Kultaisen liigan 1/6 osakilpailun tuloksia: - Urheilu - Ilta-Sanomat

Kultaisen liigan 1/6 osakilpailun tuloksia:

Miehet:

1.6.2008 20:32

100 m (+0,8 m/s): 1) Nesta Carter Jamaika 10,08, 2) Kim Collins St. Kitts ja Nevis 10,12, 3) Ivory Williams USA 10,13, 4) Churandy Martina Hollannin Antillit 10,16, 5) Derrick Atkins Bahamasaaret 10,18, 6) Marlon Devonish Britannia 10,18, 7) Michael Frater Jamaika 10,23, 8) Rikki Fifton Britannia 10,47.

400 m: 1) LaShawn Merritt USA 44,03 (kk), 2) Jeremy Wariner USA 44,07, 3) Chris Brown Bahamasaaret 44,68, 4) Angelo Taylor USA 45,08, 5) Gary Kikaya Kongon demokraattinen tasavalta 45,36, 6) Ricardo Chambers Jamaika 45,52, 7) Johan Wissman Ruotsi 45,58, 8) Florian Seitz Saksa 46,47.

800m: 1) Abraham Chepkirwok Uganda 1. 44,53, 2) Mbulaeni Mulaudzi Etelä-Afrikka 1.44,68, 3) Alfred Kirwa Kenia 1.44,99, 4) Amine Laalou Marokko 1.45,14, 5) Pawel Czapiewski Puola 1.45,19, 6) Achraf Tadili Kanada 1.45,29, 7) Benjamin Kiplagat Uganda 1.45,53, 8) Nabil Madi Algeria 1.45,62.

1 500 m: 1) Augustine Choge Kenia 3.31,57 (kk), 2) Daniel Kipchirchir Komen Kenia 3.31,91, 3) Shedrack Kibet Korir Kenia 3.31,99, 4) Abdelati Iguider Marokko 3.32,10, 5) Alex Kipchirchir Kenia 3.32,16, 6) Geoffrey Rono Kenia 3.32,55, 7) Youssef Baba Marokko 3.33,85, 8) Mohamed Moustaoui Marokko 3.34,38.

5 000 m: 1) Moses Masai Kenia 12.50,55 (kk), 2) Tariku Bekele Etiopia 12.52,45, 3) Moses Kipsiro Uganda 12.54,70, 4) Abreham Cherkos Etiopia 12.57,56, 5) Silas Kipruto Kenia 13.02,86, 6) Micah Kogo Kenia 13.13,12, 7) Edwin Cheruiyot Soi Kenia 13.13,53, 8) Mangata Ndiwa Kenia 13.14,94.

110 m aj: 1) David Oliver USA 13,19, 2) Dayron Robles Kuuba 13,20, 3) Ryan Wilson USA 13,30, 4) Joel Brown USA 13,52, 5) Thomas Blaschek Saksa 13,57, 6) Sergei Demidjuk Ukraina 13,58, 7) Gregory Sedoc Hollanti 13,65, 8) Andy Turner Britannia 13,71.

400 m aj: 1) Bershawn Jackson USA 48,73, 2) Adrian Findlay Jamaika 49,13, 3) Marek Plawgo Puola 49,24, 4) Louis Van Zyl Etelä-Afrikka 49,43, 5) Periklis Iakovakis Kreikka 49,78, 6) Angelo Taylor USA 50,06, 7) James Carter USA 51,45, 8) Lars-Birger Hense Saksa 52,07.

Pituus: 1) Hussein Al Sabee Saudia-Arabia 821, 2) Godfrey Mokoena Etelä-Afrikka 818, 3) Mohamed al-Khuwalidi Saudia-Arabia 817, 4) Gable Garenamotse Botswana 815, 5) Andrew Howe Italia 810, 6) Miguel Pate USA 802, 7) Irving Saladino Panama 792, 8) Kofi Amoah Prah Saksa 782.

Seiväs: 1) Jevgeni Lukjanenko Venäjä 585, 2) Maksym Mazuryk Ukraina 580, 3) Sergei Kutsherjanu Venäjä 575, 4) Danny Ecker Saksa 570, 5) Richard Spiegelburg Saksa 560, 5) Fabian Schulze Saksa 560, 7) Björn Otto Saksa 550, 7) Alhaji Jeng Ruotsi 550.

Kiekko: 1) Ehsan Hadadi Iran 69,12, 2) Virgilijus Alekna Liettua 69,12, 3) Robert Harting Saksa 67,70, 4) Gerd Kanter Viro 66,57, 5) Mario Pestano Espanja 66,39, 6) Piotr Malachowski Puola 65,24, 7) Rutger Smith Hollanti 64,20, 8) Michael Möllenbeck Saksa 62,29, 9) Frantz Kruger Suomi 60,44.

Keihäs: 1) Tero Pitkämäki Suomi 85,20, 2) Andreas Thorkildsen Norja 85,19, 3) Tero Järvenpää Suomi 84,07, 4) Magnus Arvidsson Ruotsi 82,63, 5) Mike Hazle Yhdysvallat 81,14, 6) Igor Janik Puola 79,89, 7) Antti Ruuskanen Suomi 79,25, 8) Jarrod Bannister Australia 78,79, 9) Teemu Wirkkala Suomi 75,58.

Naiset: 200 m: 1) Sherone Simpson Jamaika 22,43, 2) Julia Gushtshina Venäjä 22,58, 3) Kerron Stewart Jamaika 22,58, 4) Muriel Hurtis Ranska 22,73, 5) Kim Gevaert Belgia 22,77, 6) Debbie Ferguson Bahamasaaret 22,96, 7) Stephanie Durst USA 23,07, 8) Tezdzhan Naimova Bulgaria 23,44.

800 m: 1) Pamela Chelimo Kenia 1.54,99 (kk ja 19-v. ME), 2) Julija Krevsun Ukraina 1.58,98, 3) Janeth Jepkosgei Kenia 1.59,13, 4) Kenia Sinclair Jamaika 1.59,34, 5) Liliana Popescu Romania 1.59,80, 6) Brigita Langerholc Slovenia 1.59,90, 7) Elisa Cusma Piccione Italia 1.59,90, 8) Tatjana Petljuk Ukraina 2.00,09.

5 000 m: 1) Sylvia Chibiwott Kibet Kenia 15.05,09, 2) Priscah Jepleting Cherono Kenia 15.06,77, 3) Grace Kwamboka Momanyi Kenia 15.08,62, 4) Bizunesh Urgesa Etiopia 15.08,66, 5) Jennifer Rhines USA 15.09,40, 6) Philes Ongori Kenia 15.09,59, 7) Esther Chemutai Kenia 15.10,34, 8) Sule Utura Etiopia 15.11,63.

100 m:n aj (+ 0,8 m/s): 1) Josephine Onyia Espanja 12,50, 2) Susanna Kallur Ruotsi 12,54, 3) Lolo Jones USA 12,57, 4) Vonette Dixon Jamaika 12,71, 5) Kellie Wells USA 12,72, 6) Carolin Nytra Saksa 12,92, 7) Sally McLellan Australia 12,94, 8) Brigitte Foster-Hylton Jamaika 12,97.

Korkeus: 1) Blanka Vlasic Kroatia 203 (kk), 2) Ariane Friedrich Saksa 200, 3) Anna Tshitsherova Venäjä 197, 4) Tia Hellebaut Belgia 193, 4) Vita Palamar Ukraina 193, 6) Tatyana Kivimyagi Venäjä 193, 7) Chaunte Howard USA 193, 8) Marina Aitova Kazakstan 193.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?