Butshan pormestari Anatolii Fedoruk puhutteli kaupungin asukkaita sunnuntaina taustallaan hiiltyneitä sotilasajoneuvoja. Vain hieman aiemmin kaupungissa oli taisteltu venäläisjoukkoja vastaan.
Tältä Butshassa näytti sunnuntaina.
Butsha sijaitsee Kiovan luoteispuolella, noin 24 kilometrin päässä pääkaupungista.
Fedorukin kuvaamalla videolla näkyy myös muita paikallisia, jotka ovat saapuneet paikalle tarkastelemaan tuhoa.
Kyiv Independentin toimittaja puolestaan julkaisi kuvan Butshan ja Irpinin välisestä tieosuudesta, jossa oli runsaasti hiiltyneitä sotilasajoneuvoja.
– Osa tavallista pyöräilyreittiäni Kiovan alueella. Tänään se on venäläisten kuolemanlaakso, Ilia Ponomarenko twiittasi.
Ajoneuvojen on väitetty kuuluneen tshetsheenisotilaiden joukolle.
Tarkka tapahtumienkulku ei ole vielä selvillä, joskin sunnuntaina oli uutisoitu taisteluista Butshassa.
Ukrainan Liettuan-suurlähetystö twiittasi samalta alueelta myös videon ja sanoi, että ukrainalaisten miehittämätön Bayraktar-lennokki oli iskenyt sotilasajoneuvojen letkaan. Suurlähetystö väitti kyseessä olleen Venäjän joukoissa taistelevien tshetsheenisotilaiden joukko.