Huijattiinko Ugandassa kuollutta suomalaista väärennetyllä kirjeellä? – IS esittelee mysteerin keskeiset henkilöt

Suomalaisen liikemiehen kuolemaan johtaneeseen tapahtumasarjaan liittyy paljon ristiriitaista tietoa. IS esittelee mysteerin keskeisiä hahmoja.

Suomalainen liikemies kuoli hämärissä oloissa Ugandan pääkaupungissa Kampalassa viime viikolla.

Mitä entinen viestintäministeri Suvi Lindén teki matkalla? Miksi vyyhdistä kirjoittanut ugandalaistoimittaja siepattiin?

Tapauksessa on vielä paljon selittämättömiä asioita. Alla olevassa kaaviossa ja artikkelissa käydään läpi tapaukseen olennaisesti liittyviä henkilöitä ja heidän keskinäisiä suhteitaan.

Uhri, 41-vuotias liikemies

41-vuotias suomalaismies löytyi kuolleena tiistaina 6. helmikuuta loistohotelli Pearl of African huoneesta. Mies oli matkustanut Ugandaan ja kirjautunut hotelliin vain päivää aiemmin. Helsingin Sanomien mukaan matka kulki Helsinki-Vantaalta Dohan kautta Enteben lentokentälle Ugandaan.

Matkan tarkoituksesta tiedetään, että miehen oli määrä markkinoida Ugandassa Patrian aseita. Ugandan turvallisuuspalvelun ISO:n johtajalle osoitetussa kirjeessä mies kertoi edustavansa myös kolmea muuta puolustustarvikkeita ja turvallisuusalan palveluita myyvää yritystä. Yritykset ovat kiistäneet tienneensä miehen matkasta mitään. Konsulttiyrityksen johtajana toiminut suomalainen tarjosi ugandalaisille palveluita kyberturvallisuudesta sotilaskoulutukseen.

Perheellinen 41-vuotias mies on työskennellyt useiden yritysten osakkaana ja vastuuhenkilönä. Hän on muun muassa johtanut vartiointialan yrityksen hallitusta ja toiminut vaatetusalan yhtiössä hallituksen puheenjohtajana. Hän oli kunnallisvaaleissa kokoomuksen ehdokkaana Vantaalla.

Ugandalainen sotilas partioi Kampalan kadulla helmikuussa 2016.

Matkakumppani Suvi Lindén

Kokoomuksen entinen viestintäministeri Suvi Lindén oli liikemiehen mukana Afrikassa. Tiistaina 6.2. hänet hälytettiin aamiaiselta hotellihuoneeseen, josta liikemies oli löytynyt kuolleena, Helsingin Sanomat kertoi eilen sunnuntaina. Siellä ex-ministeri joutui ensin oikeiden poliisien tenttiin, minkä jälkeen poliiseiksi tekeytyneet ugandalaistoimittajat kuulustelivat Lindéniä kertaalleen.

Lindén on omien sanojensa mukaan ollut Ugandassa tietoyhteiskunnan edistämiseen liittyvissä asioissa.

Suvi Lindén.

Hän on viitannut rooliinsa ”YK:n laajakaistakomission erityislähettiläänä”. YK-järjestö on kertonut, ettei Lindén edusta komissiota virallisesti. Järjestö ei ole myöskään maksanut ex-ministerin matkakuluja.

IS:n tietojen mukaan Lindén ja epäselvissä oloissa menehtynyt liikemies ovat tunteneet toisensa vuosia ja heillä on ollut aiemmin yhteisiä bisneshankkeita.

Myyntipäällikkö Markku Koivisto, Patria

Patrian taisteluajoneuvoja myyvän Land-liiketoiminnan myyntipäällikkö Markku Koivisto allekirjoitti liikemiehelle valtuutuksen jakaa Patrian esitteitä Ugandassa ja Mosambikissa. Patria on myöntänyt tehneensä tapauksessa virheen.

Perjantaina kaksi keskeistä johtajaa joutui eroamaan Patriasta asiasta nousseen mediamyrskyn seurauksena.

Ugandan turvallisuuspalvelu ISO:n johtaja, eversti Frank Bagyenda Kaka

Bagyenda Kaka on johtanut Ugandan turvallisuuspalvelu Internal Security Organisation ISO:a reilun vuoden ajan.

Suomalainen liikemies oli kirjoittanut ISO:n johtajalle kirjeen, jossa hän pyysi päästä esittelemään erilaisia kyberturvallisuuspalveluita Ugandaan. Myöhemmin mies pyrki maahan Bagyenda Kakan allekirjoittamalla vastauskirjeellä, joka on mahdollisesti väärennetty. Bagyenda Kaka kertoi viime viikolla Iltalehdelle, että suomalaismiestä oli huijattu. Eversti kiisti reilu viikko sitten jyrkästi Daily Monitor -lehden haastattelussa, että hän olisi kutsunut suomalaismiestä Ugandaan.

Ugandan hallituksen vastavakoiluvirasto ISO tuottaa tiedustelutietoa maan poliitikoille.

Pearl of Africa -hotelli näkyy kuvassa taivasta vasten.

Apollo Kyabagye, ISO:n upseeri

Vahvistamattomien ugandalaisten lehtitietojen mukaan Apollo Kyabagye oli lupautunut huolehtimaan suomalaismiehen ja tämän seurueen turvallisuudesta ja kuljetuksista. Sama ISO:n upseeri olisi lehtitietojen mukaan ollut keskeinen tekijä suomalaisen huijauksessa. New Vision -lehden mukaan Kyabagyen ohella useat ISO:n virkamiehet ovat sotkeutuneet kutsukirjeen väärentämiseen.

Farida ja Carol

Ugandalaisen New Vision -lehden mukaan suomalaismies tapasi Farida-nimisen ugandalaisnaisen vuonna 2016 Dubaissa. Kun liikemies alkoi suunnitella matkaa Ugandaan, hän otti yhteyttä ystävättäreensä, kertoi bisnessuunnitelmistaan ja kysyi, miten pääsisi tapaamaan maan turvallisuusministerin.

Silloin Farida otti yhteyttä ystävättäreensä Caroliin, jolla piti olla ystäviä korkeassa asemassa turvallisuusalalla. Carol puolestaan otti yhteyttä ISO:n upseeriin Apollo Kyabagyeen. Carolin epäillään väärentäneen lupakirjeen, jolla ISO:n johtaja toivotti suomalaismiehen ja Lindénin tervetulleiksi maahan.

New Vision -lehden mukaan hotellin valvontakameran nauhalla näkyy, että Farida lähti maanantain ja tiistain välisenä yönä suomalaisen liikemiehen hotellilta yhdentoista jälkeen ja tuli takaisin puolen kahden aikaan aamuyöstä muovikassia kantaen. Hän väitti, että kassissa oli ollut alkoholia. Lehden mukaan Farida on sittemmin pidätetty epäiltynä suomalaismiehen kuolemaan liittyen.

Musa

Faridan veli. Lehtitietojen mukaan myös Musa on pidätetty. HS kertoi sunnuntaina, että joidenkin tietojen mukaan Musa on käynyt siskonsa kanssa suomalaismiehen huoneessa ennen tämän kuolemaa.

Charles Etukuri

Ugandassa on uutisoitu, että sotilaallisesti pukeutuneet miehet kaappasivat New Vision -lehden toimittajan Charles Etukurin lava-autoon lehden toimituksen edustalta viime viikon tiistaina.

Lehden mukaan kaappaus liittyy Etukurin kirjoittamiin juttuihin suomalaismiehen kuolemasta. Artikkeleissa toimittaja vihjaa Ugandan turvallisuusviranomaisten sotkeutuneen suomalaisen kuolemaan. Sunnuntaina The Observer -lehti raportoi, että korkein oikeus on määrännyt tuomaan Etukurin oikeuden eteen maanantaihin mennessä.

Kampala sijaitsee Victorianjärven pohjoisrannalla

Liikemiehen kuolema Ugandassa

  • 5.2. Liikemies ja Suvi Lindén saapuvat Ugandaan. Nelikymppinen ruotsalaismies menehtyy Kampalan Sheraton-hotellissa.

  • 6.2. Suomalainen liikemies löytyy kuolleena loistohotelli Pearl of African huoneesta 806. Myöhemmin ilmenee, että Patria oli valtuuttanut konsulttina työskennelleen suomalaismiehen jakamaan valtion aseyhtiön esitteitä Ugandassa ja Mosambikissa.

  • 13.2. Sotilaallisesti pukeutuneet miehet kaappaavat tapauksesta kirjoittaneen ugandalaisen New Vision -lehden toimittaja Charles Etukurin toimituksen edustalta Kampalassa.

  • 14.2. Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Mika Lintilä pyytää Patrialta selvitystä tapauksesta.

  • 14.2. Lindén kertoo Facebookissa olleensa Ugandassa tietoyhteiskunnan edistämistä koskevissa asioissa. Tietoyhteiskunnan edistäminen köyhissä maissa on Lindénin mukaan kuulunut hänen tehtäviinsä YK:n laajakaistakomission erityislähettiläänä. Laajakaistakomission taustalla oleva YK:n erityisjärjestö on sittemmin todennut, ettei ”laajakaistakomission erityislähettiläs” ole Lindénin oikea titteli, eikä hän edusta komissiota virallisesti.

  • 15.2. Kampalan poliisin tiedottaja kertoo IS:lle, että suomalaisen liikemiehen kuolemaa tutkitaan murhana.

  • 16.2. Ugandan poliisiviranomaiset lähettävät Suomen keskusrikospoliisille oikeusapupyynnön. Pyynnössä ei mainita murhatutkintaa sanallakaan, vaan pyydetään suomalaisviranomaisilta apua kuolemansyyn selvittämiseen.

  • 16.2. Patrian taisteluvainuista vastaavan Land-liiketoiminnan liiketoimintajohtaja Mika Kari ja myynti- ja markkinointijohtaja Juha Simola eroavat tehtävästään.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?