Georgian oppositio aikoo jatkaa mielen­osoituksia, vaikka kiistelty lakiesitys ulkomaisista agenteista vedettiin pois

Uusia mielenilmauksia on suunniteltu jo torstai-illaksi.

Mies kantoi suurta puista keppiä mielenosoituksessa ulkomaisia agentteja koskevaa lakiesitystä vastaan Tbilisissä 9. maaliskuuta.

9.3. 11:05

Georgian oppositio ilmoitti torstaina, etteivät mielenosoitukset maassa lopu, vaikka maata hallitseva Georgialainen unelma -puolue lupasi vetää takaisin kiistanalaisen lakiesityksensä ulkomaisista agenteista.

– Niin kauan kun ei ole olemassa takeita siitä, että Georgia on vakaasti länteen suuntautuvalla kurssilla, nämä prosessit eivät lopu, ryhmä oppositio­puolueita sanoi yhteis­julistuksessaan.

Ryhmä vaati samalla kymmenien mielen­osoituksissa pidätettyjen vapauttamista ja ilmoitti, että torstai-illaksi on suunnitteilla uusia mielenilmauksia.

Lakiesityksen mukaan esimerkiksi tiedotus­välineet ja kansalais­järjestöt, joilla on kansain­välisiä yhteyksiä, olisivat joutuneet rekisteröitymään. Myös Venäjällä on vastaavanlainen laki.

Georgian presidentti Salome Zurabishvili on jo aikaisemmin ilmoittanut, että estää lain voimaantulon veto-oikeudellaan.

Kymmenet­tuhannet ihmiset vastustivat keskiviikkona lakiesitystä Georgian pääkaupungissa Tbilisissä.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?