Expressen: Ruotsissa pula kätilöistä – raskaana olevia naisia lähetetään Suomeen synnyttämään

Expressenin mukaan tulevia äitejä on lähetetty Suomeen ainakin Uppsalasta ja Taalainmaalta.

20.7.2017 5:45

Ruotsissa on pulaa kätilöistä, minkä takia raskaana olevia naisia lähetetään Suomeen synnyttämään, Expressen uutisoi. Ruotsalaislehden mukaan työvoimapula piinaa koko Ruotsia ja sitä ovat pahentaneet kesäkuukaudet, jolloin synnytyksiä on ollut paljon.

Lehden mukaan raskaana olevia naisia on lähetetty synnyttämään Turkuun.

– Eräs lääkäri käytti kuusi tuntia tässä yhtenä yönä etsiäkseen (äidille) paikkaa, mutta lopulta hänet lähetettiin Turkuun, Taalainmaalla naistenhoidosta vastaava johtaja Agneta Romin kertoi.

Naisia on myös yritetty lähettää eri sairaanhoitopiireihin, mutta aina tämäkään ei ole ollut mahdollista.

– Tämä on haaste kaikille. Uppsala lähettää osan Suomeen, totesi Kronobergin kirurgian-, naisten- ja lastenkeskuksen johtaja Annika Hull Laine.

Joulukuussa Dagens Nyheter uutisoi, että Suomeen jouduttiin lähettämään raskaana olevia naisia hoitopaikkapulan takia. Hoitopaikkoja ei ollut riittävästi ennenaikaisesti syntyneille vauvoille, minkä takia ainakin kolme naista oli jouduttu lähettämään Suomeen.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?