Elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk) WhatsApp-viestikohu on noussut uutisotsikoihin myös Venäjällä. Venäläismedian mukaan Lintilää ”syytetään meemin lähettämisestä” ja tapahtumia kutsutaan ”poliittiseksi skandaaliksi”.
Lintilän eduskuntakännykästä lähti pilailumeemi keskustan sisäiseen ryhmään, minkä jälkeen Lintilä epäili puhelimensa joutuneen kaapatuksi. Nyt Lintilä sanoo pitävänsä mahdollisena syynä puhelimen rinnakkaiskäyttöä.
Meemissä pilailtiin pääministeri Sanna Marinin (sd) ja Sdp:n varapuheenjohtaja Matias Mäkysen kustannuksella.
Lue lisää: Eräs yksityiskohta Lintilän WhatsApp-kohussa herättää ihmetystä – miksi viestit eivät lähteneet?
Tuoreimmissa uutisissa nostetaan esille Lintilän torstainen tiedotustilaisuus, jossa hän kiisti lähettäneensä itse meemiviestiä.
Esimerkiksi Venäjän valtiollinen uutistoimisto Ria Novosti uutisoi, kuinka Lintilä kiisti lähettäneensä viestin ja, että Lintilä on sanonut olleensa ravintolassa siihen aikaan, kun viesti lähti.
Ria Novosti kuvailee Lintilän olevan ”yksi kunnioitetuimmista” ministereistä hallituksessa.
Toinen valtiollinen media Ria Fan puolestaan kertoo, että ”suomalainen ministeri Lintilä on skandaalin keskellä lähetettyään meemin, jossa oli pääministeri”.
Severpostin artikkelissa Lintilän puhelimesta lähetetyn meemin kuvaillaan aiheuttaneen poliittisen skandaalin.