Torstainen rajanylitysselkkaus on yhdistetty Venäjän vapaaehtoisjoukkoina (RDK) tunnettuun ryhmään, joskin tapahtumien kulku on edelleen epäselvä.
Torstaina aamupäivällä Venäjän Brjanskin alueen kuvernööri Aleksandr Bogomaz sanoi Telegramissa, että ”sabotaasi- ja tiedusteluryhmä Ukrainasta” oli ylittänyt rajan ja tunkeutunut pieneen Ljubetshanen kaupunkiin.
Kuvernööri väitti ryhmän ampuneen ajoneuvoa päin ja surmanneen paikallisen siviilin. Lisäksi 10-vuotiaan lapsen väitettiin loukkaantuneen. Kuvernööri kertoi myös toisesta ”Ukrainan asevoimien” hyökkäyksestä Sushanyn kaupungissa.
Lue lisää: Venäjä syyttää Ukrainaa iskusta alueelleen, Ukraina kutsuu syytöksiä provokaatioksi
Sosiaalisessa mediassa on kiertänyt video, jossa kaksi aseistautunutta miestä muun muassa kehotti tavallisia venäläisiä taistelemaan. Miesten takana on rakennus, jonka nimi viittaisi siihen, että miehet ovat Ljubetshanessa. Video julkaistiin ensimmäisenä RDK:n Telegram-kanavalla, Meduza uutisoi.
New York Timesin mukaan ryhmä julkaisi myös toisen videon, jonka lehti pystyi paikallistamaan Shushanyyn.
IStories löysi myös miehen, joka väitti olleensa mukana ylittämässä rajaa.
–Tulin juuri takaisin sieltä. Meitä oli noin 45. Menimme sinne, saimme kuvattua, väijytimme kaksi jalkaväen ajoneuvoa. En nähnyt loukkaantuneita lapsia, mutta yksi rajavartija loukkaantui. Kukaan ei ottanut panttivankeja, mies väitti.
Riippumaton julkaisu Astra uutisoi perjantaina, että kaksi rajavartijaa olisi loukkaantunut.
Väitteitä ei ole kuitenkaan voitu vahvistaa.
Venäjän lippu liehui Brjanskin alueen hallintorakennuksessa. Alueen kuvernööri kertoi torstaina laittomasta rajaylityksestä.
Ljubetshanessa väitetysti kuvatulla videolla näkyy mies, jonka Meduza on tunnistanut 38-vuotiaaksi Denis Kapustiniksi. Miehen kerrotaan syntyneen Moskovassa, mutta muuttaneen perheensä kanssa Saksaan 2000-luvun alussa.
Miestä kuvaillaan uusnatsiksi, joka on vuosien ajan rakentanut yhteyksiä äärioikeistoryhmiin ympäri Eurooppaa. Hänen kerrotaan järjestäneen vapaaotteluturnauksia ja perustaneen uusnatseille ja äärioikeistolle suunnatun vaatemerkin.
Vuonna 2019 Saksan viranomaiset saivat hankittua Kapustinille, joka tunnetaan myös nimellä Denis Nikitin, kiellon Euroopan unionin alueelle.
– Denis ”Nikitin” Kapustin on ollut avainhenkilö äärioikeistolaisessa huligaanitoiminnassa Euroopassa viime vuosien aikana, kuvaili ekstremismiä äärioikeiston keskuudessa tutkinut Robert Claus Kapustinin saamasta kiellosta uutisoineelle Süddeutsche Zeitungille.
Clausin mukaan Kapustin oli ajanut äärioikeistolaisen väkivallan ammattimaisuutta vaatebrändillään ja vapaaottelutoiminnallaan.
Meduzan mukaan Kapustin muutti Ukrainaan vuonna 2017 ja loi yhteyksiä Azovin rykmenttiin (nykyisin prikaati).
Ukrainan kansalliskaartiin kuuluva prikaati on viime vuosina pyrkinyt tekemään pesäeroa ääriajatteluun, mutta epäilyksiä on edelleen siitä, että sen riveissä taistelisi äärioikeiston tai uusnatsien ideologiaa kannattavia.
Prikaati nousi viime keväällä uutisotsikoihin, kun sen taistelijat olivat mukana puolustamassa Mariupolia ja Azovstalin tehdasta, joka oli ukrainalaisten viimeinen linnake Mariupolissa.
Syksyllä 2022 Kapustinin kerrotaan perustaneen RDK:n, joka koostuu pitkälti Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia vastustavista äärioikeistolaisista venäläisistä.
RDK on väittänyt saaneensa toiminnalleen Ukrainan hallinnon hyväksynnän, mutta asiasta ei ole varmuutta. RDK:n tiedetään kuitenkin olevan Ukrainan puolella sodassa.
Ukrainalaisviranomaiset pyrkivät torstaina antamaan kuvan, että Brjanskin välikohtauksessa oli kyse Venäjän sisäisestä hajaannuksesta. Toisaalta ei ole olemassa todisteita siitä, että RDK:lla olisi laajaa kannatusta Venäjällä.
– Tämä tunkeutuminen näyttää hyödyttäneen ainoastaan yhtä ihmisryhmää ja se on Venäjän vapaaehtoisjoukot, sanoi Bellingcatin tutkija Michael Colborne, joka on erikoistunut äärioikeistoon.
– Telegram on heidän ensisijainen tapansa kommunikoida ja he ovat yli kaksinkertaistaneet seuraajansa 16 000:sta 33 000:een yhdessä päivässä.