Venäjän GP, Chelsea–Liverpool, lentopallon MM-finaali – tässä viikonlopun tv-urheilut - Urheilu - Ilta-Sanomat

Venäjän GP, Chelsea–Liverpool, lentopallon MM-finaali – tässä viikonlopun tv-urheilut

Jääkiekon SM-liigassa ja jalkapallon Veikkausliigassa pelataan täysi kierros.

Venäjän F1-kisa ajetaan sunnuntaina Sotshin Autodrom -radalla.­

29.9.2018 8:01

Viikonlopun Venäjän F1-kisaa värittävät lukuisat lähtöruuturangaistukset. Ainakin viisi kuljettajaa saa lähtöruuturangaistuksen sunnuntaina ajettavaan Sotshin osakilpailuun.

Red Bull -tallin Max Verstappen ja Daniel Ricciardo sekä Toro Rosson Pierre Gasly ja Brendon Hartley putoavat rangaistusten takia lähtölistalla. Lähtöruuturangaistus moottoriosien vaihdosta tulee myös McLarenin Fernando Alonsolle.

Venäjän GP päättyi viime vuonna Valtteri Bottaksen uran ensimmäiseen osakilpailuvoittoon. Kimi Räikkönen oli samassa kisassa kolmas.

Jääkiekon SM-liigassa pelataan lauantaina täysi kierros.

Jalkapallon Veikkausliigan mestaruus on jo ratkennut, mutta mitaleista ja karsinnan välttämisestä käydään kolmella viimeisellä kierroksella tiukka taistelu. Veikkausliigassa pelataan lauantaina ja sunnuntaina kuusi ottelua, jotka ovat nähtävissä Ruutu+ -palvelussa.

Jalkapallon eurosarjoissa pelataan useita mielenkiintoisia huippupelejä. Real Madrid ja Atlético Madrid iskevät yhteen pääkaupungin derbyssä, Valioliigan lauantain helmenä on Chelsean ja Liverpoolin kohtaaminen, ja Italian Serie A:n kärkikamppailussa mittelevät Juventus ja Napoli.

Lentopallon MM-kisat huipentuvat lauantaina pelattaviin välieriin ja sunnuntain loppuotteluun. Näiden ja viikonlopun muiden suorien urheilulähetysten ajat löydät oheisesta listauksesta.

LAUANTAI 29.9.

Ruutu+

11.55 Nuorten SM-liiga, fanikamera: KooKoo–Ässät (s)

12.05 Naisten SM-liiga, fanikamera: Ilves–Lukko (s)

12.25 Naisten SM-liiga, fanikamera: KalPa–KJT Haukat (s)

12.25 Nuorten SM-liiga, fanikamera: Ilves–Blues, HPK–Kärpät (s)

12.40 Naisten SM-liiga, fanikamera: Sport–TPS, Kärpät–HPK (s)

13.55 Nuorten SM-liiga, fanikamera: HIFK–TUTO Hockey (s)

14.25 Nuorten SM-liiga, fanikamera: TPS–Jukurit, Tappara–Lukko (s)

14.30 Veikkausliiga: Honka–HJK (s)

14.55 Nuorten SM-liiga, fanikamera: Jokerit–Sport (s)

15.00 Ravit: Toto76, Mikkeli (s)

15.25 Naisten SM-liiga, fanikamera: Kuortane–Blues (s)

15.50 Serie A: Roma–Lazio (s)

15.55 Nuorten SM-liiga, fanikamera: KalPa–JYP, Pelicans–SaiPa (s)

15.55 Suomi-sarja, fanikamera: Hunters–RaaheK (s)

16.45 Veikkausliiga: Inter–IFK Mariehamn (s)

16.45 Veikkausliiga: Ilves–PS Kemi (s)

16.45 Veikkausliiga: VPS–KuPS (s)

16.55 Suomi-sarja, fanikamera: HCIK–Hokki, Titaanit–Laser HT, JHT–FPS (s)

17.50 Lentopallo: Miesten Mestaruussarja, Savo Volley–Vantaa Ducks (s)

17.55 Suomi-sarja, fanikamera: S-Kiekko–Muik Hockey (s)

18.20 Naisten Salibandyliiga: EräViikingit–SSRA (s)

18.25 Suomi-sarja, fanikamera: K-Espoo–Riemu (s)

18.50 Serie A: Juventus–Napoli (s)

20.00 Kamppailu-urheilu: Fight Sports, Glory 59 (s)

21.20 Serie A: Milan–Cagliari (s)

Telia

15.55 SM-liiga: KooKoo–JYP (s)

16.55 SM-liiga: HIFK–KalPa, HPK–Ilves, Kärpät–Lukko, Tappara–SaiPa (s)

18.25 SM-liiga: TPS–Pelicans, Ässät–Sport (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.50 Urheiluruutu

Yle TV2

15.50 Futsal: Naisten liiga, GFT–Ilves (s)

17.50 Lentopallo: MM-kisat, välierä (s)

21.20 Lentopallo: MM-kisat, välierä (s)

MTV

14.00 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Venäjä (s)

19.25 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

10.10 Formula GP3: Lauantain kilpailu, Venäjä (s)

11.55 Formula 1: Vapaat harjoitukset 3, Venäjä (s)

14.00 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Venäjä (s)

14.30 Formula 1: Varikkosuora, Venäjä (s)

14.55 Formula 1: Venäjän aika-ajot (s)

16.15 Formula 1: Jälkihöyryt, Venäjä (s)

16.40 Formula 2: Lauantain kilpailu, Venäjä (s)

C More Sport 1

09.30 Tennis: ATP 250 Chengdu, välierät (s)

17.10 La Liga: FC Barcelona–Athletic Bilbao (s)

19.25 La Liga: Eibar–Sevilla (s)

21.40 La Liga: Real Madrid–Atlético Madrid (s)

C More Sport 2

15.00 Ravit: Toto76, Mikkeli (s)

18.55 SHL: Mora–Brynäs (s)

C More Golf

00.00 Golf: PURE Insurance Championship (s)

Viasat Urheilu

09.00 Golf: Ryder Cup, Pariisi (s)

20.55 Ligue 1: Lyon–Nantes (s)

Viasat Jalkapallo

14.25 Valioliiga: West Ham–Manchester United (s)

16.55 Valioliiga: Arsenal–Watford (s)

19.25 Valioliiga: Chelsea–Liverpool (s)

21.25 Belgian liiga: Club Brugge–Cercle Brugge (s)

Viasat Jääkiekko

14.55 KHL: Metallurg Magnitogorsk–Lokomotiv Jaroslav (s)

Viasat Sport

18.10 Ligue 1: Nice–PSG (s)

Viasat Fotboll

16.20 Bundesliiga: Hoffenheim–RB Leipzig (s)

19.20 Bundesliiga: Leverkusen–Dortmund (s)

21.25 Belgian liiga: Club Brugge–Cercle Brugge (s)

Eurosport

08.55 Snooker: China Championship, Guangzhou (s)

13.45 Superbike: MM-sarja, Magny-Cours, 1. lähtö (s)

22.45 MLS: Chicago–Los Angeles FC (s)

05.05 MLS: Los Angeles Galaxy–Vancouver (s)

Eurosport 2

11.30 Superbike: MM-sarja, Magny-Cours, superpole (s)

12.15 Pöytätennis: Naisten MM-kisat, Chengdu (s)

14.45 Snooker: China Championship, Guangzhou (s)

SUNNUNTAI 30.10.

Ruutu+

12.25 Naisten liiga, fanikamera: KalPa–HPK (s)

12.25 Nuorten SM-liiga, fanikamera: Tappara–Ässät (s)

12.40 Naisten liiga, fanikamera: Sport–Blues (s)

12.55 Naisten liiga, fanikamera: Kärpät–KJT Haukat (s)

14.25 Nuorten SM-liiga, fanikamera: HIFK–Kärpät (s)

15.10 Naisten liiga, fanikamera: Lukko–Ilves (s)

15.25 Naisten liiga, fanikamera: Kuortane–TPS (s)

14.25 Nuorten SM-liiga, fanikamera: TUTO Hockey–Jukurit, Blues–Sport (s)

15.50 Serie A: Fiorentina–Atalanta (s)

15.55 Suomi-sarja, fanikamera: Hunters–Laser HT, Muik Hockey–FPS, Pyry–D-Kiekko (s)

15.55 Nuorten SM-liiga, fanikamera: TPS–Lukko, HPK–Ilves, JYP–Pelicans, KalPa–KooKoo, SaiPa–Jokerit (s)

16.50 Lentopallo: Miesten Mestaruusliiga, Team Lakkapää–VaLePa (s)

16.55 Suomi-sarja, fanikamera: S-Kiekko–JHT (s)

17.25 Suomi-sarja, fanikamera: Karhu HT–Hokki (s)

18.15 Veikkausliiga: FC Lahti–TPS (s)

18.15 Veikkausliiga: RoPS–SJK (s)

18.50 Serie A: Parma–Empoli (s)

19.10 Suomi-sarja, fanikamera: Riemu–HCIK (s)

21.20 Serie A: Sassuolo–Milan (s)

Yle TV1

18.10 Urheiluruutu

20.45 Urheiluruutu

Yle TV2

15.50 Futsal: Miesten SM-liiga, KaDy–LeiF (s)

17.50 Lentopallo: MM-kisat, pronssiottelu, Torino (s)

21.20 Lentopallo: MM-kisat, loppuottelu, Torino (s)

MTV

12.30 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Venäjä (s)

18.50 Tulosruutu

22.25 Tulosruutu

C More Max

10.00 Formula GP3: Sunnuntain kilpailu, Venäjä (s)

11.15 Formula 2: Sunnuntain kilpailu, Venäjä (s)

12.30 Formula 1: Ennakkotunnelmat, Venäjä (s)

13.00 Formula 1: Varikkosuora, Venäjä (s)

13.30 Formula 1: Lähtösuora, Venäjä (s)

14.00 Formula 1: Venäjän osakilpailu (s)

16.10 Formula 1: Jälkihöyryt, Venäjä (s)

C More Sport 1

11.30 Tennis: ATP 250 Chengdu, finaali (s)

14.00 Formula 1: Venäjän osakilpailu (s)

19.25 La Liga: Levante–Alavés (s)

21.40 La Liga: Real Betis–Leganés (s)

C More Sport 2

12.55 La Liga: Huesca–Girona (s)

17.10 La Liga: Villarreal–Valladolid (s)

C More Golf

00.00 Golf: PURE Insurance Championship (s)

Viasat Urheilu

13.00 Golf: Ryder Cup, Pariisi (s)

23.20 NFL: Los Angeles Chargers–San Francisco (s)

03.15 NFL: Pittsburgh–Baltimore (s)

Viasat Jalkapallo

15.25 Skotlannin liiga: Livingston–Rangers (s)

17.50 Valioliiga: Cardiff–Burnley (s)

21.55 Ligue 1: Lille–Marseille (s)

Viasat Jääkiekko

19.55 NFL: Tennessee–Philadelphia (s)

Viasat Sport

15.25 Skotlannin liiga: Livingston–Rangers (s)

Viasat Fotboll

16.20 Bundesliiga: Eintracht Frankfurt–Hannover (s)

18.50 Bundesliiga: Augsburg–Freiburg (s)

Viasat Hockey

22.05 NHL: Harjoitusottelu, Washington–St. Louis (s)

Eurosport

09.00 Autourheilu: WTCR, 2. lähtö, Ningbo (s)

10.15 Autourheilu: WTCR, 3. lähtö, Ningbo (s)

11.30 Pöytätennis: Naisten MM-kisat, Chengdu (s)

16.00 Superbike: MM-sarja, Magny-Cours, 2. lähtö (s)

20.00 MLS: New York RB–Atlanta (s)

Eurosport 2

08.55 Snooker: China Championship, Guangzhou (s)

11.15 Pyöräily: Almatyn ympäriajo (s)

14.25 Snooker: China Championship, Guangzhou (s)

17.30 Autourheilu: Endurance MM-sarja, Barcelona (s)

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?