Libya aikoo järjestää vaalit runsaan vuoden päästä

Sekasorto maassa on jatkunut vuosikymmenen ajan.

Libyassa on tarkoitus järjestää valtakunnalliset vaalit ensi vuoden jouluaattona, YK kertoo. Asiasta on sovittu Libyan eturyhmien kesken YK:n vetämissä neuvotteluissa Tunisiassa. Edelliset vaalit Libyassa järjestettiin vuonna 2014.

Vaaleilla on tarkoitus lopettaa maassa vuosikymmenen jatkunut sekasorto. Libyan diktaattori Muammar Gaddafi syöstiin vallasta vuonna 2011, minkä jälkeen maa ajautui sekavaan sisällissotaan, johon on osallistunut lukuisten paikallisten sotapäällikköjen johtamien joukkojen lisäksi myös ulkovaltojen taistelijoita.

Myös hallinnollisesti Libya on ollut umpisolmussa, sillä maassa on usean vuoden ajan toiminut kaksi kilpailevaa hallitusta.

Maan kansainvälisesti tunnustetun hallituksen ja vaikutusvaltaisen sotapäällikön Khalifa Haftarin edustajat sopivat viime kuussa tulitauosta, joka päätti yli vuoden jatkuneet taistelut.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?