Las Vegasin epäilty ampuja löytyi hotellihuoneesta kuolleena – miehellä noin 10 asetta

Poliisi löysi Las Vegasin epäillyn ampujan kuolleena hotellihuoneesta.

  • Las Vegasin Mandalay Bay -kasinokompleksin alueella on tapahtunut joukkoampumistapaus sunnuntai-iltana paikallista aikaa.

  • Ampuja löytyi hotellihuoneesta kuolleena. Ampuja on nevadalainen mies, 64-vuotias Stephen Paddock. Muita ampujia ei poliisin mukaan ole.

  • Poliisi on löytänyt epäillyn huonetoverin Marilou Danleyn. Poliisi etsii yhä kahta autoa.

  • Poliisin arvion mukaan yli 50 henkilöä on kuollut ja 406 kuljetettu sairaalaan.

  • Oletko paikalla? Lähetä kuva tällä lomakkeella tai ota yhteyttä Ilta-Sanomien toimitukseen puhelimitse numerossa +358 9122 3420. Voit myös lähettää sähköpostia osoitteisiin uutiset@is.fi, kuvat@is.fi.

Poliisi löysi Las Vegasin epäillyn ampujan kuolleena hotellihuoneesta, Las Vegasin poliisi kertoi.

Aikaisempien tietojen mukaan poliisi olisi ampunut epäillyn 64-vuotiaan Stephen Craig Paddockin.

  • Jutun alussa olevalla videolla näkyy, kuinka laukausten sarja keskeyttää konsertin ja aiheuttaa paniikin

Las Vegasin seriffi on vahvistanut, epäilty ampuja tappoi itsensä ennen poliisin saapumista. Miehen hallusta löydettiin hotellihuoneesta liki 10 erilaista asetta, joista osa oli pitkäpiippuisia kivääreitä.

Poliisin SWAT-ryhmä rynnäköi huoneeseen sen jälkeen, kun epäilty saatiin paikannettua.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?