s)

01.00 NBA: Dallas–Houston (s)

Telia

16.55 SM-liiga: KooKoo–TPS, Kärpät–HIFK, Lukko–KalPa, SaiPa–Tappara (s)

18.25 SM-liiga: Pelicans–Lukko, Sport–HPK (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Hiihto: Mc, naisten 15 km (v), Beitostölen (s)

12.10 Alppihiihto: Mc, naisten super-G, St. Moritz (s)

13.10 Hiihto: Mc, miesten 30 km (v), Beitostölen (s)

15.10 Ampumahiihto: Mc, naisten pikamatka 7,5 km, Pokljuka (s)

16.50 Salibandy: MM-kisat, välieräottelu, Praha (s)

19.10 Mäkihyppy: Mc, miesten joukkuemäki HS 142, Titisee-Neustadt (s)

MTV

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

15.00 Ravit: Toto76, Oulu (s)

18.45 SHL: Luulaja–Djurgården (s)

C More Sport 1

13.55 La Liga: Atlético Madrid–Alavés (s)

17.10 La Liga: Valencia–Sevilla (s)

20.30 Golf: PGA Tour, QBE Shootout (s)

C More Sport 2

19.25 La Liga: Villarreal–Celta Vigo (s)

21.40 La Liga: Espanyol–FC Barcelona (s)

C More Golf

20.30 Golf: PGA Tour, QBE Shootout (s)

Viasat Urheilu

13.30 F1-veneet: MM-sarja, Abu Dhabin osakilpailu (s)

16.20 Bundesliiga: Schalke–Dortmund (s)

19.20 Bundesliiga: Hertha Berlin–Eintracht Frankfurt (s)

21.25 Belgian liiga: STVV–Standard Liege (s)

02.05 NHL: Columbus–Washington (s)

Viasat Jalkapallo

14.25 Valioliiga: Bournemouth–Liverpool (s)

16.55 Valioliiga: Manchester United–Fulham (s)

19.25 Valioliiga: Chelsea–Manchester City (s)

21.35 Valioliiga: Leicester–Tottenham (s)

Viasat Jääkiekko

20.05 NHL: Buffalo–Philadelphia (s)

23.05 NHL: Los Angeles–Vegas (s)

02.05 NHL: Boston–Toronto (s)

05.05 NHL: Calgary–Nashville (s)

Viasat Sport

16.20 Bundesliiga: Bayern München–Nürnberg (s)

02.05 NHL: Tampa Bay–Colorado (s)

Viasat Sport Premium

14.25 Valioliiga: Bournemouth–Liverpool (s)

16.55 Valioliiga: Manchester United–Fulham (s)

19.25 Valioliiga: Chelsea–Manchester City (s)

21.35 Valioliiga: Leicester–Tottenham (s)

Viasat Fotboll

16.20 Bundesliiga: Schalke–Dortmund (s)

19.20 Bundesliiga: Hertha Berlin–Eintracht Frankfurt (s)

Viasat Hockey

20.05 NHL: Buffalo–Philadelphia (s)

23.05 NHL: Los Angeles–Vegas (s)

02.05 NHL: Tampa Bay–Colorado (s)

05.05 NHL: Calgary–Nashville (s)

Eurosport

10.45 Alpihiihto: Mc, miesten suurpujottelun 1. kierros, Val d’Isere (s)

13.45 Alpihiihto: Mc, miesten suurpujottelun 2. kierros, Val d’Isere (s)

15.00 Ampumahiihto: Mc, naisten pikamatka 7,5 km, Pokljuka (s)

16.30 Snooker: UK Championship, York (s)

18.30 Ohjaskelkkailu: Mc, naisten 1. kierros, Calgary (s)

19.50 Ohjaskelkkailu: Mc, naisten 2. kierros, Calgary (s)

21.00 Snooker: UK Championship, York (s)

03.00 MLS: Finaali, Atlanta–Portland (s)

Eurosport 2

10.15 Hiihto: Mc, naisten 15 km (v), Beitostölen (s)

13.00 Hiihto: Mc, miesten 30 km (v), Beitostölen (s)

15.00 Snooker: UK Championship, York (s)

20.00 Lumilautailu: Mc, half pipe, Copperhead (s)

21.45 Ohjaskelkkailu: Mc, viesti, Calgary (s)

00.00 Taitoluistelu: GP-finaali, naisten vapaaohjelma, Vancouver (s)

SUNNUNTAI 9.12.

Ruutu+

15.40 Naisten Liiga: Fanikameralähetyksiä klo 15.40 alkaen (s)

15.50 Serie A: Parma–Chievo (s)

15.55 Suomi-sarja: Fanikameralähetyksiä klo 15.55 alkaen (s)

15.55 Nuorten SM-liiga: Fanikameralähetyksiä klo 15.55 alkaen (s)

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, VaLePa–Savo Volley (s)

21.20 Serie A: Milan–Torino (s)

22.30 NBA: Detroit–New Orleans (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

Yle TV2

10.25 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 1. kierros, Val d’Isere (s)

11.25 Hiihto: Mc, naisten viesti, Beitostölen (s)

12.40 Ampumahiihto: Mc, miesten takaa-ajo, Pokljuka (s)

13.25 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 2. kierros, Val d’Isere (s)

14.25 Hiihto: Mc, miesten viesti, Beitostölen (s)

15.40 Ampumahiihto: Mc, naisten takaa-ajo, Pokljuka (s)

16.45 Salibandy: MM-kisat, loppuottelu, Praha (s)

22.05 Urheiluruutu

MTV

19.10 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Sport 1

12.55 La Liga: Eibar–Levante (s)

17.10 La Liga: Huesca–Real Madrid (s)

20.00 Golf: PGA Tour, QBE Shootout (s)

C More Sport 2

19.25 La Liga: Real Sociedad–Valladolid (s)

21.40 La Liga: Real Betis–Rayo Vallecano (s)

C More Golf

20.30 Golf: PGA Tour, QBE Shootout (s)

Viasat Urheilu

16.20 Bundesliiga: Mainz–Hannover (s)

19.55 NFL: Houston–Indianapolis (s)

23.20 NFL: Dallas–Philadelphia (s)

03.15 NFL: Chicago–Los Angeles Rams (s)

Viasat Jalkapallo

15.25 Skotlannin Valioliiga: Dundee–Rangers (s)

17.50 Valioliiga: Newcastle–Wolverhampton (s)

21.55 Ligue 1: Saint-Etienne–Marseille (s)

Viasat Jääkiekko

16.25 KHL: Severstal–Jokerit (s)

22.05 NHL: Winnipeg–Philadelphia (s)

01.05 NHL: Chicago–Montreal (s)

04.05 NHL: Vegas–Dallas (s)

Viasat Sport

17.55 Ligue 1: Lille–Reims (s)

22.05 NHL: Winnipeg–Philadelphia (s)

04.05 NHL: Edmonton–Calgary (s)

Viasat Sport Premium

17.50 Valioliiga: Newcastle–Wolverhampton (s)

Viasat Fotboll

16.20 Bundesliiga: Mainz–Hannover (s)

18.50 Bundesliiga: Mönchengladbah–Stuttgart (s)

Viasat Hockey

15.55 KHL: TsSKA Moskova–Salavat Julajev (s)

22.05 NHL: St. Louis–Vancouver (s)

01.05 NHL: Chicago–Montreal (s)

04.05 NHL: Vegas–Dallas (s)

Eurosport

10.15 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 1. kierros, Val d’Isere (s)

12.30 Ampumahiihto: Mc, miesten takaa-ajo, Pokljuka (s)

13.30 Alppihiihto: Mc, miesten pujottelun 2. kierros, Val d’Isere (s)

16.00 Snooker: UK Championship, York, finaali (s)

20.45 Snooker: UK Championship, York, finaali (s)

Eurosport 2

11.15 Hiihto: Mc, naisten viesti, Beitostölen (s)

14.45 Snooker: UK Championship, York, finaali (s)

00.00 Taitoluistelu: GP-finaali, näytösgaala, Vancouver (s)