Pekingin tulokset maanantaista keskiviikkoon

Julkaistu:

Keskiviikko 13.8.

Purhehdus:

Finnjolla-luokan tilanne 7/11 lähdön jälkeen: 1) Ben Ainslie Britannia 19 pistettä, 2) Zach Railey USA 25, 3) Guillaume Florent Ranska 30, 4) Daniel Birgmark Ruotsi 39, 5) Gasper Vincec Slovenia 42, 6) Ivan Kljakovic-Gaspic Kroatia 45, 7) Christopher Cook Kanada 48, 8) Jonas Högh-Christensen Tanska 59, 9) Rafal Szukiel Puola 60, 10) Eduardo Couto Brasilia 62,11) Giorgio Poggi Italia 65, 12) Dan Slater Uusi-Seelanti 70, 13) Rafael Trujillo Espanja 73, 14) Pieter-Jan Postma Hollanti 77, 15) Tapio Nirkko Suomi 80, 16) Anthony Nossiter Australia 80, 17) Eduard Skornjakov Venäjä 88, 18) Ali Kemal Tufekci Turkki 90, 19) Haris Papadopoulos Kypros 91, 20) Emilios Papathanasiou Kreikka 93,21) Tim Goodbody Ireland 97, 22) Peer Moberg Norja 103, 23) Nachhatar Singh Johal Intia 104, 24) Michael Maier Tshekki 114, 25) Zhang Peng Kiina 120, 26) Jhonny Senen Bilbao Bande Venezuela 131.7. lähtö: 1) Kljakovic-Gaspic, 2) Ainslie, 3) Birgmark, 4) Florent, 5) Högh-Christensen, 6) Tufekci, 7) Railey, 8) Vincec, 9) Poggi, 10) Postma, 11) Nossiter, 12) Skornjakov, 13) Slater, 14) Couto, 15) Cook, 16) Nirkko, 17) Papadopoulos, 18) Johal, 19) Maier, 20) Bilbao Bande.

Miesten laser, tilanne 3 lähdön jälkeen:1) Diego Romero Italia 14 lähtöpistettä, 2) Gustavo Lima Portugali 16, 3) Julio Alsogaray Argentiina 23, 4) Igor Lisovenko Venäjä 29, 5) Rasmus Myrgren Ruotsi 31, 6) Jean Baptiste Bernaz Ranska 32, 7) Paul Goodison Britannia 32, 8) Andrew Campbell USA 33, 9) Andreas Geritzer Itävalta 36, 10) Kristian Ruth Norja 38,11) Pavlos Kontides Kypros 39, 12) Vasilij Zbogar Slovenia 42, 13) Andrew Murdoch Uusi Seelanti 47, 14) Luka Radelic Kroatia 48, 15) Maciej Grabowski Puola 28, 16) Evangelos Cheimonas Kreikka 52, 17) Pierre Collura Suomi 53, 18) Javier Hernandez Espanja 53, 19) Mike Leigh Kanada 62, 20) Anders Nyholm Tanska 63,21) Tom Slingsby Australia 64, 22) Matias Del Solar Goldsmith Chile 67, 23) Thomas III Barrows Neitsytsaaret 68, 24) Alejandro Foglia Uruguay 72, 25) Kemal Muslubas Turkki 473, 26) Deniss Karpak Viro 77, 27) Christoph Bottoni Sveitsi 79, 28) Bruno Fontes Brasilia 79, 29) Sheng Shen Kiina 81, 30) Allan Julie Seychellit 83,31) Yoichi Iijima Japani 84, 32) Juan Maegli Guatemala 92, 33) Jeemin Ha Etelä-Korea 93, 34) Marc Schmit Luxemburg 94, 35) Zsombor Berecz Unkari 94, 36) Rutger van Schaardenburg Hollanti 95, 37) Leong Keat Kevin Lim Malesia 96, 38) Jose Miguel Ruiz Durango Venezuela 102, 39) Raul Aguayo Dominikaaninen tasavalta 102, 40) Martin Trcka Tshekki 103,41) Seng Leong Koh Singapore 105, 42) Adil Khalid Mohammad Arabiemiraatit 118, 43) Gregory Douglas Barbados 127.3. lähtö: 1) Campbell, 2) Geritzer, 3) Lima, 4) Lisovenko, 5) Romero, 6) Sheng, 7) Radelic, 8) Myrgren, 9) Cheimonas, 10) Alsogaray,11) Hernandez, 12) Bernaz, 13) Julie, 14) Zbogar, 15) Goodison, 16) Iijima, 17) Ruth, 18) Collura, 19) Nyholm, 20) Barrows III.

Yngling-luokan tilanne 7/11 lähdön jälkeen: 1) Britannia (Sarah Ayton/Sarah Webb/Pippa Wilson) 17 pistettä 2) Hollanti (Mandy Mulder/Annemieke Bes/Merel Witteveen) 22, 3) USA (Sally Barkow/Carrie Howe/Deborah Capozzi) 33, 4) Kreikka (Sofia Bekatorou/Sofia Papadopoulou/Virginia Kravarioti) 39, 5) Venäjä (Jekaterina Skudina/Diana Krutskih/Natalia Ivanova) 40, 6) Australia (Krystal Weir/Karyn Gojnich/Angela Farrell) 41, 7) Saksa (Ulrike Schumann/Ute Hopfner/Julia Bleck) 41, 8) Kiina (Xiaqun Song/Yanli Yu/Xiaoni Li) 43, 9) Ranska (Anne le Helley/Catherine Lepesant/Julie Gerecht) 44, 10) Norja (Siren Sundby/Lise Birgitte Fredriksen/Alexandra Koefoed) 46,11) Suomi (Silja Lehtinen/Maria Klemetz/Livia Väresmaa) 48, 12) Kanada (Jennifer Provan/Martha Henderson/Katie Abbott) 51, 13) Etelä-Afrikka (Dominique Provoyeur/Kim Rew/Penny Alison) 56, 14) Espanja (Monica Azon/Sandra Azon/Graciela Pisonero) 58, 15) Italia (Chiara Calligaris/Francesca Scognamillo/Giulia Pignolo) 60.7. lähtö: 1) USA, 2) Britannia, 3) Kreikka, 4) Hollanti, 5) Saksa, 6) Venäjä, 7) Italia, 8) Kiina, 9) Australia, 10) Ranska, 11) Kanada, 12) Norja, 13) Etelä-Afrikka, 14) Espanja, 15) Suomi.

Miesten 470, tilanne 6/11 lähdön jälkeen:1) Australia (Malcolm Page/Nathan Wilmot) 17 pistettä, 2) Ranska (Nicolas Charbonnier/Olivier Bausset) 24, 3) Britannia (Joe Glanfield/Nick Rogers) 25, 4) Italia (Gabrio Zandona/Andrea Trani) 30, 5) Portugali (Miguel Nunes/Alvaro Marinho) 34, 6) Kreikka (Andreas Kosmatopoulos/Andreas Papadopoulos) 34, 7) Espanja (Aaron Sarmiento/Onan Barreiros) 38, 8) Hollanti (Sven Coster/Kalle Coster) 48, 9) Argentiina (Javier Conte/Juan-Maria de la Fuente) 52, 10) Uusi-Seelanti (Peter Burling/Carl Evans) 53,11) Irlanti (Ger Owens/Philip Lawton) 56, 12) Japani (Tetsuya Matsunaga/Taro Ueno) 58, 13) Ruotsi (Anton Dahlberg/Sebastian Östling) 61, 14) Slovenia (Mitja Nevecny/Karlo Hmeljak) 61, 15) Kroatia (Sime Fantela/Igor Marenic) 62, 16) Israel (Gideon Kliger/Udi Gal) 67, 17) USA (Stuart McNay/Graham Biehl) 71, 18) Brasilia (Fabio Silva/Samuel Albrecht) 71, 19) Singapore (Xu Yuan Zhen/Terence Koh) 77, 20) Sveitsi (Tobias Etter/Felix Steiger) 81,21) Puola (Patryk Piasecki/Kasper Zieminski) 82, 22) Kiina Etelä-Korea (Yoon Cheul/Kim Hyeongtae) 85, 23) Valko-Venäjä (Sergei Desukevitsh/Pavel Logunov) 87, 24) (Wang Weidong/Deng Daokun) 98, 25) Venäjä (Mihail Sheremetjev/Maksim Sheremetjev) 100, 26) Turkki (Deniz Cinar/Ates Cinar) 103, 27) Itävalta (Matthias Schmid/Florian Reichstaedter) 105, 28) Kanada (Stephane Locas/Oliver Bone) 115, 29) Suomi (Niklas Lindgren/Heikki Elomaa) 121.5. lähtö: 1) Irlanti, 2) Italia, 3) Australia, 4) Brasilia, 5) Kreikka, 6) Ranska, 7) Sveitsi, 8) Hollanti, 9) Britannia, 10) Japani, ...25) Suomi (Lindgren/Elomaa).6. lähtö: 1) USA, 2) Valko-Venäjä, 3) Etelä-Korea, 4) Australia, 5) Kreikka, 6) Britannia, 7) Portugali, 8) Singapore, 9) Argentiina, 10) Uusi-Seelanti, ... 19) Suomi (Lindgren/Elomaa).

Naisten laser radial -luokka, tilanne 3 lähdön jälkeen: 1) Anna Tunnicliffe USA 15 lähtöpistettä, 2) Mateja Petronijevic Kroatia 22, 3) Gintare Volungeviciute Liettua 24, 4) Sarah Blanck Australia 24, 5) Penny Clark Britannia 25, 6) Evi Van Acker Belgia 27, 7) Jo Aleh Uusi-Seelanti 28, 8) Nathalie Brugger Sveitsi 31, 9) Cecilia Carranza Saroli Argentiina 32, 10) Sarah Steyaert Ranska 33,11) Xu Lijia Kiina 37, 12) Katarzyna Szotynska Puola 37, 13) Nufar Edelman Israel 40, 14) Karin Söderström Ruotsi 42, 15) Susana Romero Espanja 45, 16) Eftychia Mantzaraki Kreikka 46, 17) Tuula Tenkanen Suomi 51, 18) Lisa Ross Kanada 52, 19) Florencia Cerutti Bogado Paraguay 53, 20) Tatjana Drozdovskaja Valko-Venäjä 53,21) Man Yi Lo Singapore 53, 22) Larissa Nevierov Italia 54, 23) Ciara Peelo Irlanti 55, 24) Petra Niemann Saksa 59, 25) Anastasia Tshernova Venäjä 61, 26) Paloma Schmidt Peru 62, 27) Cathrine Margrethe Gjerpen Norja 77, 28) Tania Elias Calles Meksiko 81.3. lähtö: 1) Clark, 2) Aleh, 3) Edelman, 4) Söderström, 5) Petronijevic, 6) Tunnicliffe, 7) Blanck, 8) Volungeviciute, 9) Saroli, 10) Xu,11) Szotynska, 12) Brugger, 13) Ross, 14) Mantzaraki, 15) Peelo, 16) Van Acker, 17) Drozdovskaja, 18) Yi Lo, 19) Niemann, 20) Romero, ...25) Tenkanen.

Painonnosto:

Naiset:

69 kg: 1) Liu Chunhong Kiina 286 kg (tempaus 128 + työntö 158.0) (ME), 2) Oksana Slivenko Venäjä 255 (115+140), 3) Natalia Davidova Ukraina 250 (115+135), 4) Leidy Solis Kolumbia 240 (105+135), 5) Abir Khalil Egypti 238 (105+133), 6) Tulia Angela Medina Alcalde Kolumbia 230 (106.+124), 7) Hanna Batsiushka Valko-Venäjä 225 (105+120), 8) Rika Saito Japani 209 (87.0+122). Iriner Tahima Jimenez Smith Venezuela ja Hong Yong Ok Pohjois-Korea hylättiin.

Jousiammunta:

Miehet, loppukilpailu:

1. kierros: Matti Hatava Suomi-Simon Terry Britannia 105-104, Viktor Ruban Ukraina-Maged Youssef Egypti 111-96, Jacek Proc Puola-Wenguan Li Kiina 116-111, Michael Naray Australia-Jean-Charles Valladont Ranska 108-106, Sky Kim Australia-Romain Girouille Ranska 112-110, Cheng Pang Wang Taiwan-Tashi Peljor Bhutan 110-100, Szu Yuan Chen Taiwan-Muhammad Marbawi Malesia 107-106, Ryuichi Moriya Japani-Piotr Patek Puola 109-109 (10-9), Baljinima Tsirempilov Venäjä-Daniel Pavlov Bulgaria 112-102, Yusuf Ergin Turkki-Nuno Pombo Portugali 106-103, Chu Sian Cheng Malesia-Mathew Gray Australia 109-101, Chnag-Hwan Lee Etelä-Korea-Jiang Lin Kiina 112-108, Brady Ellisson USA-John David Burnes Kanada 111-89, Bair Badenov Venäjä-Laurence Godfrey Britannia 114-109, Jay Lyon Kanada-Hai Feng Xue Kiina 111-106, Mangal Singh Champia Intia-Vaezi Hojjatolah Iran 112-98, Aung Myo Nay Myanmar-Rafal Dobrowolski Puola, Cheng Wei Kuo Taiwan-Mark Javier Tshekki, Jens Pieper Saksa-Aleksandr Serdik Ukraina, Luiz Gustavo Trainini Brasilia-Kuyong-Mo Park Etelä-Korea, Wan Khalmizam Malesia-Alexandru Bodnar Romania, Alan Wills Britannia-Mauro Nespoli Italia, Calvin Hartley Etelä-Afrikka-Juan Carlos Stevens Kuuba, Niels Dall Tanska-Marco Galiazzo Italia, Ilario Di Buo Italia-Martin Bulir Tshekki, Andrei Abramov Venäjä-Richard Johnson USA, Victor Vunderle USA-Eduardo Velez Meksiko, Ali Salem Qatar-Dong-Hyun Im Etelä-Korea, Juan Rene Serrano Meksiko-Joseph Walter Muaausa Samoa, Takaharu Furukawa Japani-Maksim Kunda Valko-Venäjä, Daniel Morillo Espanja-Markija Ivashko Ukraina, Magnus Petersson Ruotsi-Crispin Duenas Kanada myöh.

2. kierros: Cheng-Hatava 110-103, Ruban-Naray 115-105, Proc-Sky 111-110, Moriya-Wang 114-109, Tsirempilov-Chen 109-101, Lee-Ergin 117-109, Lyon-Ellisson 113-107, Badenov-Champia 109-108.

Uinti:

Naiset, alkuerät:

100 m vu:

1. erä:1) Madeleine Scerri Malta 57,97, 2) Elena Popovska Makedonia 59,93, 3) Olga Hatshatrjan Turkmenistan 1.14,77.

2. erä:1) Ting Wen Quah Singapore 56,14, 2) Natthanan Junkrajang Thaimaa 56,56, 3) Orsolya Tompa Unkari 56,57, 4) Christel Simms Filippiinit 56,67, 5) Nieh Pin-Chieh Taiwan 57,28, 6) Irina Shlemova Uzbekistan 58,77.

3. erä:1) Hannah Jane Arnett Wilson Hong Kong 55,32, 2) Arianna Vanderpool-Wallace Bahamasaaret 55,61, 3) Birgit Koschischek Itävalta 55,62, 4) Heejin Chang Etelä-Korea 55,96, 5) Ragnheidur Ragnarsdottir Islanti 56,35, 6) Anna Stylianou Kypros 56,38, 7) Eleni Kosti Kreikka 56,44, 8) Nina Sovinek Slovenia 57,30.

4. erä:1) Jeanette Ottesen Tanska 54,04, 2) Anna Gostomelsky Israel 55,18, 3) Anastasia Aksenova Venäjä 55,29, 4) Darja Stepanjuk Ukraina 55,51, 5) Arlene Iradie Semeco Arismendi Venezuela 55,70, 6) Triin Aljand Viro 56,10, 7) Miroslava Najdanovski Serbia 56,50, 8) Maria Laura Simonetto Italia 56,72.

5. erä:1) Francesca Halsall Iso-Britannia 53,93, 2) Aleksandra Gerasimenja Valko-Venäjä 54,52, 3) Cate Campbell Australia 54,55, 4) Lacey Nymeyer USA 54,62, 5) Alena Popchanka Ranska 54,86, 6) Martina Moravcova Slovakia 55,20, 7) Inge Dekker Hollanti 55,23, 8) Jana Klusackova Tshekki 55,92.

6. erä:1) Hanna-Maria Seppalä Suomi 53,60 SE (alkuerien nopein), 2) Britta Steffen Saksa 53,67, 3) Marleen Veldhuis Hollanti 53,76, 4) Pang Jiaying Kiina 54,01, 5) Josefin Lillhage Ruotsi 54,07, 6) Petra Dallmann Saksa 54,70, 7) Agata Ewa Korc Puola 55,14, 8) Lize-Mari Retief Etelä-Afrikka 55,17.

7. erä:1) Natalie Coughlin USA 53,82, 2) Lisbeth Trickett Australia 53,99, 3) Zhu Yingwen Kiina 54,01, 4) Malia Metella Ranska 54,12, 5) Erica Morningstar Kanada 54,66, 6) Julia Wilkinson Kanada 54,70, 7) Tatiana Barbosa Brasilia 55,01, Caitlin McClatchey Britannia ei uinut.

200 m ru:

1. erä:1) Raminta Dvarishkyte Liettua 2.33,32, 2) Noora Laukkanen Suomi 2.38,97 (alkuerien 39:s), 3) Tatiane Sakemi Brasilia 2.39,13.

2. erä:1) Yi Ting Siow Malesia 2.27,80, 2) Alia Atkinson Jamaika 2.29,53, 3) Marina Kuc Montenegro 2.31,24, 4) Dilara Buse Gunaydin Turkki 2.31,86, 5) Smiljana Marinovic Kroatia 2.32,80, 6) Nicolette Teo Singapore 2.34,60.

3. erä:1) Inna Kapishina Valko-Venäjä 2.27,34, 2) Adriana Marmolejo Meksiko 2.28,10, 3) Katalin Bor Unkari 2.29,95, 4) Sara Elbekri Marokko 2.30,04, 5) Diana Gomes Portugali 2.30,18, 6) Nadja Higl (Serbia) 2.32,78, 7) Agustina De Giovanni Argentiina 2.34,94, 8) Angeliki Exarchou Kreikka 2.36,83.

4. erä:1) Rie Kaneto Japani 2.24,62, 2) Annamay Pierse Kanada 2.25,01, 3) Julija Efimova Venäjä 2.25,07, 4) Elise Matthysen Belgia 2.27,04, 5) Jeong Darae Etelä-Korea 2.27,28, 6) Amanda Beard USA 2.27,70, 7) Olga Detenjuk Venäjä 2.27,87, 7) Mireia Belmonte Espanja 2.29,46.

5. erä:1) Rebecca Soni USA 2.22,17 olympiaennätys, 2) Megumi Taneda Japani 2.24,75, 3) Suzaan Van Biljon Etelä-Afrikka 2.25,51, 4) Sally Foster Australia 2.25,54, 5) Anne Poleska Saksa 2.26,74, 6) Kirsty Balfour Britannia 2.27,87, 7) Sophie de Ronchi Ranska 2.30,93, Sarah Poewe Saksa ei uinut.

6. erä:1) Leisel Jones Australia 2.23,81, 2) Mirna Jukic Itävalta 2.24,39, 3) Sara Nordenstam Norja 2.24,47, 4) Jung Seulki Etelä-Korea) 2.25,95, 5) Joline Hostman Ruotsi 2.26,00, 6) Qi Hui Kiina 2.26,16, 7) Julija Pidlisna Ukraina 2.28,84, 8) Luo Nan Kiina 2.29,67.

Naiset:

200 m vu:1) Federica Pellegrini Italia 1.54,82 (ME), 2) Sara Isakovic Slovenia 1.54,97, 3) Pang Jiaying Kiina 1.55,05, 4) Katie Hoff USA 1.55,78, 5) Camelia Alina Potec Romania 1.56,87, 6) Caitlin McClatchey Britannia 1.57,65, 7) Bronte Barratt Australia 1.57,83, 7) Ophelie Cyriell Etienne Ranska 1.57,83.

200 sku:1) Stephanie Rice Australia 2.08,45 (ME), 2) Kirsty Coventry Zimbabwe 2.08,59, 3) Natalie Coughlin USA 2.10,34, 4) Katie Hoff USA 2.10,68, 5) Alicia Coutts Australia 2.11,43, 6) Asami Kitagawa Japani 2.11,56, 7) Julia Wilkinson Kanada 2.12,43, 8) Katarzyna Baranowska Puola 2.13,36.

Tiistai 12.8.

Lentopallo, miehet:

A-lohko: USA-Italia 3-1 (24-26, 25-22, 25-15, 25-21), Venezuela-Kiina 2-3 (21-25, 25-21, 25-16, 21-25, 14-16) ja Japani-Bulgaria 1-3 (27-29, 25-23, 21-25, 19-25) B-lohko: Venäjä-Saksa 3-2 (25-27, 25-21, 21-25, 25-23, 16-14), Egypti-Puola ja Serbia-Brasilia 1-3 (27-25, 20-25, 17-25, 21-25).

Tennis, miehet kaksinpeli, 2. kierrosta:

Gael Monfils Ranska-Victor Hanescu Romania 6-4, 7-6 (7-5), Gilles Simon Ranska (10)-Guillermo Canas Argentiina 7-5, 6-1, Tomas Berdych Tshekki (17)-Andreas Seppi Italia 6-3, 7-6 (7-4), Olivier Rochus Belgia-Janko Tipsarevic Serbia luov. 7-6 (7-5), 2-3, Nicolas Kiefer Saksa (15)-Kevin Anderson Etelä-Afrikka 6-4, 6-7 (4-7), 6-4, Novak Djokovic Serbia (3)-Rainer Schüttler Saksa 6-4, 6-2, Lu Yen-Hsun Taiwan-Agustin Calleri Argentiina 6-4, 6-4, Jürgen Melzer Itävalta-Stanislas Wawrinka Sveitsi (9) 6-4, 6-0, David Nalbandian Argentiina (7)-Nicolas Massu Chile 7-6 (7-0), 6-1, Paul-Henri Mathieu Ranska-Nikolai Davidenko Venäjä (4) 7-5, 6-3, Fernando Gonzalez Chile (12)-Marin Cilic Kroatia 6-4, 6-2, Roger Federer Sveitsi (1)-Rafael Arevalo El Salvador 6-2, 6-4, Mihail Jushni Venäjä (13)-Thomas Johansson Ruotsi 7-5, 6-2, Igor Andrejev Venäjä-Michael Llodra Ranska 6-4, 3-6, 6-1, Rafael Nadal Espanja (2)-Lleyton Hewitt Australia 6-1, 6-2.

Miehet, nelinpeli, 1. kierrosta:

Bob Bryan and Mike Bryan USA (1)-Mark Knowles ja Devin Mullings Bahamasaaret 6-2, 6-1, Mariusz Fyrstenberg ja Marcin Matkowski Puola-Yu Xinyuan ja Zeng Shaoxuan Kiina 6-3, 6-4, Marcelo Melo ja Andre Sa Brasilia-Tomas Berdych ja Radek Stepanek Tshekki 5-7, 6-2, 8-6, Mahesh Bhupathi ja Leander Paes Intia (7)-Gael Monfils ja Gilles Simon Ranska 6-3, 6-3, Julian Knowle and Jürgen Melzer Itävalta-Nicolas Kiefer ja Rainer Schüttler Saksa 6-7 (3-7), 6-3, 6-1, Arnaud Clement ja Michael Llodra Ranska-Jonathan Erlich ja Andy Ram (3) Israel 6-4, 6-4.

Naisten kaksinpeli, 1. kierrosta:

Marija Korittseva Ukraina-Tzipora Obziler Israel 5-7, 7-5, 6-4, Ayumi Morita Japani-Marina Erakovic Uusi-Seelanti 5-7, 7-6 (9-7), 6-4.2. kierrosta: Serena Williams USA (4)-Samantha Stosur Australia 6-3, 6-0, Alize Cornet Ranska (15)-Peng Shuai Kiina 6-2, 6-2, Caroline Wozniacki Tanska-Daniela Hantuchova Slovakia (10) 6-1, 6-3, Francesca Schiavone Italia-Agnieszka Radwanska Puola (8) 6-3, 7-6 (8-6), Dominika Cibulkova Slovakia (16)-Tsvetana Pironkova Bulgaria 6-2, 6-2, Venus Williams USA (7)-Iveta Benesova Tshekki 6-1, 6-4, Dinara Safina Venäjä (6)-Maria Jose Martinez Sanchez Espanja 7-6 (7-3), 6-1, Zheng Jie Kiina-Nuria Vives Llagostera Espanja 6-7 (7-9), 6-1, 6-4, Jelena Jankovic Serbia (2)-Alona Bondarenko Ukraina 7-5, 6-1, Sybille Bammer Itävalta-Patty Schnyder Sveitsi (13) 6-4, 6-4, Victoria Azarenka Valko-Venäjä (12)-Casey Dellacqua Australia 6-2, 6-2, Vera Zvonareva Venäjä (9)-Shahar Peer Israel 6-3, 7-6 (7-4, Li Na Kiina-Ayumi Morita Japani 6-2, 7-5, Jelena Dementjeva Venäjä (5)-Sofia Arvidsson Ruotsi 6-3, 6-4.

Naisten nelinpeli, 1. kierrosta:

Lindsay Davenport ja Liezel Huber USA (5)-Klaudia Jans ja Alicja Rosolska Puola 6-2, 6-1, Serena Williams ja Venus Williams USA (2)-Iveta Benesova ja Nicole Vaidisova Tshekki 4-6, 7-5, 6-1, Flavia Pennetta ja Francesca Schiavone Italia-Casey Dellacqua ja Alicia Molik Australia 6-4, 6-4, Svetlana Kuznetsova ja Dinara Safina Venäjä (1)-Mara Santangelo ja Roberta Vinci Italia 6-1, 3-6, 7-5, Emmanuelle Gagliardi ja Patty Schnyder Sveitsi-Eleni Daniilidou ja Anna Gerasimou Kreikka 6-0, 6-4, Jelena Vesnina ja Vera Zvonareva Venäjä (7)-Nuria Llagostera Vives ja Maria Jose Martinez Sanchez Espanja 2-6, 6-1, 6-3.

Koripallo, miehet:

A-lohko: Iran-Liettua 67-99 (34-46), Kroatia-Venäjä 85-78 (42-36), Argentiina-Australia 85-68 (39-29)

B-lohko:Kreikka-Saksa 87-64 (44-33), Kiina-Espanja 75-85 (46-37), Angola-USA 76-97 (37-55)

Uinti:

Miehet:

100 m vu:
1. erä: 1) Emaili Rony Bakale Kongon tasavalta 55,08, 2) Miguel Angel Navarro Bolivia 56,96, 3) Sofyan El Gadi Libya 57,89.2. erä: 1) Jan Roodzant Aruba 51,69, 2) Mikayel Koloyan Armenia 51,89, 3) Gael Adam Mauritius 52,35, 4) Carl Probert Fidzhi 52,37, 5) Roy-Allan Burch Bermuda 52,65, 6) Obaid Ahmed Aljesmi Arabiemiraatit 53,29.3. erä: 1) Virdhaval Khade Intia 50,07, 2) Romans Miloslavskis Latvia 50,40, 3) Terrence Haynes Barbados 50,50, 4) Alexandr Sklyar Kazakstan 51,24, 5) Lim Namgyun Etelä-Korea 51,80, 6) Petr Romashkin Uzbekistan 51,83, 7) Christopher Duenas Guam 52,64.4. erä: 1) Jason Dunford Kenia 49,06, 2) Nimrod Bar-Or Shapira Israel 49,10, 3) Peter Mankoc Slovenia 49,33, 4) Ryan Pini Papua-Uusi-Guinea 49,72, 5) Matti Rajakylä Suomi 49,91 (kokonaiskisan 41:s), 6) Aristeidis Grigoriadis Kreikka 50,62, 7) Norbert Trandafir Romania 50,74, 8) Danil Haustov Viro 50,92.5. erä: 1) Martin Verner Tshekki 48,95, 2) Balazs Makany Unkari 49,27, 3) Paulius Viktoravicius Liettua 49,27, 4) Shaune Fraser Caymansaaret 49,56, 5) Martin Kutscher Uruguay 50,08, 6) Stenislau Neverovsky Valko-Venäjä 50,14, 7) Tiago Venancio Portugali 50,30, 8) Orn Arnarson Islanti 50,68.6. erä: 1) George III Bovell Trinidad ja Tobago 48,83, 2) Albert Altes Subirats Venezuela 48,97, 3) Chen Zuo Kiina 49,08, 4) Nabil Kebbab Algeria 49,38, 5) Jose Martin Meolans Argentiina 49,50, 6) Jurij Jegoshin Ukraina 49,56, 7) Mitja Zastrow Hollanti 49,61, 8) Hisayoshi Sato Japani 49,85.7. erä: 1) Brent Hayden Kanada 47,84, 2) Milorad Cavic Serbia 48,15, 3) Filippo Magnini Italia 48,30, 4) Jason Lezak USA 48,33, 5) Fabien Gilot Ranska 48,42, 6) Dominik Meichtry Sveitsi 48,55, 7) Yoris Grandjean Belgia 48,82, 8) Duje Draganja Kroatia 49,49.8. erä: 1) Eamon Sullivan Australia 47,80, 2) Stefan Nystrand Ruotsi 47,83, 3) Pieter van den Hoogenband Hollanti 47,97, 4) Cesar Filho Cielo Brasilia 48,16, 5) Andrey Gretshin Venäjä 48,50, 6) Christian Galenda Italia 48,55, 7) Joel Greenshields Kanada 49,04, 8) Ryk Neethling Etelä-Afrikka 49,28.9. erä: 1) Alain Bernard Ranska 47,85, 2) Garrett Weber-Gale USA 48,19, 3) Lyndon Ferns Etelä-Afrikka 48,26, 4) Matthew Targett Australia 48,40, 5) Jonas Persson Ruotsi 48,51, 6) Jevgeni Lagunov Venäjä 48,59, 7) Jakob Schioett Andkjaer Tanska 49,25, 8) Steffen Deibler Saksa 49,39.

200 m ru:
1. erä: 1) Edvinas Dautartas Liettua 2.13,11, 2) Sejwal Sandeep Intia 2.15,24, 3) Leopoldo Andara Venezuela 2.17,77, 4) Omer Aslanoglu Turkki 2.17,93, 5) Sergio Andres Ferreyra Argentiina 2.20,10.2. erä: 1) Carlos Almeida Portugali 2.13,34, 2) Jakob Sveinsson Islanti 2.15,58, 3) Laurent Carnol Luxemburg 2.15,87, 4) Sin Sujong Etelä-Korea 2.16,21, 5) Martti Aljand Viro 2.16,52, 6) Miguel Molina Philippiinit 2.16,94, 7) Wang Wei Wen Taiwan 2.17,20, Valentin Preda Romania ei lähtenyt.3. erä: 1) Thiago Pereira Brasilia 2.11,40, 2) Tom Beeri Israel 2.11,44, 3) Melquiades Alvarez Espanja 2.12,59, 4) Jiri Jedlicka Tshekki 2.15,79, 5) Romanos Alyfantis Kreikka 2.16,04, 6) Sofiane Daid Algeria 2.16,15, 7) Lai Zhongjian Kiina 2.16,28, 8) Robin van Aggele Hollanti 2.17,14.4. erä: 1) Andrew Bree Irlanti 2.10,91, 2) Glenn Snyders Uusi-Seelanti 2.11,19, 3) Hunor Istvan Mate Itävalta 2.11,56, 4) Jevgeni Ryzhkov Kazakstan 2.12,44, 5) Julien Nicolardot Ranska 2.12,76, 6)Sergio Garcia Espanja 2.14,30, 7) Maxim Podoprigora Itävalta 2.14,43, 8) James Kirton Britannia 2.15,25.5. erä: 1) Paolo Bossini Italia 2.08,98, 2) Scott Spann USA 2.10,61, 3) Kristopher Gilchrist Britannia 2.11,13, 4) Grigori Falko Venäjä 2.11,88, 5) Mihail Alexandrov Bulgaria 2.11,94, 6) Christian Sprenger Australia 2.12,56, 7) Mathieu Bois Kanada 2.12,87, 8) Alexei Zinovjev Venäjä 2.16,40.6. erä: 1) Mike Andrew Brown Kanada 2.09,84, 2) Eric Shanteau USA 2.10,29, 3) William Diering Etelä-Afrikka 2.10,39, 4) Neil Versfeld Etelä-Afrikka 2.10,50, 5) Brenton Rickard Australia 2.11,00, 6) Alexander Oen Norja 2.11,30, 7) Henrique Barbosa Brasilia 2.12,99, 8) Chris Boe Christensen Tanska 2.13,92.7. erä: 1) Daniel Gyurta Unkari 2.08,68 olympiaennätys, 2) Loris Facci Italia 2.09,12, 3) Hugues Duboscq Ranska 2.09,42, 4) Kosuke Kitajima Japani 2.09,89, 5) Vladislav Poljakov Kazakstan 2.10,83, 6) Igor Borysik Ukraina 2.11,08, 7) Yuta Suenaga Japani 2.11,30, 8) Valeriy Dymo Ukraina 2.11,65.

Naiset:

200 m pu:
1. erä: 1) Eleftheria Evgenia Efstathiou Kreikka 2.13,27, 2) Gulsah Gunenc Turkki 2.14,44, 3) Ingvild Snildal Norja 2.14,53, 4) Kristina Silva-Lennox Puerto Rico 2.17,27.2. erä: 1) Kathryn Meaklim Etelä-Afrikka 2.09,41, 2) Nina Dittrich Itävalta 2.09,85, 3) Sara Oliveira Portugali 2.10,14, 4) Tatjana Khala Ukraina 2.12,16, 5) Li Tao Singapore 2.12,63, 6) Yang Chin Kuei Taiwan 2.13,26, 7) Denisa Smolenova Slovakia 2.13,81, Georgina Bardach Argentiina ei lähtenyt.3. erä: 1) Liu Zige Kiina 2.06,46, 2) Yuko Nakanishi Japani 2.06,62, 3) Natsumi Hoshi Japani 2.07,02, 4) Stephanie Horner Kanada 2.10,33, 5) Paola Cavallino Italia 2.10,46, 6) Emese Kovacs Unkari 2.12,73, 7) Magali Rousseau Ranska 2.13,12, Sara Isakovic Slovenia ei lähtenyt.4. erä: 1) Kathleen Hersey USA 2.07,65, 2) Micha Katherine Östergaar Jensen Tanska 2.07,77, 3) Jemma Lowe Britannia 2.08,07, 4) Jessicah Schipper Australia 2.08,11, 5) Audrey Lacroix Kanada 2.08,54, 6) Petra Granlund Ruotsi 2.08,97, 7) Ellen Gandy Britannia 2.08,98, 8) Jana Martinova Venäjä 2.12,47.5. erä: 1) Aurore Mongel Ranska 2.06,49, 2) Jiao Liu Yang Kiina 2.06,89, 3) Otylia Jedrzejczak Puola 2.06,91, 4) Elaine Breeden USA 2.07,92, 4) Samantha Hamill Australia 2.08,83, 5) Beatrix Boulsaevicz Unkari 2.10,00, 6) Joanna Maranhao Brasilia 2.10,64, 7) Choi Hye Ra Etelä-Korea 2.11,42.

Miehet, 4x200 m vapaauintiviesti:
Alkuerät, 8 parasta finaaliin:
1. erä: 1) Italia (Emiliano Brembilla/Massimiliano Rosolino/Nicola Cassio/Marco Belotti) 7.07,84, 2) Venäjä (Nikita Lobintsev/Alexander Suhorukov/Mihail Polishtshuk/Daniil Izotov 7.07,86, 3) Kanada (Brian Johns/Rick Say/Adam Sioui/Andrew Hurd) 7.08,04, 4) Japani Yoshihiro Okumura/Sho Uchida/Matsumoto Hisato/Yasunori Mononobe) 7.09,12, 5) Ranska (Amaury Leveaux/Sebastien Bodet/Matthieu Madelaine/Clement Lefert) 7.13,57 ja Kiina (Zhang Lin/Shi Haoran/Zhang Enjian/Sun Yang) 7.13,57, 7) Saksa (Stefan Herbst/Benjamin Starke/Paul Biedermann/Christian Kubusch) 7.13,92, 8)Brasilia (Nicolas Oliveira/Rodrigo Castro/Phillip Morrison/Lucas Salatta) 7.19,54.2. erä: 1) USA (Klete Keller/Erik Vendt/Richard Berens/David Walters) 7.04,66 olympiaennätys, 2)Britannia (David Carry/Ross Davenport/Andrew Hunter/Robbie Renwick) 7.07,89, 3) Australia (Grant Brits/Leith Brodie/Kirk Palmer/Nick Ffrost) 7.08,41, 4) Etelä-Afrikka (Darian Townsend/Jean Basson/Daniel Rousseau/Jan Venter) 7.10,91, 5) Itävalta (Markus Rogan/Dominik Koll/David Brandl/Florian Janistyn) 7.11,45, 6) Unkari (Tamas Kerekjarto/Gergo Kis/Norbert Kovacs/Dominik Kozma) 7.14,14, 7) Puola (Przemyslaw Stanczyk/Lukasz Wojt/Lukasz Gasior/Michal Rokicki) 7.18,09, 8) Kreikka (Nikolaos Xylouris/Andreas Zisimos/Vasilios Demetis/Ioannis Giannoulis) 7.18,26.

Purjehdus, naisten laser radial -luokka, tilanne 2 lähdön jälkeen:

1) Anna Tunnicliffe USA 9 lähtöpistettä, 2) Evi Van Acker Belgia 11, 3) Sarah Steyaert Ranska 12, 4) Gintare Volungeviciute Liettua 16, 5) Sarah Blanck Australia 17, 6) Mateja Petronijevic Kroatia 17, 7) Nathalie Brugger Sveitsi 19, 8) Cecilia Carranza Saroli Argentiina 23, 9) Penny Clark Britannia 24, 10) Susana Romero Espanja 25,11) Jo Aleh Uusi-Seelanti 26, 12) Katarzyna Szotynska Puola 26, 13) Tuula Tenkanen Suomi 26

PurjehdusNaisten 470, tilanne 4/11 lähdön jälkeen:

1) Australia (Elise Rechichi/Tessa Parkinson) 9, 2) Espanja (Natalia Via Dufresne/Laia Tutzo) 17, 3) Hollanti (Marcelien de Koning/Lobke Berkhout) 18, 4) Israel (Nike Kornecki/Vered Bouskila) 24, 5) Italia (Giulia Conti/Giovanna Micol) 30, 6) Tshekki (Lenka Smidova/Lenka Mrzilkova) 33, 7) Saksa (Stefanie Rothweiler/Vivien Kussatz) 33, 8) Britannia (Saskia Clark/Christina Bassadone) 35, 9) Ranska (Ingrid Petitjean/Gwendolyn Lemaitre) 36, 10) Brasilia (Fernanda Oliveira/Isabel Swan) 42

Jalkapallo, naiset:

Alkulohkot, lohkojen kaksi parasta ja kaksi parasta kolmosta puolivälieriin:

Lohko E: Kiina-Argentiina 2-0 (0-0), Ruotsi-Kanada 2-1 (1-0)

Kiina 3 2 1 0 5- 2 7

Ruotsi 3 2 0 1 4- 3 6

Kanada 3 1 1 1 4- 4 4

Argentiina 3 0 0 3 1- 5 0

Lohko F: Pohjois-Korea-Saksa 0-1 (0-0), Nigeria-Brasilia 1-3 (1-3)

Brasilia 3 2 1 0 5- 2 7

Saksa 3 2 1 0 2- 0 7

Pohjois-Korea 3 1 0 2 2- 3 3

Nigeria 3 0 0 3 1- 5 0

Lohko G: Norja-Japani 1-5 (1-1), USA-Uusi-Seelanti 4-0 (2-0)

USA 3 2 0 1 5- 2 6

Norja 3 2 0 1 4- 5 6

Japani 3 1 1 1 7- 4 4

Uusi-Seelanti 3 0 1 2 2- 7 1

Seuraavat ottelut, puolivälierät: 15. 8. USA-Kanada, Ruotsi-Saksa, Brasilia-Norja, Kiina-Japani.Välierät pelataan 18. elokuuta ja mitaliottelut 21. elokuuta.

Purjehdus: Miesten 470, tilanne 4/11 lähdön jälkeen:

1) Australia (Malcolm Page/Nathan Wilmot) 17 pistettä, 2) Ranska (Nicolas Charbonnier/Olivier Bausset) 18 pistettä, 3) Espanja (Aaron Sarmiento/Onan Barreiros) 25, 4) Italia (Gabrio Zandona/Andrea Trani) 28, 5) Britannia (Joe Glanfield/Nick Rogers) 29, 6) Portugali (Miguel Nunes/Alvaro Marinho) 31, 7) Hollanti (Sven Coster/Kalle Coster) 40, 8) Ruotsi (Anton Dahlberg/Sebastian Östling) 41, 9) Slovenia (Mitja Nevecny/Karlo Hmeljak) 43, 10) Argentiina (Javier Conte/Juan-Maria de la Fuente) 43,11) Uusi-Seelanti (Peter Burling/Carl Evans) 43..., 29) Suomi (Niklas Lindgren/Heikki Elomaa) 107.

Soutu

Naisten keräilyerät, Kevyt pariairokaksikko (3 parasta torstain välieriin):

Erä 1: 1) Renee Hykel/Jen Goldsack USA 7.22,22, 2) Sanna Sten/Minna Nieminen Suomi 7.23,80, 3) Misaki Kumakura/Akiko Iwamoto Japani 7.30,92, 4) Alex White/Kirsten McCann Etelä-Afrikka 7.48,04, 5) Natalia Voronova/Aleksandra Opatshanova Kazakstan 7.54,12, 6) Youngeun Ko/Yoojin Ji Etelä-Korea 8.03,5.

Erä 2: 1) Hester Goodsell/Helen Casey Brtiannia 7.24,27, 2) Chrysi Biskitzi/Alexandra Tsiavou Kreikka 7.24,55, 3) Yaima Velazquez/Ismaray Marrero Kuuba 7.32,14, 4) Gabriela Huerta/Lila Perez Rul Meksiko 7.41,97, 5) Camila Carvalho/Luciana Granato Brasilia 7.47,53.

Pariaironelonen: (4 parasta jatkoon):

1) Saksa (Britta Oppelt/Manuela Lutze/Kathrin Boron/Stephanie Schiller) 6.36,17, 2) USA (Lia Pernell/Lindsay Meyer/Jen Kaido/Margot Shumway) 6.39,53, 3) Australia (Zoe Uphill/Amber Bradley/Kerry Hore/Amy Ives) 6.41,39, 4) Ukraina (Svitliana Spiryukhova/Olena Olefirenko/Natalia Lyaltshuk/Tetiana Kolesnikova) 6.41,45, 5) Kanada (Rachelle De Jong/Anna-Marie de Zwager/Janine Hanson/Krista Guloien) 6.46,60, 6) Venäjä (Julia Kalinovskaja/Oxana Dorodnova/Julia Levina/Larisa Merk) 6.51,14.

Sulkapallo

Miehet, kaksinpeli, 3. kierros:

Sony Dwi Kuncoro Indonesia (6)-Ville Lång Suomi 2-0 (21-13, 21-18), Chong Wei Lee Malesia (2)-Kestutis Navickas Liettua 2-0 (21-5, 21-7), Huynil Lee Etelä-Korea-Marc Zwiebler Saksa 2-0 (21-13, 21-11), Chunlai Bao Kiina (3)-Przemyslaw Wacha Puola 2-1 (21-11, 19-21, 21-13), Peter Hoeeg Gade Tanska-Shoji Sato Japani, Sunghwan Park Etelä-Korea-Dan Lin Kiina, Erwin Kehlhoffner Ranska-Chen Jin Kiina, Yu-Hsing Hsieh Taiwan-Choong Hann Wong Malesia myöh.

Nelinpeli, 3. kierros:

Yun Cai/Haifeng Fu Kiina (2)-Jens Dyrloev Eriksen/Martin Lundgaard Hansen Tanska 2-0 (21-12, 21-11), Howard Bach/Bob Malaythong USA-Roelof Dednam/Chris Dednam Etelä-Afrikka 2-0 (21-10, 21-16), Keita Masuda/Tadashi Ohtsuka Japani-Luluk Hadiyanto/Alvent Yulianto Chandra Indonesia 2-1 (19-21, 21-14, 21-14, Lars Paaske/Jonas Rasmussen Tanska-Jaesung Chung/Yongdae Lee Etelä-Korea (3) 2-0 (21-16, 21-19),Boon Tan/Kien Keat Koo Malesia-Shintaro Ikeda/Shuichi Sakamoto Japani, Hendra Satiawan/Markis Kido Indonesia-Zhendong Guo/Zhongbo Xie Kiina, Glenn Warfe/Ross Smith Australia-Robert Mateusiak/Michal Logosz Puola, Tan Fook Choong/Wan Lee Malesia-Jaejin Lee/Jiman Hwang Etelä-Korea.

Sekanelinpeli, 3. kierros:

Nova Widianto/Liliyana Indonesia (1)-Sanghun Han/Yumi Hwang Etelä-Korea 2-0 (23-21, 21-19), Sudket Prapakamol/Saralee Thoungthongkam Thaimaa-Mike Beres/Val Loker Kanada 2-0 (21-9, 21-9), Hanbin He/Yang Yu Kiina (4)-Anthony Clark/Donna Kellogg Britannia 2-0 (21-15, 21-8), Nadiezda Kostiuczyk/Robert Mateusiak Puola-Juliette Ah-Wan/Georgie Cupidon Seychellit 2-0 (21-8, 21-19), Nathan Robertson/Gail Emms Britannia-Bo Zheng/Ling Gao Kiina, Birgit Overzier/Kristof Hopp Saksa-Flandy Limpele/Vita Marissa Puola, Kamilla Rytter Juhl/Thomas Laybourn Tanska-Yujia Li/Hendri Kurniawan Saputra Indonesia, Renee Flavell/Craig Cooper Australia-Yongdae Lee/Hyonjung Lee Etelä-Korea myöh.

Jousiammunta

Naisten loppukilpailu:

1. kierros:

Joo Hyun-Jung Etelä-Korea-Sigrid Romero Kolumbia 108-98, Natalia Valejeva Italia-Anastassija Bannova Kazakstan 107-105, Sayoko Kitabatake Japani-Justyna Mospinek Puola 103-101, Berengere Schuh Ranska-Carmen Lionetti Italia 112-107, Natalia Erdinijeva Venäjä-Nathalie Dielen Sveitsi 107-102, Iwona Marcinkiewicz Puola-Laishram Bombayla Devi Intia 103-101, Zhang Juan Juan Kiina-Tatjana Berezhna Ukraina 109-97, Yuan Shu Chi Taiwan-Alexandra Feeney Australia 104-101, Alison Williamson Britannia-Wei Pi-Hsiu Taiwan 108-99, Khatuna Lorig USA-Virginie Arnold Ranska 107-105, Miroslava Dagbajeva Venäjä-Rina Dewi Puspitasari Indonesia 106,10-106,9, Ana Maria Rendon Kolumbia-Elena Tonetta Italia 106,10-106,9, Chen Ling Kiina-Evangelia Psarra Kreikka 110-101, Katsiarina Muliuk Valko-Venäjä-Natalia Sanchez Kolumbia 104-101, Marie-Pier Beaudet Kanada-Dola Banerjee Intia 109,10-109,8, Yun Ok-Hee Etelä-Korea-Albina Kamaletdinova Tadzhikistan 109-102

2. kierros:

Hyun-Jung-Valejeva 110-108, Schuh-Kitabatake 112-100, Erdinijeva-Marcinkiewicz 104-103, Juan Juan-Shu Chi 110-105, Lorig-Williamson 112-109, Rendon-Dagbajeva 110-106, Ling-Muliuk 106-105, Ok-Hee-Beaudet 114-107.Kilpailu jatkuu keskiviikkona.

Painonnosto

Naiset:63 kg:

1) Pak Hyon Suk Pohjois-Korea 241 kg (tempaus 106 kg + työntö 135 kg), 2) Irina Nekrassova Kazakstan 240 (110+130), 3) Ying-Chi Lu Taiwan 231 (104+127), 4) Christine Girard Kanada 228 (102+126), 5) Thi Thiet Nguyen Vietnam 225 (100+125), 6. Kim Sookyung Etelä-Korea 225 (98+127), 7) Ruth Kasirye Norja 224 (103+121), 8) Luz Mercedes Acosta Meksiko 223 (103+120), 9) Mercedes Isabel Perez Kolumbia 217 (97+120), 10) Bayarmaa Namkhaidorj Mongolia 213 (90+123),11) Dominika Misterska-Zasowska Puola 211 (94+117), 12) Natalie Woolfolk USA 211 (97+114), 13) Solenny Villasmil Venezuela 205 (90+115), 14) Carissa Gump USA 204 (88+116), 15) Michaela Breeze Britannia 185 (85+100), 16) Hanene Ourfelli Tunisia 175 (80+95), 17) Maria Teresa Monasterio Bolivia 141 (63+78). Maya Maneza Kazakstan ei kilpaillut, Svetlana Tsarukajeva Venäjä ja Leila Francoise Lassouani Algeria hylättiin.

Nyrkkeily

51 kg, 1. kierrosta:

Mirat Sarsembajev Kazakstan-Rafal Kaczor Puola 14-5, Tulashboy Donijorov Uzbekistan-Bernard Ngumba Irungu Kenia 10-1, Jitender Kumar Intia-Furkan Ulas Memis Turkki kesk., Juan Carlos Payano Dominik. tasav.-Jerome Thomas Ranska 10-6, Vincenzo Picardi Italia-Cassius Chiyanka Zambia 10-3.

54 kg, 1. kierrosta:

Hector Rangel Manzanilla Venezuela-Issah Samir Ghana 13-10, Bruno Julie Mauritius-Emanuel Thabiso Nketu Lesotho 17-8, Hoorshid Tojibaev Uzbekistan-Rustamhodza Rahimov Saksa 11-2, Gu Yu Kiina-Joe Murray Britannia 17-7, Khavazhi Khatsjhau Valko-Venäjä-Veaceslav Gojan Moldova 1-1 Khatjhau voitti tuomariäänin.

Uimahyppy

Naisten parikilpailu. Naisten 10 metrin kerrokset, parikilpailu:

1) Wang Xin/Chen Ruolin Kiina 363,54 pistettä, 2)Briony Cole/Melissa Wu Australia 335,16, 3) Paola Espinosa/Tatiana Ortiz Meksiko 330,06, 4) Annett Gamm/Nora Subschinski Saksa 310,29, 5) Marybeth Dunnichay/Haley Ishimatsu USA 309,12, 6) Choe Kum Hui/Kim Un Hyang Pohjois-Korea 308,10, 7) Meaghan Benfeito/Roseline Filion Kanada 305,91, 8) Tonia Couch/Stacie Powell Britannia 303,48.

Beach Volley

Naiset B-lohko:

KerriWalsh/Misty May-Treanor USA-Fernandez Grasset/Larrea Peraza Kuuba 21-15, 21-16, Nila Haakedal/Ingrid Törlen Norja-Mika Saiki/Chiaki Kusuhara Japani 21-8, 21-18.

Koripallo

Miehet, A-lohko: Iran-Liettua 67-99 (34-46), Kroatia-Venäjä 85-78 (42-36).

Voimistelutuloksia

Miesten joukkuekilpailu:

1) Kiina 286,125 pistettä (Chen Yibing/Huang Xu/Li Xiaopeng/Xiao Qin/Yang Wei/Zou Kai), 2) Japani 278,875 (Takehiro Kashima/Takuya Nakase/Makoto Okiguchi/Koki Sakamoto/Hiroyuki Tomita/Kohei Uchimura), 3) USA 275,850 (Alexander Artemev/Raj Bhavsar/Joseph Hagerty/Jonathan Horton/Justin Spring/Kai Wen Tan), 4) Saksa 274,600, 5) Etelä-Korea 274,375, 6) Venäjä 274,300, 7) Romania 274,175, 8) Ranska 272,875.

Miekkailu

Miesten säilä:

1. kierros:

Nikolai Kovalev Venäjä-Alex O'Connell Britannia 15-14, Mamadou Keita Senegal-Satoshi Ogawa Japani 15-14, Marcin Koniusz Puola-Carlos Jose Bravo Lopez Venezuela 15-10, Nicolas Lopez Ranska- Julien Ouedraogo Burkina Faso 15-6, Philippe Beaudry Kanada-Gamal Fathy Egypti 15-8, Renzo Agresta Brasilia-Mahmoud Samir Egypti 15-10, Jason Rogers USA-Abdoulaye Thiam Senegal 15-10, Valeri Pryiemka Valko-Venäjä-Shadi Talaat Egypti 15-7.

2. kierros:

Nicolas Limbach Saksa-Marcin Koniusz Puola 15-7, Rares Dumitrescu Romania-Mamadou Keita Senegal 15-7, Jaime Marti Espanja-Nikolai Kovalev Venäjä 15-12, Nicolas Lopez Ranska-Stanislav Pozdniakov Venäjä 15-8, Julien Pillet Ranska-Wang Jingzhi Kiina 15-14, Oh Eun-Seok Etelä-Korea-Dmitri Lapkes Valko-Venäjä 15-8, Aleksandr Buikevitsh-Aleksei Jakimenko Venäjä 15-9, Zhong Man Kiina-Wiradech Kothny Thaimaa 15-7, Jorge Pina Espanja-Diego Occhiuzzi Italia 15-9, Zhou Hanming Kiina-Zsolt Nemcsik Unkari 15-13, Boris Sanson Ranska-Tim Morehouse USA 15-12, Aron Szilagyi Unkari-Tamas Decsi Unkari 15-9, Mihai Covaliu Romania-Valeri Pryiemka Valko-Venäjä 15-9, Keeth Smart USA-Jason Rogers USA 15-3, Luigi Tarantino Italia-Renzo Agresta Brasilia 15-8, Aldo Montano Italia-Philippe Beaudry Kanada 15-4.

3. kierros:

Luigi Tarantino Italia-Boris Sanson Ranska 15-7, Zhong Man Kiina-Jaime Marti Espanja 15-14, Keeth Smart USA-Aron Szilagyi Unkari 15-10, Julien Pillet Ranska-Rares Dumitrescu Romania 15-13, Jorge Pina Espanja-Aldo Montano Italia 15-14, Nicolas Lopez Ranska-Oh Eun-Seok Etelä-Korea 15-11, Mihai Covaliu Romania-Zhou Hanming Kiina 15-12, Aleksandr Buikevitsh Valko-Venäjä-Nicolas Limbach Saksa 15-14.

Puolivälierät:

Man-Tarantino 15-13, Pillet-Smart 15-13, Lopez-Pina 15-10, Covaliu-Buikevitsh 15-13.

Ampumatuloksia:

Miehet, Vapaapistooli 50 metriä (60 laukausta):

1) Jin Jong-Oh Etelä-Korea 660,4 pistettä, 2) Kim Jong-su Pohjois-Korea 660,2, 3) Tan Zongliang Kiina 659,5, 4) Vladimir Isakov Venäjä 658,9, 5) Oleg Omeltshuk Ukraina 658,9, 6) Pavol Kopp Slovakia 657,6, 7) Tanyu Kiriakov Bulgaria 656,8, 8) Damir Mikec Serbia 655,8.

Alkukilpailu (kahdeksan parasta loppukilpailuun):

1) Tan Zongliang Kiina 565, 2) Kim Jong Su Pohjois-Korea 563, 3) Oleg Omeltshuk Ukraina 563, 4) Pavol Kopp Slovakia 563, 5) Vladimir Isakov Venäjä 563, 6) Jin Jongoh Etelä-Korea 563, 7) Tanyu Kiriakov Bulgaria 562, 8) Damir Mikec Serbia 559, 9) Tomoyuki Matsuda Japani 558, 10) Susumu Kobayashi Japani 558, 11) Kanstantsin Lukashyk Valko-Venäjä 558, 12) Juri Dauhapolau Valko-Venäjä 558, 13) Hans Jörg Meyer Saksa 557, 14) Daryl Szarenski USA 555, 15) Norayr Bakhtamyan Armenia 555, 16) Lin Zhongzai Kiina 555, 17) Rashid Yunusmetov Kazakhstan 555, 18) Julio Almeida Brasilia 554, 19) Francesco Bruno Italia 554, 20) Ivan Rybovalov Ukraina 553, 21) Jason Turner USA 553, 22) Kai Jahnsson Suomi 553, 23) Yusuf Dikec Turkki 552, 24) Mihail Nestruev Venäjä 552, 25) Walter Lapeyre Ranska 552, 26) Lee Daemyung Etelä-Korea 551, 27) Ryu Myong Yon Pohjois-Korea 551, 28) Vigilio Fait Italia 551, 29) Florian Schmidt Saksa 549, 30) Jakkrit Panichpatikum Thaimaa 549, 31) Dilshod Mukhtarov Uzbekistan 549, 32) Samy Abdel Razek Egypti 549, 33) Joao Costa Portugali 549, 34) Franck Dumoulin Ranska 548, 35) David Moore Australia 546, 36) Edirisinghe Senanayake Sri Lanka 545, 37) Martin Tenk Tshekki 544, 38) Manh Tuong Nguyen Vietnam 543, 39) Wojciech Knapik Puola 543, 40) Christoph Schmid Sveitsi 542, 41) Daniel Repacholi Australia 540, 42) Samresh Jung Intia 540, 43) Sergei Babikov Tadzikistan 540, 44) Stenio Yamamoto Brasilia 538, 45) Nikola Saranovic Montenegro 535.

Miesten kaksoistrapin karsinta (6 parasta finaaliin):

1) Walton Eller USA 145 pistettä (OE), 2) Francesco DAniello Italia 141, 3) Jeffrey Holguin USA 140, 4) Hu Binyuan Kiina 138, 5) Richard Faulds Britannia 137, 6) Russell Mark Australia 136, 7) Ahmed Almaktoum Arabiemiraatit 136, 8) William Chetcuti Malta 136, 9) Roland Gerebics Unkari 136, 10) Daniele Di Spigno Italia 135,11) Håkan Dahlby Ruotsi 135, 12) Wang Nan Kiina 134, 13) Steven Scott Britannia 134, 14) Vasili Mosin Venäjä 131, 15) Rajyavardhan Singh Rathore Intia 131, 16) Vitali Fokejev Venäjä 130, 17) Lucas Bennazar Ortiz Puerto Rico 123, 18) Graeme Ede Uusi-Seelanti 113, 19) Giuseppe Di Salvatore Kanada 109.

Kreikkalais-roomalainen paini

55 kg: 1. kierros:

Hamid Soryan Iran-Venelin Venkov 1-0 (selätys), Kristijan Fris Serbia-Juri Koval Ukraina 2-1 (6-4, 1-2, 3-1).

2. kierros:

Yagnier Hernandez Kuuba-Kwang Su Chan Pohjois-Korea 1-0 (8-1, 1-1), Roman Amoyan Armenia-Asset Imanbajev Kazakstan 2-0 (4-1, 3-1), Nazyr Mankijev Venäjä-Fris 2-0 (4-0, 6-0), Rovshan Bayramov Azerbaidzhan-Mostafa Mohamed Egypti 2-0 (4-0, 8-0), Spenser Mango USA-Virgil Munteanu Romania 1-0 (1-1, 5-2), Lasha Gogitadze Georgia-Jiao Huafeng Kiina 2-0 (2-0, 2-0), Eun-Chul Park Etelä-Korea-Anders Nyblom Norja 2-0 (3-1, 5-0).Puolivälierät: Mankijev-Soryan 1-0 (2-2, 1-1, 1-1), Park-Spenser 2-0 (3-2, 6-0), Bayramov-Hernandez 2-1 (5-0, 1-2, 4-0), Amoyan-Gogitadze 2-0 (4-1, 3-2).

Välierät:

Mankijev-Jung 2-0 (1-1, 6-0, 2-1), Bayramov-Amoyan 2-0 (7-2, 4-1).60 kg:

1. kierros:

Vitali Rahimov Azerbaidzhan-Sheng Jiang Kiina 2-1 (3-0, 2-1), Eusebiu Iancu Diaconu Romania-Ashraf Mohamed Meligy Egypti 2-1 (1-1, 1-1, 1-1, 3-1), Makoto Sasamoto Japani-Karen Mnatsakanyan Armenia 2-0 (2-1, 3-1), Armen Nazarian Bulgaria-David Bedinadze Georgia 2-0 (1-1, 4-1, 5-0), Ji-Hyun Jung Etelä-Korea-Juri Dubinin Valko-Venäjä 2-0 (3-0, 6-0).

2. kierros:

Islam-Beka Albijev Venäjä-Soner Sucu Turkki 2-0 (6-0, 6-0), Ruslan Tiumenbaev Kirgisia-Jarkko Ala-Huikku Suomi 2-0 (3-1, 4-0), Roberto Monzon Kuuba-Sebastian Hidalgo Ranska 2-1(2-1, 3-3, 6-0), Nurbakyt Tengizbajev Kazakstan-Stig-Andre Berge Norja 2-0 (3-0, 3-0), Dilshod Aripov Uzbekistan-Davor Stefanek Serbia 1-0 (1-1, 4-1).

Puolivälierät:

Tengizbajev-Jung 2-1 (1-2, 3-2, 2-0), Tiumenbaev-Aripov 2-1 (2-0, 0-3, 2-1), Rahimov-Nazarian 2-1 (0-2, 3-0, 7-0), Albijev-Monzon 2-0 (6-0, 2-0).Välierät: Rahimov-Tengizbajev 2-1 (1-1, 7-0, 0-0), Albijev-Tiumenbaev 2-0 (6-0, 4-0).

Uinti

Loppukilpailut, miehet:

100 m su:

1) Aaron Peirsol USA 52,54 (ME), 2) Matthew Grevers USA 53,11, 3) Arkadi Vjatshanin Venäjä 53,18, 3) Hayden Stoeckel Australia 53,18, 5) Ashley Delaney Australia 53,31, 6) Liam Tancock Britannia 53,39, 7) Aschwin Wildeboer Espanja 53,51, 8) Junichi Miyashita Japani 53,99.

200 m vu:

1) Michael Phelps USA 1.42,96 (ME), 2) Park Tae-Hwan Etelä-Korea 1.44,85, 3) Peter Vanderkaay USA 1.45,14, 4) Jean Basson Etelä-Afrikka 1.45,97, 5) Paul Biedermann Saksa 1.46,00, 6) Dominik Meichtry Sveitsi 1.46,95, 7) Yoshihiro Okumura Japani 1.47,14, 8) Robbie Renwick Britannia 1.47,47.

Naiset, 100 m su:

1) Natalie Coughlin USA 58,96, 2) Kirsty Coventry Zimbabwe 59,19, 3) Margaret Hoelzer USA 59,34, 4) Gemma Spofforth Britannia 59,38, 5) Anastasia Zueva Venäjä 59,40, 6) Reiko Nakamura Japani 59,72, 7) Laure Manaudou Ranska 1.00,10, 8) Hanae Ito Japani 1.00,18.

100 m ru:

1) Leisel Jones Australia 1.05,17, 2) Rebecca Soni USA 1.06,73, 3) Mirna Jukic Itävalta 1.07,34, 4) Julija Jefimova Venäjä 1.07,43, 5) Megan Jendrick USA 1.07,62, 6) Tarnee White Australia 1.07,63, 7) Sun Ye Kiina 1.08,08, 8) Asami Kitagawa Japani

Välierät miehet, 200 m pu (erien neljä parasta finaaliin):

Erä 1:

1) Takeshi Matsuda Japani 1.54,02, 2) Nikolai Skvortsov Venäjä 1.54,31, 3) Laszlo Cseh Unkari 1.54,35, 4) Moss Burmester Uusi-Seelanti 1.55,26, 5) Gil Stovall USA 1.55,36, 6) Dinko Jukic Itävalta 1.55,65, 7) Sergei Advena Ukraina 1.56,64, 8) Hsu Chi-Chieh Taiwan 1.57,48.

Erä 2:

1) Michael Phelps USA 1.53,70, 2) Wu Peng Kiina 1.54,93, 3) Kaio Almeida Brasilia 1.55,21, 4) Pawel Korzeniowski Puola 1.55,35, 5) Chen Yin Kiina 1.55,88, 6) Michael Rock Britannia 1.55,90, 7) Ryuichi Shibata Japani 1.56,17, 8) Ioan Gherghel Romania 1.56,57.

Naiset, 200 m vu (erien neljä parasta finaaliin):

Erä 1:

1) Sara Isakovic Slovenia 1.56,50, 2) Katie Hoff USA 1.57,01, 3) Pang Jiaying Kiina 1.57,34, 4) Bronte Barratt Australia 1.57,55, 5) Linda MacKenzie Australia 1.58,19, 6) Haruka Ueda Japani 1.58,44, 7) Joanne Jackson Britannia 1.58,70, 8) Ida Marko-Varga Ruotsi 1.59,41.

Erä 2:

1) Federica Pellegrini Italia 1.57,23, 2) Camelia Alina Potec Romania 1.57,71, 3) Caitlin McClatchey Britannia 1.57,73, 4) Ophelie Cyriell Etienne Ranska 1.58,00, 5) Alison Schmitt USA 1.58,01, 6) Aurore Mongel Ranska 1.58,08, 7) Agnes Mutina Unkari 1.58,15, 8) Josefin Lillhage Ruotsi 1.59,29.

200 m sku (erien neljä parasta finaaliin):

Erä 1:

1) Kirsty Coventry Zimbabwe 2.09,53 (OE), 2) Stephanie Rice Australia 2.10,58, 3) Katie Hoff USA 2.10,90, 4) Katarzyna Baranowska Puola 2.12,13, 5) Hannah Miley Britannia 2.12,35, 6) Svetlana Karpejeva Venäjä 2.13,26, 7) Mireia Belmonte Espanja 2.13,45, 8) Li Jiaxing Kiina 2.13,47.

Erä 2:

1) Natalie Coughlin USA 2.11,84, 2) Julia Wilkinson Kanada 2.12,03, 2) Alicia Coutts Australia 2.12,03, 4) Asami Kitagawa Japani 2.12,18, 4) Evelyn Verraszto Unkari 2.12,18, 6) Julie Hjorth-Hansen Tanska 2.12,26, 7) Camille Muffat Ranska 2.12,36, 8) Keri-Anne Payne Britannia 2.14,14.

Koskimelonnan kajakkiyksiköiden karsinta

C1-luokka (12 jatkoon):

1) Michal Martikan Slovakia 170,15 sekuntia, 2) Jan Benzien Saksa 170,50, 3) David Florence Britannia 171,63, 4) Stanislav Jezek Tshekki 172,09, 5) Ander Elosegui Espanja 172,47, 6) Tony Estanguet Ranska 176,08, 7) Robin Bell Australia 176,45, 8) Christos Tsakmakis Kreikka 177,54, 9) Alexander Lipatov Venäjä 178,16, 10) Benn Fraker USA 179,44, 11) Liming Feng Kiina 181,99, 12) Krzysztof Bieryt Puola 183,29, 13) James Cartwright Kanada 184,63, 14) Takuya Haneda Japani 186,32, 15) Emir Mujcinovic Kroatia 189,31, 16) Siboniso Cele Etelä-Afrikka 262,93.

K1 (15 jatkoon):

1) Peter Kauzer Slovenia 166,49, 2) Fabien Lefevre Ranska 168,06, 3) Daniele Molmenti Italia 168,59, 4) Alexander Grimm Saksa 169,26, 5) Dariusz Popiela Puola 171,02, 6) Helmut Oblinger Itävalta 171,75, 7) Vavrinec Hradilek Tshekki 172,02, 8) Benjamin Boukpeti Togo 172,26, 9) Campbell Walsh Britannia 172,44, 10) Warwick Draper Australia 172,58, 11) Peter Cibak Slovakia 172,95, 12) Guillermo Diez Canedo Espanja 173,02, 13) David Ford Kanada 174,84, 14) Robert Bouten Hollanti 175,16, 15) Eoin Rheinisch Irlanti 176,33, 16) Pablo Mccandless Chile 176,64, 17) Michael Kurt Sveitsi 178,66, 18) Kazuki Yazawa Japani 179,87, 19) Atanas Nikolovski Makedonia 181,19, 20) Scott Parsons USA 220,54,21) Ding Fuxue Kiina 228,39.

Maanantai 11.8.

Suomen mitalitili Pekingin olympialaisissa aukesi maanantaina upealla tavalla, kun Henri Häkkinen ampui miesten ilmakiväärissä pronssia ja Satu Mäkelä-Nummela voitti trapissa olympiakultaa.

Miesten nyrkkeilyn 1. kierrosta:

57 kg: Enkhzorig Zorigtbaatar Mongolia-Mahdi Ouatine Marokko 10-1, Idel Torriente Kuuba-Prince Octopus Dzanie Ghana 11-2, Alaa Shili Tunisia-Wilhelm Gratschow Saksa 14-5, Arturo Santos Reyes Meksiko-Nicholas Okoth Kenia 6-2, Shanin Imranov Azerbaidzhan-Galib Jafarov Kazakstan 9-5, Nikoloz Izoria Georgia-Thato Batshegi Botswana 14-4, Khedafi Djelkhir Ranska-Paul Fleming Australia 13-9, Raynell Williams USA-Alessio Di Savino Italia 9-1, Vasyl Lomasthenkov Ukraina-Albert Selimov Venäjä 14-7, Bahodirjon Sultonov Uzbekistan-Anthresh Lalit Lakra Intia 9-5, Luis Porozo Ecuador-Roberto Navarro Dominikaaninen tasavalta 3-3, Li Yang Kiina-Robson Conceicao Brasilia 12-4.

60 kg: Merej Akshalov Kazakstan-Miklos Varga Unkari 12-3, Hu Qing Kiina-Oleksandr Kljutshko Ukraina 10-8, Jose Gonzalez Pedraza Puerto Rico-Onur Sipal Turkki 10-3, Daouda Sow Ranska-Kim Song-guk Pohjois-Korea 13-3, Francisco Javier Vargas Meksiko-Jean de Dieu Soloniaina Madagaskar 9-2, Georgian Popescu Romania-Sadam Ali USA 20-5, Yordanis Ugas Kuuba-Hamza Kramou Algeria 21-3, Domenico Valentino Italia-Tahar Tamsamani Marokko 15-4, Anthony Little Australia-Julius Indongo Namibia 14-2,Aleksei Tishtshenko Venäjä-Saiefeddine Nedjmaoui Tunisia 10-2, Asylbek Talasbaev Kirgisia-Everton Lopes Brasilia 9-7.

Maahockey, miehet:

Lohko A: Saksa-Kiina 4-1 (1-1), Etelä-Korea-Uusi-Seelanti 1-3 (1-0), Espanja-Belgia 4-2 (2-1)Lohko B: Pakistan-Britannia 2-4 (0-3), Australia-Kanada 6-1 (3-0), Hollanti-Etelä-Afrikka 5-0 (2-0).

Painonnosto:

Naiset:58 kg: 1) Chen Yanqing Kiina 244 kg (106 tempaus + 138 työntö), 2) Marina Shainova Venäjä 227 (98+129), 3) O Jong Ae Pohjois-Korea 226 (95+131), 4) Wandee Kameaim Thaimaa 226 (98+128), 5) Alexandra Escobar Ecuador 223 (99+124), 6) Romela Begaj Albania 216 (98+118), 7) Aleksandra Klejnowska Puola 215 (95+120), 8) Roxana Cocos Romania 204 (89+115), 9) Geralee Vega Morales Puerto Rico 202 (90+112), 10) Marieta Gotfryd Puola 200 (90+110),11) Hidilyn Diaz Filippiinit 192 (85+107), 12) Wendy Hale Salomonsaaret 173 (78+95).

Miehet:62 kg: Zhang Xiangxiang Kiina 319 kg (143 tempaus+176 työntö), 2) Diego Salazar Kolumbia 305 (138+167), 3) Triyatno Indonesia 298 (135+163), 4) Antoniu Buci Romania 295 (130+165), 5) Hansawong Phaisan Thaimaa 294 (132+162), 6) Lazaro Ruiz Kuuba 294 (132+162), 7) Tolkunbek Hudaybergenov Turkmenistan 288 (126+162).

Käsipallo, naiset:

Lohko A: Kazakstan-Ranska 18-12 (8-10), Angola-Norja 17-31 (6-14), Kiina-Romania 20-34 (11-17).Lohko B: Brasilia-Unkari 28-28 (12-17), E-Korea-Saksa 30-20 (13-10), Ruotsi-Venäjä myöh.

Uinti:

Naisten alkueriä:

200 m vu:
Erä 1: 1) Nataliya Khudyakova Ukraina 2.2,27, 2) Natthanan Junkrajang Thaimaa 2.02,88, 3) Milica Ostojic Serbia 2.03,19, 4) Heysi Villarreal Kuuba 2.03,23, 5) Anja Trisic Kroatia 2.03,57, 6) Sigrun Sverrisdottir Islanti 2.04,82.Erä 2: 1) Elina Partoka Viro 2.00,64, 2) Nina Rangelova Bulgaria 2.00,66, 3) Au Hoi Shun Stephanie Hongkong 2.00,85, 4) Louise Mai Jansen Tanska 2.01,30, 5) Lynette Lim Singapore 2.02,30, 6) Christine Mailliet Luxemburg 2.02,91, 7) Melanie Nocher Irlanti 2.04,29, 8) Lee Keo-ra Etelä-Korea 2.05,71.Erä 3: 1) Ranomi Kromowidjojo Hollanti 2.00,02, 2) Joerdis Steinegger Itävalta 2.00,52, 3) Anna Stylianou Kypros 2.00,55, 4) Monique Ferreira Brasilia 2.00,64, 5) Paulina Barzycka Puola 2.00,92, 6) Melissa Corfe Etelä-Afrikka 2.00,95, 7) Yang Chin Kuei Taiwan 2.02,84, 8) Eleni Kosti Kreikka 2.04,55.Erä 4: 1) Pang Jiaying Kiina 1.57,37, 2) Allison Schmitt USA 1.57,38, 3) Camelia Aline Potec Romania 1.57,65, 4) Joanne Jackson Iso-Britannia 1.58,00, 5) Stephanie Horner Kanada 1.58,35, 6) Melanie Felicitas Costa Espanja 1.59,50, 7) Maki Mita Japani 1.59,96, 8) Annika Lurz Saksa 1.59,98.Erä 5: 1) Sara Isakovic Slovenia 1.55,86, 2) Caitlin McClatchey Iso-Britannia 1.56,97, 3) Bronte Barratt Australia 1.57,75, 4) Ophelie Cyriell Etienne Ranska 1.57,93, 5) Josefin Lillhage Ruotsi 1.57,98, 6) Ida Marko-Varga Ruotsi 1.58,21, 7) Petra Dallmann Saksa 2.00,21, 8) Genevieve Saumur Kanada 2.00,49.Erä 6: 1) Federica Pellegrini Italia 1.55,45 (ME), 2) Katie Hoff USA 1.57,20, 3) Agnes Mutina Unkari 1.57,25, 4) Haruka Ueda Japani 1.57,64, 5) Linda MacKenzie Australia 1.57,96, 6) Aurore Mongel Ranska 1.58,11, 7) Zhu Qianwei Kiina 1.59,52, 8) Daria Beliakina Venäjä 1.59,72.
200 m sku:
Erä 1: 1) Ganna Dzerkal Ukraina 2.18,25, 2) Erika Stewardt Kolumbia 2.18,54, 3) Tsai Hiu Sherry Wai Hongkong 2.18,91, 4) Erla Dogg Haraldsdottir Islanti 2.20,53, 5) Lin Man Hsu Taiwan 2.23,29, 6) Fibriani Ratna Marita Indonesia 2.28,18.Erä 2: 1) Joanna Maranhao Brasilia 2.14,97, 2) Sara Nordenstam Norja 2.15,13, 3) Choi Hye Ra Etelä-Korea 2.15,26, 4) Anja Klinar Slovenia 2.15,39, 5) Jessica Pengelly Etelä-Afrikka 2.15,80, 6) Femke Heemskerk Hollanti 2.16,28, 7) Yi Ting Siow Malesia 2.17,11, 8) Georgina Bardach Argentiina 2.25,74.Erä 3: 1) Natalie Coughlin USA 2.11,63, 2) Julie Hjorth-Hansen Tanska 2.11,99, 3) Asami Kitagawa Japani 2.12,47, 4) Li Jiaxing Kiina 2.12,53, 5) Julia Wilkinson Kanada 2.12,56, 6) Mireia Belmonte Espanja 2.12,75, 7) Keri-Anne Payne Iso-Britannia 2.12,78, 8) Maria Pelaez Espanja 2.15,97.Erä 4: 1) Alicia Coutts Australia 2.11,55, 2) Katie Hoff USA 2.11,58, 3) Camille Muffat Ranska 2.12,16, 4) Svetlana Karpeeva Venäjä 2.12,94, 5) Katinka Hosszu Unkari 2.13,05, 6) Qi Hui Kiina 2.14,25, 7) Cylia Vabre Ranska 2.14,34, 8) Katharina Schiller Saksa 2.18,00.Erä 5: 1) Hannah Mailiy Iso-Britannia 2.11,72, 2) Stephanie Rice Australia 2.12,07, 3) Kirsty Coventry Zimbabwe 2.12,18, 4) Katarzyna Baranowska Puola 2.12,47, 5) Evelyn Verraszto Unkari 2.12,52, 6) Helen Norfolk Uusi Seelanti 2.13,50, 7) Erica Morningstar Kanada 2.14,11, 8) Sonja Schober Saksa 2.20,18
Miesten alkueriä:
200 m pu:
Erä 1: 1) Niksa Roki Kroatia 1.59,58, 2) Rehan Jehangir Poncha Intia 2.01,89, 3) Emmanuel Crescimbeni Peru 2.02,13, 4) Javier Hernandaz-Maradiaga Honduras 2.02,23.Erä 2: 1) Jb Walsh Filippiinit 1.59,39, 2) Javier Nunez Espanja 2.00,24, 3) Andres Jose Gonzalez Argentiina 2.00,36, 4) Yu Jeong Nam Etelä-Korea 2.01.00, 5) Alexis Marquez Rivas Venezuela 2.01,25, 6) Doug Lennox Puerto Rico 2.01,69, 7) Vladan Markovic Serbia 2.03,12, 8) Donny Utomo Indonesia 2.03,44.Erä 3: 1) Hsu Chi-Chieh Taiwan 1.56,59, 2) Pedro Oliveira Portugali 1.57,41, 3) Simon Sjoedin Ruotsi 1.57,75, 4) Alon Mandel Israel 1.59,27, 5) Omar Pinzon Kolumbia 1.59,47, 6) Jeremy Knowles Bahama 2.01,08, 7) Daniel Bego Malesia 2.01,28, 8) Georgi Palazov Bulgaria 2.01,84.Erä 4: 1) Laszlo Cseh Unkari 1.54,48, 2) Pawel Korzeniowski Puola 1.55,21, 3) Moss Burmester Uusi-Seelanti 1.55,80, 4) Dinko Jukic Itävalta 1.55,96, 5) Ioan Stefan Gherghel Romania 1.56,09, 6) Niccolo Beni Italia 1:56.99, 7) Denys Sylantyev Ukraina 1.57,02, 8) Adam Sioui Kanada 1.57,45.Erä 5: 1) Wu Peng Kiina 1.55,39, 2) Gil Stovall USA 1.55,42, 3) Michael Rock Britannia 1.55,55, 4) Ryuichi Shibata Japani 1.55,82, 5) Chen Yin Kiina 1.56,56, 6) Christophe Lebon Ranska 1.56,63, 7) Tamas Kerekjarto Unkari 1.57,29, 8) Romanos Alyfantis Kreikka 1.57,99.Erä 6: 1) Michael Phelps USA 1.53,70 OE, 2) Kaio Almeida Brasilia 1.54,65, 3) Takeshi Matsuda Japani 1.55,06, 4) Nikolay Skvortsov Venäjä 1.55,33, 5) Sergii Advena Ukraina 1.56,24, 6) Travis Nederpelt Australia 1.56,64, 7) Mathieu Fonteyn Belgia 1.56,65, 8) Juan Jose Veloz Davila Meksiko 1.57,32.

Purjehdus:

Miesten 470, tilanne 2/11 lähdön jälkeen:1) Ranska (Nicolas Charbonnier/Olivier Bausset) 9 pistettä, 2) Espanja (Aaron Sarmiento/Onan Barreiros) 10, 3) Portugali (Miguel Nunes/Alvaro Marinho) 10, 4) Australia (Malcolm Page/Nathan Wilmot) 11, 5) Slovenia (Mitja Nevecny/Karlo Hmeljak) 14, 6) Italia (Gabrio Zandona/Andrea Trani) 14, 7) Uusi-Seelanti (Peter Burling/Carl Evans) 17, 8) Japani (Tetsuya Matsunaga/Taro Ueno) 22, 9) Irlanti (Ger Owens/Philip Lawton) 23, 10) Britannia (Joe Glanfield/Nick Rogers) 24,11) Kroatia (Sime Fantela/Igor Marenic) 24, 12) Hollanti (Sven Coster/Kalle Coster) 26, 13) Argentiina (Javier Conte/Juan-Maria de la Fuente) 28, 14) Puola (Patryk Piasecki/Kasper Zieminski) 29, 15) Kiina (Wang Weidong/Deng Daokun) 29, 16) Israel (Gideon Kliger/Udi Gal) 29, 17) Kreikka (Andreas Kosmatopoulos/Andreas Papadopoulos) 32, 18) Singapore (Xu Yuan Zhen/Terence Koh) 33, 19) Ruotsi (Anton Dahlberg/Sebastian Östling) 35, 20) Turkki (Deniz Cinar/Ates Cinar) 36,21) USA (Stuart McNay/Graham Biehl) 38, 22) Brasilia (Fabio Silva/Samuel Albrecht) 39, 23) Etelä-Korea (Yoon Cheul/Kim Hyeongtae) 42, 24) Itävalta (Matthias Schmid/Florian Reichstaedter) 44, 25) Sveitsi (Tobias Etter/Felix Steiger) 45, 26) Venäjä (Mihail Sheremetjev/Maksim Sheremetjev) 49, 27) Suomi (Niklas Lindgren/Heikki Elomaa) 51, 28) Kanada (Stephane Locas/Oliver Bone) 51, 29) Valko-Venäjä (Sergei Desukevitsh/Pavel Logunov) 57.

Naisten 470, tilanne 2/11 lähdön jälkeen:1) Hollanti (Marcelien de Koning/Lobke Berkhout) 4, 2) Australia (Elise Rechichi/Tessa Parkinson) 4, 3) Espanja (Natalia Via Dufresne/Laia Tutzo) 9, 4) Tshekki (Lenka Smidova/Lenka Mrzilkova) 10, 5) Ranska (Ingrid Petitjean/Gwendolyn Lemaitre) 12, 6) Slovenia (Klara Maucec/Vesna Dekleva) 13, 7) Saksa (Stefanie Rothweiler/Vivien Kussatz) 13, 8) Kiina (Yu Chunyan/Wen Yimei) 15, 9) Britannia (Saskia Clark/Christina Bassadone) 21, 10) Israel (Nike Kornecki/Vered Bouskila) 21,11) Italia (Giulia Conti/Giovanna Micol) 23, 12) Ruotsi (Therese Torgersson/Vendela Santen) 25, 13) Sveitsi (Emmanuelle Rol/Anne-Sophie Trilo) 26, 14) Itävalta (Sylvia Vogl/Carolina Flatscher) 26, 15) USA (Amanda Clark/Sara Mergenthaler) 26, 16) Brasilia (Fernanda Oliveira/Isabel Swan) 28, 17) Japani (Ai Kondo/Naoko Kamata) 30, 18) Singapore (Liying Toh/Deborah Huimin Ong) 37, 19) Argentiina (Maria Fernanda Sesto/Consuelo Monsegur) 37

49er, tilanne 6/16 lähdön jälkeen:1) Australia (Ben Austin/Nathan Outteridge) 13 pistettä, 2) Tanska (Jonas Warrer/Martin Kirketerp) 15, 3) Italia (Pietro Sibello/Gianfranco Sibello) 20, 4) Saksa (Hannes Peckolt/Jan-Peter Peckolt) 28, 5) Espanja (Xabier Fernandez/Iker de Martinez Lizarduy) 35, 6) Ranska (Emmanuel Dyen/Yann Rocherieux) 36, 7) Brasilia (Andre Fonseca/Rodrigo Duarte) 36, 8) Itävalta (Nikolaus Resch/Nico Luca Marc Delle-Karth) 40, 9) Britannia (Stevie Morrison/Ben Rhodes) 41, 10) Portugali (Jorge Lima/Francisco Andrade Portugali 43,11) Japani (Akira Ishibashi, Yukio Makino) 45, 12) Kanada (Gordon Cook, Ben Remocker) 48, 13) USA (Tim Wadlow, Chris Rast) 49, 14) Norja (Christopher Gundersen, Frode Bovim) 50, 15) Ukraina (Rodion Luka, Georgii Leontshuk) 52, 16) Puola (Marcin Czajkowski, Krzysztof Kierkowski) 63, 17) Ruotsi (Jonas Lindberg, Karl Torlen) 64, 18) Kroatia (Pavle Kostov, Petar Cupac) 75, 19) Kiina (Li Fei, Hu Xianqiang) 89.

Yngling-luokan tilanne 6/11 lähdön jälkeen: 1) Britannia (Sarah Ayton/Sarah Webb/Pippa Wilson) 15 pistettä 2) Hollanti (Mandy Mulder/Annemieke Bes/Merel Witteveen) 18, 3) Australia (Krystal Weir/Karyn Gojnich/Angela Farrell) 32, 4) USA (Sally Barkow/Carrie Howe/Deborah Capozzi) 32, 5) Suomi (Silja Lehtinen/Maria Klemetz/Livia Väresmaa) 33, 6) Norja (Siren Sundby/Lise Birgitte Fredriksen/Alexandra Koefoed) 34, 7) Venäjä (Jekaterina Skudina/Diana Krutskih/Natalia Ivanova) 34, 8) Ranska (Anne le Helley/Catherine Lepesant/Julie Gerecht) 34, 9) Kiina (Xiaqun Song/Yanli Yu/Xiaoni Li) 35, 10) Kreikka (Sofia Bekatorou/Sofia Papadopoulou/Virginia Kravarioti) 36,11) Saksa (Ulrike Schumann/Ute Hopfner/Julia Bleck) 36, 12) Kanada (Jennifer Provan/Martha Henderson/Katie Abbott) 40, 13) Etelä-Afrikka (Dominique Provoyeur/Kim Rew/Penny Alison) 43, 14) Espanja (Monica Azon/Sandra Azon/Graciela Pisonero) 44, 15) Italia (Chiara Calligaris/Francesca Scognamillo/Giulia Pignolo) 53.

Naisten RS:X-luokan tilanne 2 lähdön jälkeen: 1) Yin Jian Kiina 2 pistettä, 2) Jessica Crisp Australia 6, 3) Bryony Shaw Britannia 7, 4) Alessandra Sensini Italia 8, 5) Marina Alabau Espanja 8, 6) Olha Maslivets Ukraina 11, 7) Faustine Merret Ranska 15, 8) Barbara Kendall Uusi-Seelanti 20, 9) Wai Kei Chan Hongkong 21, 10) Yasuko Kosuge Japani 22,11) Maayan Davidovich Israel 23, 12) Jannicke Staalström Norja 25, 13) Nikola Girke Kanada 26, 14) Tuuli Petäjä Suomi 26, 15) Irina Konstantinova Bulgaria 27, 16) Athena Frai Kreikka 31, 17) Patricia Freitas Brasilia 34, 18) Zofia Klepacka Puola 34, 19) Napalai Tansai Thaimaa 35, 20) Bettina Honore Tanska 41,21) Gavriella Chatzidamianou Kypros 43, 22) Diana Detre Unkari 44, 23) Demita Vega Meksiko 46, 24) Florencia Gutierrez Argentiina 48, 25) Tatiana Bazyuk Venäjä 49, 26) Nancy Rios USA 51, 27) Sedef Koktenturk Turkki 53.

Finnjolla 6 lähdön jälkeen: Tapio Nirkko 14:s. 470-luokka 2 lähdön jälkeen: Niklas Lindgren ja Heikki Elomaa 27:s.

Ammunta, naisten trap, 75+finaali 25:

1) Satu Mäkelä-Nummela Suomi 91 (70+21), 2) Zuzana Stefecekova Slovakia 89 (70+19), 3) Corey Cogdell USA 86/1 (69+17), 4) Yukie Nakayama Japani 86/0/1 (67+19),5) Daina Gudzineviciute Liettua 86/2-4 (69+17), 6) Jelena Struhajeva Kazakstan 86/1-4 (69+17),7) Deborah Gelisio Italia 66, 8) Susanne Kiermayer Saksa 65, 9) Irina Laritsheva Venäjä 64, 10) Nadine Stanton Uusi-Seelanti 63, 11) Susan Nattrass Kanada 63, 12) Liu Yingzi Kiina 63, 13) Delphine Racinet Ranska 62, 14) Stacy Roiall Australia 62, 15) Daniela Del Din San Marino 62, 16) Charlotte Kerwood Britannia 58, 17) Diane Swanton Etelä-Afrikka 57, 18) Pak Yong Hui P-Korea 56, 19) Lee Bo-Na E-Korea 55, 20) Gaby Ahrens Namibia 52.

Sulkapallo:

Miesten kaksinpelin 2. kierrosta:

Ville Lång Suomi-Raju Rai USA 21-9, 21-16.Lång kohtaa 3. kierroksella Indonesian Sony Dwi Kuncoron (6).

Lee Chong Wei Malesia (2)-Ronald Susilo Singapore 21-13, 21-14, Marc Zwiebler Saksa-Andrew Smith Britannia 16-21, 21-13, 21-17, Przemyslaw Wacha Puola-Christian Bosiger Sveitsi 21-12, 11-21, 21-19, Lee Hyunil Etelä-Korea-Kenneth Jonassen Tanska (5) 15-21, 21-14, 21-19, Sony Dwi Kuncoro Indonesia (6)-Ponsana Boonsak Thaimaa 21-16, 21-14, Bao Chunlai Kiina (3)-Kevin Cordon Guatemala 21-17, 21-16, Kestutis Navickas Liettua-Stanislav Pukhov Venäjä 21-12, 21-17,Peter Gade Tanska (8)-Nabil, Lasmari Algeria 21-6, 21-4, Lin Dan Kiina (1)-Ng Wei Hongkong 21-16, 21-13, Wong Choong Hann Malesia-Taufik Hidayat Indonesia (7) 21-19, 21-16, Erwin Kehlhoffner Ranska- Eli Mambwe Zambia 21-15, 21-17, Chen Jin Kiina (4)-John Moody Uusi-Seelanti 21-9, 21-11, Shoji Sato Japani-Anup Sridhar Intia 21-13, 21-17, Park Sunghwan Etelä-Korea-Edwin Ekiring Uganda 21-5, 21-8, Hsieh Yu Hsing Taiwan-Nguyen Tien Minh Vietman 21-16, 15-21, 21-15.

Naisten kaksinpelin puolivälierät:

Pi Hongyan Ranska (5)-Eriko Hirose Japani 21-12, 16-21, 21-6, Zhang Ning Kiina (2)-Jun Jaeyoun Etelä-Korea 21-11, 21-12, Maria Kristin Yulianti Indonesia-Tine Rasmussen Tanska (6) 18-21, 21-19, 21-14, Saina Nehwal Intia-Wang Chen Hongkong (4) 21-19, 11-21, 21-11,Xu Huaiwen Saksa (7)-Tracey Hallam Britannia 21-10, 21-7, Lu Lan Kiina (3)-Anna Rice Kanada 21-7, 21-12, Xie Xingfang Kiina (1)-Olga Konon Valko-Venäjä 21-16, 21-15, Wong Mew Choo Malesia (8)-Petja Nedeltsheva Bulgaria 21-16, 21-8.

Nelinpelin puolivälieriä: Miyuki Maeda/Satoko Suetsuna Japani-Yang Wei/Zhan, g Jiewen Kiina (1) 8-21, 23-21, 21-14, Lee Hyojung/Lee Kyungwon Etelä-Korea-Jiang Yanmei/Li Yujia Singapore 21-15, 21-12, Cheng Wen-Hsing/Chien Yu-Chin Taiwan-Wei Yili/Zhang Yawen Kiina 14-21,18-21, Kumiko Ogura/Reiko Shiota Japani-Du Jing/Yu Yang Kiina 8-21, 5-21.

Tennis:

Miesten kaksinpeli, 1. kierros:

Thomas Johansson Ruotsi-Jarkko Nieminen Suomi 4-6, 6-4, 6-4, Nicolas Kiefer Saksa (15)-Max Mirnyi Valko-Venäjä 6-3, 6-1, Gilles Simon Ranska (10)-Robin Söderling Ruotsi 6-4, 6-4, Marin Cilic Kroatia-Juan Monaco Argentiina 6-4, 6-7 (5-7), 6-3, Olivier Rochus Belgia-Ivo Minar Tshekki 6-3, 3-6, 6-3, David Nalbandian Argentiina (7)-Zeng Shaoxuan Kiina 6-2, 6-1, Nicolas Massu Chile-Steve Darcis Belgia 6-4, 7-5; Victor Hanescu Romania-Simone Bolelli Italia 7-5, 3-6, 6-4; Mihail Juzhni Venäjä (13)-Jiri Vanek Tshekki 6-4, 6-1, Rafael Nadal Espanja (2)-Potito Starace Italia 6-2, , , 3-6, 6-2, Paul-Henri Mathieu Ranska-Nicolas Lapentti Ecuador 7-6 (7-4), 6-2, Roger Federer Sveitsi (1)-Dmitri Tursunov Venäjä 6-4, 6-2, Lleyton Hewitt Australia-Jonas Björkman Ruotsi 7-5, 7-6 (7-2), Andreas Seppi Italia-Tommy Robredo Espanja 6-4, 4-6, 8-6, Kevin Anderson Etelä-Afrikka-Komlavi Loglo Togo 6-3, 6-2, Stanislas Wawrinka Sveitsi (9)-Frank Dancevic Kanada 4-6, 6-3, 6-2, Gael Monfils Ranska-Nicolas Almagro Espanja (11) 6-4, 3-6, 6-3, Janko Tipsarevic Serbia-David Ferrer Espanja (5) 7-6 (10-8), 6-2, Rafael Arevalo El Salvador-Lee Hyung-Taik Etelä-Korea 4-6, 6-4, 6-3, Agustin Calleri Argentiina-Devin Mullings Bahama 6-1, 6-1, Dominik Hrbaty Slovakia-Thomaz Bellucci Brasilia 2-6, 6-4, 6-2, Igor Andrejev Venäjä-Sam Querrey USA 6-4, 6-4, Lu Yen-Hsun Taiwan-Andy Murray Britannia (6) 7-6 (7-5), 6-4, Novak Djokovic Serbia (3)-Robby Ginepri USA 6-4, 6-4, Michael Llodra Ransk, a-Radek Stepanek Tshekki (16) 4-6, 7-6 (7-5), 11-9.

Naisten kaksinpeli, 1. kierros:

Vera Zvonareva Venäjä (9)-Yan Zi Kiina 6-2, 6-0, Peng Shuai Kiina-Carla Suarez Espanja 7-5, 7-6 (7-2), Daniela Hantuchova Slovakia (10)-Ai Sugiyama Japani 6-2, 7-5, Dinara Safina Venäjä (6)-Mara Santangelo Italia 6-3, 7-6 (7-1), Maria Jose Martinez Espanja-Alicia Molik Australia 6-1, 6-1, Alize Cornet Ranska (15)-Nicole Vaidisova Tshekki 4-6, 6-1, 6-4, Serena Williams USA (4)-Olga Govortsova Valko-Venäjä 6-3, 6-1, Dominika Cibulkova Slovakia (16)-Pauline Parmentier Ranska 6-1, 7-5, Iveta Benesova Tshekki-Sania Mirza Intia luov. 6-1, 2-1, Venus Williams USA (7)-Timea Bacsinszky Sveitsi 6-3, 6-2, Agnieszka Radwanska Puola (8)-Chan Yung-Jan Taiwan 6-1, 7-6 (7-6), Nuria Llagostera Vives Espanja-Klara Zakopalova Tshekki 2-6, 6-3, 7-5, Zheng Jie Kiina-Agnes Szavay Unkari (11) 4-6, 6-3, 7-5.

Miesten ilmakivääri:

Peruskilpailu 60 ls: 1) Henri Häkkinen Suomi 598, 2) Qinan Zhu Kiina 597, 3) Alin George Moldoveanu Romania 596, 4) Abhinav Bindra Intia 596, 5) Sergei Kruglov Venäjä 595, 6) Peter Sidi Unkari 595, 7) Konstantin Prihodtshenko Venäjä 595, 8) Stevan Pletikosic Serbia 595,9) Gag, an Narang Intia 595, 10) Thomas Farnik Itävalta 594, 11) Oleksandr Lazeykin Ukraina 594, 12) Niccolo Campriani Italia 594, 13) Vaclav Haman Tshekki 593, 14) Cao Yif,, , ei Kiina 593, 1, 5) Tino Mohaupt Saksa 593, 16) Park Bong-Duk E-Korea 593, 17) Nemanja Mirosavljev Serbia 593, 18) Vitali Bubnovitsh Valko-Venäjä 592, 19) Are Hansen Norja 592, 20) Marco De Nicolo Italia 592,21) Artur Aivazjan Ukraina 592, 22) Vebjörn Berg Norja 592, 23) Jason Parker USA 591, 24) Kose Luis Sanchez Meksiko 591, 25) Roberto Elias Meksiko 590, 26) Han Jin-seop E-Korea 590, 27) Stephen Scherer USA 590, 28) Toshikazu Yamashita Japani 590, 29) Jonathan Hammond Britannia 589, 30) Christian Planer Itävalta 589,31) Rajmond Debevec Slovenia 589, 32) Luis Martinez Espanja 589, 33) Robert Kraskowski Puola 589, 34) Oliver Geissman Liechtenstein 588, 35) Nedzad Fazlija Bosnia-Hertzegovina 588, 36) Michael Winter Saksa 588, 37) Petar Gorsa Kroatia 588, 38) Vitalin Dovgun Kazakstan 587, 39) Ruslan Ismailov Kirgistan 587, 40) Josselin Henry Ranska 587,41) Doron Egozi Israel 587, 42) Juri Jurkov Kazakstan 586, 43) Mohamed Abdellah Egypti 586, 44) Liecer Perez Kuuba 585, 45) Simon Beyeler Sveitsi 583, 46) Mohammed Hossain Bangladesh 581, 47) Matthew Robert Inabinet Australia 579, 48) Siddique Umer Pakistan 578, 49) Benjamin Burge Australia 576, 50) Walter Antonio Martinez Hernandez Nicaragua 569,51) Saso Nestorov Makedonia 558.

Ratsastus, kenttäkilpailu:

Tilanne maastokokeen jälkeen: 1) Hinrich Romeike/Marius Saksa 50,2 virhepistettä, 2) Ingrid Klimke/Abraxxas Saksa 50,7, 3) Megan Jones/Irish Jester Australia 51,0, 4) Clayton Fredericks/Ben Along Time Australia 53,4, 5) Gina Mailis/McKinlaigh USA 56,1, 6) Mary King/Call Again Cavalier Britania 56,1, 7) Didier Dhennin/Ismene Du Temple Ranska 56,8, 8) Andreas Dibowski/Leon Butts Saksa 57,2, 9) Karin Donckers/Gazelle De La Brasserie Belgia 57,3, 10) Kristina Cook/Miners Frolic Britannia 57,4,11) Lucinda Fredericks/Headley Britannia Australia 57,6, 12) Frank Ostholt/Mr.Medicott Saksa 57,8, 13) Sonja Johnson/Ringwould Jaguar Australia 58,8, 14) William Fox-Pitt/Parkmore ED Britannia 60,2, 15) Phillip Dutton/Connaught USA 60,2, 16) Shane Rose/All Luck Australia 62,5, 17) Roberto Rotatori/Irham de Viages Italia 62,8, 18) Linda Algotsson/Stand By Me Ruotsi 64,3, 19) Joe Meyer/Snip Uusi-Seelanti 65,1, 20) Peter Flarup/Silver Ray Tanska 66,3,21) Susanna Bordone/Ava Italia 66,6, 22) Katrin Norling/Pandora Emm Ruotsi 68,0, 23) Magnus Gällerdal/Keymaster Ruotsi 68,2, 24) Daisy Dick/Spring Along Britannia 68,9, 25) Vittoria Pani, , zzon/Rock Model Italia 69,0, 26) Caroline Powell/Lenamore Uusi-Seelanti 69,2, 27) Viktoria Carlerbäck/Bally's Geronimo Ruotsi 72,9, 28) Tim Lips/Oncarlos Hollanti 75,0, 29) Mark Todd/Gandalf Uusi-Seelanti 76,6, 30) Eric Vigeanel/Coronado Prior Ranska 79,0.Maastokokeen parhaat: 1) Shane Rose/All Luck Australia 9,2, 2) William Fox-Pitt/Parkmore Britannia 10,0, 3) Hinrich Romeike/Marius Saksa 12,8, 4) Peter Flarup/Silver Ray Tanska ja Frank Ostholt/Mr.Medicott Saksa 13,2, 6) Sonja Johnson/Ringwould Jaguar Australia 13,6.Tilanne joukkuekilpailussa: 1) Saksa 158,1, 2) Australia 162,0, 3) Britannia 173,7, 4) Italia 198,4, 5) Ruotsi 200,5, 6) U-Seelanti 210,9, 7) USA 234,0, 8) Irlanti 265,1, 9) Kanada 287,0, 10) Brasilia 295,1.

Painonnosto:

Naiset, 58 kg: 1) Chen Yanqing Kiina 244 kg (106 tempaus + 138 työntö), 2) Marina Shainova Venäjä 227 (98+129), 3) O Jong Ae Pohjois-Korea 226 (95+131), 4) Wandee Kameaim Thaimaa 226 (98+128), 5) Alexandra Escobar Ecuador 223 (99+124), 6) Romela Begaj Albania 216 (98+118), 7) Aleksandra Klejnowska Puola 215 (95+120), 8) Roxana Cocos Romania 204 (89+115), 9) Geralee Vega Morales Puerto Rico 202 (90+112), 10) Marieta Gotfryd Puola 200 (90+110),11) Hidilyn Diaz Filippiinit 192 (85+107), 12) Wendy Hale Salomonsaaret 173 (78+95).

Uinti, miesten loppukilpailut:

100 m ru: 1) Kosuke Kitajima Japani 58,91 (ME), 2) Alexander Dale Oen Norja 59,20, 3) Hugues Duboscq Ranska 59,37, 4) Brendan Hansen USA 59,57, 5) Brenton Rickard Australia 59,74, 6) Roman Sludnov Venäjä 59,87, 7) Igor Borysik Ukraina 1.00,20, 8) Mark Gangloff USA 1.00,24.

4x100 m vuv: 1) USA 3.08,24 (ME) (Michael Phelps, Garrett Weber-Gale, Cullen Jones, Jason Lezak), 2) Ranska 3.08,32 (Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Frederick Bousquet, Alain Bernard), 3) Australia 3.09,91 (Eamon Sullivan 47,24 ME, Andrew Lauterstein, Ashley Callus, Matt Targett), 4) Italia 3.11,48, 5) Ruotsi 3.11,92, 6) Kanada 3.12,26, 7) E-Afrikka 3.12,66, 8) Britannia 3.12,87.

Uinti, naisten loppukilpailut:

400 m vu: 1) Rebecca Adlington Britannia 4.03,22, 2) Katie Hoff USA 4.03,29, 3) Joanne Jackson Britannia 4.03,52, 4) Coralie Balmy Ranska 4.03,60, 5) Federica Pellegrini Italia 4.04,56, 6) Alina Potec Romania 4.04,66, 7) Bronte Barratt Australia 4.05,05, 8) Laure Manaudou Ranska 4.11,26.

100 m pu: 1) Libby Trickett Australia 56,73, 2) Christine Magnuson USA 57,10, 3) Jessicah Schipper Australia 57,25, 4) Zhou Yafei Kiina 57,84, 5) Li Tao Singapore 57,99, 6) Jemma Lowe Britannia 58,06, 7) Gabriella Silva Brasilia 58,10, 8) Inge Dekker Hollanti 58,54.